Rubromikoz


  • Mekanizmi i rubromikozom infeksionit
  • Manifestimet klinike rubromikozom
  • Manifestimet klinike të rubromikozom përgjithësuar
  • Diagnoza rubromikozom
  • Trajtimi dhe parandalimi rubromikozom

Rubromikoz - një lëkurë mycotic patogjen sëmundje e cila është një kërpudhat Trichophyton rubrum, aktivitet enzimë i lartë i të cilit shkakton dëme në lëkurën e këmbëve, ndonjëherë në folds e mëdha të lëkurës dhe është vellus më pak e prekur rubromikozom dhe flokët e gjatë. Patogjen rubromikozom ndarë në hipsovidnoho, gëzof dhe kadifeje, llojit hipsovidnyy e kërpudhat më agresive dhe zakonisht shkakton dëme në këmbët.

Mekanizmi i rubromikozom infeksionit

Infeksioni përhapet nga kontakti me një person të sëmurë, por për shkak të rubromikozom lartë virulencë, ndotje përmes përdorimit të sendeve të zakonshme shtëpiake gjendet shpesh. Përdorimi i antibiotikëve, citostatikëve dhe drogës hormonale promovon patogjen inokulimit rubromikozom. Shkelja e ton enëve të gjakut dhe qarkullimit të dobët në këmbë që ndodhin në sëmundje të ndryshme, të tilla si obliterating endarteritis, të promovuar kolonizimin e spore fungale. Pas imunitetit të sëmundjeve të rubromikozom jo të zhvilluar. I saktë rubromikozom Periudha e inkubacionit nuk instaluar në kontakt me sporet e kërpudhat mund të zhvillojnë bartës të gjatë, duke rezultuar në njerëz pa manifestime klinike rubromikozom bëhet burim i infeksionit.


Manifestimet klinike rubromikozom

Rubromikoz ndaluar diagnostikuar në 90% të rasteve të sëmundjeve të shkaktuara nga kërpudhat Tr. Rubrum. Pas periudhës së inkubacionit të njëjtën kohë ndikon në të gjitha folds interdigital, pastaj në proces përfshin thembra lëkure. Rubromikozom lëkura e jashtme është e prekur duket ynfyltryrovannoy thatë, ka skuqje përhapur, model të lëkurës dhe grooves janë qartë të dukshme në lëkurë të dëmtuar shënoi një lëkurë të theksuar mucoid, më intensiv në fushat e grooves lëkurës. Në mungesë të terapisë rubromikoz shtrihet në pjesën e pasme dhe anën e këmbë dhe të këmbëve. Fëmijët nën rubromikoze ndalesë mund të jetë e djersë, e vështirë për të diagnostikuar. Në procesin kronike rubromikoz pjatë gozhdë mbresëlënëse dhe disseminiruet në fusha të tjera.

Rubromikoz duart nga vetë-infeksionit ndodh, të paktën fillimisht diagnostikuar rubromikoz duart. Manifestimet klinike të njëjta si në humbjen e këmbëve, por më pak intensive larje dorë cherezchastoho. Përveç kësaj, në periferi të lezioneve vërejtur rul përhershme që shpesh shkon deri mbrapa dhe pëllëmbë.

Thonjtë Rubromikoz zakonisht diagnostikuar në lezionet ekzistuese të lëkurës si një sëmundje e veçantë është shumë e rrallë. Për thonjtë rubromikozom shkatërrimit tipike të njëkohshme të pjatë gozhdë. Skajet e lira dhe / ose lateral e strips gozhdë janë formuar të bardhë ose të verdhë, shirita tejdukshëm janë të njëjta me trashësinë e gozhdë. Në hypertrophic thonjtë formë rubromikozom pjatë gozhdë është thickened, shkërmoqet dhe të thyer, hyperkeratosis subungual vërejtur, nganjëherë band verdhë. Kur atrofycheskoy formë pjatë gozhdë gradualisht thins, shkatërrohen, dhe ai mbetet i ruajtur vetëm pranë roll gozhdë, nganjëherë pjatë gozhdë ndan nga shtrati gozhdë.

Manifestimet klinike të rubromikozom përgjithësuar

Përgjithësim rubromikozom zhvillon pas ekzistencës më shumë ose më pak të vazhdueshëm të formave të kufizuara. Sëmundjet e organeve të brendshme, endokrine dhe sistemet nervor, ndryshimet trofike të lëkurës, si dhe administrimin e barnave nga grupi i antibiotikëve, citostatikëve dhe hormonet në mungesë të trajtimit adekuat të formave të lokalizuara, është një shkak i madh i përgjithësim rubromikozom.

Eritematoze-squamous formë rubromikozom lokalizuara në çdo lëkurë, shoqëruar me kruarje të rënda dhe maskaradat si sëmundje të tjera. Të dallojnë këtë formë rubromikozom duhet me dermatit atopic, ekzemë dhe parapsoriazom atipike. Natyra Mikoticheskaya është konfirmuar në inspektim më i afërt, lezione janë grupe kanë tendencë për të formuar unaza, harqeve, poluduhoy me kurora. Hiprepihmentatsiya dhe lëkurë nga qendra në periferi gjithashtu flasin për origjinën miokat të lëkurës. Buzë të pjekura me praninë e përhershme të karakterizojnë rul edemë rubromikozom. Sëmundja ka një kurs kronike me undulating me acarimin gjatë muajve të ngrohtë.

Folikulare-gunga formë rubromikozom karakterizuar nga lezione të lëkurës të thellë këmbët, duart, këmbët, prapanicës dhe të armëve e sipërme. Elemente të prirur për rritjen periferike dhe bashkimet dhe të marrë ngjashmëri të ngatërruar vaskulitis me gunga dhe eritemës. Nëse procesi përfshin lëkurën e fytyrës, manifestimet klinike të manifestimeve të maskuar e lupusi eritematoz.

Rubromikoz mezh'yahodichnye trup mbresëlënëse folds, lëkura nën gjoksa, njerëzit të cilët janë mbipeshë dhe djersitje të tepërt ndikon Çdo lëkurës natyrale folds. Lezionet infiltruar, sipërfaqja e tyre është e verdhë-kuqe ose ngjyrë kafe, nuk është e lëkurë nga qendra në periferi. Rul përhershme festonchatye me praninë e papules dhe crusts na lejon të dallojnë trupin rubromikoz e infeksionit Candida dhe ekzemë mikrobike. Një tipar i rëndësishëm diagnostikues është mungesa matseratsyey vërejtur me candidiasis dhe mungesa e elementeve polymorphism si ekzema.

Diagnoza rubromikozom

Manifestimet klinike rubromikozom pavarësisht imitacion për sëmundje të tjera të lëkurës, shumë specifike, rishikim aq i kujdesshëm i pacientit lejon diagnozë të saktë. Për të konfirmuar diagnozën kryerjen Citologjia materiale patologjike. Për të identifikuar llojin e saktë të sjelljes patogjen mbjellëse dhe provë e kulturës që i ndihmon të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj drogës. Diagnoza diferenciale duhet të kryejë me psoriasis, ekzemë mikrobike, lupus, dhe nëse tronditur lëkurën e fytyrës - me lupus eritematoz.

Trajtimi dhe parandalimi rubromikozom

Nëse i parë vepron lagështi dhe ënjtje të lëkurës të prekur, ju duhet të përdorni gels lokal qetësues dhe ftohjes dhe kremra. Normalizimi i zorrëve dhe trajtimin e sëmundjeve sistemike kanë një vend të rëndësishëm në terapi rubromikozom. Kur manifestim i reaksioneve alergjike, përfshirë sporeve thithur e kërpudhat mbi emërimet e nevojshme desensitizing drogës dhe droga që reduktojnë prodhimin e histamine - Claritin, Telfast dhe të tjerët.

Pasi inflamacion subsides, të përshkruajnë medikamente keratolytycheskye për të prodhuar një shkëputje thickened epidermik, ose krem ​​antifungal janë të efektshme. Dush Mylnosodovye dhe Branche me një bisturi ose gërshërë të lejuar për të pastruar sipërfaqen e masave me brirë. Nëse pacientët përjetojnë dhimbje gjatë ecjes, ju duhet të përdorni një patericë, si në këtë rast, fashë me substanca agresive nuk keratolytic kaloj në lëkurën neporazhennuyu.

Pas shkëputjes së thickened rubromikozom terapi të lëkurës të lidhur me përpunimin e lëkurës dhe thonjtë e prekura drogë zonat protivomikoticheskimy. Trajtim të tilla si ointments mifunhar, Terbizyl Termikon i gjatë dhe 1 deri 6 muaj, pas së cilës një pushim është i nevojshëm dhe, nëse është e nevojshme, vazhdimi i terapisë. Për rrjedhën e përgjithshme e trajtimit të përshkruar të njëjtin mjekim me gojë në formë tabletash.

Kur rubromikoze lëkurë lulëzim të qetë e veshje e guaskës është e nevojshme dhe menjëherë të fillojnë terapi ointments antifungal dhe drogës për administrim oral. Ne rekomandojmë një dietë me mbizotërim të proteina dhe ushqime të pasura me vitamina A dhe E për të përmirësuar rigjenerimin e lëkurës. Trajtimi i sëmundjeve oportune kryhet në sfond. Në terapi rubromikozom antifungal arna gozhdë dhe manikyrin e thonjve, të tilla si Batrafen, Lotseril dhe mykrospora drogës, e cila përfshin një sërë vaj, kruese patch dhe gozhdë lejojnë për të përballuar me këtë sëmundje. Në disa raste ju keni heqjen kirurgjikale të pjatë gozhdë.

Procesi Rubromikozom i gjatë i trajtimit, por për shkak të të pacientit duhet durim dhe respektimin e plotë të ilaçeve, si tableta parregullt dhe trajtimi i parregullt i ditës vetëm të prodhojë një rezistencë rubromikozom patogjen ndaj drogës.

Ndryshimi i përditshëm i të brendshme dhe liri krevat dhe larë atë me sode dhe shtoni prohlazhyvanye dyfishtë ndihmon shkatërrojë spore rubromikozom dhe parandaluar ri-infeksionit. Pacienti duhet të jetë rubromikozom Disa sende shtëpiake dhe për të shmangur kontaktin e drejtpërdrejtë me njerëz të shëndetshëm.

Parandalimi rubromikozom vëmendje të veçantë për përhapjen e mjedisit sëmundjes së popullsisë urbane. Duhet të jepet punëtorë sauna, komplekset sportive dhe pishina noti. Dhe në qoftë se ju vizitojnë këto institucione, dermatolog rutinë inspektimi duhet të jetë i detyrueshëm, aq kohë sa një rubromikozom mundshëm zgarë pa manifestime klinike.

Një pajisje Bath, refuzimi i përbashkët veshur brenda familjes zvogëlon rrezikun e lezioneve intra rubromikozom sëmundjeve të mirë infektive.