Sindromi Posthisterektomicheskiy


  • Sindromi posthisterektomicheskoho Klasifikimi
  • Arsyet posthisterektomicheskoho sindromi
  • Simptomat posthisterektomicheskoho sindromi
  • Sindromi posthisterektomicheskoho Diagnoza
  • Sindromi posthisterektomicheskoho trajtim
  • Sindromi posthisterektomicheskoho Parandalimi

Problem posthisterektomicheskoho sindromi aktual për shkak të përdorimit të gjerë në gjinekologji dhe hysterectomy totale Nëntotali në sëmundje të ndryshme të mitrës. Në mungesë të trajtimit adekuat pas hysterectomy totale ose të mitrës amputim supravaginal mund të zhvillojnë të qëndrueshme sindromi formë posthisterektomicheskoho me fillimin e menopauzës fiziologjik 4-5 vjet para kohës së parashikuar. 

Zhvillimi sindromi posthisterektomicheskoho shkak të një rënie të mprehtë në funksion ciklike ovarian ruhet, zhvillimin gipoestrogenii dhe efektet e saj negative në SNQ. Incidenca e mjedisit sindromi posthisterektomicheskoho pacientë të pavarura nga mosha, vëllimit hysterectomy, rrjedhin ovarian gjakut dhe natyrën e comorbidity operuar. Zhvillimi sindromi posthisterektomicheskoho në gratë shoqërisht moshë aktive ka një ndikim negativ në shëndetin, performancën dhe cilësinë e jetës.

Sindromi posthisterektomicheskoho Klasifikimi


Në kushtet e sindromës posthisterektomicheskiy mund të jetë një zhvillim i hershëm në periudhën ditët e para postoperatsyonnom dhe vonë ndodhin brenda një viti pas hysterectomy.

Gjatë kohëzgjatjes lëshojnë një sindrom të qëndrueshme dhe kalimtare formë posthisterektomicheskoho. Në formën e përkohshme që ndodh në moshën riprodhuese në periudhën nga 1 muaj deri 1 vit pas hysterectomy funksionit ovarian është restauruar. Simptomat mund të shfaqen forma të qëndrueshme pas një viti apo më shumë pas operacionit, duke treguar për dështimin ovarian dhe rrezikun e menopauzës të hershme.

Sindromi Posthisterektomicheskiy mund të jetë ashpërsia i butë, të moderuar ose të rënda të manifestimeve klinike.

Arsyet posthisterektomicheskoho sindromi

Faktorët Pathogenetic që çojnë në formimin posthisterektomicheskoho sindromë është gipoestrogenii. Shkelja innervation heqjen ovarian nga degët e tyre të arteries i mitrës rrjedhjen e gjakut pas hysterectomy është duke u dobësuar e furnizimit me gjak të mitrës, ata zhvillojnë iskemi akute, stanjacion venoz dhe limfatik, strukturore dhe ndryshimet funksionale. Reduktuara ovulyatornaya dhe prevalenca hormonoprodutsiruyuschie ovarian e cikleve anovulatory dhe ulur nivelet e estradiolit; pas largimit të myometrium dhe endometrium është një shkelje receptor marrëdhëniet inversi.

Sindromi Posthisterektomicheskiy është më e zakonshme pas hysterectomy, krahasuar me amputim supravaginal e mitrës, si dhe heqjen e një vezore sesa në mbajtjen e të dy.

Sindromi i rëndë posthisterektomicheskiy ka më shumë gjasa kur ekzekutimin në një fazë Luteal e ciklit, në pacientët me hyperthyroidism dhe diabetit.

Simptomat posthisterektomicheskoho sindromi

Bazuar në sindrom klinik posthisterektomicheskoho deri neurovegetative dhe çrregullime psiko-emocionale.

Çrregullime psiko-emocionale mund të ndodhë në formë të sindromës asthenic dhe depresioni, në të cilat pacientët ndjehen dobësi, letargji, lodhje, përkeqësim të vëmendjes dhe kujtesës, një tendencë në lot dhe ndjenjat e ankthit, një ndjenjë e inferioritetit, frika e vetmise.

Ndryshimet Neurovegetative në sindromin posthisterektomicheskom përfshijnë rritjen e normën e zemrës (takikardia) në pjesën tjetër, rrit ndjeshmërinë për të ulët dhe të lartë temperatura, vestibulopatii, mpirje të lëkurës dhe të ndjehen të dridhura, t'i shtyer dhe rrit djersitje, edemë, hipertension, pagjumësi. Rritja e rasteve të sëmundjeve kardiovaskulare, obeziteti, osteoporozën.

Nëse sindromi i qëndrueshëm posthisterektomicheskoho mund të shfaqen çrregullime urogjenital - mosmbajtjeje stresit, vaginitis, thatësi vaginale, dhimbje gjatë raportit seksual, etj

Sindromi posthisterektomicheskoho Diagnoza

Sindromi Diagnoza posthisterektomicheskoho përfshin vlerësimin e çrregullime psiko-emocionale dhe neurovegetative, ndryshimet strukturore dhe funksionale në vezore dhe çrregullime të tyre rrjedhës gjakut të sistemit hypothalamic-hipofizë në një periudhë rehabilitimi pas hysterectomy.

Për të përcaktuar peshën e manifestimet klinike posthisterektomicheskoho sindromi menopausal duke përdorur tregues Kuppermana.

Për të vlerësuar veprimtarinë funksionale të vezoreve, rregullimin dhe parashikimi hypothalamic-hipofizë sindromi posthisterektomicheskoho kryerjen e niveleve të kërkimit të estradiolit, FSH dhe LH dinamika.

Ultratingull i Doppler mitër vaskulare zbulon ndryshimet strukturore dhe rrjedhjen e gjakut ovarian intraovarialnoho pas hysterectomy. Ka kistike transformimit të ruajtura vezoret (cysts vazhdueshme) në intraovarialnom furnizimit me gjak - ngadalësimin e qarkullimit të gjakut, rritet pezëm venoz. Sindromi i rezistencës posthisterektomicheskiy shoqëruar duke ulur volumin e aparatit ovarian folikulare nga varfëria, rritje echogenicity e stroma, reduktuar perfuzioni dhe enëve të gjakut ristrukturimin e rrjedhës së gjakut intraovarialnoho afrohet treguesit e postmenopausal. Në sindromin e përkohshme të posthisterektomicheskom pasur një rimëkëmbje graduale e vëllimit ovarian dhe strukturës.

Inspektimi dhe mirëmbajtja e pacientëve sindromi posthisterektomicheskim kërkon gjinekolog koordinimi, endokrinolog, mammologist, kardiolog dhe neurolog.

Sindromi posthisterektomicheskoho trajtim

Karakteri sindromi terapi posthisterektomicheskoho varet nga ashpërsia dhe kohëzgjatja e kursit.

Në periudhën e rehabilitimit të dritës dhe sindromi medium-rëndë posthisterektomicheskoho në simptoma të rënda psikologjike dhe emocionale të përshkruara qetësuesve, qetësuesit dhe ilaqet kundër depresionit, dhe homeopati, reflexology. Për të normalizuar qarkullimin në organet e legenit dhe e qafës zonë të përdoren fizioterapi, electrophoresis, electroplating qafën dhe zonën e fytyrës, electrostimulation Transcranial në teknikë qetësues.

Në trajtimin e rënda ose Stojko sindromi posthisterektomicheskom shtuar në terapi zëvendësimi të hormoneve (HRT), e cila shpejt heq çrregullime psiko-emocionale dhe vaskulare, normalizes rregullimi hypothalamic-hipofizë i ovarian pengon zhvillimin e çrregullimeve metabolike.

Në sindromin posthisterektomicheskom hershme tregon administrimin parenteral të drogave të kombinuara estrogjenit-androgen, ju mund të përdorni estrohensoderzhaschyh patch. Në periudhën e vonë postoperative kombinirovannymy trajton drogave të ndryshme ose estrogjenit monoterapinë.

Gjatë HRT zgjatur kërkon monitorim të koagulimit të gjakut duke studiuar koagulimin dhe parandalimin trombozë me pllakezave te gjakut dhe qëllim venoprotektorov. Vlerësimi i gjirit para dhe gjatë procesit të HRT kryer duke përdorur ekzaminimin prekje, ultratinguj gjirit dhe mamografia.

Kohëzgjatja e HRT në posthisterektomicheskom rastit sindromi i 3 deri në 6 muaj; pas heqjes së saj në pacientë të moshës riprodhuese është restauruar veprimtarinë funksionale të vezoreve. Kur sindromi i HRT Stojko posthisterektomicheskom është e dëshirueshme që të vazhdojë fillimin e pretenduar të menopauzës natyrore (1 - 5 vjet).

Sindromi posthisterektomicheskoho Parandalimi

Paralajmërim i sindromi posthisterektomicheskoho për shkak të vendosmërisë së tyre racional treguar për të kryer hysterectomy totale. Nëse është e mundur, është e dëshirueshme që të kufizojnë sasinë e ndërhyrjes amputim supravaginal e mitrës. Operacioni është e këshillueshme për të kryer gjatë fazës folikulare të ciklit.

Pas heqjen e mitrës duhet të fillojë terapinë e hershme të rehabilitimit për të parandaluar zhvillimin e formave të rënda posthisterektomicheskoho sindromi.