Kanceri i qafës


 • Klasifikimi i kancerit të qafës së mitrës
 • Shkaqet e kancerit të qafës së mitrës
 • Simptomat e kancerit cervikal
 • Diagnoza e kancerit cervikal
 • Trajtimi i kancerit të qafës së mitrës
 • Prognoza e kancerit të qafës së mitrës
 • Parandalimi i kancerit të qafës së mitrës

Kanceri i qafës (Kanceri i qafës) është rreth 15% e të gjithë lezioneve mjedisit malinje të sistemit riprodhues të femrës, duke marrë vendin e tretë pas kancerit të gjirit dhe kancerit endometrial. Përkundër faktit se kanceri i qafës së mitrës referohet sëmundjeve "lokalizimin vizuale", 40% e femrave të diagnostikuar me kusht më vonë në (III - IV) fazë. Në Rusi çdo vit rezulton rreth 12.000 raste të kancerit të qafës së mitrës. Kategoritë kryesore janë pacientë të moshës 40-50 vjet, edhe pse në vitet e fundit ka pasur një rritje në rastet e mbrojtjes së të qafës së mitrës kanceri i grave më të rinj se 40 vjet.

Në sëmundje sfond që predisposes në zhvillimin e kancerit të qafës së mitrës, gjinekologji referohet leukoplakia (neoplazia intraepiteliale, CIN), Erythroplakia, lythat, polyps, erozioni i vërtetë dhe pseudo i qafës së mitrës, cervicitin.

Klasifikimi i kancerit të qafës së mitrës


Sipas llojit histologjik, në përputhje me të dy llojet e epitelit rreshtim qafën e mitrës, squamous qafës së mitrës dallojë kancerin lokalizimin në ektotserviksa (85-95%) dhe adenocarcinoma në zhvillim nga endocervical (5-15%). Tumor squamous qelizë e qafës së mitrës, në varësi nga shkalla e diferencimit mund të jetë orohovevayuschym, dhe i neorohovevayuschym ulët. Histotipam e rrallë e kancerit të qafës së mitrës përfshijnë svitloklitynnoho, melkokletochnaya, mukoepidermoidnaya dhe forma të tjera.

Duke pasur parasysh llojin e rritjes dalluar kancerin e qafës së mitrës dhe exophytic endophytic që janë më pak të zakonshme dhe kanë prognozë më të keq.

Për të vlerësuar prevalenca e gjinekologjisë klinike përdorur klasifikimin e kancerit të qafës së mitrës në dy sisteme: Figo, Federata Ndërkombëtare e miratuar dhe gjinekologëve, dhe TNM (ku T - prevalenca e tumorit, N - përfshirja e nyjeve limfatike rajonale; M - prania e metastases largët).

Faza 0 (Figo) ose Tis (TNM) konsiderohet si intraepiteliale preinvasive apo kanceri i qafës së mitrës (in situ).

Faza I (Figo) ose T1 (TNM) - pushtim tumor i kufizuar në qafën e mitrës, pa kalimi te trupin e saj.

IA (T1 A) - i vendosur mikroskopik kancerin e qafës së mitrës me thellësi pushtimit të 5 mm dhe një përhapje horizontale e 7 mm.

 • I A1 (T1 A1) - stromal pushtim 3 mm me përhapjen horizontale e 7 mm;
 • I A2 (T1 a2) - tumor ne mitrës në një thellësi prej 3 deri 5 mm me përhapje horizontale e 7 mm.

IB (T1 B) - Kanceri i qafës së mitrës macroscopically i vendosur i mbyllur në qafën e mitrës apo lezione mikroskopike janë tejkaluar IA2 (T1A).

 • Unë B1 (T1 B1) - macroscopically plagë të përcaktuar që nuk tejkalon dimensionin maksimal të 4 cm;
 • I B2 (T1 2) - lezioni përcaktuar macroscopically tejkalojnë dimensionin maksimal prej 4 cm.

Faza II (Figo) ose T2 (TNM) karakterizohet nga përhapja e kancerit përtej qafës së mitrës; i tretë më i ulët i murit vaginë dhe legenit paprekur.

 • II A (T2 A) - tumor të depërtuar në të tretën e sipërme dhe të mesme të trupit vaginës ose mitrës pa mbirjes Settings ,;
 • II B (T2 B) - tumor depërtoj settings, por nuk arrijnë muret e pelvisit.

Faza III (Figo) ose T3 (TNM) karakterizohet nga përhapja e kancerit përtej qafës së mitrës tek Settings, muret e mbirjes e pelvisit ose që përfshin të tretën e poshtme të vaginës, ose zhvillimin e hydronephrosis.

 • III A (T3 A) - Tumor kap tretën e poshtme të vaginës por nuk mbin në murin e pelvisit;
 • III B (T3 B) - lëviz tumorit në murin e legenit apo shkakton hydronephrosis apo lezione dytësore të veshkave.

Faza IV A (Figo) dhe T4 (TNM) karakterizohet nga përhapja e kancerit të qafës së mitrës në organet e afërta ose të përhapet përtej pelvisit. Faza IV B (T4 M1) tregon praninë e metastases largët.

Shkaqet e kancerit të qafës së mitrës

Një rol kyç në carcinogenesis e infeksionit cervikal Kanceri HPV është dhënë, e cila ka tropizmin për epiteliale qafën e mitrës. Serotipeve e HPV rrezik onkogjenik të lartë (16, 18) janë gjetur në 95% të rasteve të kancerit të qafës së mitrës: qelizë squamous kancerit të qafës së mitrës me më kthen tip HPV 16, me adenocarcinoma dhe format e ulët - HPV 18 lloj.

Serotipeve HPV onkogjenik rrezik "i ulët" (6, 11, 44) dhe rreziku i ndërmjetëm (31, 33, 35) kryesisht shkaktojnë formimin e lythat banesë dhe gjenitale, dysplasia dhe i rrallë - kancerin e qafës së mitrës.

Ndër të tjera IST, duke rritur rrezikun e kancerit të qafës së mitrës, herpes gjenital izoluar, infeksion cytomegalovirus, infeksionit klamidia. Nga lart ajo vijon se shansi i zhvillimit të kancerit të qafës së mitrës se gratë shpesh ndryshojnë partnerë seksualë dhe të lënë pas dore barernymy metodat kontraceptive. Përveç kësaj, fillimi i hershëm i jetës seksuale (të moshës 14-18 vjet) epiteli i papjekur i qafës së mitrës është një sensibilitet të veçantë për efektet e agjentëve të dëmshme.

Faktorët e rrezikut për zhvillimin e kancerit të qafës së mitrës përfshijnë dobësimin e funksionit të sistemit imunitar, pirja e duhanit, mosha mbi 40 vjet, një dietë me përmbajtje të ulët të frutave dhe perimeve, trashje, mungesa e vitaminave A dhe C. Gjithashtu treguar se gjasat e zhvillimit të rritet Kanceri i qafës me afat të gjatë ( mbi 5 vjet) që marrin kontraceptive orale, lindjet e shumta, aborte të shpeshta.

Një nga faktorët e zbulimit të vonuar të kancerit të qafës së mitrës është kultura e ulët mjekësor, kalimi i parregullt i grave ekzaminimit parandalues ​​të egra nga onkotsytolohiyu cervikal kanalit.

Simptomat e kancerit cervikal

Manifestimet klinike të karcinomës në situ dhe kancerin e qafës së mitrës microinvasive dispozicion. Shfaqja e simptomave dhe ankesave tregon përparimin e pushtimit tumorit.

Manifestimi më karakteristike e kancerit të qafës së mitrës janë diktim dhe gjakderdhje, intermenstrual, postmenopausal, kontakti (pas raportit seksual, i shqyrton gjinekolog, ujitjes dhe kështu me radhë. D.), menorrhagia. Pacientët vuri në dukje pamjen e bardhë - të lëngshme, i holluar me ujë, të verdhë apo të qartë me ngjyra sekreti vaginal lymforeya duhur. Prishja e alokimit kancer marrja hnoevidnyh karakter nganjëherë kanë ngjyra "pantallona të gjera të mishit" dhe erë të qelbur.

Kur tumor në legenit mur ose nervore pleksus, dhimbje në bark, në vaginë, kryqe në pushim apo gjatë raportit seksual. Në rastin e kancerit metastatic të qafës së mitrës në nyjet limfatike legenit dhe ngjeshja e venave mund të përjetojnë ënjtje të këmbëve dhe organe gjenitale të jashtme.

Nëse infiltrimi tumor ndikon në zorrë ose fshikëz trazirat e jashtëqitjes dhe urinimit; duket hematuria apo gjak në papastërtitë fron; nganjëherë duke pasur vaginale, zorrëve dhe vaginale flluskë gyp. Compression mekanik i nyjet limfatike metastatic ureters të çojë në mbajtjen urinar, formimin hydronephrosis me zhvillimin e mëvonshëm të anuria dhe uremia.

Simptomat e përbashkëta të kancerit të qafës së mitrës përfshijnë dobësi të përgjithshme, lodhje, ethe, humbje peshe.

Diagnoza e kancerit cervikal

Baza Mykroynvazyvnoho e zbulimin e hershëm të kancerit të qafës së mitrës, rishikimeve të rregullta të onkoprofilakticheskie Citologjia scraping e qafës së mitrës. Testi Pap (testi Pap në) lejon zbuluar proceset precancerous në qelizat e kancerit preynvazyvnoho tumor në rritje.

Ekzaminimi vizual legenit në fazat e hershme mund të zbulojë ose kanceri i qafës së mitrës dyshuari paraqitet në fytyrë, ulcerat, ndryshimet e saj me ngjyra të qafës së mitrës.

Në fazën invazive me të rritjes exophytic Lloji i kancerit në sipërfaqe të qafës së mitrës përcaktohet mbulesë i fibrinës, tumor përhapjes kuqërremtë, bardha, rozë dhe ngjyrat gri që rrjedh gjak lehtë kur preku. Nëse rritja endophytic e kancerit të qafës së mitrës qafës së mitrës bëhet zgjeruar, bëhet fuçi-formë, sipërfaqe të pabarabartë kodrinor, i pabarabartë ngjyrë pink-mermer. Kur Recto-vaginale studim në Settings, dhe legen mund të përkufizohet infiltrime.

Me kolposkopisë në zmadhime 7,5-40 herë më shumë të jetë e mundur për të studiuar në detaje qafën e mitrës, të identifikojë proceset sfond (dysplasia, leukoplakia) dhe shenjat fillestare të kancerit të qafës së mitrës. Për të studiuar epitelin zonë transformim duke përdorur mostrat me acid acetik dhe provë Schiller (provë jod). Atypia në kancerin e qafës së mitrës zbuluar nga anijet karakteristike gjarpërues errësirë ​​më pak intensive e lezioneve patologjike yodnehatyvni.

Nëse dyshoni se një studim kanceri i qafës së mitrës tregon antigjenin tumor kanzeroz squamous - një shënues i SCC-Ag (normalisht nuk tejkalon 1,5 ng / ml).

Colposcopy Extended mundëson për të zbuluar transformimin e tokës dhe të bëjë një biopsi e qafës së mitrës për studimin histologjike të indeve të ndaluara. Thikë biopsi curettage cervikal i kanalit cervikal detyrueshëm për kancerin e qafës së mitrës të dyshuar. Për të përcaktuar shkalla e infektimi është kryer konyzatsyya kancerit të qafës së mitrës - kon-formë copë heqje indeve. Metoda vendimtar dhe përfundimtar në diagnozën e kancerit të qafës së mitrës është interpretimi morfologjike e biopsi.

Avancuar kanceri i qafës së mitrës ultratinguj legenit është kryer, duke e lejuar procesin neoplastike stadirovat dhe planifikojnë ndërhyrjen. Për të përjashtuar tumor në organet fqinje dhe metastazë turistik të largët për të kryer ultratinguj e fshikëzës dhe veshkat, cystoscopy, urography intravenoz, ultratinguj barkut, x-ray e mushkëritë, irrigoskopii, Rectoscopy. Nëse është e nevojshme, pacientët të diagnostikuar me kancer të qafës së mitrës duhen këshilluar urolog, pulmonologists, proctologist.

Trajtimi i kancerit të qafës së mitrës

Kur preynvazyvnoho kanceri në gratë e reja duke planifikuar lindjen kryhet me heqjen e ndërhyrjes dashamirës fushat fillestare ndryshuar të mitrës brenda indeve të shëndetshme. Nga organi operacione përfshijnë amputim konik (konyzatsyyu) i qafës së mitrës loop Electrosurgical prerje, amputim të lartë të qafës së mitrës. Heqje ekonomike për kancerin e qafës së mitrës radikal lejon të mbajtur dhe për të ruajtur funksionin riprodhues.

Një Ndryshimet më të theksuara në prevalencën dhe tumor tregon hysterectomy me transpozimin ovarian (duke sjellë ata nga pelvisit) ose ovariectomy. Në kancerin e qafës së mitrës në fazën I B1 vëllimi standarde kirurgjike është hysterectomy me shtojca legenit dhe limfodissektsiey.

Në kalimin në një tumor të vaginës tregon hysterectomy radikal - heqjen e mitrës, pjesë të vaginës, vezoret, tubat fallopiane, nyjet limfatike të ndryshuar, fibër paratservikalnoyi.

Trajtimi kirurgjikale e kancerit cervikal fazë mund te kombinohet me rrezatim ose kimioterapi, ose një kombinim i tyre. Kimioterapia dhe radioterapi mund të bëhen në fazën e para operacionit për të zvogëluar madhësinë e tumorit (terapi neoadjuvant) ose pas një operacioni për të shkatërruar tumor të mundshëm të mbetur (terapi ndihmës).

Në format e avancuara të kancerit të qafës së mitrës janë kryer operacione paliativ - tsistostoma prodhimit, colostomy formacion anashkalojë anastomoses zorrëve.

Prognoza e kancerit të qafës së mitrës

Trajtimi i kancerit të qafës së mitrës fazë kam filluar për të siguruar një mbijetesën 5-vjeçare në 80-90% të pacientëve me të Dytë. shkalla e mbijetesës pas pesë vitesh është 60-75%, me III. - 30-40%, me IV. - Më pak se 10%.

Në zbatimin e një operacioni të organeve për shanset e kancerit të qafës së mitrës e lindjes janë të ruajtura. Në rastin e operacionit radikal, neoadjuvant ose pjellori terapi ndihmës humbur plotësisht.

Nëse ju të zbuluar kancerin e qafës së mitrës gjatë shtatzënisë varet taktika shtatzënisë dhe mbizotërimin e kancerit. Nëse periudha ngjizje korrespondon II-III Tremujori i shtatzënisë mund të mbajë. Kujdesi para lindjes në kancerin e qafës së mitrës është rritur nën mbikëqyrje mjekësore. Metoda e dërgimit në këtë rast është zakonisht një hysterectomy cesarean në të njëjtën kohë.

Kur ngjizje më pak se 3 muaj aborti është kryer me fillimin e menjëhershëm të trajtimit të kancerit të qafës së mitrës.

Parandalimi i kancerit të qafës së mitrës

Masa kryesor parandalues ​​është një masë kancer shqyrtimit duke përdorur gërryerjet Citologjia nga qafën e mitrës dhe të kanalit të qafës së mitrës. Anketa është e rekomanduar për të filluar pas fillimit të aktivitetit seksual, por jo më vonë se mosha 21 vjet. Gjatë dy viteve të para duket shpifjeve çdo vit; pastaj, me rezultate negative - 1 çdo 2-3 vjet.

Parandalimi i kancerit të qafës së mitrës kërkon zbulimin e hershëm dhe trajtimin e sëmundjeve sfond dhe infeksionet seksualisht të transmetueshme, duke kufizuar numrin e partnerëve seksual, përdorimin e kontracepsionit pengesë gjatë marrëdhënieve seksuale rastësore. Grupe të pacientëve të rrezikut duhet të rishikojë gjinekologu pasazh të paktën 1 herë në gjashtë muaj me një kolposkopisë dhe Citologjia shpifjeve zgjeruar.

Vajzat dhe gratë e reja midis moshave 9 dhe 26 shfaqje të vaksinimit parandalues ​​kundër HPV dhe drogës kancerit cervikal apo Tservariks Gardasil.