Rheumatoid arthritis


  • Klasifikimi i Rheumatoid Arthritis
  • Simptomet e Rheumatoid Arthritis
  • Komplikimet e Rheumatoid Arthritis
  • Diagnoza e Rheumatoid Arthritis
  • Trajtimi i artritit reumatoid
  • Parashikim dhe parandalimin e artritit reumatoid

Arsyet që kontribuojnë në zhvillimin e artritit reumatoid nuk është krijuar në mënyrë të besueshme. Natyra i vendosur i trashëguar i shkeljeve të përgjigjeve imunologjike dhe roli i etiofaktorov infektive (virusi Epstein-Barr, një retrovirus, cytomegalovirus, mykoplazmat, herpes virusit, rubeolës, etj). 

Patogjeneza e artritit reumatoid bëjnë autoimuniteti zhvilluar në përgjigje të faktorëve të panjohur etiologjikë. Këto reagime janë manifestuar zinxhir të ndryshimeve të ndërlidhura - inflamacion të membranës synovial (sinoviti), formimi i indeve granulimi (pannusa), rritjen e saj dhe depërtimi në strukturën kërc me shkatërrimin e këtij të fundit. Rezultati është zhvillimi i ankylosis reumatoid artrit, contractures kronike të indeve inflamacion paraartikulyarnyh, deformime, subluxation përbashkët.

Klasifikimi i Rheumatoid Arthritis


Për karakteristikat klinike dhe anatomike të dallojë format e artritit reumatoid:

  • ndodhin lloj të artritit, ose Oligo-monoartrit;
  • karakterizohet nga simptoma sistemike;
  • i kombinuar me sëmundje të shpërndara indeve lidhës, deformimeve osteoarthritis, reumatizmi;
  • formë të veçantë (arthritis mitur, Still sindromit dhe Felten)

Për karakteristikat imunologjike të dalluar variante seropozitiv artritit reumatoid dhe negativiteti që ndryshojnë zbulimin ose mungesa e faktorit reumatoid në serum dhe lëngun e përbashkët.

Dinamika kurs i artritit reumatoid ndryshon. Shpejt opsion progresiv është shumë Aktivitet: erozirovanie indeve të kockave joints deformim, lezionet sistemike brenda 1 viti e sëmundjes. Ngadalë zhvillimit të artritit reumatoid edhe shumë vite më vonë nuk shkakton ndryshime bruto morfologjike dhe funksionale në nyje ndodh pa përfshirjen sistematike.

Nga aktiviteti ndryshimet morfologjike dallojnë tre fazat e artritit reumatoid.

Me një aktivitet minimal (unë në.) Procesi shënoi një dhimbje të lehtë në joints, ngurtësi kalimtare në mëngjes, nuk ka hipertermia lokale.

Rheumatoid arthritis ndërmjetme (II c.) A është e karakterizuar nga dhimbje në pushim dhe në lëvizje, orë ngurtësi, kufizimit dhimbshme e lëvizshmërisë, fenomeneve të qëndrueshme exudative në nyje, lëkurë të moderuar hipertermia lokale.

Për aktivitet të lartë (III c.) Rheumatoid arthritis është një arthralgia tipik i rëndë, shprehu djersë në joints, skuqje dhe ënjtje të lëkurës, ngurtësi të përjetshme, të rëndë kufizon lëvizshmërinë.

Si nga shkalla e shkeljes së funksioneve themelore në artrit reumatoid dalluar FN fazë unë, II dhe FN FN III. Çrregullime funksionale të Parë në. karakterizohet nga dëmtime minimale të lëvizshmërisë mbajtjen kompetencë profesionale. Në fazën II FN reduktuar ndjeshëm lëvizjen e përbashkët, zhvillimin e qëndrueshëm të contractures vetë-kufizuar dhe të çon në aftësinë e kufizuar. Faza III artrit reumatoid FN përcaktohet tuhopodvyzhnostyu ose pasuria totale e përbashkët, humbja e aftësive vetë-shërbimin dhe nevoja për kujdes të vazhdueshëm për pacientët të tilla.

Simptomet e Rheumatoid Arthritis

Dominant në artritin reumatoid klinik është sindromi i përbashkët (arthritis) me një dy rrugë përfshirjes tipike simetrike e nyjeve.

Në fazën prodromal është shënuar lodhje, arthralgia korrente, dobësi e përgjithshme, djersitje, subfebrile, ngurtësi në mëngjes. Debutimi i pacientëve artrit reumatoid është i lidhur zakonisht me një faktorë ndryshim meteorogical, sezonet (vjeshtë, pranverë), periudha fiziologjike (pubertetit, pas lindjes, menopauzë). Precipitimin shkaku e artritit reumatoid mund të jetë infeksion, ftohje, stresi, trauma, etj

Në fillim akut dhe subakut e reumatoid artrit ethet e vërejtura, mialgjia dhe arthralgia prerjes; në progresion i paqartë - ndryshime të rriten të gjatë dhe jo i shoqëruar nga dëmtime të konsiderueshme funksionale. Për klinika artrit reumatoid në mënyrë tipike të tërhequr nyjet e këmbët dhe duart, dore, gju dhe nyjeve bërryl; në disa raste, lezionet e konsiderojnë hip joints, supe dhe shpinë.

Ndryshimet objektive në artrit reumatoid përfshijnë grumbullimin intra-kyçeve fluide, edemë, dhimbje prekje të mprehtë, kufizime të lëvizjes, hipertermia lokale dhe t'i shtyer të lëkurës. Progresi i artritit reumatoid çon në fibrozirovaniya synovial cipë dhe indet periarticular dhe, si pasojë, deformim i joints, contractures, subluxations. Si rezultat i artritit reumatoid ndodh zneruhomlenist ankylozyrovanye dhe nyje.

Çdo dëmtim synovial mill gilcë e dorës - tenosinovit shpesh zhvillojnë sindromi i kyçit të dorës (i kyçit të dorës) kanalizuar bazën pathogenetic është pezmatim nervi i nervore mesatare, si rezultat i compression. Vihet re paresthesia, ul lëvizshmërinë dhe ndjeshmërinë e mesme, tregues dhe gishtit; dhimbje të përhapet në të gjithë parakrah.

Extraarticular Zhvillim (sistem) tregon një formë tipike për artrit reumatoid rëndë prirje seropozitive afatgjatë.

Muskujt humbjen (intercostals, hypothenar dhe thenar, parakrahët muskul zgjatues, femurit drejt, sciatic) tregon atrofi, ulur fuqinë e muskujve dhe tonin, mioziti fokale.

Në të angazhohen në reumatoid artrit lëkurës dhe indeve të buta duket e thatë dhe ystonchennost epidermë, hemorragji; melklochahovye nekroza mund të ndodhë rajonin subungual, që çon në gangrenë e falangave skajor. Mungesa e pjatë gozhdë gjak çon në brishtësisë, striations dhe degjenerim.

Simptomet tipike të artritit reumatoid janë nënlëkurore nodules indeve lidhës janë 0,5-2 cm në diametër Për nodules reumatoid formë karakteristike rrumbullakosura, konsistencës i dendur, lëvizshmërisë, pa dhimbje, të paktën -. Pronës për shkak të kohezionit të aponeurosis. Këto struktura mund të bartin karakter të vetme ose të shumëfishta të jetë e lokalizimit simetrik ose unsymmetrical në forearms dhe qafën. Formimi i nodules reumatoid në miokardit, mushkëritë, strukturat e valvulave të zemrës. Shfaqja e nodules lidhen me rëndim e artritit reumatoid, dhe zhdukja e tyre - e faljen.

Forma më e rëndë e artritit reumatoid ndryshojnë ndodhin me limfadenopati, humbja e traktit digjestiv (enetritami, kolit, amiloidosis rektal Mukoza), të sistemit nervor (nevropati, polyneuritis, çrregullime funksionale autonome), përfshirje të frymëmarrjes (shfrim, fibrozë përhapur, pneumonia, fibrosing Alveolite, Bronchiolitis), veshkat (glomerulonefriti, amiloidosis) sytë. Nga enët e mëdha dhe zemra në artrit reumatoid mund të ndodhë endokardit, perikardit, miokardit, enët arterit koronare, aortyt granulomatoz.

Në vistseropatiyi reumatoid panarteriita shkak shënuar simptomat e lëkurës si skuqje të lëkurës polimorfike dhe plagë; Sindromi hemorragjike (i hundës, gjakderdhje mitrës), sindromi trombotike (trombozë mezenterike).

Komplikimet e Rheumatoid Arthritis

Komplikime të rënda të shkaktuara nga artriti reumatoid, mund të shërbejë si sëmundje të zemrës (infarkt miokardi, mitrale dhe pamjaftueshmërisë aortës, stenozë aortës), të mushkërive (fistula bronhoplevralnyy), dështimi kronik i veshkave, poliserozita, amiloidosis organeve të brendshme.

Diagnoza e Rheumatoid Arthritis

Dyshimi i artritit reumatoid është një tregues për rheumatologist konsulente.

Research zbulon gjak të anemisë periferike; rritjen e bardhë qelizë të gjakut numërimin dhe shkalla e eritrociteve sedimentimit është e lidhur direkt me aktivitetin e artritit reumatoid.

Shënuesit tipike imunologjike në artrit reumatoid janë zbulimi i, duke zvogëluar numrin e T-limfociteve, rritjen e kriohlobuliniv, antitrupat e zbulimit antikeratinovyh (AKK).

Nga kriteret radiologjike për artrit reumatoid përfshijnë zbulimin e përhapur dhe i ndotur osteoporozën epiphyseal, ngushtim të përbashkët hapësirë, erozioni kufiri. Sipas MRI emëruar përbashkët.

Për lëngjet kampionimit intra bërë birë të përbashkët. Në mikroskopi përbashkët fluide zbuloi shenja nonspecific inflamatore. Research membranë synovial biopsi në artrit reumatoid tregon hypertrophy dhe rritje në numrin e fibrave; Përhapja e plazmës, qelizat limfoide dhe veshja (sinoviotsitov) membranat kyçeve; depozitimi fibrion; Fushat e nekrozë.

Trajtimi i artritit reumatoid

Baza e terapisë në artritin reumatoid është qëllimi i normës së shpejtë (anti-inflamator) dhe themelor (modifikimin e sëmundjes) droga.

Shpejtësia grup përfshijnë NSAIDs (Diclofenac, ibuprofen, naproxen), steroid, inflamacion kupyruyuschye dhe dhimbje. Përdorimi i barnave themelore (sulfasalazine, hidroksihlorokvina methotrexate, leflunomide) mund të arrijë faljen e artritit reumatoid dhe për të parandaluar / ngadalësojnë degjenerim e joints.

Deri droge relativisht re përdorur në trajtimin e artritit reumatoid përfshijnë agjentët biologjik që bllokojnë proteinen pro-inflamator cytokine - tumor faktor nekrozë (anakinry, etanerseptu, ynflyksymab, ADA). Preparatet ynaktyvatorov TNF-futur në formën e injeksioneve dhe përshkruara në kombinim me medikamente të bazike.

Metodë premtuese dhe premtues të trajtimin e artritit reumatoid është terapia e qelizave qëllim përmirësimin trophism dhe ripërtëritjen e nyjeve.

Përveç ilaçeve në shfaqje reumatoid artrit e jashtëtrupor hemokorrektsii - krioafereza, plasmapheresis membrana, terapi jashtëtrupor, ujëvarë plazma filtrimit. Pacientët me artrit reumatoid janë të rekomanduara klasa stërvitje, not.

Në mënyrë për të rivendosur funksionin dhe strukturën e nyjeve të përdorura kirurgji - Arthroscopy, zëvendësimin e përbashkët të nyjeve të dëmtuara.

Parashikim dhe parandalimin e artritit reumatoid

Inflamacion i izoluar, joints 3/1 lokalyzuyuscheesya-së nuk janë të theksuara në artrit reumatoid jep shpresë për një prognozë të favorshme. Nga afat kushte rënduese faktorë sëmundje përfshijnë artrit, dhe rezistenca ndaj shënuar terapinë e inflamacionit, praninë e manifestimeve sistemike.

Në mungesë të metodave parandaluese mund të jetë vetëm parandalimi i mesëm i artritit reumatoid, e cila përfshin acarimin, monitorimi klinik, shuarje e infeksionit vazhdueshme.