Proktalhiya


  • Llojet proktalhiya
  • Foto klinik
  • Diagnoza proktalhiya
  • Parimet bazë të trajtimit proktalhiya
  • Moti në proktalhiya

Proktalhiya - dhimbje në anus dhe rektum shkaktuara nga spazma e muskujve. Ajo karakterizohet nga sulmet e dhimbje të forta, radiating në bark, perineum, coccyx. Dhimbje mund të shkoni vetë pas një lëvizje zorrë, dush të ngrohtë sitz. Sëmundja mund të ndodhë gjatë, i lodhshëm, me zhvillimin e kantserofobiya. Është e rëndësishme për të identifikuar dhe trajtuar sëmundjet e tjera të zorrët dhe psychoprophylaxis urogjenital sistemit.

Shumë sëmundje të dhimbjes rektumit dukshme. Dhimbja mund të jetë i natyrave të ndryshme, për të komunikuar me lëvizjeve të zorrëve (ndodhin gjatë ose pas saj) dhe intensiteti i ndryshëm.

Nëse shkaqet organike të dhimbjes në rektum nuk mund të gjejnë një mjek diagnoza sindromi i prania proktalhiya (dhimbje në rektum etiologji dalluar). Proktalhiya mund të shkaktohet nga përvojat psikologjike dhe emocionale, spazma zorrës së trashë neurologjike.


Proktalhiya më tipik i një moshë të mesme. Zakonisht ndodh papritmas sulmet e reja të dhimbjes në rektum e ndryshme intensitetin dhe kohëzgjatjen (nga disa minuta në një orë). Sulmet e dhimbshme mund të ndodhë disa herë gjatë natës dhe për të nxitur çrregullime të gjumit.

Dhimbje në rektum kërkon apel të detyrueshëm në një specialist për një ekzaminim të plotë dhe të identifikojnë patologji të mundshme proctology.

Llojet proktalhiya

Proktalhiya mund të jenë të natyrës si të paqëndrueshme (dhimbje papritmas shfaqet dhe po aq të papritur të shkojë) dhe e fundit për disa orë pa u nënshtrohet veprimit të analgesics. Dhimbja mund të jetë me gjemba apo karakter spastik.

Pathogenetically shkaku proktalhiya është shpesh neurogjenik muskujve spazma-levatorov rektumit, apo muskujt coccygeal. Kjo mund të shërbejë si stresi, shqetësimit psikologjik, tendosje të rëndë fizike.

Proktalhiya i mesëm është rezultat sëmundjet proctological (ndarje anal, hemorroide akute paraproctitis tumoret anal kanal, teratomas që është pranë bishtit të komplikuara, lokalizimi perianale e lezioneve në sëmundjen Crohn).

Përveç kësaj, proktalhiya mund të jetë një manifestim i dhimbjes idiopatike anokopchikovyy.

Herë dhimbja endometriosis rrezatuese në zonën rektale.

Foto klinik

Proktalhiya rrufeshëm ose duke kaluar është papritmas lindin dhe të kalojë brenda pak minutash dhimbje e sulmit të mprehtë në rektum, subjektivisht ndjerë vrull si të dhimbshme konvulsive. Dhimbje mund të rrezatojë në coccyx, anusit, hips perineum.

Dhimbja nuk është i lidhur me jashtëqitjes. Ndonjëherë sulmet dhimbje mund të ndodhë me frekuencë të madhe dhe në mënyrë të konsiderueshme të dëmtojë cilësinë e jetës.

Shoqëruar shpesh me ndjesi të pakëndshme proktalhiya në bigëzim, mendje të pacientëve sipas patologjitë e mundshme zonën urogjenital.

Proktalhiya shkon gjatë, onde, me periudha të qetë, smenyayuschymysya acarimin në formën e sulmet shpeshta e dhimbjes. Me kalimin e kohës, shkalla rikthim zakonisht rritet. Faktorët që provokojnë përkeqësim, nuk identifikohen plotësisht dhe ka gjasa që të ketë natyrën psikologjike dhe neurogjenik.

Diagnoza proktalhiya

Një shqyrtim i pacientëve me një histori shpesh proktalhiya shënuar sëmundjet e mëparshme të urinar, gjenitale, dhe patologji proctologic. Megjithatë, proktalhiya fillor zakonisht paraprin lezione të dhënave (pacientë thonë se dhimbje në rektum qenë para) dhe është shpesh shkaku i gjinekologun e pacientit apo urolog.

Për diagnozën "proktalhiya sindromi" Mjeku duhet të kryejë një ekzaminim të plotë për të zbuluar sëmundjet që mund të zbuluar klinikisht nga dhimbje në rektum.

Ekzaminimi fizik i pacientëve të kompletuar, me ekzaminimin e anusit dhe kanalit anal hulumtim manual. Hulumtimi Finger zakonisht pa dhimbje. Ndonjëherë ajo mund të vërehet levatorov vrull. Sfinkteromanometriya në proktalhiya zakonisht nuk tregon ndryshimet patologjike ton.

Për një shqyrtim të hollësishëm të mureve të rektumit prodhuar rectoromanoscopy. Nëse është e nevojshme, të shqyrtojë dy pika sipërme të kryer colonoscopy ose irrigoskopii.

Analizat e gjakut laboratorike të ndihmuar të zbuluar shenjat e inflamacionit.

Për të përjashtuar anomalitë e sistemit urogjenital administruar konsultoheni me një gjinekolog dhe urolog transmetues ultratinguj e fshikëzës dhe të organeve pelvike.

Në mungesë të çrregullimeve organike dhe funksionale dhe me ankesat ekzistuese të dhimbjes, diagnostikuar proktalhiya primare.

Diagnoza diferenciale është bërë me muskuj dardhë sindromi proktalhiya dhe Koktsihodiniya. Në mënyrë tipike, pacientët me këto anomalitë janë trajtuar në mënyra të ndryshme, kështu që analiza e nevojshme ndodhën procedurat dhe rezultatet e tyre.

Parimet bazë të trajtimit proktalhiya

Kur proktalhiya për të lehtësuar sulmet dhimbje, trajtimet e mëposhtme:

  • Teknikat fizioterapi (UHF, rrezatim infra të kuqe intrarektalnoho lazer gjysmëpërçues, diatermi, baltë, elektrike, etj);
  • Bllokada novokaina (perisakralnye, epidural-sakrale dhe retrorektalnye);
  • Muskujt masazh coccygeal dhe anus levatorov kur ata shprehën vrull;
  • microclysters me novokaina, vaj buckthorn det dhe collargol;
  • qetësuesve (qetësuesve, pilula gjumi, tranquilizers të lehta).

Zakonisht, trajtimi fillon me rektum rehabilitimin drogës antibacterial si një masë e trajtimit proktosyhmoydyta të mundshëm të fshehur.

Që proktalhiya primar ka një varësi mbi gjendjen emocionale të pacientit, detyra kryesore e terapisë së kësaj sëmundjeje është që të krijojë ambient të psikologjikisht të rehatshme, gardhe stres, rritje. Shpesh e përdorur teknikat psikoterapeutike relaksimit. Ndonjëherë ju duhet të konsultoheni me një psikolog.

Përveç emërimet mjekësore, pacientët rekomanduar dietë që ndihmon për të normalizuar tretje.

Patologji e mesme është në trajtimin patologjinë themelor që shkaktoi dhimbjen.

Moti në proktalhiya

Më të proktalhiya shkon në mënyrë të pavarur, por në disa raste ndodhi e shpeshtë e sulmeve të vazhdueshme dhimbje kontribuon për një prishje të shënuar në cilësinë e jetës së pacientëve dhe për të zvogëluar efikasitetin e tyre.