Lëkurës Problem


 • Dukje problem i lëkurës
 • Arsyet për lëkurën e problemeve
 • Metodat e trajtimit të lëkurës problemit

Lëkure, shteti i të cilit është freski dhe shëndet të ndryshme, e cila është lezionet puçrra fytyre, vaskulare ose moshës spote, plagët, plagët, të quajtur problematik. Problemet e tilla me lëkurë mund të ndodhin në çdo person. Edhe lëkurë të përsosur me moshë po ndryshon, për shkak të ndryshimeve të hormoneve në trup. Stresi dhe faktorë të tjerë negative mund të ndikojnë në lëkurë dhe shkaktojnë disa nga këto probleme.

Dukje problem i lëkurës

 • puçrra fytyre puçrra fytyre
 • abrasions
 • ëmbëlsi i tepërt i lëkurës
 • zbehje sëmurë të lëkurës
 • lëkurë e tepruar thatë
 • Spider veins
 • lëkurë itchy
 • lëkurë zhovtyanychnist
 • spote
 • reaksione alergjike në lëkurë
 • Lezionet fungale, candidiasis
 • lëkurës butë
 • rrudhat e hershme

Në varësi të moshës, gjendjes së përgjithshme dhe shëndetit të trupit, llojin e lëkurës dhe shumë arsye të tjera, probleme të lëkurës mund të jenë të përkohshme dhe kalon shpejt, dhe mund të dorëzojë zhgënjim serioz. Në qoftë se lëkura juaj është e përbërë nga seksionet e thatë, normale dhe me vaj, ajo është quajtur i kombinuar. Ky lloj i lëkurës ndodh më shpesh në gratë. Të përballet me T-zone qendrore ose (ballin, hundë, mjekër) i mbuluar me llojin e lëkurës me vaj. Rreth të syve, faqet dhe qafën - lëkurë normale ose të thatë. Llojet me vaj dhe e thatë e lëkurës të ndjeshme janë më problematike.


Lëkurës me vaj shpesh kanë zeshkane dhe vajzat e reja dhe gratë. Ndryshe tipike sekondë, lëkurës me vaj nuk e rrezikon shfaqjen e rrudhave parakohshme. Por ajo ka probleme të tjera serioze. Lëkurës me vaj është famë i ndryshëm i yndyrshëm, të mëdha poret, ngjyrë ulliri të verdhë, qarkullim të dobët të gjakut. Lëkurës me vaj është i mbushur me puçrra fytyre dhe seborrhea me vaj, sidomos gjatë pubertetit për shkak të ndryshimeve të hormoneve në trup.

Lëkurës thatë mungon mbrojtje natyror në formën e sebum, e cila është prodhuar në një Tipit dhënë në sasi pamjaftueshme. Kjo është arsyeja pse lëkura e thatë dhe duket - thatë dhe i krisur. Lëkura e thatë është e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm, kushtet e pafavorshme klimaterike dhe motit, stresi mekanik (rroba përafërt apo përplasje me mjekër mashkullor). Rezultati është si në vijim: acarim të lëkurës, skuqje dhe skuqjen e saj. Lëkura e thatë nuk toleron ujë të varfër; pas larjes nuk është një ndjenjë e shqetësimit dhe ngushtësi e lëkurës. Lëkura e thatë është "lexueshme" në lidhje me produktet kozmetike, disa komponentë të komponentës së tyre mund të shkaktojnë pasoja të padëshiruara.

Arsyet për lëkurën e problemeve

Lëkurës Problem nuk është një sëmundje. Së pari ajo u ndje se puçrra të lëkurës problem i shkaktuar nga kequshqyerja dhe mungesa e higjienës. Aktualisht, supozohet se baza e problemeve të lëkurës janë faktorët psikologjik të tilla si stresi dhe funksionimit të pahijshme e gjëndra dhjamor. Ndër shenjat e problemeve të lëkurës përfshijnë: veprimtarinë rritjen e gjëndra dhjamor dhe praninë yndyror e lëkurë të thatë, poret zgjeruar formë kratere. Si rezultat i mbingarkesës në poret dhe flokët follicles yndyrë pilled off qelizat e vdekura dhe të ekspozimit të shkaktojnë sëmundje baktereve në lëkurë shfaqen skuqje, e dhimbshme sidomos në prapa, fytyrë dhe gjoks.

Lëkurës problem mund të jetë një sinjal i sëmundjeve të sistemit tretës dhe problemeve në sistemin endokrin. Disa probleme të lëkurës janë rezultat i disponimit, të trashëguara, të tilla si formimin e pika të moshës. 

Ndryshimet hormonale në trupin jo vetëm në moshë të re, por në kohën e plakjes, mund të shkaktojë një numër të problemeve të lëkurës. Des lëkurës e shkaktuar nga ngadalësimi i sintezën e kolagjenit. Lëkura bëhet më pak elastike dhe të zhdërvjellët. Mosha karakteristika lëkurë të thatë më tej përkeqësojnë problemet që lidhen me dëmin e çdo pengesë dhe rritjen e thatësi. Përveç kësaj, reduktuar tajitje e gjëndra dhjamor është ngadalësuar proceset brendaqelizor, nivelet e reduktuara të acidit Hyaluronic.

 Vetë-mjekim mund të sjellë dëme të pariparueshme për shëndetin dhe bukurinë e lëkurës. Vetëm një specialist është në gjendje të përcaktojë shkaqet e vërteta të sëmundjes dhe të caktojë trajtim individual sipas llojit të lëkurës. Qasje në kohë beautician specialist ose dermatolog do të ndihmojë në eliminimin e problemeve të lëkurës dhe të shërohen humbur freskinë e saj dhe smoothness. 

Metodat e trajtimit të lëkurës problemit

Objektivat profesional cosmetologist identifikojë shkaqet individuale probleme të lëkurës dhe të vini me ju një teknikë për të eliminuar ato përmes procedurave që është e drejtë për rastin tuaj.

Ka teknika të ndryshme moderne kanë për qëllim largimin, përditësimin dhe proceset e vonuara negative që shoqërojnë moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës dhe faktorëve të tjerë të pafavorshme.

Efekti pozitiv i mirë është dhënë trajtime duke Botox ose biogel. Për rrudhat përdorur me sukses Mezoterapia - administrim me injeksion në shtresat e lëkurës që shtrihen mbi epidermë (mezodermu), mjetet juridike mjekësore të posaçme ose homeopatik. Kjo metodë është shumë efektive në trajtimin e sfidave të denjë paraqitura nga plakjes ose ndërprerjeve hormonale. Mjekësia estetike dhe Dermatologji mori shërbimin e tij në luftën kundër celulitit, trashje, venat me variçe, shënon shtrirje, plagët, ënjtje dhe plakjen e lëkurës. 

Metoda e electrocoagulation (diathermocoagulation) - djegurit lëkurë problematike ind rrezik - përdoret për të eliminuar aknet, "spider veins" moles papyllo. 

Për trajtimin e plakjes së lëkurës problemi dhe përtëritje e metodës së terapisë së ozonit. Thelbi i saj është për të kryer trajtime masazh me vaj OZONIZED, nënlëkurës dhe injeksione intradermal e përzierje ozon-oksigjenit. Kjo metodë fituar famë përmes ndikimit efektiv mbi rrudhat dhe për të përmirësuar çehre.

Lëkurës Problem ka nevojë për këtë procedurë, si lëkurë. Me lëkurë shtresa e lëkurës është liruar nga qelizat e vdekura, jep liri për formimin dhe rritjen e qelizave të reja. Për lëkurë të shtrëngimit, plakjes, me puçrra fytyre adoleshente, shtrirje shënon korrigjim të mirë procedurë manifestime të freskëta lëkurë problemi kozmetike është i domosdoshëm ashensor fytyrë.

Cosmetology Modern hardware përdorur gjerësisht metodat efektet ultratinguj në lëkurën e problemit. Si rezultat, phonophoresis (një kombinim të ultrazërit dhe mjete të posaçme) proceset aktive metabolike në lëkurë dhe rrit kullimit limfatik.

Cryodestruction (cryosurgery) dhe cryotherapy janë trajtimi i thatë ajrit të ftohtë. Këto metoda përdoren me sukses në cosmetology dhe dermatologji për të trajtuar probleme të lëkurës. 

Hiq Treadwheel, pika të errëta, lythat, plagët, cryodestruction nakolok - ftohur lokal të temperaturave të ulëta - tërheq pak traumatike dhe jep rezultate të mira. Cryotherapy (cryomassage) është një ndikim afat-shkurtër të temperaturave të ulëta në zonat problematike, duke rezultuar në një ngushtim të mprehtë e enëve të gjakut, si dhe zgjerimin e tyre. "Zgjimin" kapilarët mbrapa, stimulon rrjedhjen e gjakut në vendin e ekspozimit ndaj të ftohtit, metabolizmi aktive. Cryotherapy është përdorur për të forcuar rrënjët e flokëve dhe rrudhave.

Terapi Phytohormonal - një metodë të re në trajtimin e problemeve të lëkurës. Kjo metodë ka për qëllim adresimin çekuilibër hormonal - një nga faktorët kryesorë që shkaktojnë probleme të lëkurës.