Shtrihen array


  • Shfaqja e shënon shtrirje (shënon shtrirje)
  • Shkaqet e Stretch Marks
  • Parandalimin e shënon shtrirje
  • Parandalimin e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë
  • Hiq (trajtim) shtrihen
  • Përfundim

Problemi i pakëndshëm shfaqet në lëkurë shtrihen (shënon shtrirje) paraqet pjesën më të madhe të grave. Pothuajse 2/3 e zonjat festuar ndodhjen e tyre në gjoks, abdomen, hips pas lindjes, gjidhënies apo pas humbjes së theksuar të paund shtesë. Shënon Stretch, ose striae, janë dhëmbëza të lëkurës për shkak të microtraumas saj fibrave individuale.

Shfaqja e shënon shtrirje (shënon shtrirje)

Në trup ka shënon shtrirje (striae) tre lloje: strips sipërfaqësore bardha si fije, plagët e vogla zbehtë rozë dhe defekte gjatësisë Rumen blu dhe burgundy, përfundimisht u bërë dritë.


Shënon Stretch zakonisht ndodhin në lëkurë e kofshë, bark, gjoks, dhe me çrregullime hormonale shoqëruese - fytyrën. Shtrihen shkaktuar një rënie të mprehtë në peshë vendoset në bust i drejtë, çrregullime endokrine - horizontalisht.

Nën ndikimin e rregullimit hormonal ose shtrihen rëndësishme e kolagjenit të lëkurës dhe elastin fibrave janë zgjeruar, hedh lëng, e cila çon në tendosje të brendshme. Në fushën e lëndimit fibër është përhapja e ind lidhës. Fillimisht shtrihen duhet rozë e çelët-vjollcë ngjyrë, pastaj gradualisht zbehet dhe të bëhet margaritar-e bardhë. Nëse koha nuk i dallon masa acce pas një striae ndërsa jashtë do të ngjajnë plagët. Lëkurë të errët apo tanned edhe më shumë thekson shtrihen si ind lidhës nuk përmban pigment dhe nuk tans.

Shkaqet e Stretch Marks

Shfaqja e shënon shtrirje - nuk është vetëm rezultat i hyperextension të lëkurës. Shënon Stretch (striae) - një rezultat i shërimin e kolagjenit të lëkurës dhe fibrave elastin pas microtraumas, dmth ata dhëmbëza.

Shfaqja e shënon shtrirje të shkaktuara nga kortizol Fuqia sekrecion - hormon i veshkave gjëndra. Hipersekrecioni tij e çon në shtrihen, hedh lëng, dhe pastaj thyejnë fibrave të lëkurës, e ndjekur nga pamja e shtrirje (shënon shtrirje).

Shkaku marramendës i fibrave dhe dhëmbëza i tyre i mëvonshëm mund të mungojnë është elasticiteti i lëkurës ose kapacitet të dobët rigjeneruese. Fibrave të brendshme mikroskopike të çojë në rritje e jashtëzakonshme e lot lidhës në vende, që indeve mbresë.

Shkaqet e shënon shtrirje në kofshë, prapanicë, bark, gjinjtë mund të jenë shumë të ndryshme: është e pubertetit dhe shtatzënia, dhe variacione të rëndësishme në peshë. Subjekt i shfaqjes së shenjave të shtrihet në adoleshentët e moshës kalimtare, gratë shtatzëna, atletët - të gjitha që, për çfarëdo arsye, me shpejtësi në rritje e peshës trupore. Gjithashtu, roli i faktorëve të trashëgueshëm dhe në qoftë se zgjerimet në dispozicion në të gruas e familjes brezit të vjetër. Një tjetër shkak i shënon shtrirje mund të shërbejë hormon terapi zëvendësuese për sëmundjet e sistemit endokrin.

Njerëzit të cilët kanë për të marrë një steroid të gjata kohore (hydrocortisone, prednisone dhe hormonet e tjera të lëvore veshkave) dhe në pacientët me sindromi Cushing mund të shtrihen në të gjithë sipërfaqen e trupit dhe fytyrës. I tillë që shtrihen është më e theksuar në gjatësi, gjerësi dhe zonën e pushtuar nga sipërfaqja e trupit se sa shtrihen ose adoleshencë shtatzëna.

Parandalimin e shënon shtrirje

Shmangni pamjen e shënon shtrirje nuk është e lehtë, sidomos kur se arsye të dukshme: shtatzënisë, probleme endokrine, elasticitetit të varfër të lëkurës dhe striae ekzistuese për shkak të ndryshimeve në peshë. Por ky problem është zgjidhur plotësisht, në qoftë se ju qasje atë me seriozitet dhe përgjegjësi.

Masat parandaluese për të parandaluar formimin e shënon shtrirje duhet të marrin gratë që në një mënyrë ose arsye të tjera të fituar apo të hedhë paund shtesë. Gjatë shtatzënisë, kur ka një gjoks i rëndësishëm hyperextension lëkure, bark, kofshë, ju duhet të shikoni me shumë kujdes në këto fusha. Për të parandaluar shënon shtrirje, dermatolog rekomandojnë përdorimin e krem ​​përmbajnë vitamina A, E dhe C dhe komplekse kolagjenit-elastin.  

Linja profesional Cosmetic Decleor, Babor, Biotherm ofrojnë krem ​​të veçanta, në mënyrë efektive të parandaluar ndodhjen e shënon shtrirje. Një efekt i mirë masazh ka më të prekshme për formimin e zonave shtrirje gjinjve, kofshë, bark me një vaj të vogël fërkim ulliri. Përdorimi i përditshëm i mjeteve për parandalimin e shënon shtrirje, edhe pse ajo nuk garanton rezultate 100%, por në disa raste mund të shërbejë një mjet efektiv kundër shfaqjes së tyre.

Industri moderne kozmetike ofron një shumëllojshmëri të gjerë të fitokremov veçantë: Biotherm (Biovergetures), galenike (Vergetures specifike), Gernetic, burra Lierac (Photolastil), PHYTOMER (Pre Vergetures), Vichy (Vergetures) dhe shumë të tjerë. kështu që në mënyrë efektive të luftuar ndodhjen e shënon shtrirje. Të speciale, krem ​​ukreplyayusche lëkurës zakonisht janë përbërësit aktiv hidratues (lëng aloe, chitosan, acid Hyaluronic), si dhe vitamina dhe minerale, kolagjenit, aminoacidet dhe hidrolizate të proteinave. Përbërës i detyrueshëm fondet e tilla janë vajra vegjetale (avokado, borage, fara rrushi, embrion gruri, kakao, buckthorn, oeonthera, soje, carangth, u rrit hips, dhe kështu me radhë. F.), Ushqyerja e të varfërve, të nënshtruar për të shtrihen lëkurën.

Parandalimin e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë

Masat parandaluese për të parandaluar shënon shtrirje e lëkurës duhet të merret para se të shtatzënisë. Për këtë qëllim, ju mund të marrë një kurs të trajtimeve apo shëndetin e përgjithshëm dhe masazh vakum. Well themeluar përdorur në vajrat bimore masazhet që përmirësojnë elasticitetin e lëkurës dhe fuqinë e saj.

Procedurat baltë dhe algat përfundon promovuar qeliza rrjedhjes në acidet esenciale amino, vitamina dhe minerale, duke përmirësuar tonin e lëkurës dhe TURGOR lëkurës.  

Gjatë shtatzënisë, ju mund të përdorë për të vetë-masazh. Pas dush e trupit duhet të rubbed tërësisht me një peshqir të butë, dhe pastaj lëvizjet poschipyvayuschimy të akrepave të sahatit të punuar me kujdes nga lëkurën e barkut me dritën e tij të kuqe. Kjo metodë e vetë-masazh rrit qarkullimin e gjakut dhe ushqyer lëkurën, e mbrojtur atë nga e njëjta pamjen e shënon shtrirje. Useful gjatë shtatzënisë veshur rroba të veçanta dhe fashë elastike që mbrojnë lëkurën nga pamjen e shënon shtrirje.

Hiq (trajtim) shtrihen

Efektiviteti i trajtimit të shënon shtrirje të ndikojë në periudhën e parashkrimit e shkaktuara. Vetëm kohët e fundit, ka pasur më pak se një vit më parë extensions, mund të hiqen tërësisht ose në mënyrë të konsiderueshme të zvogëluar pamjen e tyre. Por për të hequr qafe shënon shtrirje në të vjetër, për fat të keq, është pothuajse e pamundur.

Në trajtimin e shënon shtrirje kërkon një kurs të plotë ndërtuar në kombinimin dhe ndërrimin e metodave të ndryshme. Ky është një proces i vështirë dhe kërkon kohë kërkon durim dhe disiplinë. Manifestimet janë formuar plagët bardha mund të reduktohet vetëm nga një lazer disa ose të dy metodat e rëndë, zbutjen e shënon shtrirje lehtësim dhe përreth lëkurës.

Lëkurë Kimike. Zhvishem kimike është i bazuar në aplikimin për plagët e acideve të forta që digjet veshje e guaskës, aktivizoni vet prodhimin e kolagjenit të lëkurës. Për peels kimike të përdorur alfa hidroksi, acid acid trichloroacetic dhe fenol. Veprim më aktive dhe efektive kanë acide phenolic, por përdorimi i tyre mund të sjellë rrezikun e efekteve anësore serioze. Për shkak të fenol ekstreme dhimbje procedurë lëkurë është kryer nën anestezi të përgjithshme dhe ka contraindications për shkak të toksicitetit të lartë të substancës aktive (p.sh., të zemrës dhe enët e gjakut). Trichloroacetic veprim dhe alfa-hydroxy-acidet nuk janë aq të thellë dhe më të butë, por gjithashtu kërkon respektimin e të gjitha masave të sigurisë. Në një përfundim pozitiv është ndikuar në masë të madhe nga predpilinhovaya adekuat kujdesin e lëkurës dhe specialist profesionalizëm që zhvillon procedurën. Lëkurë kimike është një procedurë mjekësore dhe kërkon trajnim dhe përvojë të duhur.

Laser Peel. Të peels lazer trajnimit paraprak të veçantë. Para kryerjes së procedurës në 1-2 muajt e tregojnë aplikimi të krem ​​të lëkurës me një përmbajtje të lartë të acidit askorbik. Peels lazer kryer në një spital nën anestezi të përgjithshme. Gjatë manipulimit të mjekut Rumen trajton lazer lëkurës shtresë rreze djegia e tyre. E gjithë procedura zgjat më pak se një orë. Zakonisht ekstrakt është një ditë, por për 2 javët e ardhshme caktohet një trajtim ambulator. Pas veprimit të lëkurës lazer shfaqen skuqje dhe ënjtje, i ngjan një të djegur. Këto fusha duhet të merren me krem ​​të veçantë rigjeneruese. Brenda 3 muajve nuk është e rekomanduar për të bëj banja dielli si plan peels lazer më të mirë për vjeshtë apo dimër.

Plastikë. Metoda më efektive dhe radikal të hequr shënon shtrirje është heqja e tyre nga operacioni. Kur veprojnë barkut plastike, apo abdominoplasty, lëkurën e tepërt e mëparshëm vysikayutsya barkut mur me shënon shtrirje. Rreziku i kirurgjisë është i lidhur gjithmonë me mundësinë e shfaqjes së komplikimeve septike, plagët e gjatë të shërimit, formimin mbresë përafërt. Pas heqjen e penjve abdominoplasty zakonisht ndodh 7-10 ditë, rikthim të plotë - në dy javë.

Mbështjellëse. Në vogla, extensions sapo dolën mund të përdoren përfundojë alga deti (thalassotherapy). Detare algat Spirulina përmirëson lëkurës ton dhe elasticitet, saturating vitaminat e saj natyrore dhe elementet gjurmë. Në një të lëkurës aplikuar maskë vodoroslevaya filmit të thatë dhe të pastër mbulesë dhe termoodeyalo, duke lejuar trupin të nxehtë dhe të mbajtur ngrohtë. Ai promovon depërtimin më të mirë të ushqyesve në lëkurë me alga. Pastaj vodoroslevaya masë është e larë me ujë. Kursi i trajtimit është 6 deri 12 trajtime.

Pas algat përfundon lëkurën tuaj të dukshëm përmirëson ton, TURGOR dhe lehtësim. Fresh (deri në gjashtë muaj) shënon shtrirje mund të shkojnë në të gjitha. Një tjetër efekt është kombinimi më i mirë i thalassotherapy me terapi me ultratinguj dhe drogës-rrjedh vitaminë A (Retinol). Efekti Lifting (rrit tonin e lëkurës) është e kombinuar me efektin e lulëzim (heqjen e qelizave të vdekura të shtresës brirë të epidermë) dhe kullimit limfatik (heqjen e lëngjeve të tepërta). Në muskujt e forcuar së bashku, të lëkurës dhe shtrirje të njejtën linjë shenjat zhduken. Por kjo metodë është efektive vetëm në dhëmbëza të freskët dhe pak e theksuar.  

Përfundim

Edhe pse shënon shtrirje në lëkurë që nuk është i rrezikshëm për shëndetin si ata të ofruar një shumë shqetësim për të pronarëve të tyre në aspektin estetik. Gratë veshur me veshje demaskuese hezitoni, nuk përpiqet për të bëj banja dielli, të Stryy nuk ndahen për një lëkurë të errët. Ashtu si çdo disavantazh tjetër kozmetike, shënon shtrirje duhet të fillojnë të luftojnë edhe para se ato të shfaqen. Shfaqja e shtrirje shënon për shkak të shtresat e thella të lezioneve të lëkurës, sepse trajtimi i tyre nuk është gjithmonë efektive.

Nëse pamja e shënon shtrirje të shkaktuara nga shtatzënia nuk është, dhe është e shoqëruar nga një ndryshimeve të dytë fiziologjike (lartësi të presionit të gjakut, shtim në peshë, fytyrë flokët e trupit, gjoks dhe mbrapa), mbi të gjitha, një kusht i lidhur me çrregullime të sistemit endokrin dhe kërkon një mjek-ndihmë endocrinologist.