Salmonellosis


  • Karakteristikat e patogjen
  • Klasifikimi i Salmonella
  • Simptomet e salmonellozave
  • Komplikimet e Salmonella
  • Diagnoza e salmonellozave
  • Trajtimi i salmonellozave
  • Parandalimi i Salmonella

Salmonellosis - një sëmundje infektive e sistemit të tretjes, që rezulton nga infeksioni i baktereve të gjini Salmonella, të shoqëruar nga dehje të rënda dhe dehidratim, nganjëherë ndodhin nga lloji i etheve apo septikemi.

Karakteristikat e patogjen

Salmonella - gjini e Gram-negative, aftësi lëvizore, anaerobe fakultativ, kallam-formë mikroorganizmave. Relativisht e qëndrueshme në mjedis. Ata mund të mbeten të qëndrueshme në ujë deri në 5 muaj në tokë dhe një vjet e gjysmë në gjashtë muaj në mish, një i therur zog për një vit ose më shumë. Rreth 20 ditë më i ruajtur në qumësht, kos muaj dhe katër - në gjalpë. Në Salmonella papërpunuara mund të mbeten duke jetuar në një një vit, 3-9 muaj në vezë pluhur dhe 17-24 ditë të derdh vezë. Salmonella janë vrarë në 5-10 minuta në 70 ° C, mund të përballojë të vluar për disa kohë nëse ekzistojnë thellë në një copë të madhe të mishit. Kur vezë gatim vdes pas 4 minutave. Qumështi dhe produktet e mishit Salmonella jo vetëm mbijetoi, por edhe në mënyrë aktive riprodhohet, ajo nuk ndikon në vetitë organoleptike të ushqimit. Mikroorganizmat janë mjaft rezistente ndaj kriposje dhe pirja e duhanit, dhe me anë të ngrirjes rrit kohëzgjatjen e jetës. Banor aktualisht i zgjedhur (aka - spital) tensionet e Salmonella, kanë një shkallë të lartë të rezistencës në antibiotik dhe dezinfektues.


Rezervuar dhe burim i salmonellozave janë bagëti, shpezë dhe disa kafshë të egra. Në kafshë, sëmundja mund të ndodhë me të dy shenjave dhe simptomave klinike. Kafshë të shëndetshme nuk janë të infektuar me salmonelës, këtë personat e ekspozuar me sistemet imun të dobësuar. Salmonella depërtojnë në gjak e kafshëve dhe organeve obsemenyaetsya dhe indet. Një person i infektuar me kujdesin e kafshëve të sëmura, therjen e tyre, të hahet produktet e infektuar e kafshëve. Zogjtë që vuajnë nga salmonellozave mund zahryazne ambient objekte pjellë dhe ushqim.

Në disa raste (Disa lloje të patogjen) mund të jetë një burim i njeriut infeksionit. Kafshët ngjitëse për disa muaj, një person mund të transmetojë infeksionin gjatë periudhës nga disa ditë për tre javë, nganjëherë bartës të depozituara për vite me rradhë.

Salmonellosis transmetohet me anë të mekanizmit fekal-orale kryesisht nëpërmjet ushqimit. Rëndësia kryesore në epidemiologjinë e luajnë salmonellosis mishit dhe produkteve të qumështit, vezë të shpendëve. Kontaminimi lumë i lundrueshëm realizuar kur bëhet salmonelës në burimet e ujit të pijshëm për bagëtinë në fermat blegtorale. Ose mënyrë e ujit shpesh ka domethënie të rëndësishme epidemiologjike në rast të infeksioneve nozokomiale. Në zonat urbane, mund të realizohet me anë të pluhurit ajrore nga infeksioni.

Njerëzit me sensibilitet të lartë ndaj salmonelës. Ashpërsia e infeksionit zhvilluar varet nga faktorë të ndërlikuar të dy jashtë (numri bllokuar në trupin e patogjenëve dhe përbërjen e tyre antigjenike dhe veçoritë biologjike) dhe (sistemet e mbrojtjes shtetërore të trupit të njeriut, comorbidities, duke përfshirë sistemin e tretjes) të brendshme. Infeksioni më i vështirë ndodh në sapolindur (sidomos bebe parakohshme) dhe të moshuarit.

Imuniteti Postinfectious i paqëndrueshëm i ruajtur më pak se një vit.

Klasifikimi i Salmonella

Për foto klinik dhe shkalla e procesit infektiv përhapur është i ndarë në gastrointestinale, përgjithësohet bakteriale dhe salmonelës.

Gastrointestinal lokalizimin formë ndryshon në opsione: hastrytycheskyy, hastroenteriticheskiy dhe hastroenterokoliticheskom.

Salmonellosis përgjithësuar mund të ndodhë në dy variante: tifopodobnoho dhe septike. Bakteret mund të jetë akute, kronike dhe natyra transit.

Simptomet e salmonellozave

Periudha e inkubacionit e salmonellozave mund të zgjasë nga disa orë deri në dy ditë. Manifestimet klinike varet nga variant të sëmundjes.

Forma më e zakonshme është opsioni salmonellosis hastroenteriticheskiy. Ajo karakterizohet nga dehje përgjithshëm dhe shkeljes së metabolizmit-ujë i kripur. Sëmundja fillon akute me ethe dhe rritjen shenja të intoksikimit (dhimbje koke, dhimbje në minj, dobësi). Pastaj ka dhimbje të barkut, natyra spastik lokalizuar favorizuese në bark e sipërme dhe rajon kërthizës, të përzier dhe të vjella të shpeshta. Bashkua shpejt nga diarre, fron shpejt të bëhet i holluar me ujë, natyra i lehtë, me erë të keq, ndonjëherë shënoi ngjyrë tyre të gjelbër. Diarre dhe të vjella kanë frekuenca të ndryshme në varësi nga shkalla e sëmundjes. Bollëk ndarë të vjella likuid dhe jashtëqitje të çon në zhvillimin e dehidrimit.

Ekzaminimi fizik zbuluar lëkurë të zbehtë, pavarësisht nga ethe, nganjëherë shënuar cianozë, Gjuha e thatë dhe i mbuluar me lulëzim, fryrje të barkut. Në prekje rumbling barkut shënim, dhimbje të moderuar. Kur dëgjim takikardia zemrës, tonet mbytur. Pulse mbushje të butë, një tendencë për hipotension. Vuri në dukje shpesh oliguria moderuar. Me dehidrim të rëndë mund të zhvillojë konfiskimet, kryesisht në ekstremitetet e poshtme.

Kur opsion hastroenterokoliticheskom në vëllimin e dytë ose të tretë stol ditë ul në stol mund të zbulohet mukusit dhe streaks e gjakut. Prekje barkut zbulon butësi dhe vrull i zorrës së trashë, lëvizjet e zorrëve mund të shoqërohet me tenesmus.

Opsion Hastriticheskiy është kursi më e lehtë dhe e shkurtër, relativisht të rralla. Ajo karakterizohet gjithashtu nga fillimi akut, dehje më pak të rënda, vjellje në mënyrë të përsëritur. Dhimbja është lokalizuar kryesisht në epigastrium, diarre nuk do të zhvillohet.

Në formën gastrointestinal të salmonellozave ashpërsisë përcaktohet nga ashpërsia e intoksikimit dhe sindromave dehydratatsyonnoho. Shkalla e dehjes zakonisht karakterizohet me temperaturën e trupit, të cilat mund të ndryshojnë nga subfebrile në ethe të rënda.

Formulari i përgjithësuar mund të vazhdojë tyfopodobnoho version, me hastroenteralnye parë fenomen shpesh vërejtur. Më vonë zbutur të përzier, të vjella dhe diarre dhe ethe rrit simptomat dehje (dhimbje koke, pagjumësi, dobësi të rënda), dhe ethe bëhet natyrë konstante ose valë-si. Në ekzaminim, pacienti mund të përjetojnë elementet nganjëherë skuqje hemorragjike në lëkurë për 3-5 ditë kthehet hepatosplenomegaly. Karakterizohet nga hipotension moderuar, bradycardia relative. Foto klinik kujton tifoid ethe.

Opsioni septike Salmonella shpesh fillon me klinikën gastrointestinal në të ardhmen smenyayuscheysya ethe të rënda të vazhdueshme remyttyruyuschem, takikardi, dridhura dhe djersitje intensive në temperatura të ulëta. Nuk është hepatolienalnyysyndrom. Sëmundja shkon vështirë, afatgjatë, mund të kontribuojë në zhvillimin e vatrave të mesëm të inflamacionit purulent në mushkëri, veshka dhe fshikëz (pielonefrit, cystitis), endokardit, abscese dhe abscese. Ndonjëherë inflamacion i shënim iris.

Pas pësimit salmonellozave, pavarësisht nga forma e tij, disa pacientë vazhdojnë të nxjerr në patogjen (bakteriale) në një muaj. Nëse bakteriale vonuar më shumë se tre muaj, ai njihet kronike.

Komplikimet e Salmonella

Për komplikime të rënda me një probabilitet të lartë të vdekjes përfshijnë shoku toksik, i shoqëruar nga edemë të mushkërive dhe të trurit, kardiovaskulare, veshkave dhe pamjaftueshmëri veshkave. Forma të përgjithësuara mund të çojë në zhvillimin e komplikimeve septike.

Diagnoza e salmonellozave

Për të diagnostikuar prodhojnë poshtërim të vjellura dhe me feces (në format e pergjithshme bakposev patogjen gjenden në gjak). Ndonjëherë bakteret mund të izolohet nga uji larë stomakun dhe zorrët, biliare.

Për të identifikuar patogjen kapi në media kulturës. Diagnoza serologjik është bërë duke përdorur Phragmites, RSA, RLA, ELISA, RIA.

Shkalla e dehidrimit përcaktohet përmes analizave të të dhënave mbi hematokritit, viskozitetit të gjakut, bilancit acid-bazë dhe bilancit electrolyte.

Me zhvillimin e komplikimeve të salmonellozave duhet të konsultoheni me kardiologun, urolog, nephrologist dhe specialistë të tjerë, në varësi të llojit të komplikacion.

Trajtimi i salmonellozave

Pacientët me i rëndë i tanishëm apo të ngjarë të jenë të shtruar në spital për komplikime, në raste të tjera trajtimi është bërë në shtëpi. Është e këshillueshme që së pari të bëjë marrëveshje për larjen e stomakut dhe zorrët (kromi klizmë, chelators). Pastaj të kryer lëngun korrigjim dhe ekuilibër kripë, të bëjë marrëveshje për rehydration. Dehidratim i shkallës së parë dhe të dytë rregullohen me anë të pjesshëm të shpeshtë me gojë zgjidhje rehydron, Hlyukosolan, oralyt, tsitrohlyukosolan. Një shkallë më i rëndë nga dehidrimi mund të kërkojnë terapi fluide zgjidhje intravenoz Isotonic polyionic.

Terapi Detoxification zgjidhje koloidale ose lloj gemodez reopoliglyukinu kryhet vetëm pas rivendosjes së homeostasis fluide dhe electrolyte.

Shenjat e acidozës metabolike është shprehur indikacion për bikarbonat natriumi intravenoz.

Terapia me antibiotik është treguar për formë të përgjithësuar të sëmundjes. Droga të përshkruara e fluoroquinolones, chloramphenicol, doxycycline. Për trajtimin e formave gastrointestinale të antibiotikëve të sëmundjeve të përdorura vetëm në rastet rezistente të tjera të infeksionit terapi kryetarët.

Në formën gastrointestinal efekt i mirë jep përgatitjet për qëllime enzimë (i gëzueshëm, enzistal etj).

Në fazën akute të sëmundjes pacienti është paraparë një numër dietë 4, pasi ulet manifestimet e zorrëve - № 13.

Parandalimi i Salmonella

Parandalimi i përgjithshëm i salmonellozave përfshijnë masa për të siguruar kushtet sanitare në pritje, dhe therjen e shpendëve, përpunimin e trupave dhe produkteve shtazore, gatim ato në hotelieri dhe ushqimore industri. Si dhe masat për të kontrolluar sëmundjen e kafshëve të fermës dhe të shpendëve. Parandalimi individ është gatuar plotësisht produkte të kafshëve, të pajtueshmërisë afat të ushqimit.

Kryetari i Bashkisë parandalimi i veçantë i salmonellozave e dhënë për shkak të heterogjenitetit antigjenik të patogjen dhe sistemit imunitar është e paqëndrueshme. Parandalimi i urgjencës në burim të infeksionit në shpërthimet nozokomiale kryer duke përdorur trajtim bakterofagut salmonelleznoho.