Kanceri i stomakut


  • Faktorët e rrezikut për kancerin e stomakut
  • Klasifikimi i Chat kancerit
  • Simptomat e kancerit të stomakut
  • Diagnoza e kancerit të stomakut
  • Trajtimi i kancerit Chat
  • Komplikimet e kancerit dhe efekteve anësore të stomakut të terapisë
  • Prognoza e kancerit të stomakut
  • Parandalimi i kancerit të stomakut

Kanceri i stomakut - një malinje tumoreve epiteliale të mukozës gastrike.

Teoria moderne e kancerit të stomakut sugjeron se roli të rëndësishëm që luan ngjarjes në infeksionin e tij në stomak Helicobacter pylori.

Kanceri i stomakut është i prirur për metastazë të shpejtë të organeve të traktit digjestiv, shpesh pushton indet dhe organet fqinje përmes murit të stomakut (pankreasit, zorrëve të vogla), shpesh komplikuar nga nekroza dhe hemorragji. Që nga qarkullimi i gjakut metastasizes kryesisht në mushkëri, mëlçi; nëpër enët e sistemit limfatik - në nyjet limfatike.


Faktorët e rrezikut për kancerin e stomakut

Mjekësia moderne e di mjaft rreth mekanizmave dhe shkaqet e kancerit të stomakut. Ndër faktorët e rrezikut tregohet në vijim: pirjen e duhanit, gastrit kronik, kirurgji stomakut, anemi dëmshëm, predispozicion gjenetik, helikobakteriyi infeksion.

Shumica kancer zhvillon në me moshë mesatare dhe të vjetra burrat janë më shumë të ngjarë të bëhet i sëmurë.

Megjithatë, mungesa e faktorëve të shfaqë nuk garanton plotësisht të shmangur kancerin e stomak. Ashtu si në njerëz me një kombinim të disa faktorëve kancerogjene kanceri i stomakut nuk është gjithmonë atje.

Bëhuni një rrezik të lartë të kancerit të stomakut është adenoma, gastrit atrofik, ulçerë stomakut kronik.

Klasifikimi i Chat kancerit

Kanceri i stomakut është klasifikuar në faza sipas klasifikimit ndërkombëtar të tumoreve malinje: klasifikimit TNM, ku T - shtet (faza e zhvillimit) të tumorit primar (nga zero deri në katër fazat e fazave precancerous e tumorit në indet përreth dhe organeve), N - prania e metastases në nyjet limfatike regjionale ( i N0-pa metastases, në N3 - infeksionit të përhapet në më shumë se 15 nyjet limfatike regjionale), M - metastases në organet e largëta dhe indet (M0 - Jo, M1 - g).

Simptomat e kancerit të stomakut

Faza e hershme e kancerit të stomakut shpesh ndodh pa manifestime klinike, simptomat fillojnë të zhvillohen, si rregull, në fazat e dytë ose të tretë të tumorit (mbirjes në shtresa submucosal dhe me radhë).

Me zhvillimin e sëmundjes janë simptomat e mëposhtme: dhimbje epigastrike (fillimisht e moderuar), shurdhim në stomak pasi të hahet, humbje e oreksit dhe humbje peshe, të përzier deri në të vjella (vjella zakonisht sinjalizon një stomak rënie të qenët i qartë - mbyllje e departamentit pryvratnykovoho tumorit).

Me zhvillimin e kancerit në disfagia mundshëm Cardia (gllabërim vështirësi).

Faza e tretë e kancerit (kur tumori prek të gjitha shtresat e murit stomak derisa muskulor dhe i lëngshëm) sindrom ndodh mbushje hershme. Ajo është e lidhur me distensibility reduktuar të stomakut.

Kur mbirjes fryrë enët e gjakut mund të stomakut gjakderdhje origjinën.

Kanceri Hetimi: anemi, rënie ushqim, dehje tumor duke çuar në zhvillimin e dobësi të përgjithshme, lodhje të lartë.

Prania ose që nga simptomat e mësipërme nuk është e mjaftueshme për diagnostikimin e kancerit të stomakut, kështu që mund të shfaqet dhe të sëmundjeve të tjera të stomakut dhe sistemin e tretjes

Diagnoza e "kancerit të stomakut" vendosur vetëm mbi bazën e studimeve të biopsi.

Megjithatë, identifikimi i këtyre simptomave kërkon trajtim të menjëhershëm për mjek-gastroenterologist për shqyrtimin dhe zbulimin e hershëm të tumoreve më malinje.

Diagnoza e kancerit të stomakut

Arsyeja e vetme për diagnozën e "kancerit të stomakut" janë rezultatet e studimeve histologjike të tumoreve. Por, për zbulimin e tumorit, të përcaktuar saj permasa, karakteristikat sipërfaqësore, lokalizimit dhe endoskopik zbatimi sjelljen biopsi Gastroskopi.

Prania e nyjet limfatike dhe metastases të mushkërive zgjeruar mediastinale mund të zbulohet në X-ray e mushkërive. Kontrasti radiografi visualizes praninë e tumoreve të stomakut në stomak.

Ultrasonografia e sjelljes bark për të përcaktuar përhapjen e tumorit. Në objektivat e njëjta temë (të detajuara vizualizimi i tumoreve) të kryejë tomodensiometri me shume prerje (MSCT). Në përcaktimin e përhapjes së procesit malinje ndihmon PET - pozitron tomography emisionit (injektuar në trupin e glukozës radioaktiv mbledh në indet e tumorit, visualizing doli keqdashje stomakut).

Në një studim laboratorik, gjak zbulojë shënuesit specifike tumorit. Cal testuar per pranine e gjakut padukshëm.

Një studim i detajuar i tumorit, mundësinë e heqjes kirurgjikale përcaktohet në laparoscopy diagnostik, ndërsa mostrat gjithashtu e mundshme biopsi mostrave.

Trajtimi i kancerit Chat

Taktika masat terapeutike të varet në fazën e kancerit të stomakut, madhësia e tumorit, mbirjes në zonën fqinje, shkalla e qelizave malinje vendosen nyjet limfatike, lezionet metastatic trup të dytë, shëndetin e përgjithshëm, comorbidities organet dhe sistemet.

Në kancerit gastrik mund përdorim tri metoda kryesore trajtimin e tumoreve malinje: heqje kirurgjikale, kimioterapi dhe radioterapi. Në shumicën e rasteve një kombinim të teknikave. Taktika e trajtimit përcaktohet nga praktika klinike, pas një shqyrtimi të plotë të pacientit, të merrni profesionistë rekomandimet përkatëse.

Në rastet e zbulimit të hershëm tumorit (nën 0 dhe 1), kur nuk ka metastases, rritje në mur arrin shtresa submucosal, mund të përfunduar heqjen kirurgjikale të kancerit. Largimi i zonës së stomakut prekur nga kanceri i indeve përreth, nyjet limfatike pranë. Ndonjëherë, në varësi nga shkalla e lezioneve të tumorit të stomakut, i prodhuar operim të pjesshëm ose total të stomakut.

Pas operacioneve të tilla vëllimi i përgjithshëm i stomakut reduktohet në mënyrë të konsiderueshme, ose hequr tërësisht në qoftë se stomaku, ezofag lidhet me zorrë të vogla direkt. Prandaj, pacientët pas heqje stomakut mund të marrë sasi të kufizuar të ushqimit në një kohë.

Radioterapia (rrezatimi organet e prekura dhe tumor indet e rrezatimit jonizues) të prodhuar për të ndaluar rritjen e tumorit dhe reduktimin në periudhën para operacionit dhe si një mjet për të shtypur aktivitetin e qelizave të kancerit dhe të shkatërrojë fokuse të mundshme të kancerit, pas largimit tumorit.

Kimioterapia - mjekim shtypur rritjen e tumoreve malinje. Të komplekse droga kimioterapia përfshijnë agjentë toksikë që shkatërrojnë qelizat e tumorit. Pas një operacioni për të hequr një tumor malinje kimioterapia është përdorur për të shtypur aktivitetin e qelizave të kancerit për të përjashtuar mundësinë e rikthim.

Më kimioterapi e kombinuar me terapi rrezatimi për të rritur efektin.

Trajtimi kirurgjik gjithashtu e kombinuar zakonisht me një farë mënyre të shtypur aktivitetin e qelizave të kancerit.

Pacientët që vuajnë nga kanceri në stomak, duhet të jetë i mirë, plot hani gjatë trajtimit. Organ që lufton tumor malinje kërkon një sasi të madhe të proteinave, vitaminave, mineraleve, kalori të arsyeshme dietën e përditshme. Vështirësitë lindin në rastin e depresionit të theksuar mendore (apati, depresioni) dhe jo-ushqimore. Ndonjëherë ka një nevojë për parenterale përzierjet lëndë ushqyese administratë.

Komplikimet e kancerit dhe efekteve anësore të stomakut të terapisë

Komplikime të rënda të përkeqësohet sëmundja mund të jetë një rezultat i drejtpërdrejtë i pranisë së një tumor malinje dhe të jetë një pasojë metoda mjaft tyazheloperenosimyh të terapisë antikancer.

Në kancerin e stomakut shpesh kanë gjakderdhje nga dëmtuar enët e gjakut mure, duke kontribuar në zhvillimin e anemisë. Tumoret e mëdha mund të nekrotyzyrovatsya përkeqësuar ndarjen e përgjithshëm shëndetësor në produkteve të gjakut prishjen necrotic.

Humbja e oreksit dhe rritjen e ushqyesve të indeve të tumorit konsumi promovon kequshqyerja përgjithshme.

Terapi rrezatimi i zgjatur mund të nxisin djegie theksuara rrezatimit, si dhe rrezatimi pezmatim i lëkurës dhe sëmundje rrezatimi.

Efektet anësore të kimioterapia janë dobësi, të përzier (deri në të vjella të rregullt), diarre, alopecia (humbja e flokëve), lëkurë të thatë, dermatit, ekzemë, thonjtë brishtë, pjatë gozhdë deformim, çrregullime gjenitale.

Një nga komplikimet e zakonshme e infektimit mund të bashkohen. Për shkak të shtypjes së rrjedhës së imunitetit të infeksionit mund të jetë shumë e vështirë.

Prognoza e kancerit të stomakut

Kanceri i stomakut është diagnostikuar, zakonisht në kohën e tumorit neizlechivaemoy. Vetëm dyzet për qind e rasteve të zbuluar tumore në të cilat ka një probabilitet të trajtimit të kancerit të hershëm (pa metastazë ose përhapur në nyjet limfatike përreth). Kështu, zbulimin e kancerit të fazat e tretë dhe të katërt, me prirje e saj për kurs të shpejtë dhe ndërlikimet e vinç motit të kundërt.

Trajtimi kirurgjikale në kombinim me një ose me metodë terapie antikancer siguron një normë pesëvjeçar mbijetesës pas kirurgjisë në 12% të pacientëve. Në rastin e zbulimit të hershëm të kancerit (sipërfaqësore përhapje pa mbirjes në shtresa submucosal e mur stomak), rritet norma mbijetesa deri në 70%. Në probabilitet stomakut keqdashje e mbijetesës - 30-50%.

Prognozë më pak i favorshëm në tumoret paoperueshëm infektuar nëpër të gjitha shtresat e murit të stomakut dhe të depërtuar në indet përreth. Negativisht për kancer, nëse zbulohet metastaza në mushkëri dhe mëlçi.

Me tumoreve paoperueshëm e qëllimeve terapi stomak për lehtësimin e simptomave dhe zvogëlimin e shkallës maksimale e mundshme të progresin e sëmundjes.

Parandalimi i kancerit të stomakut

Masat kryesore të parandalimit të kancerit të stomakut janë: trajtimi i hershëm i sëmundjeve të cilat janë parakanceroze, të ushqyerit e rregullt, ndërprerjen e duhanit.

Një masë e rëndësishme në parandalimin e zhvillimit të tumoreve malinje të monitorimit të statusit stomak dhe zbulimin në kohë të tumoreve në zhvillim.