Kanceri i vaginës


  • Klasifikimi i kancerit të vaginës
  • Shkaqet e kancerit vaginale
  • Simptomat e kancerit vaginale
  • Diagnoza e kancerit të vaginës
  • Trajtimi i kancerit vaginale
  • Prognoza për kancerin e vaginës

Kanceri i vaginës është zakonisht lokalizuar në pjesën e prapme të krye të tub vaginale mund të përhapet në indet përreth dhe organeve (indeve paravahinalnuyu, zorrës së trashë, zorrës së trashë, mur vaginal, fshikëz) dhe të japë metastaza të largët. Metastazë ndodh rrugë kryesisht lymphogenous; metastases shpesh gjenden në obturatornyh çapokor, anorectal, sakrale, nyjet limfatike inguinale-femurit. 

Në kancerit primar vaginale në gjinekologji ka 1-2% të të gjithë tumoreve malinje të aparatit gjenital femëror; mesëm (metastatic) - është më shpesh fokusi kryesor i këtyre rasteve është zakonisht një kancer i qafës së mitrës, endometrium, sarkomën mitrës dhe horionkartsinoma, kancerit ovarian dhe veshkave.

Klasifikimi i kancerit të vaginës


Kanceri mund të ndodhë me qelizat vaginale epiteliale (përfshirë ektopike) gjëndra të vaginës, muskujve të lëmuar ose hulli e murit të saj. Për tipare histologjike të dalluar tumor squamous qelizë të vaginës (në 95% të rasteve), adenokarcinoma (endometrial, svitloklitynnu) melanoma, sarkomë (leiomyosarcomas, rabdomiosarkomu).

Kanceri i vaginës janë të klasifikuara në bazë të kritereve TNM (madhësia, nyjet limfatike, prania e metastases largët) dhe fazë (Figo). Tumoret me përfshirjen e organe gjenitale të jashtme përfshijnë kancerin e vulvë; me shpërndarje në departamentin e qafës së mitrës vaginale - për kancerin e qafës së mitrës.

Faza 0 (Tis) - kanceri vaginal preinvasive (in situ)

Faza I (Tl) - Procesi i kufizuar tumor mill, diametër primar tumor i 2 cm

Faza II (T2) - Rritja e tumor shtrihet në paravahinalnye indet nuk arrijnë muret e pelvisit; diameter i tumorit primar më shumë se 2 cm

Faza III (TOR ose N1) - Rritja e tumor shtrihet në mur legenit, praninë e metastases rajonale

Faza IVA (T4) - kanceri vaginal pushton uretrës, fshikëzës, zorrën e trashë, kockat e legenit, perineum; metastases përcaktuara rajonale

Faza IVB (Ml) - prania e metastases largët vaginë.

Shkaqet e kancerit vaginale

Deri më sot, shkaqet e kancerit të vaginës nuk janë të qarta, por ka edhe faktorë të endogjene dhe ekzogjene që nxisin zhvillimin e kancerit.

Sfond për zhvillimin e kancerit të vaginës mund të shërbejë infeksioneve kronike (kryesisht lloje të HPV 16 dhe 18), vaginitis, predispozitë gjenetike, adenosyl vaginë, çrregullime endokrine (duke përfshirë postmenopausal gipoestrogenii), e reduktuar statusin imunitar, stresi, acarim kronik të vaginës ( veshur pessaries humbje në mitër), pirja e duhanit, ekspozimit të rrezatimit dhe kirurgji plastike rindërtues.

Kanceri i vaginës shfaqet kryesisht të moshës 45-65 vjet, me svitloklitynnoho adenokarcinoma zakonisht ndodh në moshë të re (19 - 20 vjeç) dhe tumor kanzeroz qelizave squamous - në grup moshën më të vjetër.

Ndryshimet precancerous dhe kanceri i qafës së mitrës dhe vulvë kancerit të rrisë rrezikun e karcinomës squamous qelizave të vaginës. Kanceri squamous qelizë vaginal mund zhvillohet në kushtet e nje gjendje parakanceroze - neoplazia intraepiteliale (displasia) të vaginë.

Është vërtetuar se shfaqja svitloklitynnu adenokarcinoma e vaginës dhe mitrës tek gratë është e lidhur me marrjen e atyre dietilstilbestrol nënave gjatë shtatzënisë, veçanërisht gjatë para 16 te - 18 javë.

Simptomat e kancerit vaginale

Në fazat e hershme të kancerit vaginale ndodh me simptoma të zhdukur apo slabkovyrazheniy. Pacientët me kancer të vaginës mund të jetë konfuze siklet, kruarje në zonën gjenitale.

Manifestimet klinike ndodhin në masën e rritjes së tumorit në kancer të avancuar të vaginës. Kështu ka holluar me ujë ose pidhi sanious e bardhë dhe diktim gjakderdhje abnormale nga vaginë, spontan (në mes të ciklit menstrual gjatë menopauzës) ose kontakt (pas seksit). Ka dhimbje në pubis, perineum, e cila është dhënë në marrëdhënie më të ulët mbrapa, seksuale të dhimbshme.

Progresion të kancerit vaginale nga metastazë në nyjet limfatike regjionale dhe pushtimin e indeve përreth mund të shkaktojnë mosfunksionim të zorrë dhe traktit urinar (urinim i shpeshtë dhe të dhimbshëm, kapsllëk, dhimbje kronike legenit). Shkelur shëndetin e përgjithshëm, nuk është dobësi, lodhje, anemi, ethe, ënjtje e ekstremiteteve të ulëta të zhvilluara.

Diagnoza e kancerit të vaginës

Diagnoza e kancerit të vaginës është themeluar në bazë të ankesave gjinekologu, rezultatet e ekzaminimit gjinekologjik, analizat instrumentale dhe laboratorike (kolposkopisë, smears Citologjia nga zonat e prekura, biopsia e tumorit me material histologjik të provimit).

Kanceri i vaginës në fazat e para mund të jetë karakteri submucosal infiltrimi, ulcerat e vogla, excrescences papilare. Tumor Exophytic ka një sipërfaqe kodrinore lehtë mund të jetë i dëmtuar dhe gjakderdhje; tumor në stomak është e rrethuar nga një jastëk të dendur; Kanceri endophytic vaginal me pushtimin në indet përreth ndryshon pronën dhe densitet të lartë.

Për të përjashtuar metastaza e kancerit primar i të vaginës kryejnë curettage veçantë diagnostike të qafës së mitrës dhe muret e mitrës, ultratinguj legenit, sigmoidoscopy, urography nxjerrës, cystoscopy, ultratinguj barkut, gjoks X-ray, mamografia, MRI dhe CT.

Ajo duhet të dallohet nga kanceri chorionepithelioma vaginale dhe metastazë e kancerit të qafës së mitrës; Tumoret beninje të vaginës (papyllo, lythat gjenitale, hemangiomas) proceset hyperplastic dhe Endometrioza; Limfoma; ulcerat presion; probleme; ulcerat frëngjyzak dhe tuberkuloz.

Trajtimi i kancerit vaginale

Kur zgjedh një metodë dhe planin e trajtimit të kancerit të vaginës duhet të marrin parasysh faktorët e mëposhtëm: lokalizimin dhe shtrirjen e pushtimit tumorit në indet përreth dhe organeve, dhe fazë të kohëzgjatjes së sëmundjes, gjendja e përgjithshme e moshës së pacientit, dëshirën për fëmijët, efektet anësore të llojeve të ndryshme të terapisë. Skema kryesore trajtim vaginal kancer që përdor Gjinekologji moderne, kirurgji është, rrezatimi dhe kimioterapia.

Kur kanceri jo-invazive e vaginës (formë të lokalizuara i rritjes së rasteve monocentrike) trajtim kirurgjik përfshin elektroekstsyziyi; nëse rritjen e tumorit multytsentrycheskoho - vahinektomiyu dhe hysterectomy. Mjaft efektive janë acidike terapi lazer dhe cryosurgery tumorit vatra. Kimioterapia në trajtimin e kancerit të vaginë është përdorur më shpesh në formën e aplikimeve lokale te fluorouracil. Në trajtimin modern të kancerit preinvasive e vaginës është përdorur terapi photodynamic, në rast të dështimit të ndikimit lokal - treguar radioterapi.

Trajtimi kryesor i kancerit invaziv e vaginës është radioterapi (terapi rrezatim), duke përfshirë të largët, vnutrypolostnoe (endovahinalnoe) dhe rrezatim intersticiale. Në varësi të fazën e kancerit të vaginës X-ray, gama-ray terapi dhe administrimin intracavitary e barnave radioaktive të përdorur vetëm apo në kombinim me njëri-tjetrin. Kur running proces rrezatim tumor kryhet zonë dëme, Settings, indet dhe nyjet limfatike legenit.

Indikacionet e trajtimit kirurgjik të kancerit vaginale invazive janë të kufizuara. Në të tretën e sipërme të pacientëve tumorit vaginë mosha e re dhe e mesme bëjë të hequr pjesën e sipërme të vaginës me hysterectomy zgjatur, kur të kombinuara me kancerin e qafës së mitrës - kërkohet hysterectomy radikal me heqjen e nyjave limfatike legenit. Në pacientët me IV. kanceri i vaginës ose të komplikuar fistula rektovahinalnoy vezikovahinalnym transmeton legen ekzenteratsiyu dhe lymphadenectomy legenit.

Kombinimi i terapisë rrezatimit me kimioterapi dhe operacionit.

Prognoza për kancerin e vaginës

Pacientët me kancer të vaginës duhet të jetë në vëzhgim klinike në oncologist gjinekologjik në inspektimit të rregullt (inspektim, me ultratinguj, Citologjia).

Me diagnostikimin dhe trajtimin e kancerit të motit vaginë e hershme - e favorshme zbulimin, vonë i sëmundjes varet fazën e tumorit dhe strukturën e saj morfologjike. Shkalla e pesë-vjeçar mbijetesën e pacientëve pas trajtimit të kancerit të vaginës është: kur unë në. - 65-70%; II. - 45-60%; III. - 30-35%; IV. - 15-20%.