Moles nevus


  • Shkaqet e moles (nevi)
  • Nevus Diagnoza
  • Metodat për heqjen e moles
  • Parandalimi i Melanoma

Moles ose nevi - një lindura ose kanë lindur gjatë jetës së formimit beninje pigment në lëkurë. Moles mund të jenë të ndryshme në formë, madhësi dhe ngjyra, në formën e spoteve të sheshtë apo konveks si mjegull, dot, ose i madh, nga drita të errët mishit-kafe. Nën ndikimin e agjentëve jo të favorshme të jashtme (sasive të tepërta të rrezatimit ultravjollcë, traumave nevus, etj) e moles mund të zhvillojnë tumore malinje - melanoma.

Shkaqet e moles (nevi)

Nevi kongjenitale


Shkaqet e moles (nevi) mund të ndahen në dy grupe: karakter të lindura dhe të fituara.

Nevi lindura janë zhvillimi vice embrional, bazuar në përçarje e melanoblastov migrimit qelizë (qelizat pigment shenjë paralajmëruese melanocytes) në tub neuroektodermale lëkurës. Grumbull KËTO qelizat pigment në lëkurë dhe të çojë në formimin e moles (nevi).

Trupi i nishaneve porsalindur nuk janë të dukshme, por ato kanë filluar të tregojnë disa viteve të para të jetës.

Në varësi të madhësisë së mole ndahen në të vogla (d - 0.5 deri në 1.5 cm), të mesme (d lo 1,5-10 cm) dhe të mëdha (diametër 10 cm). Nevi mëdha, duke zënë pjesë të veçanta anatomike të trupit (të tilla si mollaqe) janë quajtur gjigant.

Urith i vogël i sigurt në drejtim të degjenerimit në një tumor malinj, dhe të mesme, ozlokachestvlenyyu i madh dhe veçanërisht Giant në mënyrë të konsiderueshme më shumë të ngjarë. Probabiliteti i transformimit malinje në melanoma gjigant nevus është 10 në 50%. Njerëzit me Moles në trup të përmasave të mëdha, duhet të mbikëqyret nga një dermatolog dhe oncologist. Këto nevi mos jenë të ekspozuar ndaj rrezatimit ultravjollcë, dhe në disa raste një hoq më mirë profilaktike. 

Nevi e fituara

Mbi jetën e numrit të moles vazhdimisht në ndryshim. Ato mund të shfaqen në zonat e reja të trupit për të ndryshuar formën e saj, ngjyra, lehtësim. Prandaj, mol duhet monitoruar vazhdimisht veten e tyre dhe të tregojnë mjekun e tyre.

Shfaqja e moles gjatë gjithë jetës përcaktohet gjenetikisht në qoftë se mol nuk ka prindër, ata ndoshta do të kalojë në fëmijën.

Një rritje të konsiderueshme në numrin e moles që lidhen me endokrine dhe të organizmit ndodh gjatë adoleshencës dhe shtatzënia. Shfaqja e moles reja të provokojë infeksione të lëkurës (fytyre, acarim, skuqje të lëkurës, etj F.), Shkaktimi ndryshimet inflamatore në veshje e guaskës. Por katalizator më i fuqishëm për rritjen dhe për të rritur numrin e moles është lëkurë e tepruar insolancë. Prandaj, pronar i një numri të konsiderueshëm të moles duhet të kufizojnë veten për Aktivitetin dhomë me diell dhe të qëndrojnë nën diell. 

 Foshnjat nevi ndodhin në 4-10% të rasteve, dhe në moshën 15-16 vjet, ata kanë një vend për më shumë se 90% të njerëzve. Me moshën zvogëlon numër mole. Kështu, në 20-25 vitet e numrit mbi mesataret e trupit 40 deri 80-85 vjet, shumica e njerëzve nuk kanë asnjë moles. Në moshën e rritur, trupi i njeriut është 15-20 nevus. 

Në varësi të vendndodhjes së lëkurës fituar nevi janë të ndarë në vnutridermalnye (vile melanocytes të vendosura thellë në shtresën e lëkurës të lëkurës), epidermik (vile qelizave janë formuar në veshje e guaskës - shtresa e lartë e lëkurës) dhe të përziera apo kufitare (vile melanocytes të vendosura në kufirin e veshje e guaskës dhe dermis).

Blera vnutridermalnye dhe epidermik moles zakonisht duken si arra. Edge nevus, në shumicën e rasteve, ka formën e një banesë, ndjenjë të nxehtë me lëkurën, spote kafeje.

Nevus Diagnoza

Është me rëndësi jetike që të njohin moles malinje, për të dalluar atë nga nevi beninje. Diagnoza në kohë, në skenë i saktë i melanoma është çelësi i trajtimit të suksesshëm.

Në një intervistë me pacientin rezulton, kur formimi atje pigment (është e lindura apo të fituara), ndryshoi pamjen nevus, madhësinë, formën, ngjyrën. Nëse do të kishte ndryshime se ata ishin të shkaktuara nga ose (trauma, djeg, zeroja, duke u përpjekur për të uninstall), sa kohë më parë u shënuan ndryshime. Ajo rezulton mirë, ose nevus janë trajtuar dhe çfarë plan trajtimi ishte kjo. Gjatë shqyrtimit të moles apo spote rafinuar permasa e tyre, ngjyrën, formën, dhe karakteristika të tjera të dukshme.

Vizualisht i pamundur me besueshmëri të mjaftueshme për të dalluar mes tumoreve beninje dhe malinje, për diagnozë më të saktë kërkon studim të veçantë. Mbani në mend se biopsi (heqja e pjesshme e nevus) për studim histologjik kategorikisht e papranueshme.

Ajo është themeluar që çdo ndikimi traumatik (mekanike, kimike, rrezatimi) mund të shkaktojë degjenerimin e disa specieve melanomoopasnyh nevi, sidomos kufitare, një formë malinje. Prandaj, biopsia, dhe këto lloje të trajtimit kozmetike si electrocautery, Cryotherapy (Cryosurgery), heqjen e moles duke përdorur kimikate të kërcënojnë zhvillimin e tumoreve malinje. 

Material për nevi histologjike të studimit janë përdorur vija nga sipërfaqja e tumorit në qoftë se ajo është e plasaritur dhe gjakderdhje. Ditën tjetër ju jeni të gatshëm që të ketë rezultatin e rrobave hulumtimit, i cili është mbajtur nën një mikroskop. 

Ky studim duhet të bëhet vetëm në institucionet e specializuara të kancerit ku është e mundur menjëherë pas rezultatet nën anestezi lokale krejtësisht të hequr tumorin (tërheqje e 3-5 mm nga skajet) për studime të mëtejshme histologjike. Një ditë më vonë rezultati është gati.

Aktualisht, një metodë e re e diagnostikimit - epilyuministsentnoho mikroskopi. Hulumtimi kryhet duke përdorur një pajisje optike me dritë artificiale (Dermatoscope) direkt në sipërfaqen e trupit. Në formimin e pigment aplikuar disa pika të vajit vegjetal për të krijuar epilyuministsentsiy efekt (nuk ka vaj të mërkurën midis objektit të studimit dhe Dermatoscope), pastaj për të vendosur studim vë pajisjen. Kjo metodë hulumtim nuk e dëmtojnë nevus është më i saktë në përcaktimin e neoplazma strukturë pigment.

Metoda dhe kompjuteri diagnostifikimit është një nga metodat kryesore. Me kamera video dixhitale images rekord pigment Arsimin dhe ruajtur në kujtesë. Një program i veçantë kompjuterik përpunon të dhënat, krahason me bazën e të dhënave dhe i jep një përfundim të saktë.

Disavantazhi i diagnostifikimit të kompjuterit dhe epilyuministsentnoho mikroskopi është kostoja e tyre të lartë, e cila parandalon përhapur i tyre në vendin tonë.

Metodat për heqjen e moles

Melanoopasnye nevi nuk është e rekomanduar për të vë në dukje ndonjë procedurave kozmetike. Ata janë subjekt i detyrueshëm heqje kirurgjikale brenda indeve të shëndetshme. 

Çështja e heqjes së moles ngrihet për të pacientit në dy raste: kur tumori është një problem kozmetike, dhe në rastin e indikacioneve të kancerit. Kjo kategori është treguar varet metodë heqjen. Dhe në fakt, në të dy rastet vendimi është një specialist.

Dëshmi kozmetike

Për të zgjidhur problemin, moles kozmetike hiqni dhe birthmarks mund të jetë metodë kirurgjike duke përdorur azotit të lëngshëm (Cryosurgery), duke përdorur një aktuale elektrike të frekuencave të larta (electrocautery), duke përdorur një lazer apo nga radiosurgery.

Metoda tradicionale kirurgjike është veçanërisht i përshtatshëm kur të hiqni nevus thella apo gjera. Disavantazhi i metodë, kirurgjikale është një ngulit pas operacionit sepse Moles duhet të hiqet nga kanceri i lëkurës përreth në sipërfaqen e kërkesave excised diametër duhet të jetë 3-5 inç në varësi të nevus lokacionit. 

Cryodestruction - metodë e shkatërrimit të indeve të ftohta (të azotit të lëngshme temperaturat cryogenic). Mole zvogëlohet për të formuar një kore e thatë (kore) dhe mbron mëngjesin e të infeksionit. Kur ai përfundimisht rritet inde të shëndetshme. Duke iu drejtuar të hequr nevi cryodestruction që janë të turret me lëkurë. Ndonjëherë efekti i azotit zbatohet për indet e shëndetshme apo tërësisht shkatërron jonormal. Në rastin e fundit seancës përsëritje. 

Metodë përfshin efektin elektro termik të rrymës së lartë të frekuencave të indit hequr rreth zjarrit. Pas electrocoagulation nishan duhet të dërgohen në analizë histologjike. Mëngjes pas largimit me shërojnë kore nevus me formimin mbresë slabkovyrazhenoho. 

Më efektive sot konsiderohet formacionet e lëkurës hequr me një lazer. Ajo është përdorur shpesh për të hequr moles në fytyrë dhe pjesët e trupit. Avantazhet e lazer është diametër të vogël dhe thellësia e saktë e ndikimit, duke kursyer indet përreth. Një kore e vogël pas operacionit lazer mbron am nga infeksion dhe dhëmbëza. Pas largimit të moles vogla mbetet asnjë gjurmë në lezione të mëdha është nganjëherë depigmentation zonë.

Radiosurgery - metodë jo-kontakt i heqjes së indeve-pajisje Surgitron (Radyonozh) duke përdorur valët e radios. Përdorur gjerësisht në kozmetikë, është përdorur për të hequr formacioneve beninje dhe malinje karakter. Kombinon prerja pëlhurë, veprim shtrëngues dhe dezinfektues nuk lë dhëmbëza postoperativ.

Kanceri dëshmi të dyshimtë në aspektin e nevi malinje të transformimit të jetë i plotë prerje kirurgjikale brenda indeve të shëndetshme dhe shqyrtim të mëtejshëm histologjik.

Parandalimi i Melanoma

Kohët e fundit, tendenca e botës të rritet ndjeshëm incidencën e melanoma të lëkurës, veçanërisht në gratë e reja. Në burra, melanoma është lokalizuar shpesh në pjesën e pasme, dhe për gratë - në gjymtyrë të ulëta. Statistikat Incidenca e melanoma në lëkurë tepër zhgënjyese, ajo është katër pacientë per 100 mije popullatës ... Germinating të gjitha shtresat e lëkurës, qelizat e tumorit me gjak dhe limfatike të përhapet në të gjithë trupin, duke formuar metastaza të largëta (qelizat e tumorit të mesme) në mushkëri, mëlçi dhe tru. Vdekshmëria në melanoma të lëkurës është 50%. Të parandaluar zhvillimin e melanoma mund të ndiqni këto rekomandime:

  1. Nëse është e mundur, të eliminojnë të diellit gjatë aktivitetit të saj më të lartë 11-17 orë. Në verë, edhe në mot me re, 85% e rrezeve ultraviolet depërtojnë në lëkurë.  
  2. Mbani në mend se lëkura është zhytur UV dyshen reflektohet nga rërë, ujë dhe madje edhe dëborë.
  3. Sun Care (krem, kremra, sprays) të përkryer mbron lëkurën nga djegiet, por nuk garantojnë mbrojtje kundër zhvillimit të melanoma.
  4. Rrezitje në një dhomë me diell edhe provokon zhvillimin e kancerit të lëkurës dëm shumë ajo mund të shkaktojë për gratë nën moshën 28 ​​vjeç.
  5. Rregullisht dhe me kujdes duhet të shikojnë për moles ekzistuese dhe zhvillim. Kur ndryshimet e numrave kusht ose nevoja e konsultimit emergjente oncologist ose dermatolog.