Kanceri i ezofagut


 • Faktorët e rrezikut për kancer esophageal
 • Klasifikimi i kancerit esophageal
 • Simptomat e kancerit esophageal
 • Diagnoza e kancerit esophageal
 • Trajtimi i kancerit esophageal
 • Komplikimet e kancerit esophageal dhe trajtimin e saj
 • Prognoza për kancer esophageal
 • Parandalimi i kancerit esophageal

Kanceri i ezofagut - nje tumor malinj i formuar nga të zgjeruar në degjeneruar murin epiteliale i ezofagut. Kancer esophageal klinikisht duket prohressyruyusche gllabërim çrregullime dhe, rrjedhimisht, humbje peshe si rezultat i kequshqyerjes. Së pari, si rregull, tregojnë formimin e tumorit në të imazhit mjekësore, një hetim endoskopik, CT apo me ultratinguj. Diagnoza - kanceri i ezofagut - vendosur pas tumorit ekzaminimit histologjik së mostrave biopsi të zbuluar qelizat malinje.

Ashtu si çdo keqdashje, kanceri esophageal është prognozë më të pafavorshme sesa më vonë zbuloi sëmundjen. Zbulimi i hershëm i kancerit kontribuon për një efekt më të theksuar në fazën e tumorit 3-4 zakonisht nuk është subjekt i trajtimit të plotë.

Kur kanceri rritje prek muret ezofag përreth indeve të nyjave mediastinum, trake, bronke, anijeve të mëdha, limfatike. Tumor tenton të metastasize në mushkëri, mëlçi, mund të përhapet nëpër traktin e tretjes në stomak dhe zorrët.


Faktorët e rrezikut për kancer esophageal

Aktualisht, mekanizmat e kancerit esophageal nuk është kuptuar plotësisht. Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e tumoreve malinje janë: pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin, të hahet ushqim shumë të nxehtë dhe shumë i ftohtë, rrezik industriale (inhalimi i gazrave toksike), metale të rënda në ujë, djegiet kimike të ezofagut gjatë gëlltitjes substanca kaustike.

Inhalimi i rregullt i ajrit përmban ndotës pezullim pluhur (me seli në zonat tymues, duke punuar në fusha unventilated me një përqendrim të lartë të pluhurit industrial) gjithashtu mund të kontribuojë në zhvillimin e kancerit.

Sëmundjet që kontribuojnë në zhvillimin e kancerit të ezofagut, sëmundje gastroesophageal është trashje, Keratoderma. Hernie i ezofagut, ahloziya (relaksim i muskul unazor ulët esophageal) kontribuojnë në zbaticë rregullt - braktisjen e përmbajtjes stomakut në ezofag, e cila nga ana çon në zhvillimin e një gjendjeje specifike, sëmundje të Barrett.

Sëmundja Barrett (ezofagut Barrett) karakterizohet nga degjenerimi i rreshtim epitelial e ezofagut nga epiteli tipit stomakut. Ky kusht besohet parakanceroze si shumica e dysplasia epiteliale (çrregullime të zhvillimit të indeve).

Vihet re se kanceri esophageal është më shumë i zakonshëm në njerëz mbi 45, meshkujt vuajnë ato tri herë më shpesh sesa femrat.

Zhvillimi promovon kancerit ushqim që përmban të pamjaftueshme perime, herbs, proteina, minerale dhe vitamina. Hahet i parregullt, tendencë overeating të ketë gjithashtu një efekt negativ në muret e ezofagut, e cila mund të zvogëlojë vetitë mbrojtëse.

Një nga faktorët e formacioneve të para-malinje të tumorit kanë imunitet të ulët.

Klasifikimi i kancerit esophageal

Kanceri i ezofagut është klasifikuar sipas nomenklaturës ndërkombëtar për malignancies TNM:

 • në fazën (T0 - karcinoma parakanceroze, tumoret jo-invazive epiteliale, T1 - kanceri ndikon mukozës, T2 - Tumor pushton submucosa, T3 - shtresa impresionuar deri muskulit, T4 - penetrimit tumor nëpërmjet të gjitha shtresat e murit esophageal në indin rrethues) ;
 • në përhapjen e metastases në nyjet limfatike regjionale (N0 - ka metastases, N1 - Metastazë është);
 • në përhapjen e metastases në organet e largëta (M1 - është M0 - nuk ka metastases).

Gjithashtu, kanceri mund të klasifikohen në faza nga parë për të katërt, në varësi përhapjen e tumoreve në mur dhe metastazë e saj.

Simptomat e kancerit esophageal

Kanceri i ezofagut fazat e hershme shpesh nuk zbuluara klinikisht, simptomat fillojnë të shfaqen në prani të mjaft një tumor i madh që pengon përparimin e ushqimit.

Simptomë më e zakonshme e kancerit esophageal është një çrregullim i gëlltitjes - disfagia. Pacientët kanë tendencë për të marrë ushqim të lëngshme, të fortë merr mbërthyer në ezofag, duke krijuar një ndjenjë të "e madhe" gjoks.

Kur progresion tumor mund të ndodhë dhimbje gjoksi në fyt. Dhimbje mund të rrezatojë në shpinë e sipërme.

Reduktimi i të qenët i qartë esophageal kontribuon vjella.

Zakonisht, mungesa e zgjatur e ushqimit (e lidhur me vakt të vështirë) të çojë në kequshqyerjes së përgjithshme, humbje peshe, çrregullime të organeve dhe sistemeve.

Kanceri më esophageal është e shoqëruar nga një kollë e vazhdueshme të thatë (refleks ndodh si rezultat i stimulimit të trake), ngjirurit e zërit (pezmatim i fytit kronik). Në fazat e terminalit të zhvillimit të tumorit në të vjella dhe kollitjes gjak mund të zbulohen.

Të gjitha Manifestimet klinike janë kancer esophageal nonspecific, por kërkon trajtim urgjent te mjeku.

Rregullt mjekësor check-up në pacientët gastroenterologist kërkesë që vuajnë nga sëmundje Barrett, një person në rrezik të lartë për kancer esophageal.

Diagnoza e kancerit esophageal

Ashtu si çdo tumoreve, tumor esophageal malinje të quhet vetëm pas biopsi dhe kancerit të qelizave. Të kujtoj fryrë përdorura: X-ray e mushkërive (ndonjëherë ju mund të shihni formimin e vatrave të kancerit në mushkëri dhe mediastinum), kontrast radiografi me barium zbulon formimin e tumorit në muret e ezofagut. Endoskopisė (Esophagoscopy) ju lejon të shqyrtojë me hollësi rreshtim brendshme mur, zbulimin e tumorit, të shqyrtojë madhësinë, formën, sipërfaqe, prania ose mungesa e ulcerat, zonat necrotic e gjakderdhje. Në ultrazërit endoscopic mund të përcaktojë thellësinë e pushtimit tumorit në mur esophageal dhe indet përreth dhe organeve. Ultratinguj barkut jep informacion në lidhje me praninë e metastases e kancerit esophageal. MSCT dhe MRI ju lejon të merrni fotografi të hollësishme të organeve të brendshme, nyjet limfatike të zbuluar ndryshimet, organet mediastinale, gjendjen e enëve dhe indeve përreth.

Tomography pozitron emision (PET) plotëson këto studime, duke treguar indeve malinje.

Në një analizë të gjakut laborator përcaktuar praninë e shënuesve tumor.

Trajtimi i kancerit esophageal

Taktika Trajtimi i kancerit esophageal varet nga e lokacionit, madhësia, shkalla e infiltrimit të murit esophageal dhe përreth tumorit indeve, prania ose mungesa e metastases në nyjet limfatike organeve të mirë të përgjithshëm shëndetësor.

Në mënyrë tipike, zgjedhja e terapisë përfshin disa specialistë: gastroenterologist, onkolog, kirurg, specialist në terapi rrezatimi.

Në shumicën e rasteve, të kombinuar të tre metodat kryesore të trajtimit të tumoreve malinje: heqjen kirurgjikale të tumorit dhe indet e prekura, terapi rrezatimi radio dhe kimioterapia.

Trajtimi kirurgjik i kancerit esophageal është heqje e tumorit esophageal dhe indeve përreth, limfë nyje heqjen roztashovuyutsyaporuch. Atëherë pjesa e mbetur e ezofagut lidhet tek stomak. Kështu për esophagoplasty mund të përdoret si një ind të stomakut dhe tub zorrëve. Nëse tumor nuk mund të fshihet plotësisht, ajo pjesërisht excised për lirimin e lumen e ezofagut.

Në periudhën postoperative, pacientët ushqehen parenterale derisa të rimëkëmbet mundësi për të ngrënë në mënyrë të zakonshme. Për parandalimin e infeksioneve postoperative në pacientët përshkruar antibiotikë. Për të shkatërruar qelizat e kancerit mbetur kurs gjithashtu e mundshme të radioterapi.

Terapi Rrezatimi është zonat anticancer rrezatim të prekura të trupit x-ray rrezatimit të intensitetit të lartë. Ka terapi rrezatimi i jashtëm (transmetimit rrezatimi nga një burim i jashtëm në trup të rrezatuar zonës projektimi) dhe radioterapi i brendshëm (injeksion rrezatimi i implantet radioaktive).

Shpesh, terapi rrezatimi është metoda e zgjedhur e pamundur për heqjen kirurgjikale të tumorit.

Kimioterapi për kancerin e ezofagut është përdorur si një metodë ndihmëse e shtypjes së qelizave të kancerit. Kimioterapia është kryer me droga të forta citotoksike.

Pacientët që janë të pamundur për korrigjim kirurgjik të lumen esophageal, për të lehtësuar gllabërim treguar terapi photodynamic. Kjo teknikë është administruar në indeve tumor materiale dritëndieshëm dhe pastaj ndikojnë kancerit lazer, duke shkatërruar atë. Megjithatë, për të arritur duke përdorur këtë metodë shkatërrimi i plotë i formimit malinje nuk mund - kjo është terapi paliativ.

Në fund të trajtimit antikancer e kursit, të gjithë pacientët janë gjithmonë në regjistrimin e kancerit dhe rregullisht i nënshtrohen ekzaminimit të plotë.

Komplikimet e kancerit esophageal dhe trajtimin e saj

Komplikacion kryesor i kancerit esophageal - një humbje peshe, duke rezultuar prohressyruyusche semundjen disfagia. Ka një shumëllojshmëri të çrregullimeve ushqyese që dalin si rezultat i kequshqyerjes. Tumor i keq mund të jetë i komplikuar nga infeksioni bakterial shtesë. Përveç kësaj, tumor mund ulqerim dhe rrjedh gjak.

Kimioterapia është e shoqëruar shpesh me efekte të rënda anësore: humbje e flokëve (alopecia), përzier dhe të vjella, diarre, dobësi, dhimbje koke.

Pacientët të cilët iu nënshtruan terapisë photodynamic, duhet të shmangin rrezet e diellit direkte në muajt e ardhshëm, sepse lëkura e tyre merr një ndjeshmëri të veçantë në dritë.

Prognoza për kancer esophageal

Kuruar kancerin esophageal mund të jetë në fazat e hershme kur keqdashje është i kufizuar në mur esophageal. Në raste të tilla, prerje kirurgjikale e tumoreve në kombinim me radioterapi radio jep një efekt shumë pozitiv, ka çdo mundësi të shërohet plotësisht.

Kur kanceri zbulohet në fazën e metastazë dhe tumor pushton në shtresat më të thella, moti i keq, kurë plotë është zakonisht i pamundur.

Në raste të rënda, moshës së vjetër dhe në qoftë se ju nuk mund plotësisht të hequr tumor të zbatohet trajtim paliativ për të rivendosur ushqim normal. Shkalla e mbijetesës së pacientëve me kancer esophageal nuk neoperovanym kalon 5%.

Parandalimi i kancerit esophageal

Profilaksia specifik i kancerit esophageal ekziston. Është e këshillueshme për të shmangur pirjen e duhanit dhe alkoolit abuzimit, rregullisht kryen sondazhe mbi subjektin e sëmundjeve të traktit të tretjes që janë parakanceroze, Shikojnë peshën tuaj.

Nëse sëmundja në dispozicion gastroesophageal mban ekzaminimin e rregullt endoskopik. Pacientët me ezofag Barrett tregon biopsi vjetor.