Vezore Pseudomucinous cystoma


  • Simptomat cystoma pseudomucinous
  • Diagnoza e cystoma ovarian pseudomucinous
  • Trajtimi i cystoma ovarian pseudomucinous
  • Parandalimi vezore pseudomucinous cystoma

Kystoma Pseudomucinous tumor më i madh i vezores; zhvilluar në shkelje të diferencimit embrionale të elementeve të shtresave embrion ektodermalnyh epitelit Muller kanale bazat mesonephros dhe ovarian mbulesë epiteliale.

Cystoma Pseudomucinous - kryesisht i njëanshëm epiteliale rrumbullakët ovarian tumor ose ovoidnoy konsistencë formë tuhoelasticheskoy, me një sipërfaqe të përafërt. Më vezore psevdomutsinoznye cystoma janë mnohokamernymy, e përbërë nga një dëmtimit të dhëmbëve kryesore dhe ndihmëse cistike të madhësive të ndryshme, të cilat janë të mbushura me një përmbajtje të trashë gjysmë (psevdomutsyny), ndonjëherë të përziera me gjak. Të dëmtimit të dhëmbëve janë të veshur me ovarian cystoma pseudomucinous lartë shtresë prizmatik vetme të epitelit, Lindja e gjëndrave të qafës së mitrës epitelin e mitrës.

Cystoma Pseudomucinous vezore mur jashtë është e qetë, i mbuluar me epitelit të ulët kub, nën të cilat ka një shtresë e indeve lidhës me enët e gjakut dhe kanaleve limfatike; Sipërfaqja e brendshme e kapsulës - qetë, ndonjëherë - me rritje papilare. Vezore Pseudomucinous cystoma pedunculated, përmes të cilit tumor është shumë i lëvizshëm.


Cystoma Pseudomucinous ovarian aftë të rritjes së shpejtë në evertiruyuschemu lloji mund të arrijnë madhësi të konsiderueshme (30-50 cm) dhe përfundimisht malihnizuvatysya.

Në gjinekologji rënë dakord të japë setserniruyuschie (nuk tregojnë aktivitetin proliferative), proliferimin (rritje precancerous intensive, polimorfizmi dhe hiperhromatoz epiteli) dhe malinje (kanceroz) cystoma psevdomutsinoznye vezoret. Psevdomutsinoznye cystoma vezore shpesh zhvillohet në gratë mbi moshën 40 vjeç.

Simptomat cystoma pseudomucinous

Vezore Pseudomucinous cystoma mund të zhvillojnë simptoma dhe madje edhe në shkallë të madhe nuk është e shoqëruar nga ndonjë ankesave. Nganjëherë pacientët i kushtoj vëmendje në rritje në bark ose në mënyrë të pavarur të hetuar tumorin nëpërmjet murit të barkut mëparshëm.

Me një celular pseudomucinous kist ovarian cikël menstrual dhe organet e afërta funksion i vogël nuk është shkelur në mënyrë të konsiderueshme rritjen e madhësisë dhe mobiliteti i kufizuar tumore të shfaqet dhe ashpërsia e dhimbje barku në më të ulët mbrapa, vështirësi apo thirrje të shpeshta të urinoj dhe pastroj. Këto çrregullime janë shkaktuar kapsula ankthin pseudomucinous cystoma compression ovarian e fshikëzës dhe ureters, rektumit, sakrale nervore rrjet goditjen, deje dhe enëve limfatike. Vezore Pseudomucinous cystoma mund të shtimin e organeve përreth, e kombinuar me tumore të tjera gjenitale (zakonisht me fibroids mitrës). Ascites me cystoma ovarian Lloji kjo është e rrallë.

Nëse cystoma shumë të madh ovarian pseudomucinous ka ankesat e gulçim, palpitations, ënjtje e ekstremiteteve të ulëta. Mund ngrit komplikime të qenësishme në tumoret e vezore: rrotullim rrjedhin ose të thyejnë kapsula, shtypjen, qelbëzim, gjakderdhje në nekrozë gojë tumorit.

Rrotullim rrjedhin tumor shpesh ndodh si rezultat i lëvizjeve të mprehta, heqjen e objekteve të rënda. Në këmbët e plota tilting ovarian cystoma pseudomucinous ka simptomat e barkut akute: të rënda dhimbje akute, tensioni i muskujve të barkut mur i mëparshëm, të vjella, hipertermia, takikardi, simptomat e pjesshme tilting klinike janë më pak të rënda.

Këputje e membranave vezore pseudomucinous cystoma mund të zhvillohet si pasojë e lëndimit, shkaktojnë tumore përmbajtjes derdhje në zgavrën e barkut.

Diagnoza e cystoma ovarian pseudomucinous

Pseudomucinous diagnostikuar kist ovarian mundemi gjatë ekzaminimit bimanual gjinekologjike. Në mitër është përcaktuar formimin e njëanshme kodrinore harmonishëm, qëndrueshmëri elastike, të lëvizshme dhe pa dhimbje, nganjëherë e madhësi të konsiderueshme. Kur ultratinguj transabdominal ose Transvaginal visualized arsimin njëanshëm me ndarëse të shumta dhe të përmbajtjes karakter slyzopodibnymy.

Për të përjashtuar ovarian shënues kancer tumor shqyrtohet gjak mbi AK-125.

Përveç kësaj, prania e tregon kryhet cystoscopy, Anketa urography, Rectoscopy, irrigoscopy; konsultuar një urolog dhe proctologist. Në diagnozën e dyshimtë laparoscopy diagnostike treguar.

Trajtimi i cystoma ovarian pseudomucinous

Taktika në kist pseudomucinous ovarian - vëllimi kirurgjik është i përcaktuar nga mosha e pacientit dhe natyra e tumorit në një moshë të re mund të jetë i kufizuar në kirurgji minimale - heqja cystoma (Sidomos brenda indeve të shëndetshme apo me vezore) dhe ekzaminimi i tij i mëvonshëm histologjike. Me gjetjen e keqdashje pseudomucinous vezore cystoma prodhuar një laparotomy të dytë të zgjeruar me heqjen e vezoreve, mitrës amputim supravaginal dhe heqje të omentum më të madhe.

Në fund riprodhues salpingo moshës treguar në gratë postmenopausal - së bashku me amputim supravaginal e mitrës dhe heqje të omentum më të madhe.

Kur këmbë rrotullim cystoma pseudomucinous vezore dhe simptomat e abdomenit akut të kryejnë kirurgji urgjente, shuma e të cilave varet nga foto intraoperative.

Parandalimi vezore pseudomucinous cystoma

Parandalimi i veçantë psevdomutsinoznyh kist ovarian nuk është e zhvilluar. Përjashtim kurs komplikuar dhe keqdashje është e mundur me rregullt gjinekologu parandaluese të inspektimit, ultrazërit dhe heqjen e planifikuar pseudomucinous vezore cystoma në rast të zbulimit.