Dëmtimi i menisci të përbashkët gju


 • Anatomi
 • Shkaqet menisk dëme
 • Klasifikimi i lëndimeve meniscal
 • Simptomet e këputje të menisk
 • Trajtimi menisk këputje

Dëmtimi në menisk renditet e para në përhapjen e të gjitha lëndimeve në gju. Dëmi më meniscal është rezultat i një dëmtimi sportive. Menisk Brendshme dëmtuara në 4-7 herë më shumë të jashtme.

Anatomi

Menyskamy quajtur pads kërcor të vendosura brenda gju të përbashkët. Dy menisk, lateral (e jashtme) dhe mesor (brenda) janë në mes të sipërfaqeve të përbashkëta të femurit dhe të këmbës. Funksioni kryesor i menisk - zhvlerësim kur drejtimin dhe duke ecur. Përveç kësaj, menisci veprojë si stabilizues të përbashkët gju. Menisk fleksibël dhe mund të ndryshojë formë gjatë lëvizjes së gju.


Menisk Lëvizshmërisë ndryshon. Brenda në menisk mesor të lidhur me ligament anësore dhe më pak të lëvizshme se sa jashtë, kështu që ka më shumë dëm.

Skajet e menisk ndërfutur kapsulë të përbashkët dhe krovosnabzhayutsya nga enët kapsula. Pjesët e brendshme menisk pa arteriet e tyre dhe janë mundësuar me lëngjet intra. Kjo veçori e bën fusion kufirin e ushqimit të mirë në të lëndimeve menisk dhe mungesës së plotë të fuzionit në pjesët e brendshme të dëmit.

Shkaqet menisk dëme

Zakonisht shkaku është këputje e rotacionit menisk (rotacioni) prirje ose këmbën flexed në kohën e ngarkesës në këmbë (ndërsa patinazhi ose ski, duke luajtur hokej apo futboll). Dëmtimi në menisk të brendshëm është këmbë rotacioni jashtë, dëme të jashtëm - ndërsa rradhës fyell e këmbës medially.

Dëmi më pak menisk shkaktuar nga një rënie në këmbët drejt (kërcim të gjatë dhe të lartë, ziskok me shell) apo një goditje të drejtpërdrejtë të përbashkët gju (goditur në buzë të shkallëve, duke goditur një objekt në lëvizje).

Probabiliteti i këputje rrit me degjenerim meniscal si pasojë e lëndimeve të përsëritura, intoksikimet kronike, përdhes ose reumatizma. Dëmtimi i lëndimeve menisk mund të shoqërohet me elementë të tjerë të përbashkët gju (ligaments, kërc, trupit yndyrë ose kapsula).

Klasifikimi i lëndimeve meniscal

Në traumatologji të dalluar këto lloje të ndërprerje menisci:

 • menisk të çojë në vend të ngjitjes (mund të çojë mëparshëm dhe të prapmë bririn e menisk dhe organit të çojë në një zonë pranë kapsulë të përbashkët);
 • boshllëqet e brendshme (të vendosura larg nga kapsulë të përbashkët) të trupit, të përparme dhe të prapme brirët e menisci;
 • Kombinimi i dëmtimit të brendshëm dhe perikapsulyarnoy (e vendosur ngjitur me kapsulë të përbashkët) menisk e zonës;
 • meniskopatiya (ndryshojë degjenerim meniscal si rezultat i lëndimeve apo kronike);
 • Degjenerimi kistike i menisk (zakonisht vuan menisk të jashtëm).

Nuk i paplotë, i plotë, tërthor, gjatësisë ("trajtuar gyp"), e fragmentuar dhe lotët meniscal loskutoobraznye. Dëmi i mundshëm në menisk kompensuar dhe pa pjesë paragjykim hequr.

 • dhe - menisk normal
 • b - boshllëk përplasje
 • në - këputje degjenerative
 • d - hendeku i plotë gjatësore (lloji trajtuar gyp)
 • d - këputje tërthor
 • e - boshllëk horizontal

Shpesh ka lot gjatësisë meniscal e tipit "trajtuar gyp." Më pak të zakonshme janë të izoluar dëme të pasme (25-30%) dhe front (9%) brirë. Si rezultat i flokët përsëritura të përbashkëta në thyerje të ndodhë menisk kërc dëme condyle femurit i brendshëm (hondromalyatsiya) dhe ligament mëparshëm cruciate.

Simptomet e këputje të menisk

Ka periudha e dëmtimeve akute dhe kronike me menisk. Periudha akute fillon menjëherë pas shpërthimit të menisk. Pacienti ankohet për dhimbje të forta në gju të përbashkët. Lëvizja në të përbashkët kufizuar ashpër. Shin fiksuar në pozicion bending. Kur ju provoni zhurma e një ndjenjë të nyjeve lëvizjes - bllokuese (bllok, bllok) të përbashkët.

Dëmi i mundshëm në menisk, nuk është shoqëruar me mbyllje gju. Në këtë rast, dhimbja e parë është përhapur në natyrë, dhe, pas ënjtje dhe hemarthrosis (gjakut) ose rrjedhje (lëngu), në të përbashkët është lokalizuar rreptësisht linjë hendek kyçeve.

Në mungesë të bllokuar diagnozë të menisk këputje në akute është shumë e vështirë. Mungesa e simptomeve specifike të çon në faktin se pacientët shpesh shfaqin ndrydhje diagnoza ose grevë në gju.

Menisk Diagnoza këputje më shumë informacion në periudhën subakut (2-3 javë pas lëndimit) kur simptomat jo-specifike të bëhet lëndime më pak të rënda. Në këtë fazë, diagnoza trauma mund të thyejnë menisk në bazë të dhimbjes lokale dhe infilratsii në hapësirën e përbashkët, teste të veçanta të dhimbshme (simptomat compression provë mediolateralnyy, simptomat extension (Landes, Baykova, Roche) dhe simptomat rrotulluese) dhe të dhënat e MRI e gju të përbashkët.

Edhe nëse nuk diagnostikohet dëme menisk si rezultat i trajtimit të dhimbjes, ënjtje dhe rrjedhje në të përbashkët të zhduket, megjithatë, vazhdojnë të rishfaqen pas traumave të vogla ose për lëvizje të vështirë. Nëse simptomet shfaqen të dëmtuar menisk re duke folur për fazën kronike të sëmundjes, që karakterizohet nga dhimbje, ulur varg e levizjes dhe inflamacion.

Trajtimi menisk këputje

Në periudhën akut kur mbyllje të përbashkët kryhet nën anestezi lokale heqjen e bllokadës, prania e lëngjeve (rrjedhje ose hemarthrosis në të përbashkët) të kryejë birë të përbashkët. Pastaj në gju kërrusur imponojë hedhura lohnetu për 3 javë. Më pas, pacienti është përshkruar terapi stërvitje dhe fizioterapi.

Operacioni është treguar për pamundësinë për të hequr bllokadën në akute, bllokadave të përsëritura, dhimbje dhe kufizimin e lëvizjes në të përbashkët në periudhën e kronike. Në kohën e tashme, zgjedhja e trajtimit kirurgjik është e preferuar ndërhyrjeve artroskopike për të reduktuar nivelin e traumave të përbashkët dhe për të zvogëluar gjasat e komplikacioneve. Menisk, nëse është e mundur, do të përpiqen për të mbajtur si pas largimit të veshin përshpejtuar të sipërfaqeve të kyçeve, duke çuar në zhvillimin e shpejtë të osteoarthritis.