Kanceri Penile


 • Shkaqet e kancerit penile
 • Klasifikimi i kancerit penile
 • Simptomat e kancerit penile
 • Diagnoza e kancerit të penisit
 • Trajtimi i kancerit penile
 • Parashikimi dhe parandalimin e kancerit penile

Kanceri penile referohet kancer rrallë ndodh në urologji dhe Andrology. Në mesin e tumoreve të traktit urinar meshkuj ajo është rreth 2-4%. Shumica e kancerit penile ndodh në meshkuj mbi moshën 60 vjeç. Për kancerin e penisit mjaft agresive; një e treta e pacientëve kanë metastases janë onkoprotsesu parë fazë.

Shkaqet e kancerit penile

Etiologji e kancerit penile multifactorial. Gjurmohen marrëdhëniet në mes të pirjes së duhanit, shprehive higjienike, proceset patologjike lokale dhe kancerin e penisit.


Duhanpirësit meshkuj kanë një rrezik më të madh të tumoreve malinje të sistemit urogjenital. Ky është efekt kancerogjene të produkteve të djegies së duhanit në qelizat e urinar dhe organet riprodhuese dhe dobësimin e imunitetit nuk është në gjendje të sigurojë mbrojtje lokale.

Dështimi mashkull çojë higjienën personale të akumulimit në fletë lafshë e penisit preputsyalnoho lubrifikantë (smegma) dhe qelizat desquamated që i mirëmbajnë acarim të vazhdueshme dhe inflamacion i penisit glans, të cilat pastaj mund të shkaktojnë kancer të mundur atë. Prandaj, për të parandaluar zhvillimin e kancerit të penisit duhet të kryejë procedurat e përditshme të higjienës.

Një e katërta e kancerit penile pacientët shoqëruar nga phimosis. Themeluar që tsyrkumtsyzyya - rrethprerja bëhet në fëmijëri zvogëlon gjasat e kancerit të penisit me 70%.

Po aq i rëndësishëm në etiologjinë onokozabolevaniya parashikuar higjienës seksualitetin: ajo është e njohur që herët (18-20 vjet) që fillojnë aktivitetin seksual dhe ndryshimit të shpeshtë të partnerëve rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të penisit nga 4-5 herë. Humbja Cancer penis është i lidhur ngushtë me sëmundje ngjitëse seksuale, duke çuar në balanoposthitis kronike. Në 30-80% e pacientëve kanceri penile shkaktuar nga papillomavirus njerëzor, përfshirë shtameve saj onkogjenik të HPV-6, HPV-11 dhe HPV-16, HPV-18. Në rrezik të veçantë janë homoseksualët, SIDA dhe burrat që kanë marrëdhënie seksuale të pambrojtura rastësor.

Nga lezionet precancerous e penisit janë bri lëkurës, duke e fshirë Balanitis kseroticheskiy (sclerosing Lychen), sëmundje Bowen, eritroplazii Keira, leukoplakia, lythat gjenitale.

Vihet re se kanceri penile mund të zhvillohet në burrat nënshtruar terapisë PUVA për psoralen psoriasis drogës kombinuar me të gjatë-valë ultravjollcë rrezatim.

Klasifikimi i kancerit penile

Kanceri i penisit mund të ndodhë në forma të ndryshme klinike - ulcerat, me gunga (infiltrative), dhe edemë papilare.

Për format më të zakonshme të kancerit penile peptike karakterizuar nga rritja e shpejtë destruktive, pushtimit të corpus cavernosum dhe shfaqjen e hershme të metastases në nyjet limfatike regjionale. Në formën e gunga është rritja sipërfaqësore dhe infiltrative tumor, rrjedha relativisht i ngadaltë. Formë papilare e kancerit të penisit ka një zhvillim të favorshëm: një kurs të gjatë dhe metastazë vonë. Për formën më të rrallë të kancerit të penisit fryrë rritjes tipik tumor i shpejtë, metastazë herët për nyjet limfatike dhe organet e largëta.

Histologjikisht penile plagë në 95% të rasteve janë kancer keratinizing sheshtë.

Sipas tipit të rritjes izoluar endophytic kancerit penile (stomak, Junction, formë i fryrë) dhe kanceri exophytic (formë papilare).

Sipas TNM-klasifikimit janë në vijim e kancerit penile fazë:

 • T1 - kufizuara tumor më pak se 2 cm në diametër pa shenja të rritjes infiltrative
 • T2 - Madhësia tumor 2-5 cm, e cila vlen për të subepiteliale strukturave
 • T3 - Tumor më shumë se 5 cm në diametër apo lakër të vogla organ shpella
 • T4 - uretrës tumor, prostatës mirë organet e afërta
 • N1 - metastazë i vetëm në nyje sipërfaqësore inguinale
 • N2 - lezione të shumta e sipërfaqësore nyjet limfatike inguinale në një ose të dy anët
 • N3 - nyjet limfatike dashuri të thellë (çapokor, legenit)
 • M0 - No metastazë e largët
 • M1 - metastaza definuar në organet e largëta.

Metastazë e kancerit të penisit, kryesisht lymfohennoe, me humbjen e çapokor dhe nyjet limfatike inguinale rajonale. Metastases hematogjene mund të zbulohet në mushkëritë, kockat, mëlçisë, trurit dhe palcës kurrizore, të zemrës.

Simptomat e kancerit penile

Në fillim vuri në dukje pamjen e një të vogël banesë ose exophytic fokus të kufizuar. Më kanceri penile është lokalizuar në kokën (85%), të paktën - mbi lafshë (15%), penisit dhe sulcus kurorë (0.32%).

Kanceri i ndryshuar lëkurë e penisit mund të duket si erozioni, ulcerat, pllaka, nodules, lythat, rritje kërpudha si "lulelakër, spote pigment dhe t. E. mëtejshme rritje patologjike të zjarrit në madhësi dhe kompakt, të cilat mund të çojnë në zhvillimin e phimosis .

Prania e një procesi shkatërrues lokal është shoqëruar me zhvillimin e kruarje, dhimbje, urinim të dhimbshme, gjakderdhje nga fokus të ndryshuar, shfaqja sanious-erë të keq shkarkimit qelb nga lafshë. Ënjtje e kancerit penile është një lymphostasis dallueshme dhe kanceri lymphangitis, dhimbje zgjeruar nyjet limfatike inguinale.

Në fazat e mëvonshme të kancerit penile përparon humbje peshe, dobësi, lodhje kronike dhe gjendja e keqe. Në raste të avancuara mund të ndodhë autoamputatsiya penis.

Diagnoza e kancerit të penisit

Manifestimet e kancerit penile malospetsifichny kështu kërkojnë diferencimin nga formacioneve dobrokachestvennymy penis (anhyomam, papillomamy, nevi, dhe kështu me radhë. F.), sëmundje ngjitëse seksuale (herpes gjenital, sifilizi, etj), alergjitë.

Është e rëndësishme për të shqyrtuar burrat Andrology (urolog) ose oncologist, prekje e tumorit, vlerësimi i madhësive të saj vend displaceability.

Metodat kryesore të diagnozën diferenciale e kancerit penile janë të parregullt zjarr shkarkimit Citologjia, ind biopsi e penisit dhe të shikojnë me nyjeve limfatike biopsi morfologjisë. Biopsi e formës tumorit dhe për të vendosur kancerit penile fazë, të vendosë për taktikat e trajtimit të mëtejshëm. Çdo dëm lafshë e penisit turistik për të kryer rrethprerjen diagnostike.

Duke përdorur penis ultratinguj thellësi të llogaritur prej tumorit dhe përhapjen e saj në trup dhe sponhyoznoy trupit shpella. Në disa raste, performanca është treguar TRUZI prostatës.

Për të përjashtuar penis i largët metastases është bërë nga CT (MRI) e legenit, me ultratinguj barkut, gjoks X-ray.

Trajtimi i kancerit penile

Trajtimi kirurgjikale e kancerit të penisit mund të jetë organ ose radikal.

Teknikat e organeve mund të përdoret për lezionet jo-invazive është mish jashtëzakonisht i vogël dhe kokë. Ky rast mund të jetë bërë cryosurgery ose shkatërrimin lazer e tumorit, largimi i saj brenda tsyrkumtsyzyya shëndetshme indeve, penis Scalping, e ndjekur nga lëkurë shartim rrjedhin moshonochnoy përplasje.

Operacionet që mbajnë organeve të çojë në një rritje natyrore në frekuencën e përsëritje lokale, si në një ndërhyrje standard për kancerin e amputim penis penis të njohur - penektomiya.

Megjithatë, në qoftë se procesi i përfshirë vetëm një pjesë e skajshme e kokës dhe trungu, një penis të pjesshme penektomiya 2 cm më poshtë tumorit. Pas trungu i pjesshëm amputim mbetur penis mund të jenë të përshtatshme për këmbë MIKTS dhe zbatimin e funksionit seksual.

Në rastin e penektomiy totale për të bërë urinim perineal uretrostomyy imponuar. Pas operacionit, rindërtues falloplastiki mundur.

Për të shtypur lezione metastatic kancerit penile rrezatimi terapi kryer nga burimet e jashtme dhe të brendshme të rrezatimit (Brachytherapy) kimioterapi.

Parashikimi dhe parandalimin e kancerit penile

Mbijetesa e përgjithshme 5 vjet pas trajtimeve të ndryshme është 70-100% me fazën T1N0M0; 66-88% për T2N1M0; 8-40,3% T3N2M0 dhe te pakten 5% T4M1. Pas penektomiy mungesë të metastases pesë-vjeçar normën e mbijetesës është 70-80%. Me prognozë të keqe rritjen endophytic i lidhur, formën peptike të kancerit të penisit, metastazë rajonal.

Masat për të parandaluar kancerin e penisit duhet të përfshijë higjienës, përjashtimin e marrëdhënieve rastësore seksuale dhe sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, ndërprerja e duhanit. Si parandalimi i veçantë është duke u ofruar vaksinimi kundër HPV djemtë.