Kanceri i prostatës


 • Shkaqet e Prostate Cancer
 • Klasifikimi i kancerit të prostatës
 • Simptomat e kancerit të prostatës
 • Diagnoza e Prostate Cancer
 • Trajtimi i Prostate Cancer
 • Parashikimi dhe parandalimin e kancerit të prostatës

Në disa vende, struktura e kancerit të prostatës kancerit me frekuencën e shfaqjes në meshkuj është e dyta vetëm për të kancerit të mushkërive dhe kancerit të stomakut. Në kancerin e prostatës Urologji është një problem serioz mjekësor, siç është diagnostikuar shpesh vetëm në fazën e III-IV. Kjo është për shkak të zhvillimit të gjatë asimptomatike e tumorit dhe zbatimin e masave joadekuate për diagnozën e hershme. Kanceri i prostatës më shumë i zakonshëm në meshkuj më të vjetër se 60 vjet, por në vitet e fundit tendenca për "përtëritje" të sëmundjes. 

Shkaqet e Prostate Cancer

Kanceri i prostatës është një sëmundje e nevyyasnennymy polietiologichesky nga fundi i arsyeve.


Faktor kryesor rreziku për kancerin e prostatës konsiderohet mosha e njeriut. Më shumë se 2/3 e rasteve të kancerit të prostatës llogariten për moshën mbi 65 vjeç; në 7% të rasteve sëmundja është diagnostikuar në meshkuj më të rinj se 60 vjet. Pika e dytë është tërheqja garën: për shembull, kanceri i prostatës është medium më i zakonshëm i të gjithë amerikanëve të Afrikës dhe më pak të zakonshme në aziatikë.

Disa rëndësi në etiologji e kancerit të prostatës dhënë histori familjare. Prania e sëmundjes në vëllait të atit apo njerëzit e tjerë në familjen e rrit rrezikun e kancerit të prostatës në 2-10 herë. Ekziston një supozim se probabiliteti i kancerit të prostatës tek burrat rrit në qoftë se një familje ka të afërm që vuajnë nga kanceri i gjirit.

Ndër të tjera faktorët e mundshëm të rrezikut të dalluar zakonet dietik që lidhen me përdorimin e një numri të madh të yndyrave shtazore, terapi testosterone, mungesa e vitaminës D. Disa studime tregojnë një gjasat rritjen e kancerit të prostatës tek burrat nënshtruar vazektomi (sterilizimi).

Zvogëlon rrezikun e prostatës përdorimit kancer produkte soje të pasura në phytoestrogens dhe yzoflavonoydamy; vitaminë E, selen, carotenoids, një dietë me dietë të ulët yndyrë.

Klasifikimi i kancerit të prostatës

Kanceri i prostatës mund të përfaqësohet nga format e mëposhtme histologjike: Adenocarcinoma (krupnoatsinarnoy, melkoatsinarnoy, kribroznoy, të ngurta), qelizë kalimtare, qeliza squamous dhe kancerin padiferencuar. Kanceri më i zakonshëm i gjëndrave - adenokarcinoma, që përbëjnë 90% të të gjithë tumoreve të zbuluara të prostatës. Në verifikimin morfologjik është shkallë e rëndësishme e diferencimit të kancerit të prostatës (i lartë, mesatar, të ulët).

Sipas sistemit TNM dalluar disa faza të adenocarcinoma e prostatës. Tumor qelizë kalimtare e kancerit të prostatës është klasifikuar në mënyrë të ngjashme uretrës.

 • T1 - adenokarcinoma janë zbuluar klinikisht, nuk visualized metoda instrumentale dhe jo i dukshëm; mund të zbulohet vetëm me biopsi të prostatës dhe studimet histologjike të kryera në një antigjeni niveli i lartë prostatspetsificheskoho (PSA)
 • T2 - pushtim kufizuar për kancerin e indit adenokarcinoma (një ose dy grimcat) ose nje kapsule. Kanceri i prostatës është Preket fëmija dhe visualized metodat instrumentale.
 • T3 - adenokarcinoma sprouting nga gjëndër kapsule ose fshikëzat seminale.
 • T4 - adenokarcinoma shtrihet në qafë apo muskul unazor e fshikëzës, rektumit, muskujve levatora anus, mur legenit.
 • N1 - metastazë në nyjet limfatike janë përcaktuar legenit
 • M1 - definuar metastaza të largëta të kancerit të prostatës në nyjet limfatike, eshtrat dhe organet e tjera.

Simptomat e kancerit të prostatës

Prostate Cancer karakterizohet nga një periudhë e gjatë latente të zhvillimit. Shenjat e para të kancerit të prostatës, ose manifestime të prostatës kujton adenoma prostatic.

Simptomat e kancerit të prostatës lokalizuara është rritur vështirësi urinim me fillim MIKTS; Ndjenja e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës; lumë të përhershme dhe i dobët urinë; urinim i shpeshtë, problemet e rrugëve urinare mbajtjes.

Në kancerit të avancuar të prostatës në nivel lokal ndodhin djegie ose dhimbje gjatë urinimit ose derdhje; hematuria dhe gemospermiya; dhimbje në perineum, apo legen mësipërme të pubis; dhimbje prapa shkaktuar nga hydronephrosis; disfunksioni erektil; anuria dhe shenjat e dështimit të veshkave.

Dhimbje e vazhdueshme e shurdhër në shpinë dhe brinjë zakonisht tregojnë kancerit të prostatës metastazë të kockave. Në fazat e avancuara të kancerit të prostatës mund të zhvillojë ënjtje e ekstremiteteve të ulëta lymfostazom shkak, humbje peshe, anemi, cachexia.

Diagnoza e Prostate Cancer

Ekzaminim Volume e nevojshme për zbulimin e kancerit të prostatës, duke përfshirë studimin gisht kancer, definicioni i PSA në gjak, ultrazërit dhe UZDG biopsi të prostatës prostatës.

Me prostatës manual hulumtim në mur zorrës së trashë janë të përcaktuara nga dendësia dhe madhësia e kancerit, prania e nyjeve të prekshëm dhe të infiltrohet ndryshimet lokalizimin (në një nga dy pjesë). Megjithatë, vetëm me prekje të pamundur për të dalluar kancerin e prostatës nga prostatitis kronike, tuberkulozi, hyperplasia, gurë të prostatës, kështu që ju duhet studim shtesë verifikimit.

Një test i zakonshëm të shqyrtimit për kancerin e dyshuar të prostatës është për të përcaktuar nivelin e PSA në gjak. Në Andrology vendosur të përqëndrohet në parametrat e mëposhtëm: në nivelin e PSA 4-10 ng gjasat / ml e kancerit të prostatës është rreth 5%; 10-20 ng / ml - 20-30%; 20-30 ng / ml - 50-70%, më e lartë se 30 ng / ml - 100%. Vini re se në rritje antigjen-specifike të prostatës performancës vërejtur edhe në prostatë dhe hyperplasia mirë prostatic.

Ultratingull i prostatës mund të kryhet transabdominal apo qasje transrectal: lejon shfaqjes Kjo e fundit edhe nyjet e vogla tumor në të thjeshtë. Gjatë kontrollit ehoskopicheskie është kryer biopsi të prostatës, duke lejuar materiale të merrni për studimet morfologjike dhe të kryejë të shtypni histologjike e kancerit të prostatës. Një biopsi mund të kryhet përmes perineum, muret e uretrës apo rektum. Ndonjëherë për të marrë biopsia përdorur për heqje transurethral e prostatës.

Kanceri i prostatës përparuar mund të bëhet për të përcaktuar nivelin e testosteronit, MRI prostatës, ultrazërit barkut, scintigraphy skelet, x-ray e mushkërive.

Trajtimi i Prostate Cancer

Duke pasur parasysh fazën e kancerit të prostatës mund të jetë kirurgji predprynyatomu, radiotherapy (të largët ose intersticiale) kimioterapi.

Lloji kryesor i kirurgjisë për kancerin e prostatës fazë T1-T2 - prostatectomy Radikale, në të cilën gjëndër hequr plotësisht, fshikëza seminale, uretrës prostatic dhe qafë fshikëz; limfodissektsiya kryer. Prostatectomy radikal mund të shoqërohet me mosmbajtjeje urinar mëtejshëm dhe impotencë.

Për qëllim të inducing bllokadën androgen për kancerin e prostatës mund të kryhet testes enucleation (orchiectomy bilateral). Rezultati operacion në ndërprerjen e testosterone endogjen dhe rritjen më të ulët dhe përhapjen e tumoreve. Në vitet e fundit, në vend të përdorur zakonisht më i shtypjes drogës tredhje kirurgjik të hormonit testosterone LHRH-agonist (Zoladex, Buserelyn, Diferelin).

Në disa raste, kanceri i prostatës përdorimit të bllokadës maksimale androgen kombinuar tredhje kirurgjike apo mjekësore me marrjen e anti-androgens në mënyrë individuale. Terapia Hormone mund të shoqërohet me Flushes nxehtë, zhvillimin e osteoporozës, ul epsh, impotencë, gynecomastia.

Kur prostatës fazë kanceri T3 T4-përdoren ose metodë intersticiale radioterapi largët. Në rrezatim intersticiale (Brachytherapy) në prostatës implant specifik radioaktive është prezantuar, i cili në mënyrë selektive të shkatërruar qelizat e tumorit.

Kimioterapia është mbajtur në faza të zakonshme të kancerit të prostatës dhe terapi hormon i paefektshëm, duke i lejuar për të zgjatur jetën e pacientit. Në fazën e studimit dhe hulumtimit eksperimental janë trajtimet e mëposhtme për kancerin e prostatës, si cryotherapy, hipertermia, lazer terapi, terapi me ultratinguj të fokusuar.

Parashikimi dhe parandalimin e kancerit të prostatës

Perspektiva e mbijetesës për kancerin e prostatës varet fazë onkoprotsesu dhe diferencimin e tumorit. Niveli i ulët i diferencimit është shoqëruar me përkeqësim prognozë dhe të ulet mbijetesën.

Në fazat prostatectomy T1-T2 N0M0 Radikale lehtëson mbijetesën 5-vjeçare në 74-84% të pacientëve, dhe 10-vjeçari - në 55-56%. Pas radioterapi favorshme 5-vjeçar të parashikuar 72-80% duhet burra 10 vjet - 48%. Në pacientët pas orchiectomy dhe terapi të hormoneve janë në normë të mbijetesës 5-vjeçare është më pak se 55%.

Plotësisht të eliminuar zhvillim kanceri i prostatës nuk është e mundur. Meshkujt mbi 45 vjet për dhënien e provimit vjetor në urolog-andrologist për zbulimin e hershëm të kancerit të prostatës. Shqyrtimit Recommended përfshin një hulumtim të kancerit dixhital zorrës së trashë, prostatës TRUZI përcaktimin shënues për kancerin e prostatës (PSA) në gjak.