Retinë


  • Arsyet retinë
  • Retinë Klasifikimi
  • Simptomat retinë
  • Diagnoza retinë
  • Trajtimi i retinë
  • Parashikimi dhe parandalimi i retinë

Retin-A (nga latinishtja. Retinë) është struktura më e rëndësishme dhe më e ndërlikuar e syrit që përmban photoreceptors (shufra dhe kone) dhe siguron funksionin e vizionit qendror dhe periferik. Faleminderit kone arrijë mprehtësi të lartë vizuale dhe perceptimin ngjyra, duke përdorur shkopinj - vizion periferike dhe muzg. Prandaj, retina kryesisht të prekur funksion vizuale. Duke pasur parasysh lidhja anatomike me choroid (choroidal), pezmatimi i retinë rrallë ndodh në izolim, dhe shpesh marrin formën e prapmë Uveitis - chorioretinitis.

Arsyet retinë

Në shumicën e rasteve retinë shkaktuar nga hematogjene në mikroorganizmave tij retinë dhe toksina të tyre nga vnehlaznoho vatrave të infeksionit. Retinë mund të sillen në nga shoqërues lëvizje pielonefrit, pneumoni, endokardit, erizipela, tuberkulozi, sifilizi, meningjiti, sepsa. Agjentët e metastatic (septike) retinë duket stafilo-, strepto-, Pneumokokut, mikobakteret tuberkuloz, i zbehtë Treponema dhe sëmundjeshkaktues tjera bakteriale.


Gjenden rrallë në oftalmologji e retines etiologji virale e shkaktuar nga patogjenë herpes simplex, herpes zoster, adenovirus, virusin e gripit, fruthit, etj Në disa raste, retina zhvillohet në toxoplasmosis, tyfah, sarkoidosis, aktinomikozës, bruceloza, lebre. Retinitis endogjen mund ngrit mbi bazën e diabetit, një sëmundje autoimune, leucemia.

Retinitis ekzogjene mund të jetë për shkak të dëmtimit mekanik e syve me lëndime retinës, djegiet e thella, ulçerë corneal, rrezatimi jonizues apo rrezet e diellit direkte. Përveç këtyre, aty e retines etiologji të panjohur; Gjithashtu, nuk e përjashtojnë ajer e tyre trashëgimore.

Retinë Klasifikimi

Prandaj parimi dëshirore Klasifikimi me mëngë të dalluar retines endogjen dhe exogenous. Lezionet endogjene retinës përfshijnë:

  • retinitis, zhvilluar kundër sfondit të sëmundjeve infektive: tuberkulozi, sifilitik, toksoplazmennoe, brutselleznyy, lebrës, septike, etj
  • retinitis shkaktuar nga sëmundjet e metabolizmit dhe të sistemit të gjakut:. diabetik, albuminuricheskiy, leukemic dhe t e.
  • retinitis etiologji të panjohur, exudative, herpes, etj ..
  • retinitis trashëguar, pigmentoza retinitis dhe variantet e saj. Në oftalmologjisë bashkëkohore retinitis i trashëguar atribuohet degjenerim i retinës (retinopathy).

Forma ekzogjene e sëmundjes paraqitet me diell, traumatik dhe llojet dytë retinë.

Lokalizim dallojnë shpërndahet, shpërndahet dhe të lokalizuara retinë retinë që zhvillon në qendër të retinës, rreth enëve të gjakut apo Dzn.

Inflamacion rezultante shkakton shkatërrimin e elementeve retinës në fokus inflamatore, infiltrimit lymphocytic e retinë dhe shtresave choroidal. Organizimi e inflamacionit fokale shoqëruar me formimin e indeve mbresë. Me shpërbërjen e elementeve retinë retinës nervore, degjenerim yndyror të qelizave qendër dhe fibrave mbështetëse Müller, të shkatërrimit të shufra dhe kone, epiteli nekrotyzatsyy pigment. Përgjigja e enëve të gjakut karakterizuar nga simptomat e vaskulitis, duke ndryshuar enët e kalibrit, mbyllje e pjesshme dhe zhdukje përfundimtare. Shpesh hemoragji atje shumta në retinë vetë dhe në bazë të saj.

Simptomat retinë

Inflamacioni i retinë shkon pa probleme, kështu kryesor manifestime subjektive retinë është gradë e mprehtësisë së zvogëluar vizuale ndryshme. Në vizionin më të madhe qendrore shqetësuar lokalizimin e vatrave inflamatore në rajon makular; në këtë rast gjithashtu vuan nga ngjyra. Në periferi të retinës janë dëmtuar defekte në terren vizuale që dalin nga humbja e zonave të caktuara ("vizionin tunel"), të reduktuar adaptim temnovaya.

Shpesh, ka retinë metamorfopsyya - shtrembërim i vizionit, objekteve paqartë dhe fotopsyy - ndjenja flashes dritë (shkëndijë rrufe) sytë.

Rezoluta retinë shoqëruar nga formimi i dhëmbëza të mëdha chorioretinal dhe ulje të vazhdueshme në vizion. Në retinë mund hemorragji origjinën në indin e retinë dhe tejdukshëm (hemophthalmus), reparti exudative ose tërheqje retinal, atrofi optike. Me përhapjen e infeksionit të indeve të tjera të syrit mund të zhvillojë uveitis, pezmatim nervi optik, dhe endoftalmit Panophthalmitis me humbjen e mëvonshme të syrit.

Diagnoza retinë

Diagnoza dhe diferencial diagnoza e formave të ndryshme të retinës është kryer në bazë të testeve të syrit (vizometriya, definicion i pangjyrë ngjyra dhe fusha pamore, rrethues kompjuter, testimi ngjyrë), shqyrton strukturat e syrit (ophthalmoscopy, Transillumination, fundus biomicroscopy), optike dhe X-ray studimeve (tetor , angiografi ndriçim fluoreshent). Etiologji retinë është themeluar në bazë të anamnezën epidemiologjik e pacientit.

Vlera më e lartë në diagnozën e një vlerësimi retinë fundus. Model Oftalmoskopicheskaya karakterizuar nga tuberkulozi shpërndahen lezione retinë retinës me praninë e lezioneve të shumta të vogla dhe disa të mëdha chorioretinal. Në retinë sifilitik fundus periferi përcaktuar vatra të shumta të lehta dhe të errët ngjyra ("kripe dhe piper"), ënjtje e shpërndarë të retinës dhe Dzn, zonat pigmented të atrofi të choroid. Retinë Toksoplazmovyy ndodh me lezione membranat sy të dytë (yrydotsyklytom dhe episcleritis), me ophthalmoscopy përcaktohet fireplace qendror topolak ngjyrë të verdhë-gjelbër me shenja të inflamacionit perifocal. Në retinë me diell në fundus së pari definuar spote të verdhë-bardhë me rim gri, të cilat janë pastaj konvertohet në zjarr të kuqe të përcaktuar qartë.

Në studimin e fushave vizuale tregojnë scotoma (periferike, navkolotsentralni, qendror), ngushtim koncentrik të fushave vizuale. Duke përdorur Angiografia kontrasti anijet e retinës janë ndryshime vaskulare: ngushtimi i tyre apo zgjerim, i pabarabartë fole arsim kalibër, zhdukje. Tomography optike koherenca në retinë ndihmon për të vlerësuar ndryshimet strukturore në indet e retinë. Për të vlerësuar më tërësisht funksionin e retinës kryer studime electrophysiological - elektroretinohrafii, frekuencën dridhje fusion kritik, etj

Për të krijuar një patogjen bakterial ose viral është kryer kultura e gjakut për sterilitet, PCR dhe ELISA studimeve. Kur dyshohet retinë autoimune etiologji të kryejnë teste specifike imunologjike.

Deri në diagnostikimin dhe trajtimin e retines etiologji të veçantë përveç okulist përfshira specialistë të tjerë të ngushta: TB, sëmundjet veneriane, sëmundjet infektive, rheumatologist, endocrinologist, etj dyabetoloha

Trajtimi i retinë

Krijimi shkaku dhe patogjen retinë kryesisht lehtëson trajtimin e saj. Etiologic Designed bazuar terapi komplekse anti-inflamator, antibiotikët (lokale instalacioni, parenterale), Kortikosteroidet (pika sy dhe pomadë). Në retinë viral aplikojë antiviralë (injeksione subconjunctival dhe nxitësit parabulbarno interferon, marrja Acyclovir gojarisht dhe t. F.). Në tuberkuloz, frëngjyzak, toksoplazmennoho retinë të mirë në terapi të veçantë përfshin drogë që kanë për qëllim trajtimin e infeksioneve specifike.

Në trajtimin e retinë përdorur vasodilator dhe antispasmodic agjentët, droga që rrisin metabolizmin në indet e retinës (grupet vitaminë A, E, B, etj). Procedura vijim elektroforezë me një solucion të klorur kalciumi.

Kur turistik hemophthalmus të vitrektomii, me procedurë të retinës reparti është kryer lazerkoahulyatsyy.

Parashikimi dhe parandalimi i retinë

Rezultati retinë në të gjitha rastet është në shkallë të ndryshme përkeqësimin e shënuar në funksion vizuale. Restaurimi i plotë i zakonisht ndodh.

Parandalimi i retines endogjen fjala për zbulimin e hershëm dhe trajtimin adekuat të sëmundjes themelore. Shmangni dëmtime të syrit, parandalimin e retinë diellore - përdorin mbrojtje sy nga drita.