Kanceri i mëlçisë


 • Klasifikimi i Mëlçia kancerit
 • Shkaqet e Mëlçia kancerit
 • Simptomat e kancerit të mëlçisë
 • Diagnoza e kancerit Mëlçia
 • Trajtimi i Mëlçia kancerit
 • Parashikimi dhe parandalimin e kancerit të mëlçisë

Fillimisht kanceri i mëlçisë mund të jetë primar, zhvilluar fillimisht me strukturat hepatike dhe të mesëm (metastatic). Tumoret primare malinje të zhvilluar në mëlçisë është 20-30 herë më pak se mesme, dhe jo më shumë se 0,2-3% të të gjithë kancereve. Incidenca më e madhe e kancerit të mëlçisë primar festohet në Afrikën e Jugut, Senegal, Indi, Kinë, Filipine, për shkak të prevalencë të lartë të hepatitit kronik B në këto vende. Kanceri i mëlçisë është 4 herë më shumë gjasa për të zhvilluar në popullatën mashkullore; Mosha e preferuar e pacientëve 50-65 vjet.

Klasifikimi i Mëlçia kancerit

Kanceri i mëlçisë primar shpesh rritet me hepatocytes - qelizat e mëlçisë (tumor hepatoqelizore ose të kancerit hepatocelular) ose qelizave biliare kanal epiteliale (kancerit holanhiotsellyulyarnyy ose holanhiokartsynoma). Kanceri i mëlçisë pak zakonshme strukturë përziera (hepato-karcinoma holanhiotsellyulyarnyy) tumor neepitelialni (hemangioendothelioma) kartsynosarkomoyu, hepatoblastoma, etj kanceri i mëlçisë Primar zhvillohet në formën e ngjyrës vetme ose njësitë shumëfishta bardha, qëndrueshmëri trashë. Kanceri i mëlçisë ka një tendencë për të harxhojë në rritje të shpejtë invaziruet anijeve, në këtë mënyrë zgjerimin e mëlçisë.


Kanceri i mëlçisë sekondar është 90% e lezioneve malinje të organit. Fillimisht eshte metastatik, që është perhapje tumor primar te vende tjera:. Kanceri i zorrës së trashë, kanceri pankreatik, kanceri i stomakut, kanceri i mushkërive, kanceri i gjirit, kanceri i prostatës, kancerit të mitrës, ose kanceri ovarian, veshkave dhe t E. metastazë shpeshtë ndryshëm tumoret në mëlçi për shkak të veçantitë e furnizimit me gjak të mëlçisë dhe fluksin e gjakut të plotë të saj nga zgavrën e barkut.

Në ndërkombëtar TNM-klasifikimit janë fazat e mëposhtme të kancerit të mëlçisë primar:

 • T0 - kanceri i mëlçisë primar nuk është zbuluar
 • Arsimi solytarnoy në 2 cm në diametër - T1; Nuk anijet mbirjes
 • T2 - Edukimi solytarnoy në 2 cm në diametër, sprouting orenditë e mëlçisë, ose tumor më të madh se 2 cm pa përfshirjen e enëve të gjakut
 • T3 - tumor i vetëm më i madh se 2 cm ose tumoreve të shumta të vogla që rriten enët e gjakut dhe të kufizuara një grimcë
 • T4 - vatra të shumta në të dy lobes e mëlçisë ose tumor të vetme me mbirjes hepatike apo venë portal ose peritoneum organeve të brendshme.
 • N0 - Nuk nyjet limfatike dhe lidhje hepatoduodenalnu mëlçisë portë
 • N1 - metastazë në nyjet limfatike janë të vendosur lidhjet hepatoduodenalnu apo portat e mëlçisë
 • M0 - metastazë e largët e kancerit të mëlçisë nuk janë zbuluar
 • M1 - janë kancer metastatic mëlçisë në organet e largëta.

Shkaqet e Mëlçia kancerit

Në shumicën e rasteve, kanceri i mëlçisë lidhur direkt me pranine e pacientëve kronike e hepatitit B dhe C - karcinoma hepatoqelizore ndodh në 80% e atyre me sëmundje mëlçisë virale për 20 vjet. Mekanizmi i kancerit të mëlçisë të shoqëruara me hepatocytes dëmtuar ndikimin e viruseve që shkaktojnë inflamacion kronik të qelizave të mëlçisë dhe kanal biliare të, një shkelje e punës së tyre.

Faktorët rritur rreziku i kancerit të mëlçisë përfshijnë cerozë e ndonjë etiologji, hemochromatosis, sëmundje alkoolik mëlçisë, hepatitit drogës induktuar, dështimi zemrës, infeksioneve parazitare (opisthorchiasis, amebiasis, skistosomiasis), sëmundje gur tëmthi, sifilisit etj

Potencialisht alfatoksina B1 kancerogjene është prodhuar nga fungi plesnevymy asperhyllamy, kimikate industriale (nitrosamines tetrahlorystoho pesticideve hlorsoderzhaschye karbonit, arsenik, klorid vinyl, etj), produkte farmaceutike (Torotrast, steroid anabolik).

Simptomat e kancerit të mëlçisë

Manifestimet klinike të kancerit të mëlçisë manifestohen me simptoma jospecifike, dhe prandaj sëmundja është marrë shpesh në Gastroenterologjise për cholelithiasis, cholecystitis, kolangiti, hepatiti rëndim, etj

Në fazat e hershme të kancerit të mëlçisë karakterizohet nga dobësi të papërligjur, lodhje, rënie oreksit dhe humbje peshe ashpërsinë në hypochondrium dhe epigastrium. Zhvillimi simptomat pesimist: të përzier, të vjella, tendenca për kapsllëk ose diarre. Shfaqja e dhimbje në mëlçi është i lidhur me rritjen e tumorit, kapsulë mëlçisë shtrirje, reagimin e mesëm inflamatore. Mëlçia shpejt rritet në përmasa, bëhet tuberosity dhe dendësia drunjtë, nëpërmjet murit të barkut faqen nganjëherë i dukshëm tumor. Shkelja zhelcheotvedeniya kancerit të mëlçisë shkaku i verdhëzës obstruktive, çdo kruarje, pikturë një stol të lehta me ngjyra dhe urinë - në terr.

Më vonë shfaqet dhe rritet anemi, ascites, atje lëkurës telangiektazisë, sindromi hemorragjike (gastrointestinale shpesh të përsëritura dhe epistaxis). Në fazat e mëvonshme të kancerit të mëlçisë vërejtur konstante Rezistent ndaj trajtimit, ethe me të dridhura. Kur këputje spontan apo traumatik i tumorit lind gjakderdhje në zgavrën e barkut ose peritonit.

Metastazë e kancerit të mëlçisë mund të jetë intraorganic (në pjesë të tjera të mëlçisë), rajonale (nyjet limfatike në hepatis Porta, i mbushur, paraortalnye nyjet limfatike) ose të largët (në organe të tjera - mushkëritë, pleurë, peritoneum, pankreasit, veshkave, kockave).

Diagnoza e kancerit Mëlçia

Diagnoza fillestare të kancerit të mëlçisë mund të dyshohet në analizën e të dhënave objektive (praninë e verdhëz, dhimbje dhe kitara arsimit dukshëm, hepatomegaly, gjë e shëmtuar të barkut, rrjetit të rënda nënlëkurës vaskulare, etj).

Metoda parësore e diagnostikimit instrumental të kancerit të mëlçisë, në shumicën e rasteve është me ultratinguj e barkut (mëlçisë). Ultratinguj scan mund të zbulojë lezione fokale të mëlçisë, të marrë natyrën e tyre (primare, metastatic), të përcaktuar madhësinë. Në disa raste, me ultratinguj është përdorur për këqyrjes biopsi perkutan të mëlçisë dhe të instaloni diagnoza morfologjike. Sqarimi i informacionit të marrë nga ultrazërit kryer duke përdorur CT ose YAMRT.

Për të vlerësuar funksionit të mëlçisë shqyrton nivelin e enzimave të mëlçisë dhe të bilirubin, proteina, phosphatase alkaline, koagulimit, trombocitet dhe treguesve të tjerë. Me probabilitet të lartë sugjeron kanceri i mëlçisë mund në ngritjen alfa-fetoprotein (AFP) - shënues të veçantë tumorit.

Të dhëna shtesë që sqarojnë marra gjatë tseliakohrafiya statike mëlçisë scintigraphy selektive, splenoportohrafiyi, mëlçisë manar laparoscopy diagnostike. Kur dyshohet kanceri i mëlçisë metastatic detyra më e rëndësishme është për të identifikuar plagë primare, e cila mund të kërkojë irrigoskopii, colonoscopy, esophagogastroduodenoscopy, ultratinguj legenit, prostatës ultratinguj, mushkërive X-ray, ultratinguj e veshkave, urography nxjerrës.

Trajtimi i Mëlçia kancerit

Kur fillimisht kanceri i mëlçisë resectable tregon trajtimin kombinim, përfshirë heqje (lobectomy, heqje anormale mëlçisë ose hemihepatektomiyu) kombinuar me një kurs kimioterapi me methotrexate, 5-fluorouracil. Megjithatë, heqje e telashe të mëlçisë nuk bën të gjithë pacientët. Kriteret janë diametër operabelnosti tumor i 3 cm, pushton enët e gjakut; Mungesa e kesh. Vdekshmëria postoperative pas heqje të mëlçisë për kancer është 10%, kryesisht nga dështimi i zhvilluar të mëlçisë. Në disa raste, qendrat e specializuara mund të jetë transplantim predprynyatomu mëlçisë.

Trajtimi kirurgjik i kancerit të mëlçisë metastatic është e mundur vetëm me bazë operabelnosti e metastases tumorale në një nga pjesët e mëlçisë dhe lezione extrahepatic mungesa e një të dytë.

Kimioterapia përdorimin e drogës cytotoksike T. si një metodë e pavarur e trajtimit është treguar për kancer të mëlçisë paoperueshëm. Në këtë rast, efekti më i mirë është arritur me administrimin e barnave citotoksike direkt në arteries hepatike. Terapi Rrezatimi për kancerin e mëlçisë është përdorur rrallë për shkak të efikasitetit të saj të ulët.

Trajtimet alternative për kancer të mëlçisë janë Chemoembolization, termoablyatsiyi të radiofrekuencave, administrata etanol percutaneous në tumor, terapi proton.

Parashikimi dhe parandalimin e kancerit të mëlçisë

Pas heqje të kancerit të mëlçisë mbi normën fillestare mbijetesës 5-vjeçar është i vogël - vetëm 9-20%. Kur kanceri i paoperueshëm mëlçisë nga koha e diagnostikimit të vdekjes së pacientit zakonisht nuk është më shumë se 4 muaj. Në rastin e metastatic prognozë të kancerit të mëlçisë edhe jashtëzakonisht i vështirë.

Parandalimi i kancerit të mëlçisë përfshijnë imunizimin e popullsisë së përgjithshme kundër hepatitit B, refuzimin e abuzimit të alkoolit, rregullat e sigurisë kur punojnë me kimikate të rrezikshme. Në prani të hepatitit kronik duhet të ndjekë rekomandimet e gastroenterologist (hepatologists) dhe sëmundjet infektive, të ndjekur kursyer regjim dhe dietë, është një kontroll klinik.