Prostatitis


 • Faktorë të favorshme
 • Etiologji
 • Simptomet e prostatitis
 • Komplikimet e prostatitis
 • Diagnoza e prostatitis
 • Trajtimi i prostatitis
 • Parandalimi i prostatës

Prostatitis - inflamacion i farës (i prostatës) kancer - prostatës. Manifestohet me urinim të shpeshtë të përzier me gjak, qelb në ndjenja urinë bolevogo në penis, scrotum, rektumit, çrregullime seksuale (mosfunksionim ngrerë, derdhje e hershme, etj), ndonjëherë mbajtjes urinar. Ndoshta abscesi prostatic, inflamacion i testiseve dhe shtojca, kërcënuese shterpësi. Ngjitje infeksion çon tek inflamacion i sistemit urinar sipërme (cystitis, pielonefrit).

Ne zhvillimin prostatitis në depërtimit agjent infektive, e cila hyn në indin e prostatës e sistemit urogjenital (uretrës, të fshikëzës) ose vatrave të largët inflamatore (pneumonia, gripit, dhimbje fyti, vlon). Ka disa faktorë të rrezikut që rrisin gjasat e prostatitis.

Faktorë të favorshme


Rreziku i zhvillimit të rritet prostatës me hipotermi, kanë një histori të infeksioneve dhe kushteve specifike që përfshijnë fenomene zastoynymy në indet e prostatës. Ka disa faktorë që rrisin gjasat e prostatitis:

 • Hipotermi i përgjithshëm (i vetëm apo i vazhdueshëm i lidhur me kushte).
 • Specialiteti i ulur jetesës që e bën një person një kohë të gjatë është në një pozitë të ulur (operatorit kompjuter, shofer, etj).
 • Kapsllëk këmbëngulës.
 • Përçarje e ritmin normal të aktivitetit seksual (aktivitetit të tepruar seksuale, ndalimit të zgjatur, derdhje jo të plotë gjatë i lirë të ngjyrosur marrëdhënie emocionale "të zakonshme" seksual).
 • Prania e sëmundjeve kronike (cholecystitis, bronkit) ose vatrave kronike infektive në trup (osteomielit kronik, kariesit të patrajtuara, grykët, etj).
 • Sëmundjet e transferuara urologjike (Uretriti, cystitis, etj) dhe sëmundje të transmetueshme seksualisht (hlamidiaza, trichomoniasis, gonorrea).
 • Kusht që shkakton shtypjen e sistemit imunitar (stres kronik, të ushqyerit e parregullt dhe joadekuate, gjumë të rregullt, gjendjen e overtraining në atletët, etj).

Supozohet se rreziku i rritjeve të prostatës në dehje kronike (alkooli, nikotina, morfina, etj). Disa Studime në fushën e kërkimit urologjisë tregon se një faktor predisposing në ndodhjen e prostatitis kronike janë trauma perineal (dridhje, tronditje) për shoferët, motoçiklistëve dhe çiklistëve. Megjithatë, numri i madh i ekspertëve të besoj se të gjithë këta faktorë nuk janë shkaqet e vërteta të prostatitis dhe vetëm kontribuojnë në përkeqësimin e inflamacionit fshehur në indet e prostatës.

Një rol kyç në shkaktimin e prostatës luajtur të ngjeshur në indet e prostatës. Shkelja e shkaqeve të fluksit të gjakut kapilar rritur peroxidation lipidet, edemë, indet e djersë të prostatës dhe krijon kushte për infeksion.

Etiologji

Si një agjent infektiv në prostati akut mund të veprojë Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus), Enterococcus (Enterococcus), enterobakterie (Enterobacter), Pseudomonas aeruginosa (Pseudomonas), Proteus (Proteus), Klebsiella (Klebsiella) dhe Escherichia coli (E. Coli). Shumica mikroorganizmave lidhet tek patogjeneve kushtezuar shkaktuar prostatitis dhe vetëm të dytë në prani të faktorë caktuara.

Inflamacioni në prostatë kronike shkaktohet zakonisht nga shoqatat polymicrobial.

Simptomet e prostatitis

Simptomet e prostatitis akute

Ka tre fazat e prostatitis akute, të karakterizuara nga prania e disa ndryshimeve klinike dhe morfologjike:

 • Prostatitis akute kataral. Pacientët ankohen për shpeshta, urinim shpesh të dhimbshme, dhimbje në kryqe dhe perineum.
 • Prostatitis akute folikulare. Dhimbja bëhet më e fortë, ndonjëherë radiating të anusit, të rritet në lëvizjeve të zorrëve. Vështirësi urinim, urinë shiringë poshtë. Në disa raste, ka mbajtje urinar. Subfebrile ose hipertermia moderuar.
 • Prostatitis akute parenkimale. Dehje Shprehur përgjithësi, hipertermia në 38-40 ° C, të dridhura. Çrregullime Dizuricheskie shpesh - mbajtjes akute urinare. Sharp, të ngrirë dhimbje në perineum. Akt shortness e jashtëqitjes.

Simptomet e prostatitis kronike

Në raste të rralla, prostatitis kronike është rezultat i një procesi akut, megjithatë, zakonisht zhvillon veshur fillimisht me simptoma kronike prostatitis. Temperatura rrallë ngrihet në subfebrile vlera. Një pacient me prostatitis kronike vëren siklet apo dhimbje në perineum dobët, siklet gjatë urinimit dhe defekimit. Simptoma më karakteristike e prostatitis kronike - përzgjedhje i varfër i uretrës, akt i jashtëqitjes.

Mbani në mend se prostatitis primar kronik zhvillohet gjatë një periudhe të gjatë kohore. Ai u parapri prostatoz (stanjacion e gjakut në kapilarët) janë duke lëvizur në prostatitis abacterial (inflamacion fazën fillestare).

Prostatitis kronike është shpesh një komplikacion i inflamacion kronik të shkaktuar nga infeksioni i infeksioneve specifike (klamidia, tricomonas, ureaplasma, gonokoku). Simptomat inflamacion i veçantë në shumë raste maskë manifestimet e prostatitis kronike. Ndoshta një rritje të vogël në dhimbje gjatë urinimit, dhimbje në perineum janë të dobët, zgjedhja i varfër i uretrës gjatë lëvizjeve të zorrëve. Një ndryshim i vogël në foto klinike dhe pranimit të prostatitis kronike shpesh shkon pa u vënë re nga pacienti.

Prostatitis kronike mund të shfaqë ndjenja një ndjesi djegie në uretrës dhe perineum, dysuria, çrregullime seksuale, rritjen e lodhje të përgjithshme. Pasojat e potencë të lartë (ose nga frika e këtyre çrregullimeve) shpesh bëhet depresioni mendor, ankth dhe nervozizëm. Foto klinik i prostatitis kronike nuk është gjithmonë përfshijnë të gjithë, pa përjashtim, këto grupe të simptomeve ndryshon në pacientët të ndryshme dhe ndryshimet me kalimin e kohës.

Ka tre syndromes kryesore karakteristikë e prostatitis kronike:

 • Dhimbje në prostatë kronike

Në prostatës dhimbje ind receptorë kamera. Shkaku i dhimbjes në prostatës kronike bëhet rezultat pothuajse i pashmangshëm innervation bollshme të organeve pelvike, përfshirja në inflamacion të rrugëve nervore.

Pacientët me prostatitis kronike ankohen për dhimbje të intensitetit të ndryshme - i dobët, që të dhemb intensive, prish gjumin. Ka një ndryshim në natyrën e dhimbjes (forcimin apo dobësimin) në derdhje, aktivitetit të tepruar seksual ose mospërdorimit seksual. Dhimbje radiating në scrotum, mollaqe, perineum, ndonjëherë - në rajonin e mesit. Ajo duhet të kihet parasysh që të mbështetur dhimbje të ndodhë jo vetëm në prostatë. Shkaku i dhimbjes në këtë fushë mund të jetë osteoporozën dhe disa sëmundjeve të tjera.

 • Sindromi Dyzurycheskyy (një çrregullim i urinimit)

Në inflamacion kronik të vëllimit të prostatës rrit sdavlyvayuschey prostatës uretër. Lumen uretër ul. Në pacientit me prostatitis ndodhë thirrje të shpeshta të urinoj, një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës. Zakonisht fenomene dizuricheskie janë të shprehur në fazat e hershme të prostatitis kronike. Pastaj të zhvillojnë hypertrophy kompensues të shtresës së muskujve të fshikëzës dhe ureters. Simptomet e dysuria gjatë kësaj periudhe të dobësohet, dhe pastaj rritet mekanizmave adaptuese dekompensimi.

 • Abuzimi seksual në prostatë kronike

Në fazat fillestare të prostatitis kronike mund të zhvillojnë dispotentsiya, manifestohet në mënyra të ndryshme në pacientë të ndryshëm. Pacientët mund të ankohen për erections të shpeshta nate, orgasms shuar apo përkeqësimi i ereksionit. Derdhje e shpejtë është i lidhur me një rënie në shkelje pragu qendër orgasmic. Dhimbje gjatë britmë mund të shkaktojnë pacientit dështim me prostatitis nga aktiviteti seksual. Abuzimi i mëtejshëm seksual të bëhet më e theksuar. Në fazën e avancuar të prostatitis kronike zhvillon impotencë.

Shkalla e çrregullimeve seksuale në prostatë kronike është përcaktuar nga shumë faktorë, duke përfshirë - kushtetutës seksual dhe qëndrim mendor e pacientit. Shkelja e potencë dhe dysuria mund të jetë për shkak të ndryshimeve në gjëndër prostatës dhe sugjerimi të pacientit, të cilët, kur ai zbulimin e prostatitis kronike, duke pritur zhvillimin e pashmangshme e çrregullimeve seksuale dhe çrregullime të urinimit. Shumë shpesh dispotentsiya psikogjenike dhe dysuria në sugjerimet zhvillim, pacientët ankth.

Pafuqi dhe nganjëherë - dhe kërcënimi i thjeshtë i çrregullimeve të mundshme seksuale është prostatitis vështirë tolerohet. Shpesh ka një ndryshim të karakterit, nervozizëm, bezdisur, shqetësim i tepruar shëndetin e tyre dhe madje edhe "kujdes në sëmundje."

Komplikimet e prostatitis

Komplikimet e prostatitis akute

Në mungesë të trajtimit në kohë të prostatitis akute ekziston një rrezik i madh nga absces të prostatës. Formimi i purulent foci në temperaturën e trupit të pacientit prostatës-së rritet në 39-40 ° C dhe mund të marrë natyrën plot tension. Periudhat e rotacion ngrohjes me të dridhura të rënda. Dhimbje të mprehtë në urinim perineum vështirë dhe defekimit e bëjnë të pamundur. Rritja e prostatës edemë të shkaktojë mbajtjen akute urinare. Në raste të rralla, abscesi padashur zbuloi në uretrës apo rektum. Me hapjen e uretrës shfaqet në urinë purulent është i vrenjtur me një erë të pakëndshme të athët kur hapjen stol rektum përmban qelb dhe të mukusit.

Komplikimet e prostatitis kronike

Për prostatitis kronike janë karakterizuar nga një kurs të luhatshme me periudhat e remissions të zgjatura në të cilat inflamacion ndodh në simptome të thjeshta fshehur apo të dukshme jashtëzakonisht të mjerueshme. Pacientët të cilët janë të shqetësuar për asgjë, shpesh të ndaluar trajtimin dhe kërkojmë vetëm zhvillimin e komplikimeve.

Përhapja e infeksionit në traktin urinar në prostatë kronike shkakton të pielonefrit dhe cystitis. Komplikimi më i zakonshëm i prostatitis kronike - inflamacion i testise dhe epididymis (epdidimoorhit) dhe inflamacion të fshikëzat seminale (vezikulit). Rezultati i këtyre sëmundjeve është shpesh infertilitetit.

Diagnoza e prostatitis

Tipik klinik thjeshton diagnozën e prostatës akute dhe kronike. Për prostatës dyshuar kryhet domosdoshmërisht ekzaminim zorrës së trashë e prostatës gjatë që urolog kryen sekrecionet prostatës mostrave. Përcaktimi i ndjeshmërisë së microflora (mbjellëse sekretimit të prostatës dhe urinës bakposev).

Për të identifikuar ndryshimet strukturore (tumorët, cysts, adenomas dhe t. P.) dhe diferencimin e prostatës këtu sëmundjeve të tjera të prostatës kryera ultratinguj e prostatës. Hiq ose konfirmuar zhvillimin e sterilitet lejon spermë.

Trajtimi i prostatitis

Terapia e prostatitis akute

Pacientët me prostatitis akute e pakomplikuar mjekohet në një urolog ose pacientët e jashtëm andrologist. Në dehje të rënda Procesi purulent dyshuar treguar shtrimin në spital. Pacientët me prostatitis akute kryer terapi me antibiotikë. Preparatet janë përzgjedhur bazuar në ndjeshmërinë e agjentit infektive. Përdorur gjerësisht antibiotikë, edhe në gjendje të depërtojnë në indet e prostatës (Ciprofloxacin, etj). Me zhvillimin e endoskopisë prostatic abscesi është kryer transrectal ose prerje transurethral e abscesit.

Akute prostatitis - një sëmundje që ka një tendencë të fortë për kronicitetit. Edhe me trajtim në kohë të mjaftueshme të procesit akute rezultoi në më shumë se gjysma e pacientëve të bëhet prostatitis kronike.

Trajtimi i prostatitis kronike

Rimëkëmbjes është e mundur për të arritur jo gjithmonë, megjithatë, me adekuate, aderimin në përputhje me terapi dhe rekomandimet e mjekut mund të eliminuar simptomat e pakëndshme të prostatitis dhe për të arritur faljen afat-gjatë të qëndrueshme.

Trajtimi i prostatitis kronike duhet të jetë gjithëpërfshirës. Pacienti është bërë obligim një kurs të gjatë të antimicrobials (brenda 4-8 javësh). Një masazh prostatës, fizioterapi, imuniteti trupi. Patient jap rekomandime për ndryshimet e jetesës.

 • Terapia me antibiotik për prostatës kronike

Zgjedhja e llojit dhe dozen e antibiotikëve, si dhe përcaktimin e kohëzgjatjes së trajtimit të kryhet individualisht. Drogës është zgjedhur, bazën e rezultateve të ndjeshmërisë së urinës microflora dhe sekrecionet e prostatës.

 • Prostata masazh për prostatës kronike

Prostata Massage ofron një efekt të plotë mbi organin e prekur. Gjatë masazh fshehtë inflamator që ka akumuluar në gjëndër prostatës, shtrydhur në kanalet, atëherë hyn në uretrës dhe hequr nga trupi. Procedura përmirëson rrjedhën e gjakut të thjeshtë, për të minimizuar të ngjeshur dhe siguron depërtimin më të mirë të antimicrobials në inde të organit të prekur.

 • Terapia fizike për prostatës kronike

Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut duke përdorur trajtim lazer, valët ultrasonike dhe valët elektromagnetike. Nëse ju nuk mund të mbajë të ngrohtë pacient Fizioterapia të përshkruajnë ilaçe microclysters.

 • Immunocorrection prostatës kronike

Reduktimi imunitetin e përgjithshëm është shpesh një nga faktorë predispozues që rrisin rrezikun e prostatitis kronike. Çrregullime të tjera imunitare përzjerë në mënyrë të përsëritur të zgjatur kurs të terapisë me antibiotikë. Kronik, i tanishëm afatgjatë prostatës treguar immunologist konsultimi për të zgjedhur taktikat imunokoryhuyuchoyi terapi.

 • Ndryshimi shprehitë e jetesës dhe të prostatës kronik

Disa ndryshime në pacientët tuaj të jetesës me prostatitis kronike është si masë terapeutike dhe profilaktike. Pacienti është e rekomanduar për të normalizuar gjumin dhe syçeltësi, të përshtatur dietën, për të moderuar aktivitet fizik.

Parandalimi i prostatës

Parandalimi i prostatitis është për të eliminuar faktorët e rrezikut. Shmangni hipotermi, punë ulur dhe alternative me periudha të aktivitetit fizik rregullisht dhe plotësisht ushqyer. Nëse laxatives kapsllëk duhet të përdoren. Një nga masat parandaluese në prostatë është normalizimi i seksualitetit, si edhe aktiviteti i tepruar seksual dhe maturi seksual janë faktorë të rrezikut për zhvillimin e prostatitis. Kur simptomat e sëmundjes urological ose veneriane duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.