Kanceri i anusit


  • Klasifikimi i kancerit të anusit
  • Shkaqet e kancerit anal
  • Simptomat e kancerit anal
  • Diagnoza e kancerit të anusit
  • Trajtimi i kancerit të anusit
  • Parashikim dhe parandalimin e kancerit të anusit

Për një kancer të gjatë kohor të proctology anus konsiderohet si një formë e kancerit të rektumit dhe vetëm në mes të shekullit të kaluar për shkak të futjes së termit "kanalit anal" u bë një nosologji i pavarur. Kancer i anusit dhe kanali anale kanceret përfshijnë, ndodhet në zonën midis anatomike skajin e sipërm të unazës anorectal dhe anusit jashtë tranzicionit në lëkurë perianal. Tumoret e lokalizuara buzë skajshme të anusit, tumoret perianal klasifikuar si lëkurë.

Lezione malinje të anusit është 1-2% e të gjitha rasteve të kancerit të zorrës së trashë është 1 rast në 100 000 popullsisë. Shumica e kancereve anal vërejtur në grup-moshën mbi 50 vjet, kryesisht në meshkuj. Seksi rrit incidencën e kancerit të anusit në meshkuj 35 herë, HIV - 2 herë.

Klasifikimi i kancerit të anusit


Kanceri i anusit dhe anal kanalit përfshin një gamë të gjerë të formave histologjike, për shkak të strukturës komplekse zonën anal dhe një shumëllojshmëri të llojeve të epiteliale, nga të cilat ajo është e përbërë (squamous, kalimtare, rektumit cilindrike dhe gjëndra anale në gjëndrave).

Forma më e zakonshme është epidermoide (qelizë squamous) karcinoma e anusit (55% të rasteve), zhvillimin e skajshme zorrës së trashë-anal linjë e indeve të jashtme zadneprohodnohokanalu prirur për të vazhduar ulcerat. Kloakohennyy (bazaloidnyy) kancer anal (25-30%) ndodh proksimalen për të vijë anal-rektal, një epitelit zonë tranzicioni në banesë. Kanceri Adenohennyy anal (adenokarcinoma) zhvillohet nga qelizat e epitelit të gjëndrave të gjëndra anale. Dukje e hekur-squamous tumor kanzeroz qelizë të kombinuar të anusit (p.sh. mukoepidermoidnoho). Melanoma mund të lindin nga qelizat e lëkurës dhe mukozës që shkakton ngjyrën e errët të tumorit.

Shkaqet e kancerit anal

Shkaqe të besuar që çojnë në kancer të anusit, të panjohur, edhe pse ka disa faktorë të rrezikut që rrisin gjasat e paraqitjes së saj.

Infeksioni me HPV (veçanërisht shkallë e lartë e tumorigenicity) çon në lythat gjenitale (lythat) rreth anusit dhe qafën e mitrës në femra që më pas mund të shkaktojnë zhvillimin e kancerit në këto zona.

Gjendja e imunitetit në infeksionit HIV pas transplantimit të organeve, trajtimi immunosuppressive do të thotë krijimin e kushteve të kancerit në zonën anal.

Incidenca e kancerit rrit acarim të vazhdueshme dhe inflamacion në sëmundjet kronike të anusit (fissures anal, fistulat anorectal, polyps, hemorroide, proctitis, leukoplakia), seksin anal. Kimikatet e dëmshme thithur kur tabakokureniya të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të duhanpirës anus 9 herë.

Kanceri shkaku i anusit dhe kanalit anale mund radioterapi në trajtimin e kancerit të mitrës, prostatës, rektumit, fshikëzës urinare. Moshë më të vjetër se 50 vjet janë në rrezik të transformimit malinje e qelizave dhe indeve të anusit.

Simptomat e kancerit anal

Në fazat e hershme të kancerit të anusit shoqërohet me simptomat jospecifike klinike. Ankesa më e zakonshme e kancerit anal është prania e papastërtive gjak në jashtëqitjen apo gjakderdhje anal. Gjithashtu regjistruar dhimbje në anus gjatë jashtëqitjes miturit e parë, atëherë më e theksuar dhe këmbëngulës, radiating në bark të ulët, organet gjenitale, kofshë.

Me pushtimin e kancerit të anusit në qemer pasmë vaginale atje rektovahinalnoy fistula; rritje në prostatë dhe uretrës në meshkuj zhvillim fenomen dizuri; në proceset destruktive në mosmbajtjeje anal muskul unazor shënuar stol.

Shumë pacientë të shqetësuar për presionin dhe ndjesi të trupit të huaj në anus, të shoqëruar nga konstante ose periodikisht shfaqen kruarje anale. Dhimbje dhe kruarje kancer anal shkaktuar nga innervation e pasur të zonës anal, spazma e muskujve të fortë dhe acarim të mukozën e anusit mukozës ose purulent shkarkimin nga fokus patologjike.

Zhvillimi i kancerit të anusit çon në përçarje e karrige (zakonisht në kapsllëk) tensionit të nevojshëm gjatë lëvizjeve të zorrëve, të rrisë perianal dhe nyjet limfatike axillary. Mund të duket ulçerë pashëruara në kanalin anal dhe përreth anusit. Në format e avancuara të kancerit të anusit ka dobësi, humbje e oreksit, humbje peshe.

Diagnoza e kancerit të anusit

Diagnoza e saktë e hershme të kancerit të anusit është e vështirë për shkak të mungesës së tipareve karakteristike dhe një gamë të gjerë të simptomave lokale dhe të përgjithshme. Kur format e dyshimta të treguar një studim gjithëpërfshirës - ekzaminimin e përgjithshëm fizik të pacientit, dixhital, ultrazërit endoscopic, Citologjia dhe Histologji.

Ekzaminim i kujdesshëm i rajonit dhe anorectal dixhital anale hetimeve në pozicione të ndryshme (e shtrirë në shpinë, pozitë gju-bërryl, squatting, gratë - bymanualnoe); për të vlerësuar gjendjen e mukozën e anusit dhe rektumit, për të vendosur praninë e tumoreve, kufijtë dhe dimensionet e tyre. Një prekje ijë për të përcaktuar se nyjet limfatike fryrë.

Proctosigmoidoscope ekzekutimi i detyrueshëm (anoscope, proctologists) me biopsi të njëkohshme të zonave të dyshimta. Sigmoidoscopy ju lejon te specifikoni vendndodhjen, madhësinë dhe llojin e tumorit.

Performed anal Citologjia ndot - PAP-test, nëse është e nevojshme - larmë nyjet limfatike inguinale dhe ekzaminimet mikroskopike të indeve të marra gjatë biopsi endoscopic.

Pas konfirmimit të diagnozës së kancerit të anusit të përcaktuar përhapjen (faza) tumor kryer teste shtesë, duke përfshirë colonoscopy dhe yrryhoskopyyu, transrectal Ultrasonografi, me ultratinguj, MRI ose CT scan e barkut, nyjet limfatike, gjoks X-ray.

Kanceri i anusit duhet të dallohet nga sëmundjet e tjera të zorrëve si hemorroide, polyps, dhe të çara të tjera anorectal

Trajtimi i kancerit të anusit

Në trajtimin e kancerit anal duke përdorur metoda të ndryshme: kirurgji, rrezatimi (rrezatim) terapi, kimioterapia, zgjedhja e të cilit varet nga vendndodhja dhe madhësia e tumorit, faza e sëmundjes, comorbidity, rezultatet e trajtimit fillestar (përsëritje).

Aktualisht, trajtimi standard për kancer të anusit dhe kanalit anal janë të kombinuara chemoradiotherapy. Tumor squamous qelizë e anusit ka një radiosensitivity relativisht të lartë, e cila lejon përdorimin e rrezatimit jonizues për të arritur heqjen e tumorit duke ruajtur zapyratelnuyu funksion anal muskul unazor. Aplikoni distancë radioterapi anteroposterior dhe fushat perineal, si dhe së brendshmi dhe intersticiale terapi rrezatimi radioihlami e 60Co. Rrezatuara dhe nënshtruar nyjet limfatike inguinale. Për të rritur ndikimin e rrezatimit në tumor duke përdorur hipertermia lokale (ngrohje tumorin në 42-43 ° C me anë të rrezatim intracavitary së frekuencë ultra të lartë).

Terapi Kimioterapia oral ose intravenoz rrit efektin terapeutik të radioterapisë, duke ndikuar si tumor dhe metastaza në nyjet limfatike regjionale, por ka efekte anësore. Në trajtimin e kombinuar të kancerit të anusit duke përdorur një kombinim të ulët dozë radioterapi të jashtëm rreze dhe kimioterapia mitomicine C dhe 5-fluorouracil, e cila lejon sasi të vogla të tumorit, në shumicën e rasteve për të arritur shërim të plotë dhe të kryejë përgatitjen efektive preoperative.

Efektiviteti i trajtimit të kombinuar konservatore e kancerit të anusit duke e bërë atë një alternativë për kirurgji - çrrënjosje të barkut-perineal i rektumit me formimin e një colostomy përhershëm. Me këtë operacion radikal është kryer prerje të gjerë të tumorit dhe indet ngjitur e zorrëve, muskul unazor anal, ndonjëherë rajonin perianale. Në zbulimin e metastaza në nyjet limfatike axillary anusit nevojshme performancën inguinale lymphadenectomy.

Tregues për kirurgji radikale është shfaqja e përsëritje tumor pas chemoradiotherapy dhe zhvillimin e vazhdueshëm të komplikimeve necrotic qelbëzues.

Parashikim dhe parandalimin e kancerit të anusit

Në varësi të fazën e kancerit të kirurgjisë anusit mund të ndihmojë të arritur faljen qëndrueshme, 5-vit shkalla e mbijetesës pas një operacioni në mungesë të metastases rajonale është 55-70%, nëse ndonjë - rreth 20%.

Chemoradiotherapy kombinuar lejon kancerit kurë anal në 80% të pacientëve me tumore më pak se 3 cm në diametër. Rifillimi ndodhin me pak se 10% të rasteve. Për të vlerësuar rezultatet e trajtimit të kancerit të anusit dhe parandalimin e rikthim vëzhgime të mëtejshme proctologist.

Kancer PREVENTIVE anal dhe të zvogëlojë rrezikun e HIV-it dhe infeksioni HPV është për të përdorur kondom gjatë seksit rastësor, prania e partnerit të rregullt seksual, ndërprerjen e duhanit, ekzaminim të shqyrtimit të rregullt (PAP-testit dhe anoscope).