Rinitit


  • Mekanizmi i rinitit
  • Rinitit akut
  • Rinitit kronike
  • Kataral rinitit
  • Rinitit hypertrophic
  • Rinitit atrofik
  • Ozen (rinitit me erë të keq atrofik)
  • Vasomotor rinitit
  • Rinitit Mjekësi

Rinitit (rrufë) - inflamacion në rreshtim zgavrën e hundës. Manifestuar nga edema dhe hundës të ngjeshur, dega hundës me sekrecion të bollshme mukozës, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash dhe tsarapanem në zgavrën e hundës, përkeqësimin e erë. Rinitit akut mund të shkoni në një kronike, duke çuar në mosfunksionimin e funksionit të frymëmarrjes dhe ndryshimet në mushkëritë dhe zemrën. Përhapja e mundshme e inflamacionit në pjesë të tjera të sistemit të frymëmarrjes, zhvillimin e sinusit, otitis, pezmatim i fytit, faringjit, tracheitis, bronkit, pneumoni.

Ka shumë shkaqe të rinitit, dhe shumë klasifikime të sëmundjes, disa dhjetëra subspecies Klasifikimi rinitit. Në shumicën e rasteve rinitit është një manifestim i zakonshëm i sëmundjes.

Mekanizmi i rinitit


Hundës zgavër ka disa funksione. Ajo warms, moistens dhe pastron ajrin pjesërisht thithur. Inflamacion i mukozës nazale shkaktohet nga ndikimin e një ose më shumë faktorë negative. Shkaku i rinitit mund të jetë bakteret, viruset, pluhur, ajrit të ftohtë, alergeneve, substancat ngacmues, etj Çfarëdo shkaku i sëmundjes, inflamacion në zgavrën e hundës me rinitit është e zakonshme.

Në mukozës të kavitetit nazal është një numër i madh i enëve të gjakut. Në rinitit rrjedhjen e hundës së gjakut të prishur, zhvillon stanjacion gjakut. Pjesa lëngshme e enë gjaku mur propotivaye nëpër indet përreth. Hundës Mukoza shtohet, duke e bërë atë frymëmarrje të vështirë hundës. Si rezultat i procesit inflamator, ka një sasi të madhe të shkarkimit.

Rinitit akut

Rinitit akut është natyra infektive, e shkaktuar nga viruset ose bakteret. Probabiliteti i rinitit akut rrit me rënie rezistencën e organizmit si pasojë e hipotermi.

Sëmundja shfaqet në tre faza. Shqetësuar fillimisht rinitit sëmurë dhe ndjenjë itchy e tensionit në zgavrën e hundës. Ka teshtitjes, sytë e përlotur. Faza e parë e rinitit akut mund të shoqërohet me dhimbje koke, rraskapitje e përgjithshme, ethe. Zgjat nga disa orë deri në një ose dy ditë.

Faza e dytë e sëmundjes shoqërohet me kongjestion nazal, vështirësi të frymëmarrjes hundës, shkarkimin obilnymy vodyanistymy, rrufitje dhe të reduktuar ndjenjën e nuhatjes. Në fazën e tretë të ndarjes akute rinitit bëhet e trashë, Muço-qelbëzuese, numri i tyre zvogëlohet, ndërsa pacienti është ende i shqetësuar për kongjestion nazal.

Rinitit akut zgjat 7-10 ditë. Zakonisht përfundon në shërim. Ndonjëherë bëhet e rinitit kronike. Ajo mund të jetë i komplikuar nga faringjit, pezmatim i fytit, pezmatimi i sinuseve (sinusit, sinusit, etmoyidyt), otitis media, bronkit dhe pneumoni.

Mjekimi i rinitit akut përfshin ilaçe, ngrohje dhe procedurën distracting (mustardë në zonën e ROC, thembra UFO, banjot këmbë). Për të lehtësuar frymëmarrje hundës emërojë vasoconstrictor lokale (sanoryn, Otryvin, halazolin, ephedrine). Antibiotikët janë treguar vetëm për rinitit akut bakteriale. Në rinitit virale terapia me antibiotikë është e padobishme.

Rinitit kronike

Kronike rinitit - një grup i madh i sëmundjeve që mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, kursin klinik të ndryshme dhe kërkojnë qasje të ndryshme për terapi.

Kataral rinitit

Arsyet kataral rinitit - uljen statusin imunitar, ftohjet e shpeshta, nivelet e larta të ndotjes thithur ajrin. Kataral rinitit shpesh zhvillon në sëmundjet kronike të traktit të sipërm respirator (faringjit, sinusit, grykët kronike).

Për rinitit kataral e karakterizuar nga vështirësi të moderuar në frymëmarrje nazal, ul ndjenjën e erë, mukusit nga zgavrën e hundës. Pacientët tregohet lehtësim të frymëmarrjes hundës kur ndryshon sjellje ose për të ushtruar. Në hyperemia rinoskopii të mukozës.

Në trajtimin e kataral rinitit nëse është e mundur duhet të eliminojnë faktorët negative që shkaktojnë sëmundje. Mjekimi është kryesisht lokale. Aplikoni astringents (zgjidhje protargola ose Collargolum), ointments antibacterial, Dush hundës, antiseptics duke përhapur, tub kuarc, elektroforezë, UHF. Kur dështimi i terapisë konservatore kryej cryodestruction ose të djegurit hundës acid trichloroacetic mucous.

Rinitit hypertrophic

Për këtë formën e rinitit kronike karakterizuar nga përhapja e indit lidhor në kavitetin nazal. Ndikuar kryesisht mbrapa dhe fundin e poshtme të turbinate mesme dhe inferiore. Rinitit hypertrophic mund të zhvillohet në adenoids, sinusit kronik, grykët kronike, acarim i drejtpërdrejtë kimike e zgavrën e hundës. Rinitit kronike kontribuon në hipertension dhe alkoolit abuzimit.

Pacientët me rinitit hypertrophic kongjestion nazal janë të shqetësuar, e cila mund të jetë i përhershëm dhe i theksuar. Shkelja e shkaqeve të hundës frymëmarrjes e dhimbje koke, zvogëluar ndjenjën e nuhatjes dhe dëgjimit, votë huhnyavosti. Në audiologist rinoskopii zbulon ngushtimi i pasazhe hundës dhe rritje turbinate.

Rinitit hypertrophic është një tregues për trajtim kirurgjik. Në përgjithësi, të kryejë cryodestruction ose të djegurit Mukoza. Në hypertrophy rënda konhotomiya e kryer (heqjen e pjesshme ose e plotë e turbinate inferiore).

Rinitit atrofik

Proceset mukozale atrofi mbizotërojnë. Shkaqet rinitit atrofik nuk është plotësisht i qartë. Besohet se sëmundja mund të jetë shkaktuar nga klima e pafavorshme, rinitit shpeshta akute, rreziqet profesionale (gëlqere, pluhur çimento dhe duhanin) dhe operacionet obshirnymy në zgavrën e hundës. Ka një predispozitë gjenetike për zhvillimin e rinitit atrophic.

Rinitit atrofik duket crusts thatë dhe të formojnë në hundë, ndjenja e shtrëngim, periodikisht nosebleeds të vogla. Me përhapjen e atrofi në reduktimin rajon nuhatjes mundshëm ose humbje e erë. Në matte dukshme rhinoscopy, i thatë, i zbehtë Mukoza e mbuluar me një crusts të hollë të verdhë apo të gjelbër.

Trajtimi i atrophic rinitit konservator. Topically aplikuar Razmyahchayuschye, dezinfektues dhe pomadë irrituese dhe bie (vaj ijet, lëng të freskët aloe, i gëzueshëm (zgjidhje të naftës e vitaminave E dhe A), fizioterapi. Trajtimi i përgjithshëm përfshin marrjen stimulators biogenic (vitamina, ekstrakt placentë, FIBS, aloe ).

Ozen (rinitit me erë të keq atrofik)

Shkaqet e kësaj forme të rinitit nuk është kuptuar plotësisht. Ka teori infektive (dëm klebsyelloy) dhe teoria e sensibilitet trashëguar në ozeny. Për rinitit erë të keq atrophic karakterizohet me atrofi të mukozës mprehtë, shkarkimit të trashë që crusts zsyhayutsya në erë të keq. Kur rinitit qelbur shpesh një i hedh lëng i mureve të kockave nazale dhe turbinate hundës.

Pacientët ankohen për kongjestion nazal, thatësi itchy dhe të dhimbshme në hundë, shkelje e të nuhaturit, të dukshme për të tjerët shprehën erë të kalbur. Në rhinoscopy zbuloi mbulesë të trashë të errët gjelbër gjatë Kotorrit është i trashë pidhi shkarkimit. Kur kocka atrofi hundës zgavër zgjeruar.

Mjekimi është konservator. Për të hequr crusts hundës zgjidhje larë zgavër Dioksydyn, zgjidhjet e dobëta të Permanganat kalium ose peroksid hidrogjeni. Pas larjes swabs hundës zgavër injektuar me melhem anti-bakterial. Një antibiotikët.

Vasomotor rinitit

Vasomotor rinitit zhvilluar në një numër të sëmundjeve dhe kushtet që përfshijnë shkeljen e tonin e murit të enëve të gjakut (sindromi asthenovegetative, hipotension, Dystonia neurocirculatory, disa çrregullime endokrine).

Shkelja e turbinate vaskulare ton shkakton kongjestion i hundës alternuar. Reduktimi i erë në vasomotor rinitit zakonisht nuk do të zhvillohet.

Zgjedhja e metodave të trajtimit varet nga sëmundje themelor. Fizioterapi dhe forcim në këtë formë të rinitit paefektshëm. Përdorur me sukses embargon vnutrinosovoy shqiptuar nga glukokortikoideve dhe agjentët sclerosing. Ndoshta kirurgji (fotodestruktsyy lazer, shpërbërja ulrazvukovoho, halvanoakustika, submucosa vazotomiya).

Rinitit Mjekësi

Sëmundje është shkaktuar duke marrë një numër të medikamente (antipsychotics, qetësuesit, droga për të ulur presionin e gjakut) ose përdorimin e vazhdueshëm të vasoconstrictor hundë pika. Trajtim është për të zëvendësuar ose hequr të drogës.