Sëmundje Posttromboflebitychna


  • Arsyet sëmundje posttromboflebitychniy
  • Sëmundje Klasifikimi posttromboflebitychniy
  • Simptomat e sëmundjes posttromboflebitychniy
  • Diagnoza e sëmundjes posttromboflebitychniy
  • Sëmundje posttromboflebitychniy trajtim

Sëmundje Posttromboflebitychna - një vështirësi kronike e daljeve venoz nga gjymtyrë të ulët, evoluon pas pësimit të një DVT.

Arsyet sëmundje posttromboflebitychniy

Trombozë në lumen të enëve të gjakut formuar trombo. Pas zbutur procesin trombotike akute në masë të ekspozuar pjesërisht lizirovanie pjesërisht zëvendësohet nga ind lidhës. Nëse lizë mbizotërues ndodh recanalization (shërim të venë lumen). Kur zëvendësim elementet lidhës vjen mbyllje (lumen zhdukje).


Lumen shërim venë shoqërohet gjithmonë nga shkatërrimi i valvulare trombo në vendin e lokalizimit. Prandaj, pavarësisht nga dominimi i një procesi, rezultati është një phlebemphraxis dëmtohet rrjedhë e qëndrueshme të gjakut në sistemin e thellë venoz.

Rritja e presionit në venat e thella të çojë në zgjerimin (Ectasian) dhe dështimit perforating venave. Gjaku nga sistemi venë të thellë është shkarkuar në enët sipërfaqësore. Venat nënlëkurore zgjerohet dhe gjithashtu të bëhet i papërshtatshëm. Si rezultat, procesi i përfshirë të gjitha venat e ekstremiteteve të ulëta.

Depozitimi i gjakut në gjymtyrë të ulëta duke shkaktuar çrregullime microcirculatory. Të hahet çrregullime të lëkurës çojë në formimin e ulcerat deje. Lëvizja e gjakut nëpër vena sigurohet kryesisht nga tkurrje të muskujve. Si rezultat i aftësisë ishemike kontraktil të dobësimit të muskujve, e cila do të çojë në përparimin e mëtejshëm të pamjaftueshmërisë deje.

Sëmundje Klasifikimi posttromboflebitychniy

Ka dy variante të (puffiness dhe ënjtje dhe në formë variçe) dhe tri fazat posttromboflebitychniy sëmundje.

  1. ënjtje i rastit "sindroma e këmbëve të rënda";
  2. edemë këmbëngulës, çrregullime trofike (shkelje e pigmentim lëkurës, ekzemë, lipodermatoskleroz)
  3. ulcerat trofike.

Simptomat e sëmundjes posttromboflebitychniy

Shenjat e para të sëmundjes posttromboflebitychniy mund të jetë disa muaj apo edhe vite pas trombozës akute. Në fazat e hershme, pacientët ankohen për dhimbje, një ndjenjë e plotësi, shurdhim në këmbë prekur kur ecin ose në këmbë. Kur të gënjyer, duke shtuar gjymtyrë simptomat e ngritura pozicion të ulur me shpejtësi. Një tipar karakteristik i sëmundjes është dhimbje barku posttromboflebitychniy dhimbshme në muskujt e natës pacientit gjymtyrë.

Hulumtimi aktual në flebolohyi tregojnë se në 25% të rasteve sëmundja është e shoqëruar posttromboflebitychna variçe venat sipërfaqësore e gjymtyrë e prekur. Ënjtje e shkallë të ndryshme të ashpërsisë të vërejtur në të gjithë pacientët të ndryshme. Pas disa muajve të edemë vazhdueshme shfaqen ndryshime të indeve të buta indurativny. Në të lëkurës dhe indit nënlëkuror indeve fijor zhvillon. Indet e buta të bëhet zdrukthtari, presion lëkurë ngjitur me yndyrë nënlëkurës dhe humbasin lëvizshmërinë.

Një tipar karakteristik i sëmundjes është pigmentim posttromboflebitychniy si unazë, e cila fillon në kyçin e këmbës dhe mbulon të tretën e poshtme të këmbës. Më vonë në këtë fushë shpesh zhvillohet dermatit, ekzemë thatë apo lot dhe në periudhat e mëvonshme të sëmundjes shfaqen të dobët shërimin plagë.

Gjatë sëmundje posttromboflebitychniy ndryshon. Në disa pacientë sëmundje për një kohë të gjatë është simptoma e dobëta apo të moderuar, ndërsa të tjerët të përparojnë me shpejtësi, duke çuar në zhvillimin e çrregullimeve trofike dhe aftësinë e kufizuar.

Diagnoza e sëmundjes posttromboflebitychniy

Nëse dyshoni se mjeku posttromboflebitychnyy sëmundje konstaton nëse pacienti vuan nga thrombophlebitis. Disa pacientë me thrombophlebitis nuk zbatohet për fleboloha sepse koleksion i historisë duhet të i kushtoj vëmendje për episodet zgjati bibliotekë dhe shprehu ndjenjat e plotësi prekur gjymtyrë.

Për të konfirmuar diagnozën e venave UZDG e ekstremiteteve të ulëta. Për të përcaktuar formën, lokalizimin e lezioneve dhe shkalla e çrregullimeve hemodinamik aplikuar phlebography radionukleoidnaya, anhioskanuvannya ultratinguj rheovasography dhe ekstremitetet e poshtme.

Sëmundje posttromboflebitychniy trajtim

Gjatë periudhës së përshtatjes (viti i parë pas pësimit të një trombozë) në pacientë të caktuar terapi konservative. Tregues për kirurgji është herët dekompensimi progresiv të qarkullimit të gjakut në gjymtyrë e prekur.

Pas periudhës adaptatsyonnom e strategjisë së trajtimit varet nga forma dhe fazën e posttromboflebitychniy sëmundjes. Në procesin e kompensimit dhe sëmundjet e qarkullimit të subcompensation (CVI 0-1) rekomandohet një mjet të përhershëm të veshur fizioterapinë elastik compression. Edhe në mungesë të çrregullime të qarkullimit të gjakut pacientëve kundërindikuar shumë punë, punë në dyqane të nxehtë dhe në të ftohtë, punë lidhur me qëndrim të gjatë në këmbë.

Kur pacienti të qarkullimit të gjakut dekompensimi është bërë obligim agjentët antitrombocitare (dipiridamol, pentoxifylline, phenylbutazone, aspirina), fybrynolytyka (Niacin), droga që të zvogëlojë inflamacion venë mur (AESCUSAN, Venoruton, Troxevasin, Trybenozyd). Kur çrregullime trofike treguar pyridoxine, i gëzueshëm, agjentët desensitizing.

Kirurgjia nuk mund plotësisht të kuruar pacientin me sëmundje posttromboflebitychniy. Operacioni i vetëm ndihmon të vonojë zhvillimin e ndryshimeve patologjike në sistemin venoz. Prandaj, trajtimi kirurgjik është kryer vetëm pas dështimit të terapisë konservatore.

Ka disa lloje të operacioneve në sëmundje posttromboflebitychniy:

  • kirurgji rindërtues (heqje dhe plastike obhodnoe bajpas venoz);
  • kirurgji korrigjuese (flebektomii dhe miniflebektomiya - largimi i avancuar i venave nënlëkurës, venë ligation).

Deri më sot, asnjë lloj trajtimi, duke përfshirë kirurgji, nuk mund ta ndalojë zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes në prirjet e saj negative. Gjatë 10 viteve që nga diagnostikimi i aftësisë së kufizuar posttromboflebitychniy sëmundje ndodh në 38% të pacientëve.