Puçrra fytyre rosacea


  • Patogjeneza e rosacea
  • Shkakton
  • Manifestimet klinike të rosacea
  • Diagnoza e rosacea
  • Trajtimi i rosacea
  • Parandalimi rosacea

Puçrra fytyre rosacea - një patologji kronike e gjëndra dhjamor në patogjenezën e të cilave më të rëndësishmet janë angiopatin dhe të ndryshme patologjinë neuroendocrine dhe sëmundjeve kronike të traktit digjestiv. E grave që të konsultuar një dermatolog dhe dermotokosmetolohu. në grup-moshën 30 deri 50 vjeç, rreth 5% e rasteve janë diagnostikuar rosacea puçrra fytyre forma të ndryshme dhe gradë e ashpërsi.

Patogjeneza e rosacea

Në patogjenezën e rosacea llojit të rëndësishme të lëkurës dhe racës. Kështu, personat e origjinës Celtic, dhe përfaqësues irlandeze veriore kombe më të rrezikuara të sëmundjes. Sipas të dhënave zyrtare, incidenca e mjedisit rosacea puçrra fytyre të këtij popullsisë është 40% e popullsisë. Ndërsa përfaqësuesit e zezakët dhe aziatikët vuajnë pothuajse asnjë rosacea puçrra fytyre, pavarësisht diellit të tepërt. Grua bjonde me një ndjeshmëri të llojeve I dhe II janë pothuajse gjithmonë të vuajë një apo formë tjetër e rosacea.


Shkakton

Zhvillimi i rosacea shkakton overheating tepruar dhe diellit overcooling lëkurës, duke përfshirë edhe dritën ultravjollcë në dhomë me diell, stresi, aplikimin zgjatur aktuale të drogës glucocorticosteroid. Wrong fytyrës duke përdorur scrubs ashpër dhe kimikateve gërryes, të tilla si peels kimike në shtëpi, duke rezultuar në zgjerimin e racks në rrjetin e enëve të gjakut, që në vetvete është një problem kozmetike dhe të vazhdojnë pothuajse gjithmonë përfundon me rosacea.

Alkooli, pijet e nxehta, ushqimet pikante dhe të mprehtë, pirja e duhanit dhe të pijshëm pije shkumëzues provokojnë rosacea puçrra fytyre, dhe diagnozën ashtu të vështirë të sëmundjes. Një histori e reaksioneve alergjike me çdo manifestimeve (kontakt dermatit alergjik) e mori në patogjenezën e rosacea vendin e fundit.

Prania e gjëndër mite Demodex lloj të simptomeve rosacea rritet, por marimangat Demodex nuk janë shkaku i tyre, siç mendohej më parë, duke rezultuar në trajtim jo të sakta do të thoshte se vetëm komplikojë sëmundjen.

Kryesor Arsyet rosacea dhe në mënyrë të qartë-të shprehura në patogjenezën e zhvillimit atje, por një kombinim i faktorëve rrit gjasat e shfaqjes së tyre.

Në patogjenezën e rosacea microflora patogjene nuk është një faktor nxitje, edhe pse nganjëherë sëmundje është e komplikuar nga pyoderma Gram-negative.

Manifestimet klinike të rosacea

Periudha Prodromal i sëmundjes karakterizohet nga një Tides mprehta dhe të papritur në lëkurën e fytyrës nga ndjenja të ngrohjes. Hot flashes ndodhin në përgjigje të miturin në stimujt e zakonshme; Doza të vogla të alkoolit shkaktojnë një zgjerim të qëndrueshme të rrjetit të enëve të gjakut në fytyrë. Kjo skuqem në një rosacea hershme fazë shpesh të ndritshme dhe ka një linjë të qartë të shëndetshme të lëkurës, ndonjëherë i ngjan një ndjenjë të nxehtë apo flakët u rrit petals.

Në fazën e parë, eritemë qëndrueshme e fytyrës, e cila ndodh pa faktorët dhe teleanhioektaziyi provokimin, rrit lajka e lëkurës dhe nëpërmjet përdorimit të produkteve agresive kozmetike që synojnë reduktimin e yndyrë, hidroobmen thyera bashkohet seborrhea, dhe, në mes të dehidratuar, lëkurë i krisur shënuar tepërt sebum degë.

Në fazën e dytë të skuqje rosacea dhe i qëndrueshëm, përveç teleanhioektaziy papules vëzhguara dhe pustules janë të vogla.

Faza e tretë e rosacea puçrra fytyre manifestuar klinikisht si eritemë i theksuar i pasur, rrjeti i dendur teleanhioektaziy, sidomos në krahët e hundës dhe mjekër në, papules dhe pustules. Në varësi të llojit të lëkurës tuaj mund të formohen njësitë dhe infiltrime të dendura të dendura në pjesën qendrore të individit.

Undulating sëmundje vërejtur periudha lehtësimi dhe rënduese periudhave, por përfundimisht reduktuar kohëzgjatjen e faljen dhe rëndim të rosacea janë duke u bërë më të shpeshta, dhe çdo rikthim në foto e tyre klinike tejkalon ligjin e mëparshëm. Si rezultat, nuk ka shuarja më të gjata, i bashkohet microflora patogjene ose vjen Ynfyltratyvnaya rosacea fazë, kur i tërë lëkura e fytyrës thickened, fryrë dhe i përflakur.

Diagnoza e rosacea

Diagnoza bazohet inspektim vizual dermatolog, një tipar i rëndësishëm diagnostikues është mungesa e comedones dhe blackheads në fytyrë. Studime të tjera janë të destinuara për diagnozën diferenciale; mbjellëse dhe bakteriologjike të përmbajtjes provimit pustules infeksionit eliminon streptokoksike dhe pyoderma tjetër.

Ekzaminim mikroskopik për Demodex mund të rregullojë strategjinë trajtim rosacea Demodex komplikuar.

Trajtimi i rosacea

Faza e parë e rosacea të shkojnë pa u vënë re, si defekte kozmetike maskuar lehtë me kozmetikë, por në këtë fazë të trajtimit është më efektive. Përshkruesit që forcojnë muret e enëve të gjakut, terapi qetësues ilaçe bimor mund të zvogëlojë pacientët excitability nervor dhe të reduktuar lirimin e adrenalin në gjak, duke rritur rrjetin e enëve të gjakut dhe simptomat e rosacea subvencionet. Vitamina B, A, C, injeksion nënlëkurës i acidit nikotine gjithashtu forcon enët e gjakut dhe të stabilizuar sistemin autonom nervor.

Lavatrice kamomil ekstrakt dhe gështenjë kali japë efekt të mirë lokale qetësues në rosacea puçrra fytyre.

Prania e marimangat Demodex në këto faza të rosacea nuk është një tregues për trajtimin e demodicosis terapisë kundërshtim të tillë përkeqëson gjendjen e pacientëve. Puçrra është pas follicles të fillojnë të punojnë në regjimin e rrjedhjes natyrore dhe të reduktuar sebum.

Fazat e dytë dhe e tretë e rosacea aplikimit aktuale e gels kërkojnë antibiotik dhe Metronidazole, ata kanë efekte anti-inflamatore dhe cool prekur lëkurën e rosacea puçrra fytyre. Nëse të pasurit rosacea puçrra fytyre, me përjashtim për përdorim afatgjatë të ointments glucocorticosteroid, terapi lokal afatshkurtër të tilla si ointments sinaflan hiqet shpejt manifestime infiltrative dhe nxitëse e rosacea.

Pasi procesi inflamator ndalur, ju duhet të hiqni rrënjët e rosacea - zgjeruar dhe rrjetit të gjerë të enëve të gjakut. Electrocoagulation, photocoagulation lazer dhe koagulimi zgjidh këtë problem, shumë enët thrombosing dhe gradualisht zhduket.

Shërim i plotë nga rosacea e pamundur për të arritur, por terapi komplekse me kohë pothuajse të gjithë pacientët mund të arrijë faljen e qëndrueshme. Për më tepër, nëse trajtimi është filluar në fazën e hershme të sëmundjes, ndryshimet në lëkurë është lënë; e komplikuar si rosacea puçrra fytyre mund të lënë pas plagët e vogla.

Parandalimi rosacea

Personat që bien në rrezik për rosacea sëmundje, për të shmangur diellit, mbinxehje dhe dridhura, të marrë një qasje më të ngushtë për të punuar dhe të pushoni. Këto sportive si ski, vrapim duhet të përjashtohet ose kufizohet. Dietë racional, që përmban produkte të qumështit dhe ushqim perime të kontribuojë në përmirësimin e zorrëve, dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë rrezikun e rosacea. Kujdesit të lëkurës dhe të përdorni krem ​​të duhur me mbrojtje UV të lartë faktor në gjendje për të ndihmuar ata të cilët arritur faljen e qëndrueshme, dhe ata që bien në rrezik për rosacea sëmundje.