Radiculitis


  • Radiculitis Klasifikimi
  • Simptomet e nervit shiatik
  • Komplikimet e nervit shiatik
  • Diagnoza radiculitis
  • Trajtimi i nervit shiatik
  • Moti në radykulo
  • Radiculitis Parandalimi

Radiculitis - (. Lat Radicula - rrënjë) - humbjen e rrënjëve të palcës kurrizore, duke shkaktuar çrregullime në motor, autonom dhe dhimbje.

Faktorët etiologjik kanë dhimbje të nervit shiatik, ndryshimet degjenerative degjenerative në shpinë, të tilla si dhimbje të ulët mbrapa, deformans spondylosis, dhe anomalitë e ndryshme të shtyllës kurrizore (sakrolizatsiya, spondylolisthesis, brinjë ekstra, aplazyyu rruaza). Provokojnë inflamacion në shpinë është gjithashtu i aftë për hipotermi, traumat, infeksion (gripi, tuberkulozi, sifilizi, meningjitit cerebrospinal) dhe radicular sëmundjeve formë neyrovirusnyh (Tick-përballohen encefalit, etj). Dhimbja në radykulo mund të ndodhë si pasojë e ngritje peshe, lëvizjes i vështirë, infeksion apo të ftohtë, kur ka një shtrihen ose marramendës i unazës fibroze e disk, disk xhelatinoz shtyn jashtë kufijve të saj, dhe në vend të krijuar hernia saj. Më gufon diskun ose osteophytes compressing rrënjët kurrizore jo vetëm, por edhe membranat që rrethojnë dhe indet, të cilat nga ana e tij shërbejnë si një burim shtesë të dhimbjes. Për më tepër, në patogjenezën e saj të luajë rolin e dy faktorëve: diskalhiya dhe dhimbje musculo-tonik.

Radiculitis Klasifikimi


Në varësi të topografisë së inflamacionit radiculitis ndarë në një numër të formave:

  • lumbosacral,
  • gjoks,
  • qafës së mitrës,

Cili nga ana e tij mund të jetë formë kronik ose akut. Përveç kësaj, të dalluar radiculitis primare (toksik, origjinës infektive) dhe të mesëm për shkak të anomalitë e shtyllës kurrizore dhe palcës kurrizore. Kur inflamacion menynhoradykulyt zhvillon në të dy rrënjët e nervave kurrizore dhe membranat e shtyllës kurrizore.

Simptomet e nervit shiatik

Simptomet kryesore të ishias - dhimbje, ul reflekset, çrregullim të pjesshme të ndjeshmërisë, çrregullime autonom. Sulmet e para të dhimbjes lidhur me tendosje unazë fibroze e diskut intervertebral, janë karakter përhapur ("myositis", "dhimbje shpine"). Ajo ishte vetëm me formimin e herniation disk që fasha shpinë, simptomat formuar radicular kur të kesh një ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje. Në innervation prekur shpinë zhvillon dhe, rrjedhimisht, të ulur ose mungesë e plotë e ndjeshmërisë (termike, i prekshëm dhe dhimbje). Me kalimin e kohës, rrit dobësi të muskujve, të vendosura në zonën e prekur shpinë, deri në një total prej atrofi.

Simptomet e radiculitis primar (etiologji infektive dhe toksike) të kenë simptome, përkatësisht sëmundjeve të shkaktuara nga dhimbje të nervit shiatik (në rastin e SARS - ethe, të dridhura, etj).

Kur lumbosacral dhimbje radykulo lokalizimi më keq kur ecin ose kollitjes, është në dispozicion në zonën e mesit, këmbët, hips ose këmbët. Në fazën fillestare të sëmundjes ndodh në lloj dhimbje mesi, dhimbje të nervit shiatik dhe lumbodynia.

Simptomë kryesore e dhimbje mesi - dhimbje e papritur të mprehta që rezulton nga ngritje peshe, lëvizje të vështirë ose hipotermi. Në fillimin e stimulimit receptorin dhimbje luan një unazë rol fijor e diskut intervertebral ose subluxation përbashkët. Mobiliteti i kufizuar në shpinë mesit, mesit tonin e muskujve në rritje, ata janë të dhimbshme në prekje. Në shumicën e rasteve, dhimbje të rënda ("dhimbje shpine") nuk lejon pacientin është në këmbë ose duke ecur.

Lumbodynia - subakut natyra dhimbje e shurdhër në rajonin e mesit. Më shpesh recurs. Vështirësia pozicionin ulur, duke ecur dhe çdo lëvizje në shpinë. Në disa raste, simptomat e tensionit (Lasegue, Wasserman) slabopolozhitelnye.

Kur lyumboyshyalhyy dhimbje në rajonin e mesit (si akute dhe karakter subakut) irradiruet në një ose të dyja këmbët. Neyrom'yazovi zhvillim, crregullime vegjetative-vaskulare dhe trofike në gjymtyrëve të ulët. Nuk është rritur tonin e muskujve mbrapa, kufizimi i lëvizjes dhe shtrirjes së lordosis mesit.

Për pjesërisht lehtësimin dhimbje në pacientët dhimbje të nervit shiatik marrë një "mbrojtës" sjellje, i ulur, vendosur nën këmbën e saj dhe të përkulur me duart e tij në shtrat apo gënjeshtër bark tucked nën jastëk. Ndryshimi ritmin: pacientët veprim duke u përpjekur të mbështetet kryesisht në këmbë të mirë. Karakterizuar shpesh nga rritja e mesit tonin e muskujve, scoliosis antalhycheskyy, kyphosis më pak. Prekje të bëhet pika të dhimbshme paravertebral në rajonin e mesit, kofshë, fossa popliteal, i pestë (pika Gara) dhe të mesme e këmbë (medioplanatarnaya pika spondylitis), dhe kjo nuk ishte e dhimbje të nervit shiatik vendimtar simptomë.

Simptomat e para të nervit shiatik qafës së mitrës - dhimbje në qafë (e njëanshme), pozicion i detyruar kokë (hypoplastic Kryvosheya), rrit tonin e muskujt e qafës, qafë jonormal lordosis. Dhimbje rrit kur kolliteni, teshtini dhe çdo lëvizje të kokës. Formimi i herniation disk dhe ngjeshja e dhimbjes rrënjët nervore së shtrirë në dorë (proximal), sipërfaqja e përparme të gjoksit apo supe. Reflekset Rëniet e thellë dhe paresthesia (në krah skajor). Dhimbje në dhimbje të nervit shiatik mund të përkeqësohet gjatë natës, në raste të tilla, pacientët kanë shëtitje të gjata, "lulling" dorë të sëmurë.

Zhvillimi i gjirit fillon me simptomat e dhimbje të nervit shiatik refleks irritativnyh (pikat paravertebral dhimbje, çrregullime musculo-tonik). Në fazën e koreshkovoy çrregullime gjirit nervit shiatik ndodhin ndjeshmëri në rrënjët e prekura, çrregullime të lëvizjes (parezë e gishtat dhe extensors dore në përgjithësi). Kur inflamacioni prek arsimit dorën bukur, ka çrregullime vegjetative-vaskulare (ënjtje, djersitje, të ftohtë). Sindromi i mundur zhvillimi spondilokoronarnoho. Ajo manifestohet me dhimbje në zemër gjatë përkulje trungu dhe zgjerimin, kthesa Bending etj dhimbje e tillë vështirë për të trajtuar me mjete konvencionale koronarorasshiryayuschimy.

Komplikimet e nervit shiatik

Humbja e rrënjëve kurrizore dhe formimin e disk herniation mund të shkaktojë compression (ose mbyllje) venat e mëdha radicular dhe arteriet radikulomedullyarnyh. Rrjedha e reduktuara të gjakut mund të çojë në zhvillimin e ishemi ndryshme etiologies dhe, rrjedhimisht, infarkti të palcës kurrizore, në të cilën shkelja e funksionit shqisore dhe motorike të njeriut. Në këtë shtet mund të përcaktojë shkallën e aftësisë së kufizuar.

Diagnoza radiculitis

X-ray ekzaminim i shtyllës kurrizore në forma të ndryshme të nervit shiatik zakonisht zbulon dhimbje të ulët mbrapa kush mjaft të zakonshme. Prandaj, shqyrtimi duhet të vendoset. Për të shmangur proceset destruktive në shpinë tregon spondilohrammah. Megjithatë, ajo nuk është në gjendje për të verifikuar etiologjinë discogenic sëmundje. Kur dhimbje të nervit shiatik mesit birë është kryer, e cila tregon një rritje të vogël në përmbajtje proteine.

Për njohjen e radiculitis etiologji kërkon studim të kujdesshëm të historisë, klinikat, dhe të dhëna të mëdha vëllim paraclinical (e gjakut komplet, myelography, spondilohrammah, studime të lëngut cerebrospinal, MRI dhe CT e shpinë, etj) duhet të theksohet se në nervit shiatik discogenic zakonisht vuajë vetëm një ose dy rrënjët. Dhe në rastet e radiculitis kraharorit duhet të përjashtojnë osteochondrosis vertebral, këtu qëndron rrënjë të shkaktojë compression e sëmundjeve të tjera.

Trajtimi i nervit shiatik

Mjekimi është vertebrologist apo neurolog. Kryesor treshe në procesin e trajtimit - i immobilization shpinë (krevat vështirë), ngrohje dhe analgesics (ortofen, indometacin, etj). Kjo i lejon përkeqësimin arresti parë të dhimbjes. Ku forma hiperalhicheskih e nervit shiatik duhet të shtoni Injeksioni intramuskular e anestezisë (reopyryn, voltaren, analginum). Recommended Mestnorazdrazhayuschye dhe pajisjet - patch piper, fërkim. Me rëndësi të madhe në trajtimin e radiculitis Kanë fizioterapi, bllokada e muskujve vrullshëm shtrihen. Pas pjesërisht lehtësimin e dhimbje duhet të shtohet në stërvitje, masazh dhe terapi manuale. Në zgjatur lyumboishialhicheskoho pacientët sindromi përshkruara injeksione të vitaminave B përdorimi i vitaminës B12 në doza të larta (deri në 2000 mg / injeksion), ka një efekt të theksuar analgjezik. Në raste të rënda të bllokadës mundshme novokaina (me vitaminë B12, hydrocortisone, etj) ose relanyuma intravenoz infuzion, dimedrol, eufillina.

Në rastin e dhimbjeve të vazhdueshme (pavarësisht nga 3-4 muajve të terapisë), ajo është e rekomanduar për të ofruar një operacioni pacientit kurrizore (heqjen e hernie intervertebral).

Tregues i detyrueshëm për ndërhyrje kirurgjikale në radykulo mund paralyzuyusche dhimbje të nervit shiatik është shkaktuar nga ngjeshja e equina cauda, ​​zhvillimin e çrregullimeve të organeve pelvike.

Për trajtimin e rikthim rekomanduar trajtim spa me aplikimet baltë, sulfide hidrogjeni dhe banjot radonit.

Moti në radykulo

Moti i favorshëm është e mundur në rastin e diagnostikimit të hershëm dhe trajtimit të detajuar, duke përfshirë të gjitha drejtimet e mundshme. Vetëm një qasje e tillë mund të pritet rimëkëmbje pa frikën e përsëritjes.

Në rastin e ishemi dhe, si pasojë, infarkt kurrizore kurrizit është e pamundur të parashikohet një rikthim të plotë, si rezultat i komplikimeve shkeljet e shpeshta të motorike dhe funksionet shqisore.

Radiculitis Parandalimi

Parandalimi radiculitis përfshin masat për të mbështetur sjellje të mirë, të forcuar muskujt mbrapa. Është e rekomanduar për të shmangur stres të panevojshëm në shpinë. Qëndrimi korrekt gjatë gjumit dhe syçeltësi minimizon tendosje që pëson shtyllën kurrizore. Ajo nuk duhet të jetë shumë e vështirë për të fjetur në dyshekët. Në kundërshtim me mendimin popullor, ata janë në gjendje të shtrembërojnë pozitën e shpinë dhe prishin funksionin e tij. Për të shmangur këtë dhe për të ruajtur kurbë e natyrshme e shpinë rekomanduar pillows pidkolyuvaty vogla për qafën dhe prapa ose përdorni dyshek semirigid që është në gjendje për të mbështetur pozicionin natyrore të shpinë.

Mbështet Qëndrimi korrekt është shumë i rëndësishëm në punën e tyre të përditshme. Objekte heqin nga dyshemeja, rekomandohet bëj gjunjët, mos anim me trup. Kështu, ngarkesa është lëvizur nga mbrapa me këmbët e tij. Është e rekomanduar për të shmangur postures të vështirë (të gjatë ulur në tryezë me kokë të ulur, i ulur në frontin e TV, duke rënë mjekrën e tij në gjoksin e tij, etj). Përveç kësaj, një rol të rëndësishëm në parandalimin e ushtrimeve dhimbje të nervit shiatik është që forcon muskujt e mbrapa dhe stërvitje dhe forcim, të cilat rrisin rezistencën ndaj stresit fizik dhe hipotermi.