Tumoret e mëlçisë


 • Klasifikimi i tumoreve beninje të mëlçisë
 • Simptomet e tumoreve beninje të mëlçisë
 • Diagnoza dhe trajtimi i tumoreve beninje të mëlçisë
 • Klasifikimi dhe shkakton tumore malinje të mëlçisë
 • Simptomet e tumoreve malinje të mëlçisë
 • Diagnoza dhe trajtimi i tumoreve malinje të mëlçisë
 • Prognoza për tumoreve të mëlçisë

Në hepatology për të dalluar mes tumoreve beninje fillore mëlçisë, fillor dhe i mesëm (metastatic) neoplazmat malinje (kancer të mëlçisë). Duke ditur llojin dhe origjinën e tumoreve të mëlçisë lejon kryerjen trajtim të diferencuar. Tumoret beninje të mëlçisë janë relativisht të rralla. Ata janë zakonisht asimptomatike dhe gjeti rastësisht. Gastroenterologji më e zakonshme përballet me kancer të mëlçisë organi primar ose sekondar metastatic. Metastazat në mëlçisë shpesh gjenden në pacientët me kancer primar i stomakut, mushkërive, zorrës së trashë, kanceri i gjirit.

Klasifikimi i tumoreve beninje të mëlçisë

Në mesin e tumoreve beninje të mëlçisë në praktikën klinike, ka adenoma (hepatoadenomy, adenoma e gypit biliare, tsystadenoma tëmth, papillomatosis). Ata e kanë origjinën nga elementet epiteliale dhe indeve lidhës të mëlçisë ose biliare kanalet. Nga tumoret e mëlçisë origjinës mesodermal janë hemangiomas chylangioma. Gamartomy rralla, lipoma, mëlçisë fibromë. Ndonjëherë tumoreve të mëlçisë renditet cist neparazytarni.


Adenomas mëlçisë janë pak gri të vetme ose të shumëfishta arsim rrumbullakët ose të kuqe të errët në madhësi të ndryshme. Ato janë të vendosura nën kapsulë mëlçisë ose thellë në parenchyma. Besohet se zhvillimi i adenomas mëlçisë në gratë mund të shoqërohet me përdorim të zgjatur të kontraceptivëve oral. Disa tumore beninje të mëlçisë (adenomas trabekulyarnye, tsystadenoma) të prirur për të degjenerimit të karcinomës hepatocellular.

Formimi i enëve të gjakut ndodhin mjedisit tumoret beninje të mëlçisë më shpesh. Ata kanë pescherystoe strukturën bira-bira dhe thyer rrjet venoz të mëlçisë. Në mesin e tumoreve vaskulare të mëlçisë hemangioma shpella shquar, angioma dhe zgavër. Besohet se formimi i enëve të gjakut të mëlçisë nuk është tumoret e vërtetë, dhe anomali kongjenitale vaskular.

Hyperplasia me gunga e mëlçisë zhvillon për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut dhe lokale tëmth Në disa zona të mëlçisë. Macroscopically ky tumor të mëlçisë mund të jetë e errët sipërfaqeve të kuqe ose rozë, melkobuhrystoy të madhësive të ndryshme. Konsistenca hyperplasia me gunga e mëlçisë dendur, fenomene mikroskopike janë cerozë lokal. A nuk e përjashton me gunga hyperplasia degjenerim në një tumor malinje të mëlçisë.

Origjina cysts neparazytarne mëlçisë mund të jetë i lindur, traumatik, inflamatore.

Simptomet e tumoreve beninje të mëlçisë

Shumica e tumoreve beninje të mëlçisë nuk ka simptoma të dallueshme klinike. Ndryshe nga tumoret malinje të mëlçisë, formimi beninje rritet ngadalë dhe nuk zgjati shkelin të përgjithshëm mirëqenien.

Hemangiomas mëlçisë të mëdha mund të shkaktojnë dhimbje dhe trishtim në epigastrium, vjellje, belching ajrit. Rreziku i hemangioma e mëlçisë është probabiliteti i lartë i këputje e tumorit me gjakderdhje në zgavrën e barkut dhe hemobiliya (gjakderdhje në kanal biliare), rrotullim rrjedhin tumorit.

Cysts mëdha shkaktojnë peshë të mëlçisë dhe presionin në kuadratin e sipërm dhe epigastrium. Komplikimet të cysts mëlçisë mund këputje, qelbëzim, verdhëz, gjakderdhje në tumoret zgavër.

Adenomas të mëlçisë në arritjen e madhësi të konsiderueshme mund të shkaktojë dhimbje të barkut dhe formimin prekshëm tumorit në formën në kuadratin e djathtë e sipërme. Në raste të ndërlikuara mund të ndodhë me të hendekut të zhvillimit adenomës haemoperitoneum.

Hyperplasia me gunga e mëlçisë zakonisht nuk ka simptoma. Në prekje e mëlçisë mund të shënohen hepatomegaly. Këputje spontan i tumoreve të mëlçisë janë të rralla.

Diagnoza dhe trajtimi i tumoreve beninje të mëlçisë

Në mënyrë që të diagnozën e tumoreve të mëlçisë beninje duke përdorur hepatostsintihrafii mëlçisë ultratingull, CT, hepatoanhiohrafiya, laparoscopy diagnostike me biopsi të mëlçisë dhe studimit morfologjik të biopsi. Në adenomas ose hyperplasia gunga e mundshme biopsi perkutan mëlçisë.

Duke pasur parasysh gjasat e keqdashje dhe kursin e komplikuar e tumoreve beninje të mëlçisë BASIC trajtimit të tyre - një operacioni që përfshin operim brenda indeve të shëndetshme. Shuma përcaktohet nga lokalizimin dhe heqje të tumoreve, mëlçisë dhe mund të përfshijnë operim të vogël (në t. H. laparaskopike) sehmentektomiya, lobectomy ose hemihepatektomiyu.

Kur kist mëlçisë prerje e kist mund të bëhet, Endoscopic ose kullimit hapur, imponimi tsistoduodenoanastomoza, marsupializatsiya.

Klasifikimi dhe shkakton tumore malinje të mëlçisë

Tumoret malinje të mëlçisë mund të jetë primar, që rezultati drejtpërdrejt nga strukturat e mëlçisë, apo i mesëm, që lidhen me përhapjen e metastases përfshira me agjencitë e tjera. Tumoret e mesme mëlçisë ndodh 20 herë më shpesh se sa origjinale, për shkak të filtrimit të gjakut përmes të mëlçisë, që vijnë nga organe të ndryshme dhe të hyjnë qelizat hematogjene tumorit.

Tumoret primare malinje të mëlçisë - një fenomen relativisht të rrallë. Kjo ndodh kryesisht në meshkujt mbi 50 vjet. Fillimisht dallojë format e mëposhtme të tumoreve malinje të mëlçisë fillore:

 • karcinoma hepatoqelizore (karcinoma qelizore mëlçisë, hepatoma), e cila vjen nga qelizave hepatike parenchyma
 • holanhiokartsynoma burojnë nga qelizat epiteliale bile gypit
 • Angiosarkoma që rritet me endoteliale vaskulare
 • tumor të mëlçisë që ndodh tek fëmijët - hepatoblastoma

Ndër shkaqet e tumoreve malinje të mëlçisë fillore takon kampionatin kronike virale hepatiti B dhe C. gjasat e kancerit hepatocellular në pacientët me hepatit rrit 200 herë. Ndër të tjera faktorët që lidhen me rrezikun e kancerit të mëlçisë, lirimin kesh, lezione parazitare (skistosomiasis, opisthorchiasis), hemochromatosis, sifilizi, alkoolizmi, efekt kancer-shkaktuar të kimikateve të ndryshme (tetrahlorystoho nitrosamines karbonit, pesticidet organike të kloruara), shkaqet ushqyese (mycotoxins ushqimore - aflatoxin).

Simptomet e tumoreve malinje të mëlçisë

Nga manifestimet e para klinike të tumoreve malinje të mëlçisë përfshijnë gjendja e keqe dhe dobësi, dispepsi (humbje oreksi, të përzier, të vjella), ashpërsia, dhe dhimbje bezdisur në të djathtë hypochondrium, subfebrile, humbje peshe.

Me rritjen e madhësisë së akteve të mëlçisë tumor nga buzë e harkut, merr tuberosity dhe dendësia drunjtë. Në fazat e vonshme të zhvillimit anemi, verdhëz, ascites; rrit dehje endogjen, dështim të mëlçisë. Nëse qelizat e tumorit kanë aktivitet hormonal, atëherë ka çrregullime endokrine (sindromi Cushing). Kur compression tumor të mëlçisë inferiore Cava vena në rritje, nuk janë ënjtje e ekstremiteteve të ulëta. Kur anijet e erozionit mund të zhvillohet brenda gjakderdhje; në rastin e venat me variçe të ezofagut dhe stomakut mund të zhvillojnë gjakderdhje gastrointestinale.

Diagnoza dhe trajtimi i tumoreve malinje të mëlçisë

Tipike e të gjitha tumoreve malinje të mëlçisë kanë ndryshime në parametrat biokimikë që karakterizojnë funksionimin e trupit, pakësimin e albuminës, rritjen fibrinogjenit, rritjen e aktivitetit të transaminazave, rritjen e azotit ure dhe kreatininës mbetur. Në këtë drejtim, dyshimi i një tumor malinje të mëlçisë duhet të hetohen testet e funksionit të mëlçisë dhe koagulimin.

Për një diagnozë më të saktë të përdorimit të ultrazërit scan, CT scan, MRI e mëlçisë, angiografia mëlçisë. Në mënyrë që të verifikimit histologjike e Arsimit kryer një biopsi gjilpërë mëlçisë apo laparoscopy diagnostike.

Nëse shenjat e sëmundjes së mëlçisë metastatic nevojë instalimit vendndodhjen e tumorit primar, të cilat mund të kenë nevojë për të kryer radiografi endoscopy stomakut, mamografia, ultratinguj gjirit, colonoscopy, irrigoskopii, radiografi dhe t mushkërive. E.

Kurë të plotë tumoret malinje të mëlçisë është e mundur vetëm me heqjen e tyre radikale. Në mënyrë tipike, tumoret e lob mëlçisë së mëlçisë operoj apo hemihepatektomiya. Kur holanhiokartsinomy turistik për të hequr anastomosis tub dhe mbulesë (hepatikoeyunoanastomoz, hepatikoduodenoanastomoza).

Kur individuale mëlçisë nyjet e tumorit mund të kryejnë shkatërrimin e tyre me anë të himioablyatsiy radiofrekuencave larguarit, krioablyatsiy. Metoda e zgjedhur e tumoreve malinje mëlçisë është kimioterapia (sistemik, intravaskular).

Prognoza për tumoreve të mëlçisë

Pakomplikuar tumoret beninje të mëlçisë në drejtim të prognozë të favorshme.

Tumoret malinje të mëlçisë janë të karakterizuar nga kalimi i shpejtë pa çon të trajtimit me vdekje e pacientit brenda 1 viti. Kur tumoret malinje në përdorim të mesataret jetëgjatësia mëlçisë rreth 3 vjet; 5-vjeçare Shkalla e mbijetesës - më pak se 20%.