Keratitis Rosacea,


  • Shkaqet Rosacea Keratitis,
  • Klasifikimi i rosacea keratitit,
  • Simptomet e rosacea keratitit,
  • Diagnoza e rosacea keratitit,
  • Trajtimi i rosacea keratitit,
  • Parashikimi dhe parandalimi i rosacea keratitit,

Rosacea Keratitis, së bashku me keratitit filamentoze dhe ulçerë corneal korrozive, është në oftalmologji të keratitit endogjen të etiologji të panjohur. Kjo formë e patogjenezën e sëmundjes është i lidhur ngushtë me inflamacion kronik të lëkurës së fytyrës - rosacea puçrra fytyre rosacea (). Kështu 50% e pacientëve, rosacea Keratitis zhvillon pas, dhe 20% - në shfaqjen e skuqje të lëkurës; Në disa raste, lëkura dhe sytë janë të prekur në të njëjtën kohë. Rosacea Keratitis ka relapsing-progresive gjatë dhe si rezultat mund të çojë në verbëri.

Shkaqet Rosacea Keratitis,

Shkaqet e rosacea Keratitis-si rosacea puçrra fytyre çdo sëmundje janë të panjohura. Supozohet se një rol në etiopathogenesis e rosacea Keratitis-duke luajtur sëmundjeve gastrointestinale (gastrit me të ulët apo të lartë të aciditetit, kolit spastik, cholecystitis, infeksionit Helicobacter), endocrinopathy (diabeti, hipofizës pamjaftueshmëri, hypothyroidism, pamjaftueshmëri veshkave, dysmenorrhea), çrregullime neurovegetative ( distonise vegjetativ vaskulare, hipertensioni), trashëgim. Në vitet e fundit, është diskutuar gjerësisht marimangat Demodex rol etiologjikë në etiologji e rosacea dhe rosacea-keratitit. Marrëdhënie provuar me rosacea Keratitis-vitaminë mangësi - hypovitaminosis B6, B12.


Faktorët Provotsiruyuschimy mund të bëjë diellit të tepërt, të ftohtë, stresi, zakonet hahet (abuzim alkooli, ushqim i mprehtë dhe djegëse, pije e nxehtë), aktivitetit fizik, përdorimin e kontraceptivëve oral, menopauzë, etj

Klasifikimi i rosacea keratitit,

Klinikisht, rosacea Keratitis mund të ndodhë në formën e infiltrimit rajonal sipërfaqe, infiltrateve subepiteliale dhe ulcerat kornesë prohressyruyusche.

Surface-formë rosacea Keratitis karakterizohet nga formimi i një gjymtyrë pak gri-e bardhë infiltrate, të cilat janë pak të ngritur mbi sipërfaqen e kornesë dhe përmbajnë një bandë e anijeve sipërfaqësore. Në kalbjes infiltrate formuar lënduar atë epithelialization pas largimit perde të vogla corneal.

Infiltrateve subepiteliale vendosura nën epitelit corneal si nodules vogla konveks e gri. Rënia e nodules shoqëruar nga ulqerim, vaskularizim dhe depozitat e kalciumit, duke rezultuar në formimin e trazim hije Kretak.

Prohressyruyusche rosacea Keratitis-ndodh me formimin e ulçerës mëdha me valikoobrazno ngritur buzë. Nga të dytin, edge banesë ulçerë corneal shtrirje të përafërt të sapo formuar enët.

Simptomet e rosacea keratitit,

Keratitis Rosacea, e karakterizuar nga lokalizimin bilateral dhe rrjedhën korrente prohressyruyusche. Lezionet e kornesë gjithmonë zhvillon kundër puçrra (rosacea) në fytyrë.

Klinikisht, Keratitis rosacea, sindromi corneal manifestuar shqiptuar: djegie dhe dhimbje në sy, hyperemia conjunctival, marramendës dhe fotofobyey. Ka pasur kokërdhok i përzier injeksion, konjuktivit lehtë me Muco-purulent shkarkimit, telangiektazisë qepallë të lëkurës. Shpesh shoqëron Keratitis rosacea, blepharitis kronik dhe Chalazion. Në raste të rënda të zhvilluar iritis, scleritis, hypopyon.

Keratitis Rosacea, e kombinuar me çdo manifestim të fytyrës. Ato përfshijnë eritemës e faqeve, hundë, ballë; telangiektazisë; lëkurë, djegie dhe ndjesi shpimi gjilpërash e lëkurës; papules pustular skuqje të ndritshme të kuqe; Ndryshimet Hypertrophic e lëkurës së pjesëve të caktuara të fytyrës (rinofima, metofimu, blefarofimu, otofimu, hnatofimu).

Keqësimi i nxituar rosacea në fytyrë është një sulm i ri, rosacea Keratitis. Çdo infiltrimi i mëvonshëm nga plumbi kornesë për thellimin e ulçerë, rritje përbrenda e anijeve të reja të gjakut dhe dhëmbëza më gjerë. Progressive çojë corneal ulçerë për të hedh lëng ose shkrirja e kornesë. Çdo rëndim i ri i rosacea keratitit, shoqëruar nga një humbje edhe më të madh të vizionit.

Diagnoza e rosacea keratitit,

Në diagnozën e rosacea keratitit, gjithmonë të marrë parasysh marrëdhënien e manifestimeve të syrit të rosacea puçrra fytyre. Prandaj, masat terapeutike dhe diagnostikuese duhet të kryhet përpjekjet sovmestnymy okulist dhe dermatolog.

Ekzaminimi i syrit rosacea keratitit, është që të mbajë biomicroscopy e syrit duke përdorur një llambë çarë, dhe endoteliale mikroskopi corneal konfokale pahimetriy, keratometry kompjuter. Defekte të kornesë epiteliale janë në proces të mostrës instillyatsionnoy flyuorestseinovoy. Për të vlerësuar peshën e lezioneve dhe shkallën e zvogëlimit të mprehtësisë pamore është bërë vizometriya.

Për diagnozën diferenciale të etiologjisë së keratitit treguar scraping epitelin e kornea me Citologjia e tij të mëvonshëm. Për të përjashtuar demodicosis turistik në qepallat e syve heqjen e flokëve dhe kërkimin e tyre për Demodex.

Nëse është e nevojshme, vlerësimi i pacientëve me rosacea Keratitis-i përfshirë gastroenterologist, endokrinolog, neurolog.

Trajtimi i rosacea keratitit,

Trajtimi i ditës i rosacea keratitit, përfshin përdorimin e kortikosteroidet (hydrocortisone, dexamethasone, prednisolon) si instillations, aplikacionet vaj, injeksione subconjunctival. I emëruar në nivel lokal nga instalacioni në vitamina zgavër conjunctival (citral, riboflavin), hedhjen qepallë më të ulët dhe gels Actovegin SOLCOSERYL, ointments tiaminovoy dhe insulinë. Me qëllim të parandalimit iridotsiklita futur në mydryatyky sy.

Kur infeksion dytësor shtresim demonstron përdorimin e sulfonamides (sulfatsil natriumi), antibiotikët (tetracycline, chloramphenicol, penicilinë) në formën e pikave të syrit dhe ointments. Një efekt i mirë terapeutik i rosacea keratitit ka-elektroforezë me dimedrolom dhe linjë riboflavin për një muaj, atëherë elektroforezë acid askorbik dhe hydrocortisone. Në një trajtim të plotë të rosacea keratitit-mbajtur perilimbalnye ose bllokadën perivazalnyy novokaina.

Trajtimi i përgjithshëm i rosacea keratitit përfshijnë pritjen, antihistamines, stimulators biogenic, vitamina. Në periudhat e acarimin rekomanduara bezvuhlevodna, dietë të kripur.

Në mënyrë që të përshpejtojë defektet epithelialization kryera scraping dhe tushirovanie faqet e inflamacion të djegurit corneal enëve të gjakut. Kur ulçerë corneal komplikuar thekshëm keratoplasty treguar që mbajnë.

Së bashku skuqje të lëkurës me manifestime të syrit duke u trajtuar të lëkurës (cryotherapy, terapi lazer, kurse mjekësore), comorbidity gastrointestinal, endokrin, infeksionit kanalizime fokalnoe.

Parashikimi dhe parandalimi i rosacea keratitit,

Keratitis përsëritura rosacea, rezultat corneal perde në intensitet, e cila në mënyrë të pashmangshme ndikon vizionin akute ndryshme.

Duke pasur parasysh se rosacea Keratitis-rrjedh në formën kronike, duhet të përpiqet për të shmangur faktorët që provokojnë përkeqësimit:. Overheating, hipotermi, gabime në dietë dhe kështu me radhë D. vëzhgimin sistematik të pacientëve me dermatolog rosacea puçrra fytyre dhe okulist.