Pyatkova nxitje


  • Shkaqet e
  • Simptomat
  • Trajtim

Thembra e nxit - rritje plot hala në formën e sqep, ferrave ose një pykë, të vendosura në calcaneus zhardhok me anën e tij shputës ose në shtojcën e pjezë Akilit. Sëmundja është shumë e përhapur dhe është rreth 10% e të gjitha semundjeve te sistemit musculoskeletal.

Takë Spurs shpesh zhvillohet në gratë mbi moshën 40 vjeç. Faktorë të favorshme në formimin e thembra nxit është e sheshtë (të zbuluar në 90% të pacientëve), mbipeshë, sëmundjet e nyjeve të mëdha (arthritis) dhe shpinë, reumatizmi, çrregullime neurodystrophical dhe enëve të gjakut, ndalesa mbingarkesës gjata (si atletët).

Shkaqet e


Në mënyrë tipike, thembra e nxit të zhvilluar si rezultat i ndryshimeve të moshës në metabolizmin. Sipas ekzaminime me rreze X, Spurs thembra janë gjetur në çdo njeri e katërt të moshuar.

Përhapja e thjeshtë e kockave nuk mund të zbulohet. Simptomet tipike të ndodhë kur ju lidheni çrregullime të lidhura: bursit (inflamacion nga çanta synovial), periostitis (inflamacion i periosteum) dhe ndryshimet degjenerative në indet ngjitur në thembra nxit.

Madhësia e nxit takave nuk është i lidhur me peshën e simptomat e kësaj sëmundjeje. Ju mund të plotësoni mungesën e shenjave klinike në përhapja e kockave të mëdha dhe paaftësisë në mungesë të plotë ose pothuajse të plotë të shenjave të thembra e nxit sipas imazhit.

Simptomat

Fillimisht, dhimbje ndodh gjatë në këmbë. Pas pak dhimbje bërë karakteristika të ndritshme. Pacienti ankohet për djegien, dhimbje të mprehtë, ndjenja si një gozhdë në thembër që lindin gjatë shëtitje hershme (ose gjumi pas një ndërprerjeje të gjatë) - të ashtuquajturën "dhimbje fillestar". Ndërsa në këmbë dhimbje zvogëlohet, dhe në mbrëmje është rritur gradualisht.

Dhimbja mund të fitojnë të qëndrueshme dhe të shkaktojë paaftësi afatgjatë. Ndonjëherë, për lehtësimin këmbën dhe të reduktuar dhimbje, pacientët me spurs takave janë të detyruar të ecin me paterica.

Në shqyrtimin e pesë ndryshimeve patologjike zakonisht nuk janë zbuluar. Dhimbje të vendosur kur squeezing pesë nga çdo anë, presionin mbi tumë kockave thembra ose rajonit Akilit gilcë shtojcën. Në disa raste ka një omozolelost dhe thembra ënjtje zonë të vogël.

Trajtim

Trajtimi zakonisht konservatore. Për të eliminuar inflamacion të përshkruajnë masazh, terapi stërvitje, fizioterapi (ultratinguj, electrophoresis, UV, terapi magnetike, terapi lazer). Që të kryejë një zonë të prekur pacientit është e rekomanduar që të veshin insoles speciale ortopedike. Kur Sindromi dhimbje të vazhdueshme dhe dështimi trajtim sjellje radioterapi.

Kohët e fundit, për trajtimin e thembra nxit në traumatologji dhe ortopedi janë gjithnjë duke përdorur terapi valë shoku. Kundërindikimet për këtë trajtim është shtatzënia, malignancies dhe koagulimit të gjakut. Që nga metoda e përdorur kohët e fundit, rezultatet afat-gjatë nuk është kuptuar plotësisht.

Nëse trajtimi konservativ nuk jep efektin e dëshiruar, duke bërë bllokadë mjekësore. Futja prodhojnë një veprim anti-inflamator shqiptuar, duke ndihmuar për të shpejt të eleminuar inflamacion lokal dhe dhimbje krejtësisht të arrestuar.

Në kryerjen e bllokadës është e rëndësishme për të zgjedhur me saktësi vendndodhjen dhe thellësinë e injektimit, përndryshe ndërlikimet e mundshme (nekrozë indeve, osteoporozën, inflamacion i pjezë Akilit, etj). Prandaj, procedura duhet të kryejë një pedikyrist kualifikuar.

Shumë rrallë, pas dështimit të trajtimeve të tjera, operacioni kryhet për të hequr nxit thembra.