Psoriasis


  • Shkaqet dhe Patogjeneza e psoriasis
  • Manifestimet klinike të psoriasis
  • Diagnoza e Psoriasis
  • Psoriasis Mjekimi
  • Parandalimi Psoriasis

Psoriasis - një kronike sëmundje e lëkurës monomorfnoy karakterizohet skuqje përhapur e papules sheshtë që tentojnë të shkrihen në pllaka të mëdha, të cilat janë të mbuluara shumë shpejt me argjendtë-bardhë peshore të lirshme. Psoriasis është një kurs undulating, sëmundshmëria - 2% e popullsisë është diagnostikuar në mënyrë të barabartë në të dy burrave dhe grave.

Shkaqet dhe Patogjeneza e psoriasis

Etiologji dhe Patogjeneza e psoriasis nuk është kuptuar plotësisht, por rezultatet e hulumtimit japin arsye për të besuar se natyra gjenetik, infektive ose neurogjenik më e mundshme.


Natyra i trashëguar i fakteve psoriasis konfirmoj se incidenca është më e lartë në ato familje ku psoriasis është diagnostikuar, përveç në monozigotë incidencës binjakët përqendrimit është edhe më e lartë se në grupet e tjera. Etiologji infektive e psoriasis është reduktuar në prezencë të sistemeve modifikuara dhe on, si gjatë infeksion viral, por akoma identifikimin virus mbetet pakapshme.

Dhe sot, psoriasis multifactorial sëmundje besohet proporcionin e komponentëve gjenetike dhe infektive. Në rrezik për sëmundje të merrni psoriasis njerëzve traumatizimit të vazhdueshëm të lëkurës, me praninë e infeksioneve kronike streptokoke të lëkurës, çrregullime të sistemit nervor autonom dhe qendror, çrregullime endokrine, përveç alkoolit abuzimi rrit gjasat e psoriasis.

Manifestimet klinike të psoriasis

Element kryesor i psoriasis janë rozë vetme papulë ose të kuqe, mbushur me shumë peshore argjendi të bardhë të lirshme. Një tipar i rëndësishëm diagnostikues është treshe e psoriasis: fenomeni i stearik spote filma terminal dhe gjakderdhje scraping peshore të sakta.

Në fazën e zhvillimit të psoriasis lezioneve pak, gradualisht gjatë muaj apo edhe vite numër rritet e tyre. Psoriasis është e rrallë debutimin skuqje intensive dhe përgjithësuar, një fillim mund të vërehet pas sëmundjeve akute infektive, mbingarkesë të rënda neuropsikiatrike dhe pas një terapi masive të drogës. Nëse psoriasis ka një fillim, njolla fryrë, kanë të ndritshme të kuqe dhe u përhap shpejt në të gjithë trupin, pllaka psoriatic mbushur plot, i fryrë dhe shpesh itchy. Papules lokalizuara në sipërfaqet flexor, sidomos në gju dhe bërryl joints në trup dhe lëkurë e kokës.

Për fazën e ardhshme të psoriasis karakterizohet nga dalja e, artikuj të reja të vogla tashmë në kruarje terren, lëndimet dhe abrasions, ky fenomen quhet tipar klinik Kebnera. Si rezultat i rritjes periferike sërish që kanë elemente të bashkohen me ekzistuese dhe të formojnë një pllaka simetrike ose janë në formën e linjave.

Në fazën e tretë të pllaka psoriasis intensiteti i rritjes periferike është reduktuar, dhe kufijtë e tyre janë më të qarta, ngjyra e lëkurës të prekur bëhet ngjyrë kaltërosh, ka granatime intensive në tërë elementet sipërfaqësore. Pas rritjes përfundimtar të ndaluar e psoriasis pllakë në periferinë e tyre të formuar rim psevdoatroficheskiy - rim Voronov. Nëse pllaka patrajtuara psoriasis trash, ndonjëherë ju mund të shikojnë papillomatoznye dhe leze rritje.

Nën regresionit simptomat e psoriasis fillon shuhet, dhe normalizimi i lëkurës shkon nga qendra në periferi të sipërfaqes së prekur, së pari zhduket lëkurë, ngjyra e lëkurës normale dhe e fundit zhduket infiltrimit të indeve. Me lezionet e thella të lezione psoriasis dhe në lëkurë të hollë dhe të lirshme nganjëherë mund të ketë një hypopigmentation i përkohshëm pas pastrimit lëkurën nga skuqjet.

Psoriasis Exudative i ndryshëm nga prania e zakonshme të tape-peshore mbi pllaka të formuara nga depërtim exudate në folds e trupit mund të jetë hidratuese. Në rrezik për sëmundshmërisë pacientët psoriasis exudative merrni diabet, njerëz me hypofunction e gjëndrës tiroide (hypothyroidism) dhe janë mbipeshë. Pacientët me këtë formë të kruhet shënim psoriasis dhe djegie në zonat e prekura.

Psoriasis rrjedh përmes llojit seborrheic është lokalizuar në fusha të prirur për vaj. Një shumë e zbokth nuk lejon për të diagnostikuar psoriasis që nga ajo disguises skuqje psoriatic. Me kalimin e kohës, të lëkurës që është e prekur nga psoriasis, të rritet dhe të lëvizin për në lëkurën e ballit, si një "kurorë psoriatic."

Njerëzit të cilët janë të angazhuar në punë të rënda fizike është psoriasis më e zakonshme e shuplaka dhe shputa. Në këtë formë pjesa më e madhe e psoriasis lokalizuara skuqje mbi pëllëmbët, trupi ka vetëm zona të izoluara të nxituar.

Format pustular psoriasis të fillojë me një flluskë të vogël që shpejt degjeneron në pustules, ndërsa seksion formon një kore. Procesi më tej vlen për lëkurë të shëndetshme si pllaka e zakonshme psoriatic. Në psoriasis të rënda pustular në lëkurë mund të shfaqen të infiltruar vnutriepidermalno pustules vogla Çfarë bashkojë për të formuar liqen qelb. Këto pustules nuk janë subjekt deklarimi dhe thahen në kore të trashë ngjyrë kafe. Në pustular format e lezione psoriasis janë simetrike, shpesh proces i përfshirë gozhdë pjatë.

Artropaticheskaya formë e psoriasis është një i rëndë, nuk ka dhimbje pa gjë e shëmtuar të përbashkët, por në disa raste të përbashkët deformuara, të cilat çojnë në ankylosis. Në simptomat artrit psoriatic të psoriasis të lëkurës mund të vijë shumë më vonë se artralgicheskogo fenomen. Para së të gjitha nyjeve të prekura interphalangeal i vogël dhe vetëm më vonë në procesin e përfshirë nyjeve të mëdha dhe shpinë. Pas gradualisht në zhvillim osteoporozën dhe shkatërrimin e përbashkët formë artopaticheskaya e psoriasis shpesh rezulton në paaftësi.

Në skuqje të lëkurës të vërejtur në vehetodistonicheskie psoriasis dhe neuroendocrine çrregullime në pacientët pikat rikthim të shënuar ethe. Në disa pacientë, psoriasis mund të jetë sindromi asthenic dhe atrofi të muskujve, përçarje e organeve dhe simptomat e imunitetit të brendshme. Nëse psoriasis përparon, shkeljet e organeve të brendshme janë më të theksuara.

Psoriasis ka një prirje sezonale, shumica kthime mbrapa ndodhin gjatë sezonit të ftohtë dhe verë rrallë akute psoriasis. Edhe pse forma e përzier kohët e fundit e psoriasis, i përsëritur në çdo kohë të vitit janë diagnostikuar më shpesh.

Diagnoza e Psoriasis

Diagnoza bazohet dermatologists manifestimet e jashtme të lëkurës dhe ankesat e pacientit. Për tipike treshe psoriasis psoriatic, e përbërë nga fenomeni stearik spot, fenomen i fenomenit psoriatic filmit dhe vesa gjakut. Pryposkablivanii edhe papules qetë lëkurë rritet, dhe sipërfaqe miraton ngjashmëri me spote stearic. Me poskablivanii mëtejshme pas largimi i plotë i peshore është lulëzim i butë film gjobë prosvechyvayuschem që mbulon të gjithë pika. Nëse veprim i mëtejshëm është refuzuar film terminal dhe sipërfaqe ekspozuar lagësht në të cilën ka pika (një rënie e gjakut, i ngjan pika e vesës) gjakderdhje.

Në format atipike e psoriasis duhet të bëjë një diagnozë diferenciale e ekzemë seborrheic, formën papular e sifilisit dhe liken rozë.

Ekzaminim histologjik zbuloi hyperkeratosis dhe mungesë pothuajse të plotë të shtresës grimcuar e dermis, ribbed shtresa patriotike të dermis me qendrat e grupimeve neutrofile, me rritjen e vëllimit të zjarrit, ajo migrojnë nën shtresën e me brirë të dermis, duke formuar mikroabsceset.

Psoriasis Mjekimi

Psoriasis Mjekimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​së pari të aplikojë ilaçe lokale dhe trajtim mjekësor kurs të lidhura me paefektshmërinë e trajtimit lokal. Puna Aderimi dhe kohë të lirë, dietë hypoallergenic, shmangia e stresit fizik dhe emocional janë të rëndësishme në trajtimin e psoriasis.

Droga qetësues të tilla si Novo passyt, Persen, Motherwort tretësirë ​​të sanëz dhe lehtësimin e pacientëve ankthi nervor, duke zvogëluar lirimin e adrenalin në gjak. Pranimi i një brezi të ri antihistamines redukton ënjtje të indeve dhe pengon djersë. Tavegil, Fenistyl, Klaritidin, Telfast nuk shkaktojë marramendje dhe me efekte anësore minimale, duke i lejuar pacientët të psoriasis të ruajtur stilin e jetës tuaj.

Përdorimi i diuretics në formë të lehta exudative e psoriasis redukton djersë dhe për pasojë redukton formimin e crusts gjera shtresa. Nëse ka shkatërrimi i joints, është treguar duke marrë drogë nonsteroidal anti-inflamator për lehtësim dhimbje - ortofen, naproxen dhe produkte që përmbajnë ibuprofen substancë si aktive. Nëse abuzim psoriatic përbashkët më seriozisht, përdorimi i shpuese terapeutik injektimit të përbashkët intraarticular dhe diprospan Kenalonha.

Në formën pustular e psoriasis, lezionet psoriatic dhe thonjtë në psoriasis eritrodermicheskom retinoids aromatike të tilla si tigazon dhe neotigazon emërohen për një afat jo më pak se një muaj të japin një efekt të mirë. Përdorimi i kortikosteroideve justifikohet vetëm në kriza psoriasis, gjatë vepruar drogë, Dipropsan tilla ndjekur nga plasmapheresis ju lejon të shpejt të arrestuar krizat psoriatic.

Procedurat e tilla terapi si banjot parafine, rrezatim UV janë paraqitur në forma të ndryshme të psoriasis. Në prohressyruyusche fazë anti-inflamator krem ​​psoriasis përdorur nëse është e mundur, ndryshe një proces infektive, krem ​​antibiotik. Efektivisht trajtim lazer e psoriasis dhe phototherapy. Në kalimin në fazën stacionare psoriasis treguar ointments keratolytycheskye dhe krem, të tilla si salicili, retinoic dhe Bensalitin. Një pllaka Cryotherapy psoriatic. Nëse goditur nga psoriasis kokës, pastaj e përdorin me interes të ulët squfuri melhem salitsiolovye pasi me rritjen e përmbajtjes me vaj të parfumuar acid salicili ka një efekt të theksuar keratolytic.

Nën regresionit të reduktimin krem ​​aplikuar topically, gradualisht duke rritur përqendrimin e tyre. Kjo Dehtyarna, ihtiolovuyu dhe naftalanovaya ointments ose krem ​​që përmbajnë këto përbërësit. Aplikimi lokal i vajrave të ulëta të koncentruar korikosteroidnyh treguar në të gjitha fazat e psoriasis, efekt aq i mirë terapeutik jep melhem "Tsihnoderm", e cila redukton aktivitetin e ndarjes qelizore.

Ilaçet që modulojnë proliferimin dhe diferencimin trasnformimin e keratinociteve premton prirjet në trajtimin e psoriasis. Gjatë rehabilitimit trajtim spa me sulfide dhe radonit burime për t'ju ndihmuar të arritur faljen e qëndrueshme dhe afatgjatë.

Parandalimi Psoriasis

Profilaksia specifik i psoriasis nuk ekziston, por pas debutimin e sëmundjes, është e nevojshme për të marrë sedativë, kryen kurse terapi vitaminë dhe sëmundjet korrigjim që provokojnë rikthim të psoriasis.

Trajtimi në kohë i psoriasis ju lejon për të arritur faljen afatgjatë dhe parandalimi është e komplikuar format e sëmundjes.