Kanceri i zorrëve të vogla


 • Kanceri Shkaqet e zorrë e vogël
 • Klasifikimi i kancerit të zorrëve të vogla
 • Simptomat e kancerit të zorrëve të vogla
 • Diagnoza e kancerit të zorrëve të vogla
 • Trajtimi i kancerit të zorrëve të vogla
 • Parashikim dhe parandalimin e kancerit të zorrës së hollë

Struktura e tumoreve malinje e kancerit të traktit të tretjes së zorrëve të vogël është 1-2%. Ndër tumoret e zorrëve të vogla në Gastroenterologjise më të zakonshme të kancerit 12 ulçerë duodenale (50% të rasteve); paktën - kanceri i zorrës së hollë (30%), dhe kancerin e çapok (20%). Kanceri i zorrëve të vogla - një sëmundje që prek kryesisht burrat mbi moshën 60 vjeç.

Kanceri Shkaqet e zorrë e vogël

Në shumicën e rasteve, kanceri i zorrës së hollë zhvillohet me enzimë kronike inflamatore ose sëmundjeve gastrointestinale (sëmundje celiac, duodenitis, ulcera peptike, enterit, sëmundja Crohn, kolit ulcerativ, diverticulitis) ose tumoret epiteliale beninje të zorrëve. Lezioni parësor i 12 Ulçera duodenale shpjegon efektin stimulues të biliare dhe lëng pankreatik në pjesën fillestare të zorrës së hollë dhe kontakti i saj aktiv me carcinogens hyjnë traktit digjestiv me ushqim.


Rastet e faktorëve sporadike apo familjare adenomatous polyposis janë në rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit të zorrës së hollë. Probabiliteti i kancerit të zorrëve të vogla më i lartë në duhanpirësit, personat që i janë nënshtruar rrezatimit vuan nga varësia e alkoolit; njerëz, dietë të cilëve është e dominuar nga yndyrna shtazore, ushqime të konservuara, ushqime të skuqura.

Nuk është një varësi e ndërsjellë midis kancerit të zorrës së trashë dhe tumoreve të zorrëve të vogla.

Klasifikimi i kancerit të zorrëve të vogla

Natyra e exophytic rritjes tumor dhe endophytic dallojë kancerin e zorrë e vogël. Tumoret Exophytic rritet në zorrë, duke shkaktuar ngushtimin dhe zhvillimin e pengimit të zorrëve; oktapod macroscopically imitator apo lulelakër. Endophytic mur kancer ynfyltryruyut të zorrëve të vogla në thellësi, i shoqëruar nga gjakderdhje të zorrëve, vrimë dhe peritonit.

Duke strukturë histologjike e tumoreve malinje të zorrëve të vogla shpesh paraqitur adenokarcinoma; hasur rrallë në onkologjisë praktikë sarkomë, kartsynoyda, limfoma zorrë.

Sipas klasifikimi klinik dhe anatomike te sistemit TNM ndërkombëtar, në zhvillimin e kancerit të zorrës së hollë nxjerrin fazat:

 • Tis - kancer preinvasive
 • T1 - tumor pushtim zorrë submucosa
 • Pushtim tumor i shtresës muskulare të zorrëve - T2
 • TS - tumor pushtim shtresë subserous zorrës së trashë apo zonë retroperitoneale në më pak se 2 cm
 • T4 - tumor peritoneum i organeve të brendshme, seksione neperitonizirovannyh më të gjatë se 2 cm në afërsi të strukturave të zorrëve ose organet.
 • N0 dhe M0 - asnjë metastazë e veçantë rajonal dhe
 • N1 - lezioni metastatic e nyjet limfatike regjionale (pankreatoduodenalnaya, pilorike, hepatike, mezenterike).
 • Ml - prania e metastases largët në, mëlçisë, gjëndrave, mushkëritë, veshkat, kockat, gjëndra peritoneum veshkave.

Simptomat e kancerit të zorrëve të vogla

Manifestimet e kancerit të zorrëve të vogla të karakterizuar nga polymorphism, për shkak të ndryshueshmërisë së lokalizimit, Histologji dhe madhësia e tumorit.

Në fazat fillestare të interesuara cramping barkut korrente, fron jostabilitetit (diarre dhe kapsllëk), bloating, përzier dhe të vjella. Ka dehjes, humbje peshe progresive, e cila është e lidhur me një rritje të ulët-mundësuar, dhe me tumor.

Proceset destruktive në kancerin e zorrë e vogël mund të çojë në zhvillimin e zorrëve gjakderdhje, vrimë të murit të zorrëve, duke marrë përmbajtjen në zgavrën e barkut dhe peritonit. Rritja Exophytic tumor është e shoqëruar shpesh nga pengimi obstruktive e zorrëve me klinikën e duhur. Kur sdavlyvanyem tumorit organet e afërta mund të zhvillojnë pancreatitis, verdhëz, ascites, ishemia e zorrëve.

Ndonjëherë ka rritje e tumorit sosednimy sythe zorrëve, fshikëz, zorrë të mëdha, gjëndra për të formuar një konglomerat të vetëm ulur. Ulcerat dhe avari e kancerit të zorrëve të vogla janë fistulat e zorrëve origjinën.

Diagnoza e kancerit të zorrëve të vogla

Algorithm diagnostike për kancerin e zorrë e vogël e lokalizimit të ndryshme është e ndryshme. Kështu, në njohjen e tumoreve 12 Ulçera duodenale kryesore rol fibrohastroduodenoskopiya fluoroscopy dhe kontrastin. Për diagnozën e tumoreve të çapok terminal mund të jetë colonoscopy informative dhe irrigoscopy.

Një rol të rëndësishëm në diagnozën e kancerit të zorrëve të vogla luan kalimin e barium x-ray që mund të zbulojë pengesat në rrugë për kontrast agjentët, vendin e stenoses dhe zgjerimit suprastenoticheskoe zorrë. Vlera e hulumtimit endoscopic është aftësia për biopsi për verifikim të mëtejshëm morfologjik të diagnozës. Disa interes diagnostik mund të përfaqësojnë angiography të përzgjedhur të zgavrën e barkut.

Në mënyrë për të zbuluar metastaza dhe mbirjes e kancerit të zorrëve të vogla në zgavrën e barkut është kryer me ultratinguj (mëlçisë, pankreasit, veshkat) bark MSCT, radiografi gjoks, kockat scintigraphy. Në raste të paqarta është e këshillueshme për të kryer laparoscopy diagnostike.

Kanceri i zorrëve të vogla duhet të dallohet nga tuberkulozi i zorrëve, okluzion mezenterike vaskulare, tumoret beninje e zorrë e vogël, sëmundje Crohn, dystopia veshkave, tumoret retroperitoneale në gratë - që tumoret e mitrës dhe shtojca.

Trajtimi i kancerit të zorrëve të vogla

Kur operabelnosti kanceri i zorrëve të vogla është heqje më efektive të gjerë të pjesës së prekur të zorrës së trashë, nyjet limfatike dhe mesentery. Gjatësia e zorrë e vogël ju lejon të kryer largimin radikal të tumorit brenda indeve të shëndetshme. Integriteti i traktit gastrointestinal është restauruar duke aplikuar enteroenteroanastomoza (zorrë e vogël në të holla) ose enterokoloanastomoza (zorrë e vogël në të trasha).

Në kancerit, 12 Ulçera duodenale treguar duodenektomiya, nganjëherë me heqje skajor stomakut apo heqje të pankreasit (heqje pankreatoduodenalnaya).

Kur drejtimin e një kancer të zorrëve të vogla që nuk lejon e një operim radikal, bajpas mbulesë është bërë në mes sythe të zorrë e paprekur.

Trajtimi kirurgjik i kancerit fazë e zorrë e vogël është e plotësuar me kimioterapi; E njëjta metodë mund të jetë trajtim i vetëm për tumoret paoperueshëm.

Parashikim dhe parandalimin e kancerit të zorrës së hollë

Prognozë afatgjatë i kancerit të zorrëve të vogla është e përcaktuar procesin stadialnist dhe struktura histologjike e tumoreve. Në proceset e lokalizuara të tumorit pa metastases rajonale dhe të largët heqje Radikale lejon për të arritur normat e mbijetesës së 35-40% gjatë periudhës së ardhshme 5-vjeçare.

Parandalimi i kancerit të zorrëve të vogla, kërkoi heqjen në kohë të tumoreve beninje të mbikëqyrjes së trashë, gastroenterologist në pacientët me inflamacion kronik gastrointestinal, ndërprerjen e duhanit, duke përmirësuar dietë.