Artrit reaktiv


  • Klasifikimi i artritit reaktiv
  • Simptomat e artritit reaktiv
  • Komplikimet artrit reaktiv
  • Diagnoza e artritit reaktiv
  • Trajtimi i artritit reaktiv
  • Parashikimi dhe parandalimin e artritit reaktiv

Shkaku më i zakonshëm e artritit reaktiv është urohenitlnaya apo infeksion intestinal. Megjithatë manifestim i artritit reaktiv nuk është e lidhur direkt me ekspozimin e infeksionit në të përbashkët, dhe artrit e mesme nuk do të zhvillohet në të gjithë pacientët pëson sëmundje infektive. 

Selektiviteti i tillë në aspektin e teorisë immunogenetic shpjegon prirjen për njerëzit me hiperreaktsiey reaktiv artrit sistemit imunitar ndaj agjentëve microbial që qarkullojnë në gjak dhe këmbëngulës në lëngun e përbashkët dhe indet. Sepse imitacion microbial - ngjashmëri antigjenet agjent infektive dhe indeve të përbashkëta - thirrje imunitar hiperotvet jo vetëm për mikroorganizmave, por edhe në autotkanyami përbashkët. Si rezultat i proceseve komplekse imunologjike në zhvillimin e nyjeve pa mikrobe (nehnoynoe) inflamacion reaktive.

Klasifikimi i artritit reaktiv


Duke pasur parasysh kushtëzimet etiologic janë grupet e mëposhtme artrit reaktiv:

  • postenterokoliticheskie të shkaktuara nga patogjenë infeksionet e zorrëve - salmonelës iersiniy, rrinë të bëjë me dizenteri, Campylobacter, Clostridium;
  • urogjenital se zhvilluar si rezultat i klamidia shtyra, ureaplasma dhe infeksione të tjera.

Simptomat e artritit reaktiv

Treshe klasik i shenjave të artritit reaktiv përfshin zhvillimin e konjuktivit, urethritis dhe artritit të vërtetë.

Simptomat e artritit reaktiv zakonisht shfaqet 2-4 javë pas klinikë veneriane apo infeksion intestinal. Fillimisht i zhvilluar uretritin, e cila karakterizohet me urinim të shpeshtë me dhimbje dhe djegie. Pas duke treguar shenja të konjuktivit - marramendës, skuqje dhe dhimbje në sy. Në mënyrë tipike, uretritin dhe konjuktivitet simptomat janë të butë.

Kohët e fundit manifeston artrit, arthralgia manifestuar, edemë, hipertermia lokale, skuqje e joints. Duke filluar me subfebrile akute arthritis, përkeqësimit të shëndetit, që përfshin 1-2-nyjet e gjymtyrë të ulëta (interphalangeal, plyusnefalanhovyh, kyçin e këmbës, thembra, gju), të paktën - nyjet e duarve. Për shkak të edemë dhe dhimbje vuajnë funksion të përbashkët, shpesh shënuar vertebralhii.

Simptomat e artritit reaktiv vazhdon për 3-12 muaj, e ndjekur nga një regresioni të plotë të klinikës. Rreziku i artritit reaktiv është një probabilitet të lartë të përsëritjes dhe inflamacion kronik të lezioneve gradualisht në rritje numri i nyjeve.

Format tipike të artritit reaktiv sëmundjes Reiter së i takon, duke kombinuar, ndryshimet inflamatore të nyjeve, sytë, dhe të traktit urinar.

Komplikimet artrit reaktiv

Për shkak të artritit reaktiv transferuar në disa pacientë (rreth 12%) e zhvilluar këmbët këmbë shumë. Format e rënda mund të shkaktojë inflamacion dhe shkatërrimin e pronës (ankylosis) të përbashkët. Uveitis i përsëritur ose të patrajtuara lehtëson zhvillimin e shpejtë të cataracts.

Diagnoza e artritit reaktiv

Ndryshimet në gjakun periferik i pacientëve me artrit reaktiv rritje të dukshme në normë sedimentation eritrociteve; Gjaku venoz zbuloi rritjen e proteinave C-reaktive në sfondin e testeve negative për faktorit reumatoid (RF) dhe faktor antinuclear (ANF). Një shënues i veçantë që tregon praninë e artritit reaktiv është identifikimi HLA antigjenin 27.

Për diagnozën diferenciale të artritit reaktiv artritit reumatoid të origjinës duhet të konsultoheni me një rheumatologist. Në varësi të infeksionit që shkaktohet artritit reaktiv, pacienti është dërguar për ekzaminim në urolog apo sëmundjeve veneriane.

Studimet PCR e materialit biologjik (strisho gjaku te traktit gjenital, feces) sugjeron mundshëm patogjen dhe të shkaktojnë artrit reaktive. Në mbjellje patogjene përbashkëta fluide mungojnë, duke lejuar diagnozë të diferencuar të artritit bakteriale.

Në nyjeve reaktive artritit radiografi nuk është vlera kritike diagnostike, por shpesh zbulon nxit thembra, vetëm sa forcon paravertebral, këmbët periostitis kockave. Kryerja e birë të përbashkët ose Arthroscopy zakonisht nuk është e nevojshme.

Trajtimi i artritit reaktiv

Parimi themelor i trajtimit reaktive arthritis është për të hequr në fokus kryesor të infeksionit në traktin urogjenital ose zorrëve. Designed terapi arsyetuar etiologically antimicrobial në doza optimale për një periudhë prej të paktën 4 javë. Në artritit reaktiv i shkaktuar nga infeksioni chlamydial, medikamente janë makrolid përdorura, tetracycline, fluoroquinolones. Partnerët e çastit seksuale të trajtohet edhe me test negativ për klamidia. Në mungesë të folësve pas kursit antibiotik të ri-përcaktojë një grup tjetër.

Për të eliminuar përgjigje inflamatore në nyje të qenë NSAIDs trajtuara; nëse artrit rënda - kortikosteroidet (prednisone), si një sistem, dhe me anë të injeksioneve intra dhe periarticular. Futja e kortikosteroideve në rajonin e nyjeve sacroiliac është kryer nën CT.

Një kurs të zgjatur të artritit reaktiv mund të kërkojë anti-inflamator emërimit terapi drogë themelore - sulfasalazine, methotrexate.

Përdorimin e drogës TNF-frenues (etanercept-apfa, ynflyksymaba) për të trajtuar edhe më rezistent në formë terapie të sëmundjes, të qethur shkurt shenja të artriti, spondylitis, Uveitis akute.

Futja e qelizave burimore në pacientët me artrit reaktiv ndihmon për të rivendosur strukturën e dëmtuar kërc, të normalizuar metabolizmin, eliminimin e inflamacion në të përbashkët.

Në formimin e exudate inflamatore prodhuar evakuimin e tij nga zgavrën e përbashkët. Përdorur në vend krem ​​anti-inflamator, ointments, gels, aplikimin e dimexide. Ndër metodat e terapisë fizike në pacientët me artrit reaktiv preferuar hydrocortisone phonophoresis, modulating sinusoidale-tanishëm (SMF), Cryotherapy, stërvitje.

Pas lehtësim të procedurave të shkallës emëruar inflamacion akut për të rivendosur funksion të përbashkët - banja terapeutike (me kripëra të Detit të Vdekur, sulfidit të hidrogjenit, sernistovodorodnye), baltë.

Parashikimi dhe parandalimin e artritit reaktiv

Term prognozë artrit ndryshueshme reaktive. Në 35% të pacientëve simptoma inflamator zhduken brenda gjashtë muajve, dhe pas kësaj sëmundje nuk është restauruar. Në të njëjtin numër të pacientëve me simptoma të përsëritet artrit, enterit, reagime sistematike. Në 25% të rasteve të artritit bëhet trend kronik kryesor i një progres të vogël. Një tjetër 5% e pacientëve me përvojë formë të rëndë të artritit reaktiv, e cila çon përfundimisht në ndryshime destruktive dhe nyje spondylitis dhe shpinë.

Masa kryesore e parandalimit arthritis reaktive është parandalimi parësor të enterike (salmonellozave, yersiniosis, kampilobakteriozat, dizenteri) dhe urinar (klamidia) infeksionet.