Omphalocele


  • Shkaqet e hernie kërthizës
  • Hernie kërthizës Klasifikimi
  • Simptomat e një hernie kërthizës
  • Diagnoza e hernia e kërthizës
  • Trajtimi i hernie kërthizës
  • Parashikimi dhe parandalimin e hernie kërthizës

Hernie kërthizës - patologji më e zakonshme pediatrik kirurgjikale, e cila është diagnostikuar në 20% të gjata dhe 30% foshnjat parakohe. Në mesin e të rriturve hernie kërthizës është më shumë i zakonshëm në gratë mbi 40 vjet, duke e bërë strukturën e përparme hernias barkut mur 5-12%. Operative Gastroenterologji në hernie kërthizës kuptojnë gjendjen, i shoqëruar nga lirimin e organeve të brendshme (zorrës së trashë dhe pjesë e omentum më të madhe), përmes unazës së kërthizës zgjeruar përtej murit të barkut mëparshëm.

Shkaqet e hernie kërthizës

Në shumicën e rasteve, hernie kërthizës shfaqet në fëmijërinë e hershme. Pas tradhti e kurrizit kërthizës neonatal unazë kërthizës normalisht mbyllet, hapja oblyteryruetsya cicatricoadhesive ind lidhës. Në forcimin gropat e rajonit kërthizës luajnë një muskujt e barkut rolesh të rëndësishme, të cilat shtrënguese më tej unazë. Ndërsa procesi i zhdukje e unazës kërthizës nuk është përfunduar, çdo rritje në presion intra-abdominale mund të kontribuojë për të dalë nga lak e zorrëve, omentum më të madhe dhe peritoneum në zonën e kërthizës. Pra, është formimi i një hernie kërthizës.


Shkaku kryesor i hernie kërthizës është një dobësi e trashëguar tabelë peritoneal. Prania e një prindi në fëmijëri hernie kërthizës rrit rrezikun e një sëmundje të ngjashme në një fëmijë deri në 70%. Formimi i hernie kërthizës në fëmijëri kontribuon foshnje qan, kapsllëk të vazhdueshme, të krijimit të gazit në zorrë, parakohshmeve. Ndonjëherë pamja hernie përkon me fillimin e një ecje të fëmijëve, sidomos në rastet kur ajo është shumë herët për të miratuar një pozicion vertikal. Tendencë për formimin e një hernie kërthizës Kanë fëmijë me hypothyroidism kongjenitale, sindromin Down, një sëmundje Harler, dështimi laktaznoyu, dysbiosis zorrëve. Në kundërshtim me mendimin popullor, formimi i një hernie kërthizës asgjë të bëjë me teknikën e trajtimit kordonin.

Në zhvillimin e hernie kërthizës të të rriturve mund të predispozojnë trashje, prania e dhëmbëza postoperative, ascites, kollë nadsadnyy, punës së rëndë fizike, trauma barkut. Gratë formimin e një hernie kërthizës zakonisht ndodh gjatë shtatzënisë, si rezultat i shtrirë në ring kërthizës, atrofi të indeve përreth, duke ulur rezistencën e murit të barkut për të rritur presionin brenda barkut.

Prevalenca e hernie kërthizës në gratë është shpjeguar nga karakteristikat anatomike dhe fiziologjike - një linjë të gjerë të bardhë të barkut, dobësuar rajon unazë kërthizës gjatë shtatzënisë dhe lindjes. Në të rriturit, hernie kërthizës është e kombinuar shpesh me stomak butë, recti Diastase.

Hernie kërthizës Klasifikimi

Në kirurgji hernie kërthizës ndarë në lindura dhe të fituara. Para anomali kongjenitale të përfshijë embrionale hernie kërthizës kërthizës hernie embrion (hernie kërthizës kurrizit). Defektet e fituara përfshijnë fëmijërinë kërthizës hernie dhe hernie kërthizës rritur.

Në të rriturit të dalluar të drejtpërdrejtë dhe pështyj hernie kërthizës. Arsimi hernias direkte për shkak të hedh lëng i tabelë tërthor ngjitur me unazën e kërthizës. Në këtë rast, qese hernial vjen në indin nënlëkuror drejtpërdrejt përmes ring kërthizës. Në zhdrejtë kërthizës hernie zgjatje hernial formuar sipër ose poshtë kërthizës unazë kalon nëpër hendekun midis alba LINEA dhe tabelë tërthor (kanali i kërthizës), pastaj shkon në indin nënlëkuror përmes ring kërthizës.

Në terma smeschavemosty hernie kërthizës janë vpravimymy dhe nevpravimymy. Një variant i hernie pakalueshëm është burgosur hernie kërthizës.

Simptomat e një hernie kërthizës

Hernias embrionale kërthizës janë gjetur shpesh në keqformime të rënda të kombinuara të papajtueshme me jetën. Në fakt, ky lloj defekti vërejtur hypoplasia e murit të përparmë të barkut përmes të cilit vjen qeskë hernie që përmban organet e brendshme (zorrët, mëlçisë). Në hernie kërthizës embrionale shpesh ndodh ndarjen kafaz i kraharorit, joints moszhvillimin vendet intime, defekte në diafragmë, zemrën ectopia, ectopia e fshikëzës. Vdekja e një fëmije zakonisht vjen në jetë 3 gjëmim e peritonit, pneumonia, sepsë; Rastet e izoluara të rezultateve pozitive.

Fituar hernie kërthizës ndodhin shumë më të favorshme. Hernie kërthizës në një fëmijë është kryesisht një defekt kozmetike dhe nuk është e shoqëruar me simptoma të detajuara, nuk është subjekt i shkeljes. Mysëti është në mënyrë tipike nga 1 në 5 cm në diametër, është më e dukshme në zije, kollitjes, lodhje fëmijën. Në pjesën tjetër të gënjyer apo hernie kërthizës praktikisht pa u vënë re.

Simptomat e hershme të hernie kërthizës është pamja në rrjet kërthizës zgjatje të vogla sferike. Herën e parë, kjo fryrje është absolutisht pa dhimbje dhe lehtësisht të zvogëlojë një zgjatje hernial klikuar mbi. Me formimin e mbështjelljes në mes të murit të përparmë të barkut dhe hernie harar, zgjatje është nevpravlyaemyh.

Simptomet e hernie kërthizës varet nga madhësia e tij, vlera e unazës hernial, praninë e mbështjelljes dhe t. E. Në të ngushtë të qëllimit humbje hernia hernia harar është i shoqëruar nga parehati të barkut dhe dhimbje, vjellje, kapsllëk kronik.

Hernie kërthizës mund të ketë mjerim të komplikuar, inflamacion i elementeve të coprostasia hernie SAC. Shtypja hernie kërthizës është e shoqëruar nga një dhimbje e papritur të mprehtë, vjellje rënda, të vjella, pamjen e gjakut në jashtëqitjen, gazit shkarkimit dhe zorrë lëvizjet e vonuar, hernie nevpravlyaemostyu në një pozicion horizontal, presion zgjatje hernial.

Diagnoza e hernia e kërthizës

Anketa e kërthizës hernie mbajtur pediatrit ose kirurg. Në ekzaminim, pacienti vëren praninë e zgjatje sferike në rajon kërthizës. Ndonjëherë në hernia nëpërmjet lëkurës thinned konturet peristaltikės dukshme dhe sythe zorrëve. Prekje e unazës kërthizës zbulon një defekt të barkut harar hernie mur, në të cilën zakonisht përfshin lak e zorrëve dhe të gjëndrës të mëdha. Kur një fëmijë qan, zgjatje hernial i rritjeve të tensionit barkut.

Endoskopike (endoscopy) dhe X-ray (herniohrafiyi, radiografi stomak, barium X-ray kalimi nëpër zorrët e vogla) mund të merrni një ide të përmbajtjes së harar hernie vlerësuar qenët i qartë i zorrëve dhe peshën e mbështjelljes. Informatat e kërkuara specifikuar në ultrazërit performancës të barkut dhe zgjatje hernial.

Diagnoza diferenciale e hernie kërthizës është bërë me hernie linea alba, metastases kërthizë të kancerit të stomakut, kërthizë extragenital Endometrioza.

Trajtimi i hernie kërthizës

Fëmijët hernie kërthizës mund spontanisht regres, për shkak të fiziologjike të forcuar muskujt e barkut. Prandaj, 5-vjeçarë tregoi vëzhgimi hernie kërthizës. Gjatë kësaj periudhe ajo është e rekomanduar për të mësuar fëmijët bark masazh tonik i emëruar murin e përparme të barkut, masazh, stërvitje, imponuar Leykoplastyrna fashë mjekësor mbi kërthizë.

Të rriturit dhe fëmijët mbi 5 vjeç e nerehressirovavshey treguar kirurgjisë kërthizës hernie (hernioplasty). Kur kërthizës hernie dy lloje të operacioneve - pëlhura lokale dhe hernioplasty përdorur implantet rrjetë.

Plastike tradicionale është bërë në seksionin infraumbilikalnoy (podpupochnoy) dele lirua dhe zbuloi qeskë hernial dhe praktikat e saj të përmbajtjeve në bark, peritoneum qepi. Pastaj formuar dublykatura aponeurosis në tërthor ose drejtim vertikal. Në pacientët me trashje dhe lëkurë të tepërt dhe platformë yndyrë mund të kryhet në të njëjtën kohë me transferimin e abdominoplasty kërthizë. Disavantazhet indet hernioplasty vendore është nevoja afatgjatë (1 vit) kufizimi i aktivitetit fizik dhe një probabilitet të lartë të përsëritjes së hernie kërthizës.

Hernioplasty me instalimin rrjetë proteza të meta operacionin e parë. Sistemi Grid në këtë rast mund të jetë i instaluar nën lëkurën e aponeurosis (për qëllim të madh hernie), ose aponeurosis në ring kërthizës. Ky lloj i operacioneve rehabilituese ul në 1 muaj, ndërsa numri i përsëritje hernie kërthizës është më pak se 1%.

Parashikimi dhe parandalimin e hernie kërthizës

Fëmijët kirurgji për një hernie kërthizës transferohen lehtë, zakonisht jo e komplikuar nga korrente dhe mund të arrijë efekt të mirë kozmetike. Nëse hernia nuk trajtohet kërthizës mund të marrë kursin e komplikuar klinike - është nevpravlyaemyh, uschemlyatysya etj D.

Parandalimi Kryetarët hernie kërthizës janë: situata paralajmëruese të lidhura me stresin foshnjore (nadsadnoho të qarë dhe duke qarë, bloating, kapsllëk, etj), të ushqyerit e mirë, masazh parandaluese dhe ushtrime që synon forcimin e murit të barkut, trajtimin e dysbiosis zorrëve, të veshur shtatzënë fashë paralindjes.