Kanceri i gjirit


 • Shkaqet dhe faktorët predispozues për kancerin e gjirit
 • Klasifikimi nga fazat
 • Simptomet e kancerit në gji
 • Diagnoza e kancerit në gji
 • Komplikimet e kancerit në gji
 • Trajtimin e kancerit të gjirit
 • Parandalimi i kancerit në gji

Sipas statistikave të OBSH, çdo vit nëpër botë janë diagnostikuar më shumë se një milion raste të reja të tumoreve malinje të gjirit. Në këtë shifër arrin 50 mijë. Çdo i tetë amerikan i sëmurë me kancer të gjirit. Norma e vdekjeve nga kjo sëmundje është rreth 50% e të gjithë pacientëve. Dhe rritjen e penguar nga mungesa në shumë vende të organizuar popullsi shqyrtimit parandaluese për zbulimin e hershëm të malignancies gjirit.

Analiza e teknikave të shqyrtimit të popullsisë tregojnë se vdekshmëria në mesin e grave që kanë marrë pjesë në programin e parandalimit, 30-50 për qind më e ulët se në grupet ku ishte e ndërmarra për parandalimin e kancerit të gjirit.

Dinamik të reduktuar vdekshmërinë nga malignancies gjirit vëzhguara në vende ku masat parandaluese (të mësimdhënies gratë gji vetë-eksplorimin, ekzaminimit mjekësor) në nivel kombëtar. Në shumë rajone të Rusisë ende ka një rritje të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë nga kanceri i gjirit për shkak të mungesës së mbulimit të masave parandaluese.


Aktualisht, kanceri i gjirit është e ndarë në shumë se 30 format. Më e zakonshme kanceret nyje (unitsentricheskiy dhe multytsentrychnyy) dhe kanceri i përhapur (duke përfshirë ënjtje dhe infiltrative dhe mastytopodibna formë). Format e rralla përfshijnë sëmundje dhe gjirit kancer Paget-it në meshkuj.

Shkaqet dhe faktorët predispozues për kancerin e gjirit

Shfaqja dhe zhvillimi i kancerit të gjirit promovuar disa faktorë:

 • pjesa më e madhe e kancerit të gjirit tek gratë, dukuri e malignancies në meshkuj ndodh 100 herë më pak;
 • Kanceri i gjirit shpesh zhvillohet në gratë pas moshës 35;
 • rrit gjasat e patologjisë malinje të gjirit komplikuar historia gjinekologjik, parregullsi menstruale, hyperplastic dhe patologji inflamatore të organeve riprodhuese, shterpësi, çrregullime të laktacionit;
 • kanceri i gjirit zbulon një marrëdhënie gjenetik: që nuk janë të afërm në onkologji, qumështin dhe sindromi ovarian, kancerin-e lidhur henodermatozy kancerit të gjirit kombinim sarkoma, tumoret malinje e mushkërive, laring, gjendra veshkave;
 • endokrine dhe metabolike crregullime, obeziteti, sindroma metabolike, diabeti, hipertensionit kronik, aterosklerozën, sëmundja e mëlçisë, kanceri pankreatik, imunodeficiencës.
 • faktorët jo-specifike kancerogjene: pirja e duhanit, helmet kimike, paekuilibruar dietë kalori të lartë të pasura me karbohidrate dhe i varfër me proteina, rrezatimi jonizues, punës në mos përputhje me biorhythms.

Mbani në mend se nuk janë rritur faktorët e rrezikut të kancerit nuk do të çojë në zhvillimin e tumoreve malinje të gjirit.

Klasifikimi nga fazat

Kanceri i gjirit është klasifikuar nga fazat e zhvillimit.

Në fazën I tumoreve më pak se 2 cm në diametër, nuk ndikon në indet përreth gjëndër, nuk ka metastaza.

Faza IIa karakterizohet nga tumoret 2-5 cm, sprouted një ind ose tumor më të vogël, por të prekur indet përreth (indeve nënlëkurës, nganjëherë lëkurë sindromi morschynystosty). Metastases në këtë fazë gjithashtu në dispozicion. Tumor merr 2-5 cm në diametër. Nuk mbin në yndyrë nënlëkurës dhe lëkurën e gjirit.

Një tjetër lloj - një tumor të njëjtën madhësi apo të vogla, pushton nënlëkurës yndyrë dhe ngjitur në lëkurë (duke shkaktuar simptoma morschynystosty). Nuk ka metastases rajonale.

Në skenë IIb metastases ndodhin në nyjet limfatike rajonale në sqetull. Vuri në dukje shpesh metastaza intrathoracic në nyjet limfatike parasternal.

Faza Tumor IIIa ka një diametër më të madh se 5 centimetra, ose pushton gjëndrës mammary vendosur poshtë shtresës së muskujve. Një simptomë tipike e "lëvore limoni", ënjtje, thithi tërheqje, nganjëherë plagë në kancerin e lëkurës dhe shkarkimin nga dalë. Metastases rajonale mungojnë.

Fazë IIIb karakterizuar nga të shumta nyjet limfatike axillary metastatic ose supraclavicular i vetëm (ose metastases dhe subclavian nyjet parasternal).

Faza IV - terminal. Kanceri prek gjoksin gjithë, rritet në indet përreth, dessiminiruet lëkurë manifestuar ulcerat mëdha. Në mënyrë të ngjashme në fazën e katërt të përfshijë tumoreve të të gjitha vlerave, metastasize të organeve të tjera (si dhe gjoksin e dytë dhe nyjet limfatike anësore kundërta), arsimin, të fiksuara në mënyrë të vendosur në gjoks.

Simptomet e kancerit në gji

Në fazat e hershme të kancerit të gjirit nuk ka manifestuar veten, prekje mund të zbulojë formimin e indeve të dendura në kancer. Më e zakonshme është formimi i një gruaje njoftimeve në samoobsledovanii, ose ajo është e përcaktuar gjatë mamografisë, me ultratinguj gjirit, dhe metodat tjera diagnostike në aktivitetet parandaluese. Pa trajtim të duhur tumor përparon, duke rritur pushton indet nënlëkurës, lëkurën, muskujt e gjoksit. Metastases ndikojë në nyjet limfatike regjionale. Me një gjak qelizat e kancerit të merrni në organet e tjera dhe indet. Kanceri i gjirit më shpesh përhapet metastazave në mushkëri, mëlçi dhe tru. Nekrotizues shembja e tumorit, lezione malinje të organeve të tjera që çojnë në vdekje.

Diagnoza e kancerit në gji

Një nga metodat më të rëndësishme të zbulimit të hershëm të kancerit të gjirit është femra e rregullta dhe të plota vetë.

Gratë Vetë në rrezik për kancerin e gjirit dhe të gjitha gratë më të vjetra se 35-40 vjet, është e këshillueshme për të shpenzuar çdo muaj. Faza e parë - Provimi i gjirit para një pasqyrë. Identifikimi deformim, një rritje e dukshme në një gji se sa tjetri. Përkufizimi simptomë "zhvishem limon" (që përfshin lëkurës) është një tregues për apel të menjëhershëm për mammologist.

Pas shqyrtimit të plotë të ndjenjave, duke vënë në dukje kancerit konsistencë, siklet dhe dhimbje. Vënë presion mbi dalë për të identifikuar shkarkimin abnormale.

Në diagnozën e ekzaminimit të kancerit të gjirit dhe prekje mund të zbulojë një ind kancer tumor. Metodat instrumentale të diagnozës (mamografi, ultratinguj me Doppler, duktohrafiya, thermography, MRI gjirit) të lejojë tumor për të hetuar në mënyrë të detajuar dhe të nxjerrë konkluzione në lidhje me madhësinë e saj, formë, shkalla e kancerit humbjen dhe indet përreth. Biopsi e Citologjia gjirit dhe tumor të mëvonshëm tregon praninë e rritjes malinje.

Ndër metodat më të reja të ekzaminimit të gjirit të jetë gjithashtu vuri në dukje studime radioisotope stsintiomammohrafiyu, mikrovalë Rs.

Komplikimet e kancerit në gji

Kanceri i gjirit është i prirur për metastazë shpejtë në nyjet limfatike rajonale, axillary, subclavian, parasternal. Pastaj me rrymën prej qelizave të kancerit limfatike të përhapet në supraclavicular, Chuck, mediastinale dhe nyjet qafës së mitrës.

Ju mund të pyes veten limfosistema anën e kundërt, dhe kanceri mund të kaloni në gji të dytë. Nga përhapja hematogjene metastatic në mushkëri, mëlçi, kockave, trurit.

Trajtimin e kancerit të gjirit

Kanceri i gjirit - një nga semundje malinje më shërueshëm solide. Tumoret e vogla të lokalizuara në indet e gjëndrave të hequr, dhe shpesh raste të rishfaqja e kancerit nuk është nemetastazirovavsheho pikë të largët.

Kanceri i gjirit trajtim - kirurgji. Zgjedhja e operacionit varet nga madhësia e tumorit, shkalla e infektimi indet përreth dhe nyjet limfatike. Për një kohë të gjatë, pothuajse të gjitha gratë diagnostikuar me një tumor malinj të gjirit kryhet mastectomy radikale (heqjen e plotë të nyjet limfatike dhe muskujt gjoks gjëndër Pranë poshtë atë). Tani gjithnjë e më shumë të bëjë operacionin e modifikuar analog kur Pécs dyqan (në qoftë se ata nuk janë të prekur nga keqdashje).

Në rastet e sëmundjeve të hershme fazë dhe madhësi më të vogël tumorit tani prodhojnë mastectomy pjesshëm, heqja e gjëndrës nënshtrohet vetëm zonë të kontaminuar me sasi të vogla të tumorit indeve përreth. Mastectomy i pjesshëm është i kombinuar zakonisht me terapi radiopromenevoyu dhe tregon mjaft të krahasueshme me rezultatet e kirurgjisë radikale.

Largimi i nyjave limfatike zvogëlon gjasat e përsëritje të sëmundjes. Pas heqjes ato testuar per pranine e qelizave të kancerit.

Nëse hiqet gjatë kirurgji limfatike metastases nyjave zbuluar, gra pëson terapi rrezatimi. Në pacientët e tjerë në rrezik të lartë për të marrë qelizat e kancerit në gjak caktuar kimioterapi.

Pas heqjes kirurgjikale e tumoreve malinje e gjirit femrave të regjistruara në doktrinë për gjitare oncologist vërejtur rregullisht dhe ekzaminohen për zbulimin e përsëritje apo metastazë në organe të tjera. Shumica e metastases janë gjetur në 3-5 vitet e para, atëherë rreziku i tumorit të ri është zvogëluar.

Aktualisht, ka një mënyrë për të identifikuar receptorët e estrogjenit në qelizat e kancerit të gjirit. Ata janë rreth dy të tretat e pacientëve. Në raste të tilla është e mundur për të ndaluar rritjen e tumorit duke ndryshuar statusin hormonal të gruas.

Parandalimi i kancerit në gji

Masa më e besueshme e parandalimit të kancerit të gjirit është një studim i rregullt i mammologist grave, monitorimin e sistemit riprodhues, në veten mujore. Të gjitha gratë mbi 35 duhet të bëjë një mammogram.

Zbulimi me kohë i anomalive të organeve gjenitale, çrregullime të gjendjes hormonale, sëmundjet metabolike, të shmangur veprimin e faktorëve kancerogjene të ndihmojë për të zvogëluar rrezikun e kancerit të gjirit.