Prolactinoma


 • Shkaqet e prolactinomas
 • Klasifikimi i Hormoni
 • Simptomet e prolactinoma
 • Simptomet e prolactinoma në gratë
 • Simptomet e prolactinomas në meshkuj
 • Diagnoza e prolactinomas
 • Trajtimi i prolactinomas
 • Prognoza e prolactinoma
 • Prolactinoma Parandalimi

Prolactinomas janë një grup i adenomas beninje, tumoret më të shpeshta të gjëndrra e hipofizës (30%), dhe rrallë vërehet ozlokachestvlyayutsya në gratë e riprodhuese grup moshës 6-10 herë më shpesh se meshkujt. Dimensionet Hormoni zakonisht nuk tejkalojnë 2-3 mm, por burrat zakonisht janë adenomas të mëdha më të mëdha se 1 cm në diametër.

Prolactinoma adenomas hormonally-aktive, prolaktin secreting - "hormon qumësht" që stimulon gratë laktacionit pas lindjes. Normalisht, në sasi më të vogla Hormoni i prodhuar nga burrat. Megjithatë, luteinizing hormon, Hormoni dhe gjëndër Nxitja ka një efekt që rregullon mbi riprodhimin dhe funksionit seksual. Në femra, këto hormone sigurojë një sintezën e rregullimit estrogjen e ciklit menstrual dhe ovulimit në meshkuj - testosteronit dhe aktivitetin pike.

Teprica Hormoni sekretyruemoho prolactinoma (hyperprolactinemia) pengon estrohenohenez gratë dhe të çon në anovulation dhe shterpësinë. Men prolaktynsekretuyuchyh adenoma shkakton mosfunksionim ngrerë, gynecomastia dhe humbjen e dëshirës seksuale.


Shkaqet e prolactinomas

Shkaqet e prolactinomas i njohur në mënyrë të besueshme.

(. Në t H. Prolactinoma) Megjithatë, në disa pacientë me adenomas hipofizë treguar praninë e çrregullimeve gjenetike - Multiple lloj endokrine neoplasia I - sëmundje e trashëguar e karakterizuar nga sekrecion të tepërt të hormonit parathyroid, pankreasit, hipofizës dhe ulcerat peptike shumta. Në disa raste, ka një tendencë për trashëgiminë e prolactinomas.

Endokrinologji Modern së bashku me gjenetikës hulumtim vazhdon të identifikojë gjenet përgjegjëse për ndodhjen e prolactinomas.

Klasifikimi i Hormoni

Madhësia dhe lokacioni brenda prolactinomas hipofizës fossa janë të ndarë në dy grupe:

 • adenomas prolaktynsekretuyuchyh 1 cm në diametër, brenda objektit të shalë turke - intrasellyarno mikroprolaktinomy;
 • ekstrasellyarnye makroprolaktinomy - prolaktynsekretuyuchyh adenomas më të madhe se 1 cm në diametër, që shtrihet përtej turcica Sella.

Dimensionet prolactinoma ndikojnë simptomat e shkaktuara nga deformimi lokal, dhe të përcaktojë zgjedhjen e metodës së trajtimit.

Simptomet e prolactinoma

Manifestime të prolactinomas mund të jetë për shkak të nivelet në rritje të Hormoni dhe compression tumorit të indit përreth trurit. Ashpërsia e simptomave varet nga madhësia e prolactinomas.

Kur makroprolaktinomy, compressing nervat sy, shënoi dëmtime pamore (ngushtim të fushave vizuale, vështirësi në njohjen e objekteve krah, me vizion të dyfishtë). Compression e makroprolaktinomy optike kryq mund të çojë në verbëri.

Prolactinomas e mëdha shkaktojnë simptome të sistemit nervor qendror: dhimbje koke, depresion, ankth, nervozizëm, paqëndrueshmëria emocionale.

Përveç kësaj, makroprolaktinomy, duke bërë presion mbi gjëndrra e hipofizës, duke shkaktuar përçarje në prodhimin e hormoneve të tjera të këtij gjëndër.

Simptomet e prolactinoma në gratë

Manifestim i hershëm i prolactinomas në gratë po ndryshon ritmin e ciklit dhe oligo-amenorrhea menstrual opsomenorrhea. Arsimi shkelje gjëndër stimuluese dhe hormonet luteinizing çon në mungesën e ovulacionit dhe pamundësisë për të konceptoj.

Efekti fiziologjik i Hormoni manifestuar në zhvillimin dhe lirimin e qumështit të gjirit (galactorrhea) në mungesë të shtatzënisë. Qumështi mund të ndahen dropwise me presion në të dalë, ose vetë - periodikisht ose vazhdimisht. Galactorrhea në prolactinoma jo e lidhur me sëmundje të gjirit në t. Ch. Kanceri i gjirit, por shpesh shkakton zhvillimin e mëtejshëm të mastitë.

Hyperprolactinemia, që shoqëron zhvillimin e prolactinomas, depletes mineraleve nga eshtrave dhe osteoporozën. Osteoporozën është shkaktuar nga ndryshimet në strukturën e kockave, është duke u rritur brishtësinë e eshtrave. Mangësi estrogjenit shkakton mbajtjes fluide dhe shtim në peshë.

Nëse për prolactinomas shoqëron hyperandrogenism, grua zhvilluar hirsutism dhe puçrra fytyre.

Gratë janë mikroprolaktinomy më të zakonshme.

Simptomet e prolactinomas në meshkuj

Efekti i prolactinomas në trupin e mashkullit është reflektuar në një rënie në nivelet e testosteronit dhe spermatogenesis të dëmtuar. Rezultati është një dobësim i dëshirës seksuale dhe potencë, mosfunksionim ngrerë, infertilitetit zhvillon. Rritja gjinjtë në madhësi (gynecomastia) nganjëherë zhvillon galactorrhea. Manifestime të tjera të prolactinomas në meshkuj shënuar atrofi testicular, të zvogëlojë rritjen e flokëve në fytyrë, osteoporozën dhe muskujve dobësi.

Burrat prolactinomas shpesh arrijnë madhësive të mëdha (makroprolaktinomy).

Diagnoza e prolactinomas

Highly metodë për Hormoni dyshuar është një MRI të trurit me studimin kontrasti këqyrjes së hadoliniumom substancë e hipofizës. Magnetike rezonancë scan zbulon konturet e adenomas të vogla, ata intrasellyarno ose ekstrasellyarnoe vend, dhe tumor të vendosura në formacione myahkotkannyh (sinus shpella, në arteriet karotide, e të tjera.)

Kur makroprolaktinomy më i zbatueshëm trurit CT visualizes dhe strukturën e kockave (themeli i shalë turke - vendndodhja anatomike e rajonit hipofizës).

Përcaktimi Laboratori i niveleve Hormoni serum është i rekomanduar tri herë në ditë të ndryshme për përjashtimin e rastësishme apo që rrjedhin nga luhatjet në vlerat e stresit. Nivelet Indeksi Hormoni 200 ng / ml (ose 9,1 nmol / L) dëshmon për prolactinoma (normë prolaktin për gratë - 20 ng / ml për meshkuj -

Kur përqendrimi i Hormoni deri 40-100 ng / ml (

Që shumica e mostrave stimuluese indikative testit liruar hormon. Normalisht, pas administrimit intravenoz pas 15-30 minuta është rritur prodhimi i Hormoni dhe përqendrimi i saj është të paktën 2 herë niveli origjinal. Në pacientët me prolactinoma pas stimulimi i sintezës Hormoni ose qëndron e njëjtë apo rritet më pak se 2 herë. Kur hyperprolactinemia gjenezë jo-tumor vërejtur përgjigje për të liruar hormon, afër normal.

Nëse ka ankesa nga ana e pacientit të studimit kryer fushat vizuale dhe okulist konsultimit. Për të përjashtuar osteoporozën kryer të përcaktuar densitetin e kockave - densitometry.

Trajtimi i prolactinomas

Zakonisht prolactinomas trajtim të drogës që synon reduktimin Hormoni. Përzgjedhja e optimale regimens trajtimit dhe doza endokrinolog kryen nën këto metoda shtesë.

Droga te perdorura: bromocriptine (Parlodel, parilak), levodopa, lerhotril, lizurid, tsiroheptadin, perytol, Dostyneks (cabergoline). Pranimi bromocriptine ul përqendrimin e Hormoni në normale brenda disa javësh në 85% të pacientëve. Përparësitë janë Dostyneksu zgjatur veprim (vetëm 1-2 pritjet në javë), pak sesa Bromocriptine, efekte anësore.

Si plotësim reduktuar madhësinë e prolactinomas dhe sekretimit Hormoni, përmirëson shikimin; microadenoma i vogël mund të zhduket krejt. Gratë cikli normal menstrual, pjellori reduktuar (aftësia për të konceptoj). Në burra, nivelet e testosteronit në rritje, funksioni normal seksual përmirëson spermë.

Kur terapi makroprolaktinomy drogës është nën kontrollin e dinamikave të imazhit tumor.

Nëse madhësia nuk makroprolaktinomy reduktohet në pacientët që marrin drogë dhe humbje progresive të vizionit, çështjen e heqjes kirurgjikale të adenoma. Hiq prolactinomas (adenomectomy) përmes qasjes transsfenoidalnyy - mikrorozriz në sinuseve.

Në disa raste, trajtimi i prolactinomas përdorë terapisë rrezatuese, e cila lejon për të ndaluar duke marrë drogë. Efekti i radioterapi gradual, manifestuar plotësisht në disa vjet, kështu që nuk e përdorin rrezatim në gratë e reja që planifikojnë shtatzëninë. Një efekt anësor i radioterapi duhet të konsiderohet zhvillimi i hipofizës pamjaftueshmërisë. Në këtë rast, pacienti kërkohet terapi zëvendësimi me glukokortikoideve në zhvillimin e pamjaftueshmërisë veshkave, L-thyroxine - me funksion të pamjaftueshëm tiroide (zhvillimi hypothyroidism), hormonet e seksit (testosterone për burrat dhe estrogjenit për femrat).

Prognoza e prolactinoma

Largpamëse informacion në prolactinoma për shkak të madhësisë, aktiviteti hormonal dhe rrjedhën klinike të sëmundjes. Rikthim dhe Rimëkëmbjes hyperprolactinemia prolactinoma në periudhën postoperative 5-vjeçare ndodh në 20-50% të pacientëve. Përmirësim postoperative në makroprolaktinomy vërejtur në 10-30% të të gjitha rasteve.

Prolactinoma terapi të drogës projektuar për afat të gjatë. Kur mikroprolaktinomah pushim në trajtimin merr 1 në çdo 2 vjet për disa javë. Në disa pacientë tumor zhduket gjatë kësaj periudhe. Në ilaçeve gjatë-mbajtur makroprolaktinomy si progresion të mundshëm të rritjes adenomës gjatë pushimeve në trajtim.

Prognostically prolactinomas pafavorshme ozlokachestvlenyyu.

Prolactinoma Parandalimi

Që etiologji e Hormoni nuk është i përcaktuar, parandalimi përfshin, mbi të gjitha të parandaluar përsëritjen e tumorit. Pacientët themeluar kontroll klinik: një rishikim vjetor i tomography llogaritur dhe okulist dy herë në vit përcaktohet nga niveli i Hormoni në gjak.