Pityriasis Rhodiola dërdëllitje


  • Shkaqet e trëndafili lënë dërdëllitje
  • Simptomet e trëndafili lënë dërdëllitje
  • Diagnoza rozë lënë dërdëllitje
  • Trajtimi i pityriasis Rosea dërdëllitje

Pityriasis Rhodiola është një grup dërdëllitje sëmundjet e lëkurës polietiologichesky, që kombinon një emër të vetëm - ". Kore" Ky grup përfshin planus liken, herpes, Stryhuchyy dhe pityriasis versicolor. Elementet tipike në këto sëmundje janë njolla itchy që ndryshojnë në formë, vendndodhja, karakteristikat morfologjike dhe natyrën e rrjedhjes.

Pityriasis Rhodiola dërdëllitje është më e zakonshme në mesin e njerëzve 20-40 vjet. Në të moshuarit dhe fëmijët nën 10 raste janë tepër të rralla. Për të lënë rozë dërdëllitje në mënyrë tipike një rritje të konsiderueshme në incidencën në pranverë dhe vjeshtë periudha. Kjo sezonaliteti është tipike për ftohjet, kundër të cilit ka dërdëllitje zakonisht rozë liken.

Shkaqet e trëndafili lënë dërdëllitje


Shkaku i saktë dhe Patogjeneza e kuq pushimit dërdëllitje nuk është përcaktuar. Supozohet natyrën infektive dhe alergjike të sëmundjes, dhe Dermatologji prandaj modern e lidh këtë me një grup të eritemë infektive. Konfirmon zbulimin infektive teori në pacientët me dërdëllitje rozë liken reagim pozitiv ndaj administratës intradermal e vaksinës streptokoksike. Megjithatë, shumica e autorë janë të prirur të origjinës virale e sëmundjes, sepse rastet shpesh lindin shërohet nga SARS. Disa studiues argumentojnë se dërdëllitje rozë liken është herpevirusy 7 lloji.

Simptomet e trëndafili lënë dërdëllitje

Sipas raporteve të ndryshme në 50-80% të pacientëve me liken rozë dërdëllitje fillon me një lëkurë (të paktën 2-3) pllakë të nënës. Ajo karakterizohet nga ngjyra të ndritshme rozë, sipërfaqe me luspa dhe përmasave të mëdha prej rreth 3-5 cm në diametër. Pas rreth 7-10 ditësh të lëkurës ka lezione të shumta si njolla të vogla ngjyrë rozë që janë formë ovale ose të rrumbullakët. Lokalizimi i tyre tipik - lëkurë të gjymtyrëve dhe trungu. Zakonisht pllakë prind shfaqet në gjoks, pastaj përhapjen e puçrra në bark, ijë, hips, supet, krahët, këmbët dhe qafën. Një tipar dallues është rozë lënë dërdëllitje plan urbanistik skuqje përgjatë vijave të Langer - një linjë imagjinare nëpër të cilat është e mundur për të arritur maksimumin që shtrihen e lëkurës.

Spote Pink lënë për rritje ditor në madhësinë e 2 cm apo më shumë, por ata pothuajse shkrihen me njëri-tjetrin. Pjesa e tyre qendrore është ngjyrosur verdhë e otshelushyvatsya shtresë corneum fillon për të formuar peshore të vogla. Ky vend është mbajtur në buzë të ngjyra e saj rozë dhe pa lëkurë, duke siguruar elementet rozë lënë medallions tipit dërdëllitje. Periudha e lezioneve të rinj merr një mesatare prej 2-3 javë. Atëherë njollat ​​gradualisht zbehet dhe zhduket, duke e lënë fushat e lëkurës depigmented ose hyperpigmentation. Me kalimin e kohës, lëkura në këto zona bëhet ngjyrë normale.

Gjysma e pacientëve dërdëllitje rozë kore ndodh me një kruarje të vogël, 25% e rasteve nuk ka ndonjë ndjenja subjektive. Rreth një e katërta e pacientëve ankohet kruarje mjaft të rënda, që mund të jetë për shkak të acarim shtesë të lëkurës apo të rritur neuro-emocional ndryshueshmëri pacient. Ndonjëherë gjatë progresion të lezioneve në një pacient mund të përjetojnë ethe të lehtë, rraskapitje, rrisin Wharton dhe nyjet limfatike të qafës së mitrës.

Veçori e kursit rozë lënë dërdëllitje është kohëzgjatja e tij të kufizuara në mënyrë të qartë. Kur kryen ose pa trajtim pas ndodh 6-8 javë shërim. Recurrences janë zakonisht nuk respektohen. Ka variante klinike të pushimit rozë dërdëllitje pyatnosto, urtikarie ose natyra njolla-papular nxituar. Ato zakonisht ndodhin gjatë.

Në raste të rralla mund të zhvillojnë komplikime: infeksion vatra rozë Zhiera lënë me zhvillimin e pyoderma, Kirurgjisë, folliculitis, ostyofollykulyt, impetigo streptokoksike apo eczematization me ndryshimin gradual në ekzemë. Shkaku më i zakonshëm i komplikimeve janë larje të shpeshta ose fërkim të lëkurës, terapi irracionale lokal, rritjen e djersitje, sensibilitet të reaksioneve alergjike.

Diagnoza rozë lënë dërdëllitje

Në raste tipike klinike u rrit dërdëllitje të lënë mjaft për diagnozën dhënë dermatolog dhe dermatoscopy. Kur lënë një dërdëllitje rozë puçrra ruajtur gjatë se 6 javë, të marrë një biopsi të lëkurës dhe të kryejnë studimet e veta histologjik të përjashtuar parapsoriazom. Kur komplikime infektive janë Gërryerjet apo shkarkesë nga lezioni dhe për të prodhuar bakposev saj.

Për diagnozën diferenciale të pityriasis Rosea pityriasis versicolor dërdëllitje shpenzojnë diagnostifikimi fluoreshente dhe kërkimore scraping lëkurën mbi kërpudhave patogjene. Manifestime të pushimit të kuq mund të jetë i ngjashëm me sifilizi dytësor. Në raste të tilla, për të përjashtuar të fundit shpenzojnë RPR-test për sifilis.

Trajtimi i pityriasis Rosea dërdëllitje

Pityriasis Rhodiola dërdëllitje në shumicën e rasteve është e tyre dhe nuk mund të kanë nevojë për trajtim. Kur pacientët të shmangur komplikime në sëmundje rekomandohet një dietë hypoallergenic, kufizojnë trajtimet me ujë, të eliminuar sfungjer lëkurës fërkime, për të shmangur duke përdorur kozmetike për trupi është vetëm të brendshme pambuku.

Në kruarje të shënuar brenda të përshkruajnë antihistamines, kortikosteroidet dhe krem ​​kunder kruarjeve jashtë. Aplikoni ujin neutral dhe mjete tronditur jashtme (tsindol).

Sipas disa studimeve efekt dermatologjikisht e mirë në herpes trëndafili dërdëllitje e bën përdorimin e ditëve të para të sëmundjes dhe erythromycin aciklovir. Ky trajtim promovon shërimin e shpejtë pa zhvilluar komplikime.