Kanceri i vulvë


  • Shkaqet e kancerit të vulvë
  • Klasifikimi i kancerit të vulvë
  • Simptomat e kancerit të vulvë
  • Diagnoza e kancerit të vulvë
  • Trajtimi i kancerit të vulvë
  • Prognoza për kancerin e vulvë

Struktura e patologjisë malinje onkohinekolohichnoyi kancerit të vulvë është rreth 2-5%, i dytë në shpeshtësinë e shfaqjes së kancerit të qafës së mitrës, kanceri endometrial dhe kancerit ovarian. Më të zhvillimit të kancerit të vulvë të femrave 65-75 vjeç; mosha riprodhues rrallë diagnostikuar. Lokalizimi tipik i kancerit të vulvë janë Labia, klitoris, uretrës, pasmë commissure, rrallë prek gjëndrat bartolinievyh zonë proces.

Dhënë që kanceri i vulvë referohet lokalizimin e jashtëm të procesit të tumorit, më shumë se 60% e pacientët e trajtuar nga gjinokologu ketë fazë sëmundje III-IV. Problemi në gjinekologji është dëshmi e kulturës së ulët mjekësore, mungesa e parandalimit, dështimi zbulimin e sfondit dhe lezionet precancerous e vulvë.

Shkaqet e kancerit të vulvë


Çështja e Epidemiologjisë e vulvë të hapur mjaft. Besohet se mekanizmat që çojnë në kancerin e vulvë, të drejtuar nga ndryshimet hormonale në sistemin riprodhues gjatë menopauzës dhe menopauza. Kjo të çojë në një rënie në ndjeshmëri të estrogjenit receptorët, moshë ndryshime involutional në inde. Nën kushte të pafavorshme të ndodhë në indet e proliferative vulvë, ndryshimet displastike me transformim të mëvonshëm malinje.

Kanceri i vulvë shpesh zhvillohet në proceset e mëparshme degjenerative organet gjenitale - kraurosis dhe leukoplakia vulvë, pushimi sclerosing. Për të dysplasia vërtet precancerous në gjinekologji përfshijnë vulvë (hyperplasia atipike).

Ndër faktorët që në mënyrë të konsiderueshme të rritur gjasat e kancerit të vulvë, prania izoluar të infeksionit HPV, HIV, melanoma apo nevi atipike, trashje, hipertension, diabet, fillimin me vonesë të menarche dhe menopauza e hershme. Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kancerit të vulvë luajnë zakone të këqija, ndryshim të shpeshtë të partnerëve seksualë, IST.

Klasifikimi i kancerit të vulvë

Për histotipu në 80-90% të rasteve janë diagnostikuar kancerin squamous qelizë e formës vulvë me një shkallë të lartë të diferencimit. Në 2% të pacientëve zbuluar melanoma malinje e vulvë; shumë më pak - forma të tjera (kancer adenokarcinoma primar, sëmundje Paget, tumor basal, sarkomë, kancer i gjëndrës Bartholin-së).

Sipas tipit të rritjes dalluar exophytic, gunga, ulcerative, kanceri vulvë infiltrative-edematous.

Sipas klasifikimit klinik ndërkombëtar, përhapja e kancerit të vulvë maten me Figo fazë (0-IV) kriteret dhe TNM (ku, T - tumor primar, nyjet limfatike N-rajonale, M - metastaza të largët):

Faza 0 (Tis) - kanceri preinvasive i vulvë

Faza I (T1) - i kufizuar përhapjen e tumoreve vulvoy ose bigëzim, por jo më shumë se më e madhja nga 2 cm:

  • IA (T1A) - pushtim stromal më pak se 1 cm
  • II (T1B) - pushtim stromal madh se 1 cm

Faza II (T2) - i kufizuar përhapjen e tumoreve vulvoy ose bigëzim, por më të larta se norma më të lartë të 2 cm.

Faza III (T3 N1) - Rritja e tumor mund të përhapet në vaginë, uretrës më të ulët, anus, nyjet limfatike regjionale në një anë.

Faza IVA (T4 N2) - Rritja e tumor mund të përhapet në mukozën fshikëz, uretrës sipërme, rektumit, nyjet limfatike në të dy anët.

Faza IVB (M1) - në çdo rasteve të kancerit të vulvë përcaktohet metastaza largët.

Simptomat e kancerit të vulvë

Ankesa kanceri i vulvë mund të jenë të ndryshme. Simptomet tipike e hershme janë djegie, acarim, kruarje e vulvë që janë konvulsiv në natyrë dhe të përforcohet gjatë natës.

Si ind tumor abuzimi ushqyese duket ulçerë mukozën, lagështi. Ënjtje dhe integritetit shkeljet ndodhin mbulojnë dhimbjen vulvë, i lëngshëm, sekrecionet e përgjakshme ose purulent (me infeksion dytësor). Dhimbja është e theksuar sidomos në klitoris e tumorit dhe infiltrimin e indeve të thellë. Prishja e tumorit mund të ngrit gjakderdhje masive, shkarkimin e rëndë erë të keq. Kur running kanceri vulvar është shënuar ënjtje pubis, gjymtyrët, çrregullime urinim, dhe kapsllëk.

Metastazë e kancerit të vulvë është mënyrë lymphogenous, ndërsa inguinale prekur fillimisht, çapokor dhe pastaj podchrevnoho nyjet limfatike. Shenjat e zakonshme të kancerit të vulvës në fazat e mëvonshme janë subfebrilitet, lodhje, dobësi, ulur performancën.

Kanceri i vulvë është i diferencuar me vulvitis, bartolynyta, sifilizi, tuberkulozi, tumoret e dobrokachestvennymy vulvë, çdo sëmundje (dermatomycosis, dermatoses, formacioneve të pigmenteve).

Diagnoza e kancerit të vulvë

Metoda kryesore e njohjes së kancerit të vulvë është provim legenit. Vizualisht, në labia vogël apo të madhe, klitoris, uretrës mund të tregojnë nodules vogla, ulcerat, leze ose arsimim pigmented që ndryshojnë në ngjyrë nga inde të pandryshuar. Për një shqyrtim të hollësishëm të zonave atipike e vulvë është bërë vulvoskopiya (kolposkopia).

Në procesin e diagnozës dhe hulumtimeve të kryera duke marrë (mikroskopike, Citologjia, Bakteriologji) vija nga rritje e sipërfaqes së kanalit vaginale dhe të qafës së mitrës. Metoda vendimtar në diagnozën e kancerit të vulvë është biopsi jashtëm organe gjenitale me të mëvonshëm materiale histologjike të provimit.

Për skenë e kancerit të vulvë, të përcaktojë shtrirjen e procesit dhe praninë e metastases kryhet ultratinguj legenit, ultratinguj e barkut dhe limfatike nyjet, gjoks X-ray; Dëshmia - cystoscopy, anoscopy, Rectoscopy. Nëse është e nevojshme, pacienti konsultuar pulmonologist, proctologist, urolog.

Trajtimi i kancerit të vulvë

Më të përdorur gjerësisht në kancerin e trajtimeve vulvë kirurgjike dhe rrezatimit; të jetë e mundur e terapisë photodynamic, larguarit lazer dhe kimioterapia.

Në fazën 0 (kanceri vulvar në situ) kryen prerje të gjerë (prerje) ose plagë tumor larguarit vulvë. Një sëmundje më i gjerë dhe rritja invazive (faza I) tregohet vulvektomiya me lymphadenectomy njëanshme. Vulvektomiya përfshin heqjen e clitoris, labia, yndyrë zonën pubike.

Zbulimi i kancerit të vulvë në fazën II është bazë për një vulvektomiya radikal lymphadenectomy me nyjet bilaterale inguinale-femurit. Nëse tumori është i lokalizuar në klitoris, të performancës dëshiruar inguinale-femurit lymphadenectomy-çapokor. Kur interesi kirurgjikale nyje limfatike fazë heqja kanceri vulvar është plotësuar nga zonat rajonale rrezatimit postoperative.

Në kancerit resectable e vulvë në fazën trajtim III fillon me një vulvektomiya radikal, inguinale-femurit lymphadenectomy-çapokor bilateral ndjekur teleirradiation të gjitha fushat në fjalë.

Karakteristikat e trajtimit kirurgjikale për kancerin e fazë vulvë IV të varet mbi përhapjen e tumoreve të strukturave ngjitur. Në disa raste, zbatohen vulvektomiya radikal, heqjen e rektumit, fshikëz, vaginë, fibra, hysterectomy me zonat e mëvonshme e ekspozimit metastazë.

Në kancerit unresectable e trajtimit vulvë fillon me radioterapi (chemoradiotherapy) trajtimin, dhe pastaj, nëse është e mundur, të kryer fazën kirurgjikale.

Prognoza për kancerin e vulvë

Një parashikim i mëtejshëm përcaktohet kancerin faza fillestare e vulvë dhe trajtimin radikal. Më agresive për një kancer të vulvë, e cila është e lokalizuar në clitoris dhe fryrë me rritjen infiltrative tipit; më të favorshme - tumoret e minora Labia; ndërmjetme - kanceri i Majora Labia.

Mbijetesë tre-vit në terapi të kombinuar të kancerit të vulvë është 63-70% pesëvjeçar - 57-60% gjatë radioterapi vetëm - të 50% dhe 30%.