Problemet laktacionit


 • Aspekte fiziologjike të laktacionit
 • Shkaqet galactorrhea
 • Simptomat galaktorei
 • Diagnoza galaktorei
 • Trajtimi i galactorrhea
 • Arsyet hypogalactia
 • Simptomat hypogalactia
 • Diagnoza hypogalactia
 • Trajtimi hypogalactia
 • Hypogalactia Parandalimi

Probleme të dhënit gji - Shkeljet e ndryshme funksionet tajitëse dhe tregon gjinjtë, manifestohet shtetet galactorrhea, hypogalactia, agalactia, etj lactostasis. Në gratë lactating pas lindjes është më e zakonshme hypogalactia - Prodhimi i pamjaftueshëm qumësht rregulluar zakonisht teknikë korrekt dhe regjim të ushqyerit. Shkarkimi i parregullt i qumështit nga gjiri që nuk është e lidhur me lindjen e fëmijës - galactorrhea, shpesh i quajtur tumor prolaktisekretiruyuschimi hipofizës dhe organet e tjera dhe kërkojnë kirurgji.

Aspekte fiziologjike të laktacionit

Procesi fiziologjik i laktacionit - formimin dhe lirimin e qumështit në gjokset e femrave në periudhën pas lindjes fillon dhe mirëmbahet nga një rregullore komplekse neuroendocrine.


Stimulimi dhe për të ruajtur prodhimin e qumeshtit kryer hormon lactogenic, lactogenic placentar e Hormoni dhe oxytocin.

Tajitje e fëmijë i lindur pas vdekje placental lactogen (placenta) fillon në shtatzëni në fund, duke u përgatitur gratë për formimin e kancerit të gjirit të qumështit. Menjëherë pas lactogen lindjes zhduket nga gjaku të nënës.

Në periudhën post-natal për të mbështetur hormonet laktacionit i përfshirë Hormoni dhe oxytocin. Hormoni - një hormon peptide që sintetizohet nga gjëndrra e hipofizës, ka një ndikim kryesor të dy fiziologjike dhe patologjike të dhënit gji. Në fazat e mëvonshme të shtatzënisë dhe gjatë laktacionit qelizat përmbajtja prolaktynsekretuyuchyh në Hipofiza arrin 60-80%. Hormoni është i sekretuar nën ndikim qumësht akumulon në alveole e gjëndrrat e qumështit, dhe pastaj përmes tubthat, kanalet e qumështit dhe të sinuseve Milky shfaqet jashtë.

Gjatë procesit të heqjes qumësht i plotëson të sekretimit oxytocin nga refleks stimulohen gjatë gjiri gjoks.

Normalisht të dhënit gji është 5 deri në 24 muaj, dhe çdo ditë numri sekretyruemoho qumësht - rreth 1 litër. Stanjacioni i qumështit në kanalet e qumështit dhe alveole çon në ndalimin e zhdukjes spontane dhe laktacionit 1-2 javë.

Shkeljet janë konsideruar Statusi laktacionit:

 • Galactorrhea - joadekuate (patologjike) produkte qumështi nuk kanë të bëjnë me lindjen e fëmijës;
 • Hypogalactia - alokimi i pamjaftueshëm i qumështit të gjirit gjatë laktacionit pas lindjes.

Galactorrhea

Shkaqet galactorrhea

Shprehja e galactorrhea mund të jetë shkallë të ndryshme nga koha në kohë jashtë dhe bie në një Colostrum ose molokopodobnoho qumësht të bollshme sekretimit fund i përhershëm i gjëndrrat e qumështit. Galactorrhea është e vetme dhe bilateral, ndodh jo vetëm gratë, por edhe burrat. Galactorrhea Incidenca në mesin e grave është 1-4%.

Ndërsa endokrinologji, si shkenca vazhdon të studiuar shkaqet e galactorrhea. Në 50% të rasteve, shkaqet dhe mbeten të paidentifikuar. Në raste të tilla, galactorrhea quajtur idiopatike. Ndër shkaqet e njohura galactorrhea të çojë në:

 • sëmundje të sistemit nervor qëndror, parandalimin rrjedhjen e faktorë hipofizës prolaktininhibiruyuschih (encefalitit, hydrocephalus, meningjit, sarkoidosis, tumoret e hipotalamus, kraniofarinhioma, etj);
 • Tumoret nehipofizarnye dhe tumoret e hipofizës, duke shkaktuar rrit sekretimin e Hormoni. Duke prolaktynsekretuyuchyh hipofizë tumoret përfshijnë: prolactinomas të pastra; somatotropinoma prodhimin somatotropin dhe Hormoni (duke shkaktuar acromegaly dhe halaktoreyu saj shoqëruese); adenoma hromofobnye. Tumor lokalizimin nehipofizarnoy secreting Hormoni - një neoplasia trofoblastike (drift cistike, horiokartsinoma) kancer bronchiogenic, etj
 • trauma dhe tumoret e hipotalamus;
 • përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara (chlorpromazine, morfinë, metildofa, kontraceptive metoclopramide me gojë);
 • sëmundje tiroide (hypothyroidism dhe hyperthyroidism);
 • sëmundje veshkave (estrohenprodutsiruyuschie tumoreve veshkave, sëmundje Addison);
 • hepatike dhe dështimi i veshkave;
 • sindroma policistike te vezoreve;
 • Stimulimi thithit i gjëndrrat e qumështit, refleks që shkaktojnë halaktoreyu rritje të lehtë në nivelet e Hormoni.

Simptomat galaktorei

Galactorrhea mund të zhvillohet në sfondin e ritmit normal menstrual, megjithatë, pothuajse 80% e pacientëve ajo është e kombinuar me amenorrhea ose oligomenorrhea. Duke ruajtur normale funksion menstrual dhe galactorrhea përzgjedhje e vogël e gjirit janë grua të shqetësuar. Në raste të tjera, galactorrhea mund të shoqërohet me ënjtje, ashpërsia e dhimbjes dhe memec në gji, dhimbje koke të shpeshta dhe vizionin e paqartë, rritja e shpejtë e flokëve në mjekër apo gjoks fytyre, ul aktivitetin seksual. Sekrecion i bollshëm nga zemrat rrjedh mund të shkaktojnë tretje të lëkurës dhe ekzemë.

Nëse gjirit shkarkimit qumështi të bardhë dhe përmban laktozë dhe kazeinë, kjo është një qumësht i vërtetë. Kafe shkarkimi ose të gjelbër në ngjyrë, përmban përbërësit e qumështit, zakonisht vërejtura në endocrinopathy. Karakteri hemorragjike e shkarkimit tregon tumoreve malinje të gjirit.

Galactorrhea në meshkujt është i rrallë, madje edhe me rritje minimale në nivelet e Hormoni dhe shoqërohet nga shenjat e feminizimin.

Diagnoza galaktorei

Diagnoza Previous fillon me një rishikim të endokrinologji dhe sqaruar ankesat e pacientit (parregullsi menstruale, infertilitetit, etj). Në prekje e qumështit të gjirit sekretuar. Në studimin e sekrecioneve nën një mikroskop janë pikat e naftës.

Niveli i Hormoni në galactorrhea kalon 200 mg / l (ili200 ng / ml).

Hapi tjetër i kthehet shkaku galactorrhea. Tumoret hipofizës përjashtuar turk shalë mbajtjen radiografi në 2 projeksionet (i drejtë dhe lateral), MRI ose CT scan e trurit, okulist konsultuar.

Metodat e ultrazërit të gjirit dhe mamografia konfirmuar apo përjashtuar një tumor. Mblidhni historinë mjekësore zbulon halaktoreyu shkaktuar nga duke marrë ilaçe.

Një ultratingull e barkut, mëlçisë, veshkave, vezore, tiroide, kanalet limfatike rajonale për të përjashtuar shkaqet e mundshme galactorrhea.

Trajtimi i galactorrhea

Për të ndaluar galactorrhea për të eliminuar shkaqet e hyperprolactinemia.

Një trajtim mjekësor, kirurgjik ose rrezatim prolaktynsekretuyuchyh tumoreve ilaçe anulim, trajtimin e hypothyroidism. Pacientët me galactorrhea idiopatike lidhurit e butë është e rekomanduar për të sunduar nga stimulim thith gji, duke mbështetur prodhimin e qumeshtit. Për të shtypur Hormoni hipersekrecioni në pacientët me galactorrhea përshkruar Bromocriptine. Aplikimi Bromkriptin nuk mund vetëm të shtypur prodhimin e qumeshtit, por edhe rivendosjen e ciklit menstrual në kombinim me galactorrhea amenorrhea.

Me zhdukjen e fenomeneve galactorrhea duhet shmangur vetë-stimulim dhe gji (më shumë se 1 kohë në muaj).

Parandalim

Me zbulimin e hershëm prognozë shëndetësor giperprolaktinemii është e mirë. Pas trajtimit të prolactinomas hipofizë kryera mbikëqyrje klinike për të parandaluar përsëritjen e sëmundjes: CT scan e trurit, përcaktimin e Hormoni në gjak, konsultohuni me një okulist.

Vështirësitë lidhur me parandalimin galactorrhea guximshme sërë arsyesh.

Hypogalactia

Arsyet hypogalactia

Postpartum hypogalactia mund të jetë primar (zhvilluar menjëherë pas lindjes) ose të mesëm (pas një periudhe të mjaftueshme për të zhvilluar prodhimin e qumeshtit).

Hypogalactia Postpartum primar zhvillohet në 2,8-8% e grave zakonisht primiparous me çrregullim neurohormonal shkaktuar hypoplasia gjirit, reduktimin motorike e tyre dhe funksionet sekretore e dështimit laktacionit. Dështimi funksional zhvillon në infantilism gjirit, anomalitë e zhvillimit për shkak të toksikoz rënda në shtatzëni në fund, lindjes traumatike, gjakderdhje pas lindjes dhe infeksionit.

Shpesh ka një hypogalactia mesme, ku për disa arsye ka një rënie të dhënit gji ose treguar nivelin e tij të pamjaftueshme (nuk i plotëson nevojat e fëmijës në qumështin e nënës).

Para zhvillimit të hypogalactia mesme mund të shkaktojë nipples plasaritur, mastitë, sëmundjet ngjitëse nënën (dhimbje të fytit, grip, tuberkulozit), shok nervor, lodhje, të ushqyerit e dobët, mode e gabuar (privimi gjumë, mungesa e shëtitjet). Përveç kësaj, hypogalactia mund të çojë marrja e barnave të caktuara që shtypin laktopoez (të formimit të qumështit), kamfor, androgens dhe progestogjenet, diuretics, Parlodel, droga ergot, etj

Vonë, hypogalactia dytësor shpesh për shkak të shkeljes së gjirit: parregullt duke aplikuar fëmijën në gji, intervale të gjata mes feedings, duke çuar në një aktivitet gjiri rënie molokoutvorennya dhe ulet fëmijë. Vyalososuschie apo foshnjat e parakohshme për shkak të mungesës së nxitjes së ushqyerjes me gji të kontribuojë gjithashtu në shtypjen e laktacionit.

Ahalaktyya shumë vërejtur rrallë - Mungesa e plotë e laktacionit, zakonisht të shkaktuara nga hypoplasia kongjenitale të gjirit

Simptomat hypogalactia

Hypogalactia primar karakterizohet nga herët (brenda 10 ditëve të para pas lindjes) zhvillimit. Hypogalactia që zhvillohet më vonë konsiderohet dytësor.

Kur hypogalactia në lindjen e fëmijës të humbur Bllokimi i qumështit, klikuar mbi ta qumësht sekretuar keq, nuk ka furnizim të pamjaftueshëm qumësht. Në prekje e gjirit është përcaktuar shpesh nga indet e dobët gjëndrave.

Për shkak të mungesës së qumështit fëmija nuk është nayidayetsya gjatë të ushqyerit, duke qarë në ia ndau gjinin, jo duke fituar peshë ose nuk shtoj në të gjitha.

Shumica e grave gjatë laktacionit, shënoi krizën hipohalakticheskie - periodik, të përsëritura në intervale prej 26-30 ditë dhe zgjat për disa ditë ul sekretimin e qumështit. Zhvillimi i krizave shpjegohet nga procese ciklike të aktivitetit hormonal që ndodhin në trupin e femrës.

Diagnoza hypogalactia

Numri i prodhuar qumësht në ditë llogaritet duke mbledhur sasinë e fëmijës konsum qumësht (të vendosur duke iu referuar një fëmijë peshon çdo ushqyerit dhe pas), dhe sasinë e qumështit të shprehur.

Është e nevojshme për muajin e parë të jetës së shumës së përditshme të qumështit i fëmijës është llogaritur duke përdorur formulën e propozuar nga Finkelstein:

V përditshme. = 70 x n (nëse pesha e lindjes pak se 3.200 g) ose

V përditshme. = 80 x n (nëse pesha e lindjes mbi 3200 g), ku n - numri i ditëve në jetën e një porsalindur.

Më vonë kërkohet shuma ditore e qumështit të përcaktohet si vijon:

4 deri në 6 javë. - 1/5 e peshës trupore;

1,5-4 muaj. - 1/6 e peshës trupore;

4 deri në 6 muaj. - 1/7 e peshës trupore.

Ka katër faza hypogalactia:

 • I - Mungesa e qumështit (në krahasim me nevojat e fëmijës), nuk i kalon 25%;
 • II - Mungesa e qumështit është nga 25% në 50%;
 • III - Mungesa e qumësht nga 50% në 75%;
 • IV - Mungesa e qumështit të tejkalon 75%.

Në hypogalactia fillim të përcaktojë raportin e përqendrimit të estrogjenit dhe Hormoni nivelet.

Holding analizën citologjike e qumështit në në shfaqje hypogalactia të reduktuara në qelizat somatike madhësi.

Ultratinguj skanim gjirit të përcaktuar llojin e strukturës: gjëndrave, yndyrore dhe të përziera. Vërehet më shpesh në yndyrë hypogalactia dhe strukturë të përzier tipit.

Duke përdorur thermography përcaktuar vascularity e gjirit, i cili tregon shkallën e aktivitetit funksional. Në gji tri lloje të modelit vaskulare: melkosetchatoy, krupnosetchatoy dhe trungu. Rreziku i hypogalactia më të lartë në bagazhin shkruani vendndodhjen e anijeve.

Trajtimi hypogalactia

Në hypogalactia sekondar duhet së pari të normalizojë teknikë të ushqyerit: vendosi në të fëmijën nga ana e tij në secilin gji, në mënyrë rigoroze të vëzhguar intervale të ushqyerit, përdorni lëngun në sasi të mjaftueshme.

Në rastet e hypogalactia primar medikamente të përshkruara laktohonnye mjetet (laktyn, dezaminooksitotsin) dhe terapi tonik, zhvillimi i mesëm dietë kalori të lartë është treguar, UFO, trajtimet masazh elektroforezë rrjedhën e acidit nikotine në terapi mammary gjëndër.

Me anë të stimulimit prodhimin e qumeshtit janë edhe produktet e bletës (Apilaktin, apilak), TEAS bimor (me trumzë, acaroj, ca balsam, oe limon, rigon, kopër, kopër, qimnon, etj) do të thotë Homeopati (Halium-Hel, Mlekoin, Ovarium compositum, Limphomiosot) .

Hypogalactia Parandalimi

Për të parandaluar hypogalactia është shtatzënia e rëndësishme fiziologjike dhe lindjes, refuzimi i mundshëm i stimulimit dhe anestezi gjatë punës.

Më e rëndësishme masa parandaluese hypogalactia është herët (6-8 orë pas lindjes) duke aplikuar fëmijën në gji, intervale të pajtueshmërisë dhe kohëzgjatjen e të ushqyerit. Feeding grua duhet t'i përmbahet ditë hani plotësisht, të marrë lëngun në sasi të mjaftueshme. Kur hypogalactia zemrat e dobishme vetë-masazh, me thithat e sheshtë dhe kapur gruan vetëm mund të mbajnë ata duke tërhequr me napë disa herë në ditë.