Pezmatim i lëkurës Rrezatimi


  • Simptomet e rrezatimit dermatit
  • Trajtimi radiodermitis
  • Prognoza për rrezatimit dhe lëkurën

Në ditët e sotme, rrezatimi pezmatim i lëkurës mund të dalë në lidhje me aktivitetet profesionale (në radiologëve) dhe në situata emergjente. Ajo gjithashtu mund të jetë terapeutik, qe zhvillohet si rezultat i terapisë rrezatimi, e cila përdoret në trajtimin e kancerit dhe disa sëmundjeve të lëkurës.

Simptomet e rrezatimit dermatit

Dëmtimi i rrezatimit të lëkurës është i ndarë në herët dhe vonë. Ekspozimi në fillim ndodhin gjatë apo brenda 3 muajve pas. Lezionet e vonuara të lëkurës mund të zhvillojë vjet pas ekspozimit rrezatimit. Në mes të dëmtimit të hershëm dhe të vonë ekziston periudhë të përkohshme prej muajsh në vite.


Pezmatim akut rrezatimi i referohet dëmtimit të hershme të lëkurës. Në një dozë prej 08-12 dhjetor rrezatim ka eritematoz formën e dermatitit akute rrezatuese. Ajo karakterizohet nga skuqje në vendin e ekspozimit, daljen e kruarje dhe dhimbje. Nuk është lëkurë dhe humbjen e flokëve. Pas 3-4 muajsh të rritjes së flokëve është restauruar. Kjo është formë e lejueshme e reagimeve të skuqur të lëkurës ndaj rrezatimit sepse ajo nuk çon në shfaqjen e komplikimeve vonë.

Ekspozimi i lëkurës në një dozë prej 12-20 plumbit dhjetor në zhvillimin e formave bulous të rrezatimit dermatit. Kjo ndodh në një sfond të skuqje, kruajtje, dhimbje, ënjtje dhe lëkurës karakterizuar nga pamja e flluska lëngshëm. Kur ia plas flluskoj, në vend të tyre janë formuar erozionit, i mbuluar crusts dhe shërohet brenda 2-3 muajve. Rreze bulloz pezmatim i shoqëruar nga një rritje në nyjet limfatike regjionale, ethe dhe humbjen e flokëve.

Në një dozë të rrezatimit sesa dhjetor 25 zhvillim forme nekrotizues të rrezatimit dermatit. Ajo shoqërohet me dhimbje të forta, temperaturë të lartë, dobësi, pagjumësi. Ashpërsia e pacientit varet nga zona e lëkurës së prekur. Manifestimet lëkurore janë në fazën e flluska të kuqe në të arsimit ulcerat nezazhyvayuschymy gjatë. Dhe aty ishte një ulçerë mund të anashkalojë fazë bullosa.

Pezmatim kronik rrezatimit mund të jetë për shkak të akut ose i zhvilluar kryesisht si rezultat i efekteve të shumta në lëkurë e dozave të vogla të rrezatimit jonizues. Shfaqja e tij e nxisin të rritur insolancë, diabet, efektet në lëkurë e stimujve kimike, patologji të enëve të gjakut, infeksion purulent, etj Para dermatit kronike rrezatimit përfshijnë: thatësi, plasaritje, hyperkeratosis, fushat e hypo- dhe hyperpigmentation, ulcerat atrophic rrezatimit.

Trajtimi radiodermitis

Forma eritematoze trajtim radiodermitis mbajtur krem ​​corticosteroid. Në forma bulous dhe necrotic treguar lehtësim të dhimbjes dhe terapi anti-inflamator. Bubbles thith apo të zbulojë përmbajtjen e saj. Për të përmirësuar shërimin e gërryerjet dhe ulcerat ointments corticosteroid përdorura dhe 10% metiluratsilovuyu vaj erëkëndshëm. Formë necrotic i dermatit shpesh kërkon prerje kirurgjikale e zonave necrotic.

Pezmatim i lëkurës rrezatimi kronik me atrofi pashprehur lëkurës nuk kërkojnë trajtim aktiv. Është e nevojshme për të përjashtuar përdorimin e faktorëve irrituese dhe krem ​​ushqyes. Në simptome të rënda dhe të përshkruajnë agjentët e anti-inflamator epitelizuyuchi (ointments corticosteroid Solcoseryl, aktovegin, etj). Formimi i nezazhyvayuschymy gjatë ulcerat rrezatimit tregoi prerje e saj.

Prognoza për rrezatimit dhe lëkurën

Në sfondin e dermatit kronike rrezatimit mund të fillojnë bazaliomy zhvillimit ose squamous kancerit të lëkurës celular. Rreth gjysma e kohës kjo ndodh në 7-12 vjet pas ekspozimit të përsëritur dhe të zgjatur. Megjithatë, dukuri këto komplikime mund të ndodhë përmes dekadave.