Puçrra fytyre


Nëse ti i pyet të rinjtë se çfarë puçrra fytyre, shumë utrudnyvsya jap përgjigjen e duhur. Megjithatë, ky fenomen i njohur, pothuajse të gjithë burrat dhe gratë e reja në një fazë të pjekurisë së tyre. Duke fryrë fjalë të fshehur problemin mjaft të padisiplinuar kozmetike, të përballur me të cilin personi i ri ndjehet një përvojë të fortë emocionale, ajo është asgjë më shumë se puçrra fytyre adoleshente. Nuk ka bindje i rritur se kjo është e përkohshme, që së shpejti shumica e pimples zhduket, nuk i japin ngushëllim, sepse në moshë të re për të rinj dhe të reja si të opinionit të rëndësishme nga të tjerët për pamjen e tyre. Problemi dermatologjike kthehet në një problem psikologjik. Pra, çfarë duhet të bëjmë? Trishtim dhe përvojë në lule të rinisë rreth shëmtuar kolegët storonytsya lëkurës dhe e shtyu një datë të shumëpritur? Ne ofrojmë për të luftuar këtë armik të humor të mirë më aktive. Për të filluar, të shqyrtojë armiqtë tuaj, për të fituar fitoren e pashmangshme dhe e shpejtë kundër puçrra fytyre për bukurinë dhe lëkurën smoothness vet.

Fytyre të rinjtë (të mitur fytyre) që rezulton nga pezmatimi i gjëndra dhjamor. Në kohën e pubertetit trupi rindërton punën e saj. Si rezultat i ristrukturimit Kjo metabolizmit mund të prodhojë një anomali të përkohshme - nuk është një rritje e kundërt jodit, mungesa e B vitamina A, C dhe zinkut. Rezultati - Stagnimi i sebum dhe të reduktuar pronat e saj antibacterial. Kjo rrethanë Mos harroni bakteret propionik dhe inflamacion të tjera patogjene, të cilat sebum - një terren të mbarështimit të shkëlqyer. Më të puçrra fytyre ndodh në fytyrë, kokë, në krye të trungut.

Ndryshim hormonal është e karakterizuar nga një çekuilibër të gjinisë mashkullore (androgens) dhe femra (estrogjenit) hormoneve. Me përfundimin e pubertetit dhe bilancin e hormoneve seksuale fytyre adoleshente janë shpesh pa u vënë re, vetëm herë pas here kujtoj veten kur ndonjë çrregullime hormonale (mund të ndodhë në gratë para menstruacioneve). Shqetësimet e pashmangshme shoqëruese dhe stresi, aknet mund të japë vetë ndihet në përvojat e ndryshme dhe ankth.


Duke e ditur pse ka puçrra fytyre, ajo është më e lehtë për t'u marrë me ta. Acne Treatment rinia fillon me higjienën. Ne duhet me kujdes të kujdeset për të lëkurës për të mos lit aknet ekzistuese dhe nuk janë shfaqur të re. Ajo është e kundërindikuar rreptësisht mekanikisht ndikojnë puçrra fytyre - të nxjerr apo të zbulojë ato. Kjo është një mënyrë të drejtpërdrejtë në shfaqjen e infeksioneve të lëkurës dhe formimin e plagët e thella. Pimples Sidomos papranueshme squeezing si qarkullim nasolabial trekëndëshit është i lidhur ngushtë me qarkullim cerebrale. Në rast të infeksionit, ka një rrezik të lartë të infektimit me fluksit të gjakut në tru.

Trajtimi i suksesshëm i akneve nxitur të rinjtë vitamina të grupit A dhe B format e zinkut. Por ushqime që përmbajnë jod në sasi të mëdha, duhet të përjashtohen nga dietë. E dobishme për lëkurë me simptomat e puçrra fytyre ndikon rrezatimi ultravjollcë dhe fizioterapi tjetër. Dhe pa atë të lëkurës me vaj nuk është e nevojshme për të përpunuar një krem ​​të pasur dhe mjete të tjera ose vaj. Ata duhet të zëvendësohet me një zgjidhje alkoolike prej oksid salicili, tretësirë ​​e Calendula locion me acid Azelaic dhe peroksid benzoyl ,. Kur infeksion dhe inflamacion të puçrra fytyre mund të përdorin antibiotikët.