Ekzemë profesional


  • Simptomet e ekzemë profesionist
  • Diagnoza e ekzemë në punë
  • Trajtim profesional i ekzemë

Shumica punëtorë profesional vuajnë nga kimike ekzemë, farmaceutike, industrinë e ndërtimeve dhe institucionet mjekësore. Sëmundja shkaktohet nga një organ alergjik për sensibilizimin me ekspozim të vazhdueshëm ndaj faktorëve të rrezikshme profesionale. Dhe sensibilizimi karakter monovalent në sëmundje të hershme transformuar gradualisht në një polivalent, duke çuar në një reaksion alergjik ndaj ndikimeve të ndryshme ekzogjene.

Faktorët që shkaktojnë zhvillimin e ekzemë profesionale përfshijnë: kripëra të kromit dhe nikelit, disa ngjyra, çimento, terpentinë, formaldehyde, rrëshirë sintetike epoxy, ngjitës bakelite dhe kimikateve të tjera. Shfaqja e ekzemë promovon profesionale ajrit të lagësht apo të thatë të lokaleve të punës, efekte pluhur në lëkurë, lëndime të shpeshta të lëkurës.

Sensibilizimi për efektet e dëmshme të popullit më të mundshëm me sëmundje të mëlçisë dhe të traktit gastrointestinal (hepatit kronik, cerozë, cholecystitis, pancreatitis, sëmundjes peptike), çrregullime endokrine (diabet, trashje, endokrine), mosfunksionim autonom (Dystonia vaskulare) foci nesanirovannymy e infeksionit kronik ( grykët kronike, otitis media, sinusit, periodontitis), alergji (ethe hay, rinitit alergjik, astma).


Simptomet e ekzemë profesionist

Ekzemë profesional zakonisht ndodh në sfond të një kontakt dermatit alergjik ekzistues. Ajo karakterizohet nga kursi zgjatur kronike, e cila ndarë periudhat e acarimit dhe faljen. Ndjesë ndodh në kushtet e ndalimin e ndikimit të faktorëve të dëmshëm kur lëviz një pacient në një punë tjetër ose me pushime. Përkeqësim ekzemë profesional ndodh me ekspozimit të përsëritur ndaj faktorëve të sëmundjeve provokuar.

Manifestimet profesionale klinike janë të ngjashme me ekzemë ekzemë vërtetë. Përkeqësim fillon me skuqje dhe ënjtje të lëkurës, e cila pastaj të shfaqet vezikulave dhe papules. Procesi karakterizohet me kruarje të rënda. Autopsi shoqëruar nga formimi i fshikëzave të vogla dhe erozionet thith. Ekzemë profesional ndryshimet inflamatore e hershme të lëkurës të ndodhë vetëm në zonat e drejtpërdrejt në kontakt me faktorin nxitje. Acarimin e përsëritura të procesit të përfshirë dhe fusha të tjera.

Me kalimin e kohës, lezione në lëkurë e vulave është në rritje çdo foto dhe pamjen e ngjyrës inflamatore kaltërosh. Ka lëkurë i krisur dhe e thatë, ajo çara. Pacienti ishte i shqetësuar për djegien dhe kruarje intensive. Ndoshta u bashkuar infeksionin me zhvillimin streptokoksike impetigo apo pyoderma.

Diagnoza e ekzemë në punë

Ekzemë profesional diagnostikuar në bazë të historisë, ekzaminim, dhe dermatoscopy testeve alergjike. Për zbulimin e sëmundjes për shkak të veprimtarive profesionale dhe të identifikojë faktorët e mundshme provokimin dermatolog tij kryerjen e një studim të plotë të pacientit. Pastaj nuk është hulumtim alergji me substanca që ndikojnë pacientin gjatë karrierës së tij. Kjo ju lejon për të përcaktuar se cilët faktorë janë alergeneve.

Zbulimi i vatrave të infeksionit kronik dhe sëmundjeve të lidhura ekzemë mund të kërkojë gastroenterologist konsultimi, endokrinolog, rishikon ultratinguj otolaringolog dhe dentisti mbajtjen e barkut, anketat Gastroskopi të mirë.

Trajtim profesional i ekzemë

Pavarësisht shumëllojshmërisë së metodave moderne të trajtimit, e cila ka dermatologji, ekzemë terapi profesionale është një detyrë e vështirë. Ndryshe ekzemë pezmatim i lëkurës alergjik tregon profesionale nuk janë në heqjen e faktorëve të provokuar. Kjo është për shkak të natyrës së sensibilizimin polivalent dhe kërkon terapi adekuate ndihmës.

Ne trajtimin e ekzemë steroid profesionale përdorim, prednisone, triamcinolone, dexamethasone, corticotropin. Antihistamines (diazolin, diphenhydramine, prometazina) është treguar për reduktim sensibilizimin e organizmit dhe kruarje. Efekti i mirë në hyposensitization sigurojë metodat jashtëtrupor hemokorrektsii. Vitaminë Recommended, me kruarje të shënuar - qetësuesve.

Lokalisht në ekzemë akute emërojë lëngun profesionale shpimit, 0,1% sulfate z bakër, 1% pp tanin, 0,25% nitrat argjendi pp, 0,1% sulfate zink z. Veprim Zudouspokaivayuschim ka 1% pp acid limoni, 1% mente qarkut, melhemin dimedrolovyy apo paste. Pas qetësimin poshtë e periudhës akute të paste indiferent dhe të aplikoni krem ​​shtuar ihtiola, naftalinë, squfur ose oksid salicili.

Ndër metodat e fizioterapisë në profesionale përdorin ekzemë diadynamic, elektrike, me ultratinguj, phonophoresis, terapi mikrovalë, inductothermy, baltë dhe banjot baltë, me një zgjidhje të tanin, eukalipt, lisi leh, banjot radonit. Cryotherapy përdorura dhe trajtim lazer e ekzemë.