Sindromi Postcholecystectomical


  • Shkaqet e sindromës postcholecystectomical
  • Simptomat sindromi postcholecystectomical
  • Sindromi postcholecystectomical Diagnoza
  • Sindromi postcholecystectomical trajtim
  • Parandalim
  • Parashikim

Sindromi Postcholecystectomical - një simptomat klinike komplekse që zhvillojnë si rezultat i heqjes kirurgjikale të fshikëzës së tëmthit.

Në grupin e pacientëve me sindromën nuk postcholecystectomical përfshijnë pacientët të cilët kanë kryer cholecystectomy me gabime, gurët e mbetura në kanalet biliare, zhvilluar pancreatitis postoperativ, i shoqëruar nga ngjeshja e gypit të përbashkët biliare, kolangiti.

Sindromi Postcholecystectomical ndodh mesatarisht 10-15% të pacientëve (me një grup tjetër kjo shifër arrin 30%). Në burra, ajo zhvillon pothuajse dy herë më shpesh sesa femrat.


Sindromi Postcholecystectomical mund të zhvillohet menjëherë pas heqjes kirurgjikale të fshikëzës së tëmthit, dhe mund të shfaqet pas një kohe të gjatë (muaj, vjet).

Shkaqet e sindromës postcholecystectomical

Faktori kryesor patogjene në sindromin e zhvillimit postcholecystectomical është një shkelje e sistemit biliar - qarkullimi patologjik i biliare. Pas largimit të fshikëz fshikëz e tëmthit, i cili është një rezervuar për biliare prodhuar nga mëlçisë dhe është përfshirë në ndarjen në kohë të mjaftueshme në duodenum, biliare ndryshimet e zakonshme të tanishme. Në disa raste, normal furnizimi zorrëve bile nuk mund të sigurojë. Mekanizmi i fundit i këtyre çrregullimeve është kuptuar sa duhet.

Faktorët që kontribuojnë në sindromën e postcholecystectomical e zhvillimit mund të ndodhë dyskinesia tëmth, vrull e muskul unazor të Oddi (Arsimit të muskujve në turmë e gypit të përbashkët biliare në duodenum) mbetur pas kirurgjisë gjatësi mihurovoprotoka konsiderueshme.

Nganjëherë shkaqet e këtij sindromi mund të shprehet dhimbje postoperativ dhe derisa arritni lëngjeve në operacion.

Vetëm 5% e rasteve shkaku i sindromi postcholecystectomical nuk mund të jetë e mundur.

Simptomat sindromi postcholecystectomical

Kjo simptomë mund të ndodhë ruajtjen e manifestimeve klinike që kanë ndodhur para operacionit, në ose më pak ashpërsia (shpesh më pak të theksuara, por ndonjëherë shënojnë dhe rritjen e klinikën preoperative). Ndonjëherë pas cholecystectomy, simptomat reja.

Simptomë kryesore - dhimbje. Dhimbja mund të jetë edhe prerje dhe e shurdhër, shkallë të ndryshme intensiteti. Kjo ndodh në rreth 70% të rasteve.

I dytë më i zakonshëm është sindromi pesimist - të përzier (ndonjëherë të vjella), barkut dhe rumbling në stomak, belching shije të hidhur, urth, diarre.

Gjithashtu mund të rritet temperaturën e trupit, verdhëz u shfaq (nganjëherë manifestohet vetëm sclera subikterichnostyu).

Sindromi postcholecystectomical Diagnoza

Në disa raste, diagnoza zhvillon sindromi postcholecystectomical është e vështirë të qetë, foto pak i rëndë klinik. Për kujdesin e plotë të pacientit në periudhën postoperative dhe më vonë në jetë, pa fshikëz e tëmthit duhet të jetë i vëmendshëm ndaj sinjaleve trupin tuaj dhe në mënyrë të qartë të komunikojnë ekzistues të ankesave një mjek.

Mos harroni se sindromi postcholecystectomical - një kusht që kërkon identifikimin e shkaqeve të saj dhe trajtimin e duhur etiologjik.

Për të identifikuar kushtet që çuan në zhvillim sindromi përshkruar postcholecystectomical testet e gjakut laborator të zbuluar inflamacion të mundshme dhe metodat instrumentale për qëllim diagnostikimin anomalitë e organeve dhe sistemeve të ndikojë drejtpërdrejt në funksionimin e sistemit biliar dhe tërthorazi ndikojnë përgjithshëm shëndetësor.

Tomography Spiral llogaritur (MSCT) dhe rezonancë magnetike (MRI mëlçisë) sa më saktë visualizes organet shtetërore dhe veglat prej zgavrën e barkut, metodë është gjithashtu ultratinguj barkut informativ. Këto metoda mund të zbulojë praninë e concretions në kanalet biliare, inflamacion postoperativ të traktit biliar dhe pankreasit.

Në X-ray e mushkërive të përjashtuar sëmundje pulmonare dhe mediastinum (e cila mund të shkaktojë dhimbje), X-ray e stomakut të materialit kontrast mund të ndihmojë të zbuluar praninë e ulçerës dhe pengimi në zbaticë traktit gastrointestinal.

Për të përjashtuar origjinën e simptomave si pasojë e sëmundjeve të tjera të traktit digjestiv, prodhimin endoskopisė stomakut (Gastroskopi) dhe duodenum (fibrohastroduodenoskopiya).

Anomalitë në qarkullimin e biliare zbuluar nga kërkimet radionukleidnaya - scintigraphy. Në organizmin futur shënues të veçantë që akumulon në biliare.

Një nga metodat më të informative për të shqyrtuar gjendjen e sistemit biliar kanal është ERCP (endoscopic pankreatoholanhiohrafiya reaksionar). Studimi gjeti një shkelje e biliare tanishme, thonë traktit biliar shtet, kanalet, ampula faterovasosochka zbulojnë concretions vogla, vini re normën lirimin e biliare. Ju gjithashtu mund të mbajë muskul unazor e manometry Oddi dhe gypit të përbashkët biliare.

Gjatë ERCP mund të bëjë disa masa terapeutike: Hiq gurë ekzistuese kanal në, të zgjeruar lumen e traktit biliar në ngushtimin e fushës, të bëjë sphincterotomy kur Stojko vrull.

Megjithatë, duhet të mbahet mend se në disa raste, bile kanal endoscopy kontribuon pancreatitis.

Për të përjashtuar sëmundje të zemrës duke përdorur një elektrokardiogramë.

Sindromi postcholecystectomical trajtim

Trajtimit sindromi postcholecystectomical është drejtpërdrejt e varur nga arsyet për zhvillimin e saj. Në këtë rast, në qoftë se kjo sindromë është rezultat i ndonjë patologji të sistemit të tretjes, trajtimi është kryer në përputhje me rekomandimet e trajtimin e kësaj sëmundjeje.

Trajtimi zakonisht përfshin një dietë të lehta, pajtueshmërinë me dietë - të hahet ushqim të vogla 5-7 herë në ditë, ulur përmbajtje yndyrë e përditshme (jo më shumë se 60 gram), përjashtimin skuqur, ushqime acid, produktet pikante dhe erëza ushqimore kanë aktivitet choleretic, irriton mukozën e elementeve të alkoolit.

Kur lehtësim Sindromi dhimbje për përdorim drotaverine saj, mebeverin.

Droga gastroenterologist i emëruar në përputhje me parimet e trajtimit farmakologjik të sëmundjes themelore.

Trajtimi kirurgjik që synon rivendosjen qenët i qartë dhe kullimit të kanalet biliare. Zakonisht mbahet sfinkteroplastika endoskopik. Kur dështimi operacion diagnostike për të bërë një studim të detajuar të zgavrën e barkut në drejtim të shkaqeve të mundshme të sindromi.

Parandalim

Si një masë paraprake sindromi postcholecystectomical mund të vërehet masa për të identifikuar menjëherë comorbidities të ndryshme që mund të shërbejnë si një shkak të çrregullimeve të qarkullimit bile: një ekzaminim të plotë dhe të plotë të mëlçisë, pankreasit, traktit biliar, traktit ndihmon tretjen e ushqimit, bark vaskulare në përgatitje për kirurgji.

Parashikim

Sindroma postcholecystectomical trajtim parashikim i lidhur me trajtimin e sëmundjes themelor që shkaktohet zhvillimin simptomë.