Kancer pankreatik


 • Shkaqet e kancerit pankreatik
 • Klasifikimi i kancerit pankreatik
 • Simptomat e kancerit pankreatik
 • Diagnoza e kancerit pankreatik
 • Komplikimet të kancerit pankreatik
 • Trajtimi i kancerit pankreatik
 • Parandalimi i kancerit pankreatik
 • Prognoza për kancer pankreatik

Konceptit e kancerit pankreatik është një grup i tumoreve malinje qe zhvillohet në parenchyma e pankreasit: kokës, trupin e pjesës bisht.

Manifestimet kryesore klinike të këtyre sëmundjeve - dhimbje të barkut, anoreksi, humbje peshe, dobësi, verdhëz.

Çdo orë 8-10 persona për qindra mijëra popullsisë në botë e sëmurë me kancer pankreatik. Më shumë se gjysma e kohës kjo ndodh në njerëz të moshuar (63% e pacientëve të diagnostikuar me kancer pankreatik mbi 70 vjet). Meshkujt janë më të prirur për këtë lloj keqdashje, ata zhvillojnë kancerin pankreatik dhe një herë e gjysmë më shumë të ngjarë.


Tumor malinj i pankreasit ka tendencë për të metastasize në nyjet limfatike regjionale, mushkërive dhe të mëlçisë. Përhapja e drejtpërdrejtë tumor mund të çojë në depërtimit të saj në seksionet duodenum, stomakut, zorrës së trashë ngjitur.

Shkaqet e kancerit pankreatik

Etiologji i saktë i kancerit pankreatik është e paqartë, por kini parasysh faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e saj. Megjithatë, në 40% të kancerit pankreatik ndodh për asnjë arsye të dukshme.

Dukshëm rrit rrezikun e kancerit tek njerëzit të cilët kanë pirë një paketë ose më shumë cigare në ditë, që përdorin një numër të madh të produkteve uhlevodsoderzhaschyh të cilët iu nënshtruan një operacioni stomakut.

Nga sëmundjet kontribuon për kancer pankreatik përfshijnë: diabet (të dy tip i parë dhe i dytë), pancreatitis kronike (duke përfshirë të bazuar gjenetikisht), sëmundje e trashëguar (nonpolyposis i trashëguar kancer kolorektal, polyposis familjare adenomatous, sindromi Gardner, Hippelya -Landau, ataksi telangiectasia-).

Mundësia e zhvillimit të kancerit të rritet me moshën.

Klasifikimi i kancerit pankreatik

Kanceri pankreatik është klasifikuar nga sistemi ndërkombëtar i klasifikimit të tumoreve malinje TNM, ku T - Madhësia tumor, N - prania e metastases në nyjet limfatike regjionale, dhe M - metastazë në organe të tjera.

Megjithatë, në këtë rast, nuk informative në lidhje me të klasifikimit operabelnosti prognozë të kancerit dhe efektivitetit terapi, që nga një rol të rëndësishëm luan dhe për të drejtuar shëndetin izlechivaemost përgjithshëm.

Simptomat e kancerit pankreatik

Kanceri pankreatik është e shoqëruar nga shenjat e mëposhtme klinike: dhimbje barku në kancer pankreatik (gjysmë sipërme, radiating në shpinë, ndonjëherë rrethon). Me rritjen e dhimbje tumor të simptomave rritet. Për dhimbje pankreatik karakterizuar nga rritje tilted saj.

Kur tumor i indeve të gjëndrave në kokë pankreatik me shumicën dërrmuese të rasteve nuk ka verdhëz, e cila mund të shoqërohet me kruarje, urinë të errët dhe njollë stol.

Një tjetër simptomë e zakonshme e një tumor malinj të pankreasit është humbje peshe. Kur tumor ne trupin e bishtit te humbje peshe gjëndrës tregohet në të gjitha pacientët me kancer të peshës pankreatik kokës reduktohet në 92% të pacientëve. Kjo simptomë është e lidhur me malabsorption e yndyrës në zorrë si rezultat i dështimit sektoriale funksionit pankreatik.

Në 64% të rasteve të kancerit të kokës pankreatik shënuar anoreksi (në tumor tjetër Kjo simptomë është vërejtur vetëm në 30% të pacientëve).

Kur compression të një tumor të madh të lumen duodenum të stomakut ose të vjella mund të ndodhë.

Diabeti i mesëm zhvillohet në 25-50% të rasteve dhe është e shoqëruar zakonisht me Polyuria dhe polydipsia.

Kur tumor në trupin ose bishtin e pankreasit mund të shënohet splenomegaly, venat me variçe të ezofagut dhe stomakut (me episode të gjakderdhjes).

Ndonjëherë flukset klinike sipas llojit të cholecystitis akute apo pancreatitis. Çdo dëm të metastases peritoneal mundshme pengim zorrë për shkak të ngushtimit të zorrëve.

Për kancer pankreatik është karakterizuar nga një rritje graduale në simptoma që variojnë nga Vetëm dukshme, dhimbje të varfër në një shumëllojshmëri të veçantë të klinikave. Nëse trajtimi në kohë te mjeku për zbulimin e hershëm dhe prognozë të trajtimit të tumorit dhe mbijetesën e mëvonshme është përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme.

Diagnoza e kancerit pankreatik

Kanceri Diagnostifikimi i hershëm paraqet disa vështirësi për shkak të mungesës së manifestimeve specifike klinike. Vetëm 30% e kancerit zbuluar jo më të vjetër se dy muaj.

Metodat e diagnozës laboratorike:

 • Gjakut komplet tregon shenja të anemisë, mund të ketë rritje trombociteve numërimin dhe ESR nxitim. Studimi biokimik tregon bilirubinemia, rritjen e fosfatazes alkaline, enzimat e mëlçisë në shkatërrimin e kanalet biliare apo metastazë mëlçisë. Gjithashtu, gjaku mund të përjetojnë simptoma të zhvilluara sindromi malabsorption.
 • Përcaktimi i shënuesve tumor. Shënues CA 19-9 është e vendosur për të adresuar çështjen e tumorit operabelnosti. Në fazat e hershme të këtij shënues në kancer pankreatik nuk është zbuluar. Antigjen kanceri zbulohet në gjysmën e pacientëve me kancer pankreatik. Megjithatë, duhet të theksohet se analiza mund të jetë pozitiv për këtë shënues dhe pancreatitis kronike (5% e rasteve), kohë të ulcerative. CA-125 siç tregohet në gjysmën e pacientëve. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes mund të zbulohet antigjenet tumor: CF-50, CA-242, CA-494, etj

Metodat e diagnostifikimit instrumentale:

 1. Ultrasonografia endoskopike ose transabdominal. Ultrasonografia e barkut përjashton fshikëz fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë zbulon tumorin e pankreasit. Endoskopisė bën të mundur për biopsi marrjen e mostrave për studim.
 2. Tomography llogaritur dhe MRI të lejojë që të kujtoj indeve pankreatik dhe të zbulojë formimin e tumorit me 1 cm (CT) dhe 2 cm (MRI), si dhe për të vlerësuar gjendjen e zgavrën e barkut, metastases, nyjet limfatike fryrë.
 3. Tomography pozitron emision (PET) lejon zbulimin e qelizave malinje gjetën një tumor dhe metastaza.
 4. ERCP zbulon një tumor të çdo madhësi departamenti pankreasit e 2 cm. Megjithatë, kjo procedurë është invazive dhe nxit zhvillimin e komplikacioneve.

Për të zbuluar metastaza të vogla në mëlçi, mesentery zorrë ose peritoneum kryejë laparoscopy diagnostike.

Komplikimet të kancerit pankreatik

Pankreasit Onkologji komplikuar nga diabeti, sindromi malabsorption, çrregullime të qarkullimit të biliare, çrregullime trofike për shkak të shkeljes së funksionit sekretore të pankreasit.

Tumori mund te rritet krah për krah në organet - stomak, zorrë e vogël, zorrë të mëdha.

Tumoret e mëdha mund të nxisin perezhymu e zorrëve dhe pengim.

Trajtimi i kancerit pankreatik

Që shumica e pacientëve që vuajnë nga një tumor malinj të pankreasit, ka shenja të kequshyeshmërisë dhe anoreksi, ajo tregon një dietë të lartë në yndyrë dhe proteina.

Metoda e trajtimit të drogës për kancer pankreatik është kimioterapia.

Droga trajtimit që pengojnë rritjen e qelizave të kancerit (fluorouracil, streptozotsin, semustin etj). Kjo mund të administrohet si një droge të vetme ose disa së bashku.

Ekziston edhe një trajtimet jo-kirurgjikale përfshijnë terapi rrezatimi. Dozimi dhe kohëzgjatja e kursit të zgjedhur në varësi të madhësisë së tumorit, faza e sëmundjes, gjendja e përgjithshme e pacientit.

Trajtim paliativ e kancerit pankreatik ka për qëllim largimin e simptomave kryesore klinike: lehtësim dhimbje, korrigjim të qenët i qartë i traktit biliar për të trajtuar verdhëz. Nëse ju nuk mund të rivendosur qarkullimin e biliare përshkruar kolestiraminës, phenobarbital.

Mungesa e funksionit pankreatik exocrine rregullohet duke përdorur përgatitjet enzimë (pantsitrat, pankreaz, Creon).

Trajtimi kirurgjik i kancerit heqje pankreatik është kryer nga ind modifikuar përreth kancerit dhe organeve të tij. Nëse largimi i mundshëm kirurgjikale e tumorit, shpesh mbështeten në kirurgji radikale (hequr të tëra pankreasit, fshikëz e tëmthit me gypit biliare, duodenum, zorrës së trashë zonat ngjitur dhe stomak). Mbijetesa pas një operacioni të tillë është 25% e pacientëve brenda pesë viteve.

Parandalimi i kancerit pankreatik

Parandalimi i kancerit pankreatik përfshijë këto aktivitete: asnjë duhanit dhe alkoolit abuzimit, trajtimit në kohë dhe i plotë i traktit pankreatik dhe tëmth, për ndarjen e duhur korrigjim në diabet, aderimin në dietë, një dietë të ekuilibruar pa ngrënë dhe sensibilitet të ushqimeve yndyrore dhe djegëse.

Të jetë i sigurt për të trajtuar simptomat e pancreatitis duhet pacientët të cilët iu nënshtruan një operacioni stomakut.

Prognoza për kancer pankreatik

Personat që vuajnë nga kanceri pankreatik, nën mbikëqyrjen e specialistëve në Gastroenterologji, kirurg onkologjisë dhe radiolog.

Nëse keni zbuluar kancerin pankreatik në shumicën e rasteve motit jashtëzakonisht të pafavorshme, rreth 4-6 muaj të jetës. Vetëm 3% e pacientëve të arrihet një normë mbijetese pesë-vjeçar. Kjo është e lidhur me faktin se në shumicën e rasteve, kanceri pankreatik zbuluar në fazat e mëvonshme dhe në pacientët e moshuar, e cila pengon largimin radikal të tumorit.