Fshikëz Cancer


 • Shkaqet e kancerit të fshikëzës
 • Klasifikimi i kancerit të fshikëzës
 • Simptomat e kancerit të fshikëzës
 • Diagnoza e kancerit të fshikëzës
 • Trajtimi i kancerit të fshikëzës
 • Parashikimi dhe parandalimin e kancerit të fshikëzës

Kanceri i fshikëzës ndodh shpesh, 70% të të gjithë tumoreve të organeve urinare, me sa më shumë të përballet Urologji në praktikën e tyre. Struktura e fatit të përgjithshëm kancer patologjisë së kancerit të fshikëzës është 2-4%. Në mesin e tumoreve malinje të lokalizimit të ndryshme në shpeshtësinë e kancerit të fshikëzës renditet e njëmbëdhjetë në gra dhe 5 në meshkuj. Kancer fshikëz është më e zakonshme në mesin e banorëve të vendeve të industrializuara; Pacientët kryesisht më të vjetër të moshës 65-70 vjet.

Shkaqet e kancerit të fshikëzës

Hipotezat e njohura gjerësisht në lidhje me etiologji të kancerit të fshikëzës ekziston. Disa, megjithatë, janë të njohur faktorët e rrezikut që në masë të madhe kontribuojnë në zhvillimin e kancerit të fshikëzës.


Disa studime tregojnë një gjasat rritje i kancerit në pezëm afatgjatë të urinës në fshikëz. Metabolitëve të tjera të përfshira në urinë në përqëndrime të larta, kanë efekt opuholehennym dhe të shkaktojë urotelyya malinje transformimit. Mbajtje të zgjatur të urinës në fshikëz mund të kontribuojë patologjinë Various urogjenital, prostatitis, BPH dhe kancerit të prostatës, fshikëz diverticula, urolithiasis, cystitis kronike, uretral ngushtim, etj roli i infeksionit papillomavirus njeriut në etiologji e kancerit të fshikëzës mbetet e diskutueshme. Parazitare infeksion - skistosomiasis urogjenital kontribuon ndjeshëm në carcinogenesis.

Korrelacion provuar midis incidencën e kancerit të fshikëzës dhe rreziqet profesionale, duke përfshirë ekspozimit të zgjatur në aminet aromatike, fenolet, phthalates, drogës anticancer. Grupi - Shoferët e rrezikut, muratorë, designers, artistë, punonjës lëkure, tekstile, kimike, bojë, punëtorët e industrisë të naftës.

Potencial të lartë kancerogjene ka pirja e duhanit e duhanit, duhanpirësit vuajnë nga kanceri i fshikëzës janë 2-3 herë më shumë gjasa se pinë duhan. Ndikimet negative në urothelium ofron përdorimi i ujit të pijshëm chlorinated rrit gjasat e kancerit të fshikëzës në 1,6-1,8 herë.

Në disa raste, kanceri i fshikëzës mund të përcaktohet gjenetikisht dhe është i lidhur me një predispozicion familjar.

Klasifikimi i kancerit të fshikëzës

Tumor, termi i kombinuar "kancer fshikëz", dallohen nga lloji histologjik, shkalla e diferencimit të qelizave, rritjen karakter, sensibilitet ndaj metastazë. Kontabiliteti për këto karakteristika është jashtëzakonisht i rëndësishëm në strategjinë e trajtimit të planifikimit.

Tiparet morfologjike në oncourology qeli më të zakonshme të tranzicionit (80-90%), tumor kanzeroz squamous qelizave të fshikëzës së urinës (3%), adenocarcinoma (3%), lyth (1%), sarkomë (3%).

Si shkalla e anaplasia elementeve qelizore të dalluar të ulët, të moderuar dhe shumë të diferencuar kancerin e fshikëzës.

Rëndësia praktike është shkalla e përfshirjes në procesin kancer shtresave të ndryshme të fshikëzës, dhe prandaj flasin sipërfaqësore fazë të kancerit fshikëz apo vysokostadiynom ulët kancerit invazive. Tumor mund të jetë papilare, infiltrative, banesë, me gunga, intraepiteliale, rritja e përzier.

Sipas sistemin ndërkombëtar TNM dallojë fazat e mëposhtme të kancerit të fshikëzës.

 • T1 - Pushtimi tumor ndikon submucosa
 • T2 - Pushtimi tumor shtrihet në shtresën e muskujve sipërfaqe
 • T3 - Pushtimi tumor të zbatohet për shtresën e muskujve të thellë të murit të fshikëzës
 • T4 - Pushtimi tumor prek indet e legenit dhe / ose organet e afërta (vaginë, prostatës, mur abdominal)
 • N1-3 - zbuluar metastaza në nyjet limfatike regjionale apo ngjitur
 • M1 - është metastazë në organet e largëta

Simptomat e kancerit të fshikëzës

Manifestimet e hershme të kancerit të fshikëzës është gjakderdhje në urinë - microhematuria ose hematuria bruto. Minor hematuria çojë në errësirë ​​e urinës në rozë mund të jetë episodik dhe nuk do të përsëritet për një kohë të gjatë. Në raste të tjera, menjëherë zhvillon një hematuria totale: kjo është ngjyra e përgjakshme urina mund të ndahen një mpiksje gjaku. I zgjatur ose hematuria masiv nganjëherë shkakton zhvillimin e tamponade fshikëzës dhe mbajtjen akute urinare. Mes hematuria një ulje progresive në hemoglobinës dhe anemi pacientit.

Me përhapjen e pacientëve me kancer fshikëz të fillojnë të shqetësojë simptomat dizuricheskie dhe dhimbje. Urinim është zakonisht e dhimbshme dhe është përshpejtuar me e domosdoshme, nganjëherë - e vështirë. Nuk keni dhimbje në zemër, në ijë, në perineum, e kryqe. Në fillim dhimbje të ndodhë vetëm në sfond mbushur fshikëz, atëherë, mur rritje muskulor dhe organet e afërta të bëhet i përhershëm.

Compression goja e faqet uretër tumorit është një shkelje e rrjedhjes së urinës nga veshkat përkatëse. Në raste të tilla, të zhvilluara hydronephrosis, sulm akut dhimbje nga lloji i dhimbje barku i veshkave. Kur sdavlyvanyem të dy gojët rrit dështim i veshkave, e cila mund të rezultojë në uremia.

Disa lloje të rritjes së kancerit të fshikëzës ynfyltryruyuschyy prirur për shkatërrim dhe ulcerat mur cistike. Kundër këtij sfondi lehtë lindin infeksionet urinare (cystitis, pielonefrit), urina bëhet karakter purulent dhe erë qelbur.

Rritje i kancerit të fshikëzës në rektum apo plumbi vaginë për formimin e vesico-rektal dhe fistulat vaginale fshikëz-të shoqëruar nga simptomatike.

Shumë simptomat e kancerit të fshikëzës nuk e veçanta janë dhe mund të ndodhë në sëmundje të tjera urologjike: cysts, prostatës, gurët në veshka, tuberkulozi, adenoma e prostatës, sklerozë të qafës fshikëzës dhe t E. Pra shpesh, pacientët në fazat e hershme të kancerit të fshikëzës dhe afatgjatë. trajtohen joefektive konservative. Nga ana tjetër, ajo vonon diagnozën në kohë dhe trajtimin e hershëm të kancerit të fshikëzës, përkeqësuar prognozë.

Diagnoza e kancerit të fshikëzës

Për zbulimin e kancerit të fshikëzës, duke organizuar onkoprotsesu kërkon një të plotë klinike, laborator dhe marrjen në pyetje të rëndësishëm. Në disa raste, tumoret e fshikëzës mund të Preket fëmija në provim bimanual legenit të femrave ose provim zorrës së trashë në meshkuj.

Diagnostifikimi standarde laboratorike në kancerin e fshikëzës dyshuar përfshin kryerjen e urinalysis për të përcaktuar hematuria, Citologjia sedimenteve për zbulimin e qelizave atipike, kultura bakteriologjik urina për të sunduar nga provë infeksion antigenit specifik Wat. Ekzaminimi i gjakut zakonisht tregon shkallë të ndryshme të anemisë, duke treguar gjakderdhje.

Transabdomynalnoy ultratinguj formimi fshikëz tumor zbulon më shumë se 0,5 cm në diametër, të vendosura kryesisht në muret anësore të tëmthit. Për zbulimin e kancerit të fshikëzës ndodhet në zonën e qafës, të transrectal skanimit më informative. Në disa raste, duke përdorur endolyuminalnaya transurethral ultratinguj kaloi me sensor futur në fshikëz. Në identifikimin e kancerit të fshikëzës e pacientit duhet gjithashtu ultratingull e veshkave (ultratinguj renale) dhe ureters.

Metoda e detyrueshme visualized për diagnostikimin e kancerit të fshikëzës është cystoscopy, në të cilën për të sqaruar vendndodhjen, madhësinë, pamjen e gojët e statusit tumor të ureters. Mbi të gjitha, endoskopisė mund të plotësohet me biopsi, duke lejuar verifikimin e tumorit morfologjike.

Ndër metodat e diagnostikimit të rrezatimit në kancerin e fshikëzës tsystohrafyyu kryer dhe urography nxjerrës, duke treguar një defekt mbushje dhe konturet tendosje mur cistike dhe të japë një tregues të natyrës së rritjen e tumorit.

Venography legenit dhe limfanhioadenohrafiyu zhvilluar për të identifikuar përfshirjen e venave legenit dhe sistemit limfatik. Me objektivat e njëjta mund të përdoret kompjuter dhe diagnostifikimit rezonancë magnetike.

Për të identifikuar përsëritje lokale dhe të largët e kancerit të fshikëzës janë drejtuar në mbajtjen ultratinguj të barkut, gjoks X-ray, ultratinguj organet e legenit, eshtra scintigraphy.

Trajtimi i kancerit të fshikëzës

Pacientët me të lokalizuara, sipërfaqe kancer në rritje mund të kryejnë operim transurethral (TUR) e fshikëzës. Tour mund të jetë intervenimi radikal në fazat T1-T2 kancerit të fshikëzës në procesin e avancuar (T3) është kryer me qëllime paliativ. Gjatë heqje transurethral e fshikëzës tumori hiqet nëpërmjet resectoscope përmes uretrës. Fshikëz më tej TOUR mund të plotësohet me kimioterapi lokale.

Për të hapur fshikëz pjesshme cystectomy në vitet e fundit janë më pak të ngjarë të ketë sukses dhënë përqindje e lartë e recurrences, komplikime dhe mbijetesë të ulët.

Në shumicën e rasteve të kancerit të fshikëzës pushtuese tregon një cystectomy radikal. Në fshikëz radikal cystectomy hiqet si një bllok të vetëm të prostatës dhe flluska semennymy në meshkuj; shtojca dhe mitrës në femra. Në të njëjtën kohë të hequr një pjesë ose të gjitha të uretrës, nyjet limfatike legenit.

Për të zëvendësuar fshikëzës hequr, këto mënyra: urinës jashtë (implantimin ureteral në lëkurë, apo një segment të zorrëve në murin e barkut të përparmë) në sigmoid urinës; Formimi i rezervuarit të zorrëve (fshikëz ortotopicheskoho) në indet e zorrëve të vogla, stomak, zorrë të mëdha. Cystectomy radikal me plasticitet zorrëve është optimale për shkak se ajo lejon për të ruajtur mundësinë e mbajtjes së urinës dhe urinim të vetë.

Trajtimi kirurgjik i kancerit të fshikëzës mund të plotësohet ose radioterapi largët kontakt, kimioterapia sistemike ose Unutrypuzyrna lokal, immunotherapy lokal.

Parashikimi dhe parandalimin e kancerit të fshikëzës

Kur jo-invazive kancer fshikëz 5-vjeçar shkalla e mbijetesës është rreth 85%. Shumë më pak të favorshme prognozë për tumore invazive dhe të përsëritura në rritje dhe kancerit të fshikëzës, që e bën metastaza të largëta.

Për të zvogëluar mundësinë e zhvillimit të kancerit të fshikëzës ndihmë ndalohet pirja e duhanit pirja e duhanit, rreziqet profesionale përjashtime, përdorimin e ujit të pijshëm të pastër, eliminimit urostaza. Është e nevojshme ultratinguj parandalues, urina, vlerësimin në kohë dhe trajtim në një urolog (nephrologist) me simptomat e mosfunksionim traktit urinar.