Kanceri i uretrës


 • Shkaqet e kancerit urethral
 • Klasifikimi i kancerit të uretrës
 • Simptomat e kancerit të uretrës
 • Diagnoza e kancerit të uretrës
 • Trajtimi i kancerit të uretrës
 • Parashikim dhe parandalimin e kancerit të uretrës

Kanceri i uretrës është lokalizimi i rrallë keqdashje ndodh në urologji në 1-2% të të gjitha tumoreve të organeve urinare. Kanceri i uretrës mund të zhvillohet në të dy gjinitë, por medium më i zakonshëm i grave postmenopausal moshës.

Kanceri uretrës femër mund të jetë e vendosur në uretrës skajor ose proksimal, por shpesh ndodh në vrimë e jashtme në zonën kryqëzim urotelyya dhe epitelit stratifikuar squamous e vulvë. Në burra, kanceri urethral zakonisht zhvillohet në bulbar-cipë pjesë (59%), të paktën në pezullimin (34%) ose të prostatës (7%), kanal segment mocheyspuskatelnomu. Në fossa navicular është zakonisht melanoma.

Shkaqet e kancerit urethral


Shkaqet e vërteta të kancerit të uretrës paqartë. Besohet se faktorët kryesorë të rrezikut janë Uretriti kronike, duke përfshirë etiologji specifik. Në historinë e pacientëve gonorre shpesh vëzhguara, mycoplasmosis, klamidia, infeksion virus dhe venzabolevaniya tjetër.

Faktorë të tjerë të rrezikut përfshijnë trauma uretrës konstante mucous, kancerin e fshikëzës, kancerin e prostatës, uretral diverticula. Në mesin e precancer opsional konsiderohet leukoplakia.

Klasifikimi i kancerit të uretrës

Type histologjike e kancerit të shkaktuara nga uretral tipit epiteliale nga cila tumor zhvillohet. Kështu, në uretrës skajor rreshtuan epitelin squamous, zhvillimin tumor qelizë squamous; në proximal i mbuluar me epitelit të përkohshme - e kancerit kalimtare qelizave të uretrës. Adenocarcinoma i burrave jashtë indit gjëndrave të prostatës; gratë - me gjëndra lacunar. Gjenden rrallë në sarkomë oncourology, melanoma të uretrës.

Sipas TNM-klasifikimit janë në vijim fazë kancerit invaziv të uretrës femërore dhe mashkullore:

 • Pushtimi T1-tumor subepiteliale ind lidhës
 • T2 - Tumor shtrihet në periuretralnoy muskujt, prostatës mishi bira-bira
 • Përhap tumor të prostatës, kapsulë prostatic, trupi shpella, mur para e vaginës, fshikëz qafë T4 - - T3 pushtim tumor i organeve ngjitur.
 • N1 - metastases izoluara ndaj limfatike regjionale nyjet më pak se 2 cm
 • N2 - metastases të vetme ose të shumëfishta në limfatike nyjet më të madh se 2 cm në rezolucion të plotë
 • M0 - nuk ka metastases largët
 • M1 - prania e metastases largët

Shkalla e diferencimi (G) kancerin e uretrës mund të jenë shumë të diferencuara, të moderuar diferencuar, padiferencuar ose i ulët.

Sipas tipit të variant exophytic rritjes klinik dhe anatomik tumorit të shquar, polypoznuyu, stomak dhe formën infiltrative e kancerit të uretrës.

Metastazë e kancerit të uretrës mund të ndodhë në lymfohennomu dhe mekanizëm hematogjene. Në të parë çapokor rast të prekur dhe nyjet limfatike inguinale, e dytë - mushkëri, pleurë, kockave, mëlçi, gjëndër veshkave, gjëndër pështymës, trurin, kokën e penisit.

Simptomat e kancerit të uretrës

Manifestimet e kancerit të uretrës dhe malospetsifichny ndryshueshme. Kanceri është e karakterizuar nga vështirësi mashkullor uretrës urinimi, derisa vonesë e tij të plotë; Prania i dukshëm i vulave në mocheyspuskatelnomu hnoevidnym kanal microhematuria shkarkimit, uretrorrahiey. Më vonë u bashkua me dhimbje në uretrës dhe perineum, formimi i abscese dhe fistulat periuretralnyh nyjet limfatike zgjeruar inguinale, zhvillimin e edemë e scrotum dhe penisi. Rastet e përshkruara më e erections zgjatur dhimbshme (priapism malinje). Kur melanoma e uretrës në krye të penisit janë njolla.

Në gratë, kanceri i uretrës është treguar djegie dhe dhimbje në kanal mocheyspuskatelnomu, dhimbje me urinim, dhimbje gjatë raportit seksual, uretrorrahiey dhe gjakderdhje kontaktit, mosmbajtjeje, ulceration mukozale të vulvë. Shko në tumor vaginale murit të shoqëruar me dhimbje barku, gjakderdhje vaginale, vaginale, formimin urethral e fistulat. Kur kanceri rritje të uretrës në fshikëz përcaktimin simptomë është hematuria bruto. Kur tumor në hapjen e jashtëm të formimit uretrës Flip mund të përcaktohet lehtësisht vizualisht dhe me prekje. Në rastin e tumorit enët limfatike trombozë zhvillon lymphostasis ënjtje gjysmën e poshtme të trupit.

Metastazë e kancerit së uretrës në organet parenkimale shoqërohet nga zhvillimi i simptomave të duhura.

Diagnoza e kancerit të uretrës

Diagnoza kryesor i kancerit urethral përfshijnë marrjen histori dhe ekzaminimin fizik. Ajo rezulton praninë e urethritis kaluar, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, tumoret beninje të uretrës, kancerit të fshikëzës, diverticula mocheyspuskatelnomu kanal. Kur në pyetje të tërheqë vëmendjen për praninë e hematuria, gjakderdhje nga uretrës (uretrorrahiy), vështirësi urinimi, ngushtimi dhe splashing rrymë e urinës, erections të dhimbshme në meshkuj.

Hap i detyrueshëm është vizuale dhe prekje e organe gjenitale të jashtme dhe të uretrës. Rishikim prodhuar jashtëm uretrës, perineumit dhe prekje kanal mocheyspuskatelnomu (burrat në sipërfaqen e poshtme të penisit dhe rektumit në gratë gjatë ekzaminimit vaginal)

Uretrës rishikim të protYazhenyy kryer duke përdorur endoskopik kanal ekzaminim mocheyspuskatelnomu - ureteroscopy. Në kancerit të uretrës që të ekzaminojë rreshtim endoscopy lejon kanal mocheyspuskatelnomu për të gjetur vendndodhjen, llojin e rritjes, madhësinë dhe thellësinë e pushtimit tumorit. Kanceri i uretrës ndryshme nyjen tumor dendësisë, gjakderdhje të lehta për kontakt, infiltrimi i indit themelor. Ndihmon të sqaruar diagnoza dhe zbatimit rritëse uretrohrafyyu tsystohrafyyu.

Tumor verifikimi histologjik objektiv zgjidhur nga biopsi dhe studimet morfologjike e indeve të ndryshuar. Një biopsi mund të kryhet përmes uretroskopa metodës birë ose me heqje transurethral të arsimit.

Për të vlerësuar përhapjen e kancerit përtej uretrës treguar cystoscopy, tsystohrafyyu, Kavernozohrafiya, prostatohrafiya. Në prani të fistulous pasazhe fistulography nevojshme.

Për të përjashtuar metastases përdorë për të kryer urography nxjerrës, limfanhioadenohrafiy, gjoks X-ray, osteostsintihrafiya, ultratinguj barkut, ultratinguj legenit, organeve MRI ndryshme.

Kanceri i uretrës duhet të dallohet nga kufizimet e uretrës, gurë uretral; burra të tjerë - që prostatitis kronike dhe Uretriti, tuberkulozi dhe kanceri i prostatës; gra - se kanceri i vulvë, cysts lacunar, urethral mukozës prolapsi.

Trajtimi i kancerit të uretrës

Gratë me kancer sipërfaqësore lokalizuara të uretrës (T0) mund të kryhet operim transurethral, ​​shkatërrimin Nd: YAG ose lazer CO2, tumor fulhuratsiya.

Nëse procesi tumor lokalizuar në hapjen e jashtme mund të jetë rrethore heqje predprynyatomu urethral brenda indeve të shëndetshme. Për të hequr vulvë mocheyspuskatelnomu kanal dhe muret e përparme vaginale të ketë sukses në përhapjen e kancerit në shumicën e uretrës.

Në kancerin e përbashkët të uretrës (T3) tregon kanal shkarkimi mocheyspuskatelnomu, vulvë, qafën e fshikëzës, mur përparme vaginale dhe epitsistostomy imponuar. Nëse gjatë heqje zgjeruar të cystectomy uretrës është kryer për të siguruar mochetotvedeniya kryer transplantin uretër lëkurës ose gut.

Opsionet për trajtimin e kancerit të uretrës në meshkuj përcaktuar edhe përhapjen e kancerit. Në fazën T0-T1 mund të kufizojnë tumor elektroekstsyziyi transurethral. Për të hapur uretral operim brenda indeve të shëndetshme në vendpushimin e tumorit në pjesën bira-bira e uretrës në fazat e T1-T2.

Kur kanceri përhapet në uretrës mëparshëm trupi shpella tregon një amputim të pjesshëm të penisit. Në kancerit uretrës pasmë tregon penektomiya totale, të cilat mund të plotësohen prostatovezikulektomiey dhe cystectomy. Për të bërë urinim kryhet perineal uretrokutaneostomiya - formimin ureteral gyp të jashtme.

Çdo kirurgji për kancerin e uretrës kombinuar me terapi rrezatimi.

Parashikim dhe parandalimin e kancerit të uretrës

Mesatarisht norma e mbijetesës 5-vjeçar për kancerin e uretrës është 40%. Faktorët Prognoza e favorshme janë zbulimin e hershëm të kancerit të uretrës, rritjes tumor noninvasive, mungesa e metastases, trajtim radikal.

Masat parandaluese përfshijnë trajtim uretritin kohë, infeksionet seksualisht të transmetueshme, trajtim të hershëm në urolog për çdo simptomat e një ankth të traktit urinar.