Kanceri i tubit të mitrës


 • Shkaqet dhe zhvillimi i kancerit të tub mitrës
 • Klasifikimi i kancerit të tub mitrës
 • Simptomat e kancerit të tub mitrës
 • Diagnoza e kancerit të tub mitrës
 • Trajtimi i kancerit të tub mitrës
 • Parandalimi dhe prognozë të kancerit të tub mitrës

Në kancerit gjinekologjik të tub mitrës ndodh relativisht rrallë, 0,11-1,18% të rasteve të tumoreve malinje të organeve riprodhuese femra. Zakonisht sëmundja është zbuluar në pacientët pas 50 vjetësh. Procesi tumor më shpesh e njëanshme dhe ndikon tub shishkë fallopiane. Më pak kancer tub fallopian është bilateral.

Shkaqet dhe zhvillimi i kancerit të tub mitrës

Shikime të përcaktuara qartë mbi shkaqet e kancerit të tubit të mitrës në gjinekologji moderne ende nuk ka. Ndër faktorët dalluar inflamacion të shtyra në mënyrë të përsëritur (salpingjitit, adnexitises), moshën më të vjetër se 45-50 vjet. Në historinë e pacientëve shpesh ka një mungesë të punës ose të infertilitetit të lidhur me amenorrhea ose anovulatory cikle.


Në vitet e fundit, teoria konsiderohet etiologji virale e kancerit të tubën fallopiane, duke përfshirë rolin e tipit të virusit herpes II dhe papillomavirus njeriut.

Me përhapjen e tumorit është e shtrirë dhe deformim i tubën fallopiane, e cila merr retortoobraznuyu, ovoidnuyu apo formë tjetër të parregullt. Tumor zakonisht duket si lulelakër me melkobuhrystoy, pak gri sipërfaqësore melkovorsinchatoy ose rozë e çelët-bardhë. Brenda tub fallopian zhvilluar hemorragji, nekrozë, qenët i qartë dëmtuar; Hendeku i mundur shtrirë muret tub. Sipërfaqja e jashtme e tubën fallopiane prekur bëhet gri-kaltërosh ose të errët ngjyrë të kuqe për shkak të çrregullimeve të theksuara distsirkulyatornymy.

Kur hapjen e tub mbyllur ampullar foto e hidro, ose gjakut-piosalpinks. Në rastin e vrimave të hapura ampula masë tumor mund të veprojë në zgavrën e barkut, si faqet individuale tumorale apo rritje leze. Si rezultat i inflamacionit perifocal në kancerin e mbështjelljes tub mitrës formuara deri në gjëndër, mitrës, sythe zorrëve.

Tumor shpërndarja fallopian tube kanceri mund të ndodhë lymphogenous, hematogjene dhe metodë transplantim. Mënyra Lymphogenous metastazë ndodh shpesh, për shkak të tubacioneve të furnizimit anijeve falopievoy limfatike të bollshme. Metastazë e kancerit të tub mitrës mbi të gjitha gjenden në axillary, nyjet limfatike supraclavicular dhe mesit. Vetëm rrjet furnizimi me gjak ofron një vezore e mesme të brendshme organe gjenitale, mitrës dhe ligamentet e saj, vaginë. Ngulitje përmes kancerit tub fallopian mund diseminirovat në lëngshëm peritoneum organeve të brendshme dhe parietal, që përfshin gjëndër përgjithësuar proces, zorrë, gjëndra veshkave, mëlçisë, shpretkë dhe organet e tjera.

Klasifikimi i kancerit të tub mitrës

Keqdashje në tubën fallopiane mund të zhvillojë parë (fallopiane primar kancerin tub) do të rezultojë me berjen ose mitrës kancerit ovarian (ose kancerit të mesëm). Gjithashtu gjetur në tubat fallopiane të kancerit të gjirit metastatic, stomak, zorrë (kancer metastatic).

Për llojin histologjike e kancerit të mitrës tub adenocarcinoma shpesh të paraqitur (i lëngshëm, endometrioid, Mucinous, svitloklitynnu, kalimtare, të padiferencuara).

Për skenë e kancerit të tubit të mitrës në gjinekologji e marrë 2 klasifikimin - TNM dhe Figo. Klasifikimi TNM është i bazuar në përcaktimin e përhapjen e tumorit primar (T), përfshirjen e nyjet limfatike regjionale (N) dhe prania e metastazë e largët (M).

Faza 0 (Tis) - preinvasive kancer tub fallopian (in situ)

Faza I (T1) - kanceri nuk është përhapur jashtë tubat fallopiane (tuba)

 • IA (T1a) - kanceri është lokalizuar në një prej tubit fallopian: nuk buis membranë lëngshëm; Nuk ascites;
 • IB (T1v) - kanceri i lokalizuar në të dy tubat fallopiane; nuk mbin membrana i lëngshëm; Nuk ascites;
 • IC (T1s) - kanceri është kufizuar në një ose dy tubacioneve; ynfyltryruet i lëngshëm; Qelizat atipike në rrjedhje ascitic përcaktuar ose ujë i skuqur nga zgavrën e barkut

Faza II (T2) - kanceri përhapet në një ose dy tubat fallopiane, dhe të organeve pelvike

 • IIA (T2a) - përhap tumor në mitër ose vezore
 • IIB (T2b) - përhap tumor të strukturave të tjera të legenit
 • IIC (T2S) - që përfshin praninë e legenit e qelizave atipike në ascitic rrjedhje apo ujë të turret nga zgavrën e barkut

Faza III (T3) - kanceri ndikon në tubën fallopiane (tub), e disseminiruet peritoneum përtej legen, metastasizes në nyjet limfatike regjionale

 • IIIA (T3a) - janë vatra mikroskopik i metastazë në peritoneum jashtë pelvisit
 • IIIB (T3b) - metastazë qelizë të peritoneum pak se 2 cm në dimension maksimale
 • IIIS (T3s / N1) - qelizë metastazë më shumë se 2 cm, metastazë në (inguinale, paraaortalni) nyjet limfatike regjionale

Faza IVB (M1) - eshte nje kancer metastatik largët i tubit të mitrës, përveç metastazave në peritoneum.

Simptomat e kancerit të tub mitrës

Kanceri tub fallopian është manifestuar shpesh në një fazë të hershme. Si midis tubave fallopiane dhe mitrës ka anatomike produktet mesazhet prishjen e tumorit dhe vjeshtë të gjakut përmes zgavrën e mitrës në vagjinë, duke manifestuar sekrecionet patologjike.

Shkarkimi nga trakti gjenital mund është i lëngshëm, sero-purulent ose natyra i lëngshëm-përgjakshme. Raste të aciklike gjakderdhje në pacientët e moshës riprodhuese apo diktim intensitet të ndryshëm në sfondin e menopauzës. Kryer në këto raste të veçanta curettage diagnostik nuk është gjithmonë e mundur për të zbuluar qelizat e tumorit në gërryerjeve, vonon diagnozën.

Shenjë patognomonike e kancerit të tub mitrës është "edemë me ndërprerje" - periodik alokimi i bardhë bollshme, përkoi me një rënie në shtojca të arsimit Madhësia meshotchatoj. Në kancerin e hershme të tubit të mitrës që ka dhimbje në anën e prekur, së pari cramping natyrën kalimtare, dhe i përhershëm.

Dehje, reagim temperaturë, dobësi, ascites, rritja metastatic i qafës së mitrës dhe supraclavicular në nyjet limfatike, shënoi cachexia në kancer të avancuar të tub mitrës.

Diagnoza e kancerit të tub mitrës

Kryerja diagnozë informativ preoperative e kancerit tub fallopian është jashtëzakonisht e vështirë. Cancer duhet të dallohet nga piosalpinks, salpihita, tub tuberkulozi i mitrës, shtatzënisë ektopike, kanceri i mitrës dhe kancerit ovarian.

Kanceri i dyshuar i tubit të mitrës mund lymforeya nga vazhdueshme të përgjakshme, dhimbje barku tubarnoy, gjakderdhje.

Ekzaminim vaginal gjinekologjik zbuloi meshotchatoj dypalësh një ose ënjtje përgjatë mitrës ose zonë Douglas. Tub Palpovana zakonisht parregullt ose retortoobraznoy formë ovoidnoy me shumë qëndrueshmëri të pabarabartë.

Sekrecione kërkimore dhe Gërryerjet e endometrium dhe qafës së mitrës kanalit dhe aspirateve nga mitër, në disa raste zbulon qelizat atipike. Me kancer të dyshuar për tub mitrës është kryer në gjak përcaktues shënues tumor CA-125, por rritja e saj është vërejtur edhe në Endometrioza dhe tumoret ovarian.

Ndër metodat instrumentale në kancerin tub fallopian më së shpeshti kryhet sonography transvaginal dhe transabdominal (SHBA), e cila tregon murin deformuar tub, përhapjes papilare, kistoznosolidnoho tumor apo strukturë solide.

Për më shumë informacion për diagnozën mund të merret gjatë ultratinguj barkut, radiographs Përmbledhje, legen CT, laparoscopy diagnostike, ultratinguj laparoskopike.

Trajtimi i kancerit të tub mitrës

Në kancerin e qafës së mitrës hapi i parë duhet të kryej hysterectomy kirurgjikale me shtojca (panhisterektomiyu) me heqjen e omentum më të madhe (omentektomiey), çapokor biopsi, nyjet limfatike dhe paraaortalni peritoneum, duke marrë swabs nga peritoneum legenit të pelvisit. Gjatë operacioni kryhet mostra urgjente histologjike të indeve.

Më vonë në pothuajse të gjitha rastet caktuar derivate platin kimioterapia, terapi rrezatimi në zonën e legenit dhe zona paraaortalni.

Trajtim i kombinuar i kancerit të tub mitrës rrit mbijetesën dhe kohëzgjatjen periudhë sëmundje pa pesë-vjeçar.

Parandalimi dhe prognozë të kancerit të tub mitrës

Parandalimi i kancerit të tub mitrës është reduktuar në shtojca kohë trajtuar inflamacion, shfaqjen onkohinekolohichnyh rregullt, gjinekologu mbikqyrjes.

Treguesit e mbijetesës pas trajtimit të kancerit tuba fallopiane ndryshojnë shumë në varësi të fazën e kancerit. Kur unë në. tub fallopian kancer shkalla e mbijetesës është 65-75%, shekulli II. - 30-50%, shekulli III. - 14%, IV në. - 0%.

Moti përmirëson sjelljen në kohë të terapisë kombinuar. Perspektivat përkeqësohet mbijetesën në adenocarcinoma të ulët, përhapjen e kancerit përtej tubën fallopiane.