Kanceri i kanalet biliare extrahepatic


 • Kanceri shkaqet e traktit biliar extrahepatic
 • Klasifikimi i kancerit të traktit biliar extrahepatic
 • Simptomat e kancerit të traktit biliar extrahepatic
 • Diagnoza e kancerit të traktit biliar extrahepatic
 • Trajtimi i kancerit të traktit biliar extrahepatic
 • Parashikim dhe parandalimin e kancerit të traktit biliar extrahepatic

Sëmundja ndodh rrallë në Gastroenterologjise: traktit biliar extrahepatic tumoret malinje prek 1% të rasteve. Kanceri i biliare extrahepatic kanalet 1,5-2 herë më shumë gjasa për të zhvilluar në meshkuj, kryesisht të moshës 60-70 vjet. Në gjysmën e kancerit vëzhgimet e zhvillon në kanal të përgjithshme biliare.

Burim i rritjes së tumorit është e mbuluar dhe kanalet e gjëndrave epitelit. Tumor është lloj infiltrative rritje, shtrihet përgjatë gypit biliare, lakër e arterieve hepatike dhe venë, venë portal, 12-duodenum, pankreasit. Kanceri i traktit biliar extrahepatic metastasizes në nyjet limfatike regjionale dhe të mëlçisë.

Kanceri shkaqet e traktit biliar extrahepatic


Sot ka disa faktorë të rrezikut për kancerin e kanalet extrahepatic biliare. Roli kryesor në etiopathogenesis e sëmundjes takon praninë cholelithiasis e concretions në kanalet. Kanceri marrëdhënie GSD kanal extrahepatic shpjeguar nga stimulimi mekanike të gypit biliare gurë mure.

Ndër të tjera barazim pika të dalluar strukturën e anomalive bile gypit, zgjerim kongjenitale cistike të traktit biliar, kolit ulcerative, infeksionet parazitare dhe bakteriale (klonorhoz, opisthorchiasis, tifo dhe paratifoide), sclerosing kolangiti, etj

Vuri në dukje një rritje gjasat e zhvillimit të kancerit të extrahepatic kanalet biliare punëtorëve në kontakt me benzidine dhe beta naftylamynom. Pritet që nxitësit e gypit biliare kancer i zakonshëm dhe kancerit pankreatik janë një dhe e njëjta endo-dhe ekzogjene substanca.

Klasifikimi i kancerit të traktit biliar extrahepatic

Sipas klasifikimit ndërkombëtar klinik dhe anatomik (TNM), janë fazat e mëposhtme të kancerit të kanalet biliare:

 • Tis (0) - Faza tumor kanzeroz preinvasive
 • T1 (IA) - tumor kufizuar rritja bile gypit
 • T2 (IB) - pushtim tumor i murit bile kanal
 • TC (IIA) - tumor pushton mëlçisë, pankreasit, fshikëz e tëmthit, degët e arteries hepatike apo venë portal. Në fazën II B prekur gjithashtu nyjet limfatike tjetër.
 • T4 (III) - a proces tumor përfshin ndonjë nga strukturat e mëposhtme: venë kryesore portal, tjerët biliar gypit, arterie përbashkët hepatik, stomakut, duodenum, zorrës së trashë, mur abdominal anterior. Faza IV mund të përputhen me nivel T1-T4 në mungesë ose në praninë e metastases në nyjet limfatike regjionale (N0-N1) dhe zbulimin e metastases largët (M1).

Sipas llojit histologjik të kancerit të gypit biliare adenokarcinoma të bëjë me të shkallë të ndryshme të diferencimit; rrallë gjetur tumor squamous dhe padiferencuar. Forma e rritjes së diferencuar me gunga, infiltrative difuze dhe karcinomës papilare e kanalet extrahepatic biliare.

Simptomat e kancerit të traktit biliar extrahepatic

Manifestime të biliare kancerit kanal nuk dallojnë nga simptomat e para të sëmundjes së traktit biliar. Tipar hershme dhe udhëheqës i tumoreve të traktit biliar extrahepatic është verdhëz, e cila shfaqet në 97% të rasteve. Gjysma e pacientëve të lëkurës me ngjyra verdhëz dhe sclera zhvillon papritmas; Vëzhgimet e tjera - në rritje për 2-3 muaj. Verdhëza është shpesh intensive dhe të qëndrueshme; ndonjëherë mund të ndodhë në valë ose rifillimi.

Mjaft herët fillojnë të shqetësojë pacientët dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë, epigastrium, intensiteti i të cilave është më e keqe gjatë natës. Ndryshe cholecystitis dhe cholelithiasis, dhimbje në kancerin extrahepatic kanal biliare është e përhershme dhe e theksuar. Gjithashtu të shqetësuar në lidhje me nauze, të vjella, dobësi, humbje peshe, ethe, kruarje; njollë e shënuar nga feces dhe pamja e urinës të errët.

Nëse kanalet biliare bllokuar zhvillojnë hydrops dhe empyema e fshikëz e tëmthit, kolangiti, cerozë mesme tëmth. Në kancer të avancuar të ducts extrahepatic biliare shenjat tipike janë hepatomegaly, rritet fshikëz e tëmthit.

Diagnoza e kancerit të traktit biliar extrahepatic

Kriteret objektive kancerit extrahepatic traktit biliar janë rezultatet e testeve laboratorike dhe studime instrumentale.

Këto teste biokimike të mëlçisë karakterizuar nga hyperbilirubinemia, hiperkolesterolemia, hiperfosfatazemiey, moderuar aktivitetit ngritur aminotransferase.

Me Ultrasonografia traktit biliar zbuluar hipertensionit intraductal, zgjerimin e kanalet intrahepatic biliare. Niveli i biliare kanal okluzion shpallur nga MRI ose CT traktit biliar cholangiography percutaneous chrespechenochnoy, RHPH.

Trajtimi i kancerit të traktit biliar extrahepatic

Zgjedhja e strategjisë së trajtimit për kancerin e extrahepatic biliare kanal është diktuar nga vendndodhjen dhe fazën e tumorit. Për fat të keq, sëmundja është shpesh tashmë në faza të avancuara, duke e bërë të vështirë për kirurgji radikale.

Me zbulimin e hershëm të kancerit choledochitis, mungesa e interesit të strukturave fqinje, heqje të mundshme të gypit biliare të përbashkët me qepur mëvonshme "fund-te-fund" ose zinxhir choledochitis proximal në 12 mur duodenale ose zorrë e vogël. Në rast të humbjes supraduodenalnuyu love kanal operim biliare zakonshme dhe cholecystectomy kryer Strait. Tumor në skajor kanal të përbashkët biliare kërkon implementimit operim pancreatoduodenal.

Me kancer të përhapur të ducts extrahepatic biliare mund të kenë nevojë hepatectomy pjesshëm (heqje segmentale, lobectomy, hemihepatektomiya) ose kirurgji Vippla (përfshin operim të kokës pankreatik, duke hequr fshikëz e tëmthit, operim stomakut, pjesë e zorrët dhe biliare kanal).

Kirurgji paliativ për kancerin e kanalet extrahepatic biliare përmirësuar simptomat dhe për të përmirësuar shëndetin e pacientëve. Si këto masa praktikuar holetsistohastrostomiya, holetsistoduodenostomiya, holetsistoenterostomiya, choledochoduodenostomy, holedohoenterostomiya, Percutaneous kullimit transpechenochnoe kanalet biliare Endoscopic bouginage bile extrahepatic kanal stenting choledochitis etj

Trajtimi i kancerit të ducts extrahepatic biliare mund të plotësohet ose vnutryprotokovoy largët kombinuar terapi rrezatimi, kimioterapia, dhe hipertermia.

Parashikim dhe parandalimin e kancerit të traktit biliar extrahepatic

Kriteret për biliare kancerit kanal janë faza e sëmundjes, mundësinë e heqjen e plotë kirurgjikale e tumorit, fillor ose plagë korrente. Në tumoret traktit biliar motit të përbashkët të pafavorshme.

Parandalimit Cancer kanalet biliare extrahepatic lidhen me trajtimin në kohë të cholelithiasis, sëmundjet e mëlçisë, zorrëve, pankreasit, traktit biliar.