Kanceri i veshkave


 • Shkaqet e kancerit të veshkave
 • Klasifikimi i kancerit të veshkave
 • Simptomat e kancerit të veshkave
 • Diagnoza e kancerit të veshkave
 • Trajtimi i kancerit të veshkave
 • Kanceri i veshkave Moti

Kanceri i veshkave është 2-3% e të gjithë kancereve, dhe në urologji rriturve u zhvillua 3 pas kancerit të prostatës dhe kancerit të fshikëzës. Gjetur kryesisht në pacientët e kancerit të veshkave 40-60 vjeç, ndërsa burrat statistikisht 2-3 herë më shpesh sesa femrat. Sipas pikëpamjeve të tanishme, kanceri i veshkave është sëmundje polyetiological; zhvillimi i saj mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh dhe ndikimet: gjenetik, hormonal, kimike, imunologjike, rrezatimit dhe kështu me radhë d..

Shkaqet e kancerit të veshkave

Të dhënat aktuale mbi incidencën e kancerit të veshkave prek një numër faktorësh.


Në karcinomës renale qelizave në pacientët me një lloj të caktuar të mutacionit gjetur - e treta Translocation dhe kromozomet e 11, dhe provoi mundësinë e trashëguar predispozicion për pamjen e tumorit (sëmundje Hippelya-Lindau). Arsyeja për rritjen e të gjitha tumoreve malinje, duke përfshirë tumor kanzeroz qelizore renale, është mungesa e mbrojtjes antitumor të imunitetit (përfshirë enzimat e riparimit DNA, antionkoheny, qelizat vrasëse natyrore).

Pirja e duhanit, abuzimi i ushqimeve yndyrore, futje të pakontrolluar të analgesics, diuretics dhe hormonet në mënyrë të konsiderueshme të rrisë rrezikun e kancerit të veshkave. Deri në shfaqjen e kancerit të veshkave mund të çojë dështim kronike renale dhe hemodializë rregullt, veshkave polycystic, nephrosclerosis, në sfondin e diabetit, hipertensionit, nephrolithiasis, pielonefrit kronike.

Kanceri i veshkave mund të jetë shkaktuar nga efektet kimike në trup (në kontakt me carcinogens - nitrosamines, hidrokarburet ciklike, asbest, etj), dhe rrezatimit. Ndoshta zhvillimi i kancerit të veshkave pasi organi më parë traumës.

Klasifikimi i kancerit të veshkave

Variacione morfologjike të kancerit të veshkave është jashtëzakonisht e ndryshueshme, e cila shpjegon praninë e disa klasifikimeve histologjike. Sipas klasifikimit histologjik të miratuar nga OBSH, llojet kryesore të tumoreve malinje të veshkave përfshijnë:

 • Tumoret renale (tumor kanzeroz svitloklitynnu, karcinoma me tuba, karcinoma palce, tumor papilare, tumor qelizë grimcuar dhe të tjerët)
 • Tumoret Nefroblasticheskie (Wilms tumorit ose nefroblastomu)
 • Tumoret mesenchymal (leiomyosarcomas, anhiosarkomu, rabdomiosarkomu, histiocitet fijor, osteosarkomu)
 • Tumoret neuroendocrine (kartsynoyda, neuroblasts)
 • Tumoret Herminohennye (horiokartsynomu)

International TNM-klasifikimi në 1997 është e përbashkët për llojet e ndryshme të kancerit të veshkave (T - madhësia e tumorit primar, N - përhapur në nyjet limfatike; M - metastazë në organet target).

 • Faqe tumor më pak se 7 cm, e kufizuar në lokalizimin e veshkave - T1
 • T1a - Madhësia tumor nyjë në 4 cm
 • T1b - Tumor njësi madhësi 4 deri 7 cm
 • Faqe tumor se 7 cm, e kufizuar në lokalizimin e veshkave - T2
 • T3 - site tumor rritet në indin dhjamor, gjëndra veshkave, venat, por infektimi është i kufizuar Herota tabelë
 • T3a - Pushtimi i yndyrë perirenal ose gjëndër veshkave brenda tabelë Herota
 • T3b - rritje i veshkave ose vena cava inferior nën diafragmë
 • T3c - mbirjes cava inferior vena sipër diafragmë
 • T4 - tumor përhapur përtej kapsulë veshkave e lezioneve strukturave ngjitur dhe organet e synuara.

Në prezencë / mungesa e kancerit metastatik nyje veshkave tek dallimin midis hapat e:

 • N0 - shenjat e nyjave limfatike nuk janë të
 • N1 - metastazë e kancerit të veshkave shfaqet në një nyje të vetme limfatike rajonale
 • N2 - janë metastases e kancerit të veshkave në nyjet limfatike regjionale më shumë

Në praninë / mungesën e metastazave largëta veshkat sekretohet hapat e:

 • M0 - metastases largët në organet e synuara nuk janë të
 • M1 - metastases largët janë zakonisht në mushkëri, mëlçi apo eshtra.

Simptomat e kancerit të veshkave

Kanceri i veshkave ne nje tumor vogël paketë mund të jetë asimptomatik. Zhvillim pacientëve manifestimet e kancerit të veshkave janë të ndryshme, ato lëshojnë mjedisit dhe ekstrarenalnye simptomat renalnuju.

Nga simptomat e kancerit të veshkave veshkave përfshijnë treshe: gjak në urinë (hematuria), dhimbje në të ulët mbrapa dhe përcaktohet nga arsim prekje në anën e prekur. Shfaqja e njëkohshme e simptomeve karakteristike e tumoreve të mëdha në procesin e running në një fazë të parë janë të rrallë një ose dy karakteristika.

Hematuria është shenjë patognomonike e kancerit të veshkave mund të ndodhë një herë ose periodikisht në fazat e hershme të sëmundjes. Hematuria me kancer të veshkave mund të fillojë papritmas, dhimbje në shëndet të kënaqshëm të përgjithshëm mund të jetë e parëndësishme (microhematuria) dhe totale (hematuria bruto). Hematuria bruto është rezultat i dëmtimit të enëve të gjakut në tumor në parenchyma renale, shtrydhet venat e saj intrarenal. Urinare sekretim shtojca clots gjakut shoqëruar nga dhimbje barku i veshkave. Hematuria Rënda gjatë drejtimin e kancerit të veshkave mund të çojë në anemi, pengimin e uretër, fshikëz tamponade krovyanymy ngjizur dhe mbajtjen akute urinare.

Dhimbja e lezioni është një shenjë e vonë e kancerit të veshkave. Ata janë të shurdhër, dhemb në natyrë dhe të shkaktuar nga ngjeshja e mbaresa nervore në pushtimin e tumorit brendshme dhe shtrihen kapsulë renale. Kanceri i veshkave i dukshëm kryesisht në fazat e tretë dhe të katërt të një, formimin kodrinore të dendur.

Nga simptomat extrarenal të kancerit të veshkave përfshijnë: sindromi paraneoplastike (dobësi, humbje e oreksit dhe peshës, djersitje, ethe, hipertensionit) sindromi compression Cava inferior vena (varicocele simptomatike, bibliotekat këmbë ekstensionit venat e barkut nënlëkurore, trombozë thellë venë e gjymtyrë të ulët) Sindromi Shtauffera (mosfunksionim të mëlçisë).

Fever me kancer të veshkave të gjatë, shpesh vlerat ulët të keq, por ndonjëherë - në ethe të lartë mund të shkojnë nga normale në vlera të larta. Në fazat e hershme të kancerit të veshkave hipertermia shkaktohet nga reagimi imun ndaj antigjeneve tumorale, e më vonë - nekroza proceset dhe inflamacion.

Një shumëllojshmëri e simptomave klinike të kancerit të veshkave mund të jetë një manifestim i metastases në indet përreth dhe të organeve të ndryshme. Shenjat e kancerit të veshkave metastatic përfshijnë: kollë, hemoptysis (me lezione të mushkërive), dhimbje, frakturave patologjike (me metastazave kockore), dhimbje koke të forta, të rritura simptoma neurologjike, nevralgji të vazhdueshme dhe radiculitis (dëme trurit), verdhëz (me metastases në mëlçisë).

Kanceri i veshkave në fëmijë (sëmundje Wilms) tregon një rritje në madhësinë e trupit, lodhje, dobësia dhe dhimbjet e natyrës të ndryshme.

Diagnoza e kancerit të veshkave

Në diagnozën e kancerit të veshkave përdorur përgjithshme klinike, laborator, me ultratinguj, X-ray dhe studime radioisotope.

Ekzaminimi i urolog me kancer të veshkave përfshijnë historia mjekësore, pasqyrë, prekje dhe perkusion (simptomë Pasternatskogo). Si rezultat i laboratorit klinik testit të përgjithshëm diagnostik është planifikuar gjaku dhe urina (të përgjithshme dhe biokimike, provim citologjik).

Kur kanceri i veshkave janë ndryshime në parametrat laboratorike e gjakut dhe urinës, anemi, u rrit norma sedimentation eritrociteve, policitemia i mesëm, dhe proteinuria leucocyturia, hiperkalcemia, ndryshimet enzimatike (rrit sekretimit të phosphatase alkaline, dehidrogjenazës laktat). Nuk është një tajitje e rritur e tumoreve të substancave të ndryshme biologjikisht aktive (prostaglandinave, thromboxanes, formë aktive e vitaminës D), hormonet (reninë hormon parathyroid, insulinë, hCG).

Kur dyshohet studim kanceri i veshkave kryhet Tool: ultratinguj e veshkave dhe të organeve të barkut, skanim radionukleide, urography i errët, angiografi renale, CT dhe MRI e veshkat. Duhet kryer një studim të kockave gjoks dhe për të zbuluar kancerin e veshkave e metastazave në mushkëri dhe kockat e legenit.

I një rëndësie të madhe në një diagnozë fazë të hershme të kancerit të veshkave është ultratingull, e cila zbulon praninë e tendosje tumor trupit konturet heterogjenitetit jehonë për shkak të pranisë së zonave te nekroza dhe hemorragji, thithjen e shpejtë të ultrazërit me formimin e tumoreve. Gjatë kryerjes ultratinguj mbyllur biopsi Percutaneous gjilpërë të materialit gardh tumorit të veshkave për studimet morfologjike.

Skanim radionukleide dhe nefrostsyntyhrafyy zbulojë ndryshime fokale karakteristike e kancerit të veshkave. Për shkak të absorbimit të ndryshme të grimcave gama renale defekt normal parenchyma dhe tumor ind krijon një imazh të pjesshëm të indeve të veshkave apo mungesën e saj të plotë në humbjen totale.

Urography nxjerrës dhe angiografi i veshkave kryhet në fazën përfundimtare të diagnozës së kancerit të veshkave. Shenjat lezione kanceroze të parenchyma veshkave në urography është duke u rritur madhësinë e veshkave, deformim i konturet, duke plotësuar defekt pyelocaliceal devijimit sistem departamentin ureteralnoho sipërm; sipas veshkave Angiogram - një rritje në diametër të trungut dhe zhvendosjen e arteries renale, vaskularizim të tepruar të çrregullt e tumorit, heterogjenitetit tumorit në hijen e nekrozë. Angiografi i veshkave në kancerin e veshkave ndihmon të dallojnë neoplazmë vërtetë e cysts zbulimin e tumorit të vogla në shtresën cortical, prania e metastases në organet e tjera dhe të tjera trombo tumorit të veshkave në venë renale.

X-ray CT ose MRI me rritjen kontrast zbulon kancerin e veshkave jo më të madhe se 2 cm, i vendosur strukturën dhe lokalizimin, thellësi mbirjes parenchyma, infiltrimin perirenal yndyrë, trombozë tumorit të venë renale dhe Vena inferiore.

Nëse simptomat e kryera CT e barkut, retroperitoneum, kockat, mushkëritë dhe trurin për të zbuluar metastaza rajonale dhe të largët të kancerit renal.

Kanceri i veshkave është i diferencuar me solytarnoy sëmundje kist veshkave guri, hydronephrosis, nephrolithiasis, abscese dhe tuberkulozi të veshkave gjëndra veshkave dhe tumoreve të hapësirës retroperitoneale.

Trajtimi i kancerit të veshkave

Trajtimi kirurgjik është metoda kryesore dhe më efektive në shumicën e rasteve të kancerit të veshkave, madje edhe kur përdoret në metastases rajonale dhe të largët dhe rrit kohën e mbijetesës dhe cilësinë e jetës.

Në kancerit kryer heqjen e veshkës (nephrectomy Radikale dhe zgjeruar) dhe heqje të veshkave. Zgjedhja e terapisë është e përcaktuar nga një variant të kancerit të veshkave, dhe madhësia e tumorit, e projektuar mbijetesën.

Veshkave heqje kryhet në mënyrë për të mbajtur trupin në pacientët me forma lokale të kancerit dhe madhësia e tumorit më pak se 4 cm në rastin: një tumor të vetëm të veshkave bilaterale, të mosfunksionim të dytë të veshkave. Kur heqje veshkave kryer ekzaminimin intraoperative histologjike të indeve nga buzë plagë në drejtim të thellësisë së pushtimit tumorit. Pas heqje, ekziston një rrezik më i lartë i përsëritje lokale të kancerit të veshkave.

Nephrectomy radikal është trajtimi i zgjedhjes në të gjitha fazat e kancerit të veshkave. Nephrectomy radikal përfshin prerje kirurgjikale e një njësie të veshkave dhe subjektet më të ngushtë: yndyrë perinephric, tabelë renale, gjëndër veshkave dhe nyjet limfatike regjionale. Heqja e veshkave mbajtur në vendndodhjen e tumorit në polin e sipërme të veshkave, ose në qoftë se ajo ndryshimet patologjike. Lymphadenectomy me ekzaminim histologjik të nyjeve të largëta ndihmon të përcaktuar fazën e kancerit të veshkave dhe të përcaktuar prognozën e saj. Në mungesë të metastases kancerit të veshkave në nyjet limfatike (me ultratinguj, CT) mund lymphadenectomy është kryer. Zbatimi i nephrectomy radikale për kancer kërkon një dializë vetme veshkave dhe transplantimin e veshkave të mëvonshëm.

Kur zgjatet tumoret e indeve nephrectomy vysikayutsya që përhapur në organet përreth. Kur rritje përbrenda tumor në lumen të venë renale ose inferior vena thrombectomy e kryer, me lezionet e tumorit vaskulare murit është bërë operim të vogël prej zonave inferiore vena cava. Në rastin e kancerit të avancuar të veshkave, përveç nephrectomy, heqje detyrueshëm kirurgjik të metastases në organe të tjera, lymphadenectomy.

Embolization arterial e tumorit mund të bëhet si përgatitje para operacionit për të reduktuar humbjen e gjakut në nephrectomy si trajtim paliativ për kancerin e veshkave në pacientët me paoperueshëm ose për të ndaluar gjakderdhje hematuria kur masiv.

Si një alternativë ndaj kirurgjikale (dhe paoperueshëm pacientët - primar) trajtimin e metodave të kancerit të veshkave konservatore, immunotherapy, kimioterapi, terapi në shënjestër.

Immunotherapy është projektuar për të stimuluar imunitetin antitumor në kancer të avancuar dhe të përsëritura të veshkave. Zakonisht përdoret monoterapi interleukin-2 ose interferon alfa dhe immunotherapy i kombinuar me këto barna, e cila lejon për regresionit pjesshëm tumorit (rreth 20% e rasteve), faljen afatgjatë të plotë (6%) në pacientët me kancer të veshkave. Efektiviteti i immunotherapy varet kancerit të veshkave histotipa: ajo është më e lartë në svetlokletochnoho dhe kancerit të përziera dhe numrit të urgjencës në tumoret sarkomatoidnyh. Immunotherapy është joefektive në praninë e kancerit të veshkave metastazave të trurit.

Terapi në shënjestër për sorafenib drogës kancerit të veshkave, sunitinib, Sutent, Avastin, Nexavar ju lejon të bllokojë vaskulare endoteliale tumor faktor i rritjes (VEFG), e cila do të sillte një shkelje të angiogenesis, rrjedhës së gjakut dhe rritjen e tumorit.

Immunotherapy dhe terapi në shënjestër për kancer të avancuar të veshkave mund të administrohet para ose pas nephrectomy dhe heqje e metastases në varësi të tumorit trudnoudalimoy dhe shëndetin e përgjithshme e pacientit.

Kimioterapia (droga vinblastine, 5-fluorouracil) për kancerin e veshkave metastatik dhe të përsëritjes jep rezultat në një minimale kryq rezistencës, kryera zakonisht në kombinim me immunotherapy. Terapi Rrezatimi në trajtimin e kancerit të veshkave nuk japin efektin e dëshiruar aplikohet vetëm kur metastaza në organet e tjera.

Me kancerit të përhapur të veshkave me mbirjes strukturat përreth obshirnymy nyjet limfatike metastatic në hapësirën retroperitoneale otdalennymy metastases të mushkërive dhe eshtrave mund të kryejë vetëm trajtim paliativ ose simptomatike.

Kanceri i veshkave Moti

Pas trajtimit të kancerit të veshkave tregoi mbikëqyrje të rregullt dhe inspektimin e urolog oncologist. Kanceri moti veshkave përcaktohet kryesisht nga faza e kancerit. Me zbulimin e hershëm të tumoreve dhe metastases e kancerit të veshkave mund të shpresojnë për një rezultat të favorshëm: mbijetesën 5-vjeçare të pacientëve me T1 fazë tumor kanzeroz qelizore renale pas nephrectomy është 80-90%, me 40-50% të T2 fazë, T3-T4 në fazën e motit shumë të pafavorshëm - 5-20%.

Parandalimi i kancerit të veshkave është një mënyrë të shëndetshme të jetës, abstenuan nga zakone të këqija, trajtimi në kohë i sëmundjeve urologjike të mirë.