Salpingjitit


  • Shkaqet dhe zhvillim salpingjitit
  • Simptomat salpingjitit
  • Diagnoza salpingjitit
  • Trajtimi i salpingjitit
  • Parashikim dhe parandalimi salpynhyte

Izolimi salpingjitit është e rrallë; ndodh më shpesh me përfshirjen e vezoreve - salpingo (adnexitis). Gjithashtu mund të kombinohet me salpingjitit dhe endometritis endocervicitis - inflamacion të mitrës. Kjo është për shkak të ngushtë linkun anatomike dhe fiziologjike të gjitha pjesët e sistemit riprodhues. Salpingjitit akute dhe oofority një patologji, gjinekologji se diagnoza më shpesh.

Shkaqet dhe zhvillim salpingjitit

Etiologji salpingjitit ndarë në nonspecific dhe specifik. Salpingjitit nonspecific mund të shkaktohet ose epidermik stafilokokus artë, Streptokoku, eneterokokkom, Escherichia coli, bakteroidamy, peptokokki, peptostreptokokki, Proteus, kërpudhave e gjini Candida, dhe florës të përziera. Shoqatat microbial, duke shkaktuar salpingjitit zakonisht rezistente për të përdorur zakonisht antibiotikë. Për etiologji septik karakterizohet nga lezione të njëanshme të tub mitrës.


Zhvillimi salpingjitit nonspecific kontribuon në dobësimin statusin fizik, patologjinë gjinekologjike (vezoret Hypothyroidism, mosveprim vaginë), lëndime të lindjes, komplikimet e abortit, manipulimin ndryshme intrauterin (curettage metrosalpingography diagnostike mitrës, hysteroscopy, futje IUD dhe heqjen). Porta për të infiltruar agjentë në këto raste janë dëmtuar mbulesë epiteliale të mitrës.

Forma të veçanta të salpingjitit shkaktuara nga gonokoku, Trichomonas, Chlamydia, të cilat depërtojnë në trup nëpërmjet kontaktit seksual. Mycobacterium tuberculosis bien në tubat fallopiane rrugë hematogjene, shpesh me lezione të infeksionit pulmonar, nyjet limfatike mezenterike ose intrathoracic. Salpihity specifik zakonisht bilateral.

Inflamacion i parë mucous kap tubin fallopian (endosalpinksa), që është zhvillimi i reaksioneve inflamatore - skuqje, çrregullime microcirculation, djersë, edemë, infiltrimit qelizor. Me përhapjes së edemë inflamatore në shtresën muskulare te tubit fallopian është trashes saj dhe deformimi.

Përmbajtja Exudative i mikroorganizmave që përmbahen aty bie në zgavrën e barkut, duke shkaktuar lezione të mbuluar lëngshëm tub dhe peritoneum përreth dhe zhvillimit perysalpynhyt pelvioperitonit. Më vonë, kur këputje e infektimit gjëndër mund të ndodhë hranuleznoy Hraafovoyi flluska membrana - atje salpingo.

Kur salpynhyte goja dhe ampullar i tubën fallopiane përmes djersë dhe trashje pilet përparon shpejt zhdukje. Akumulim i sekrecioneve në tub të çojë në formimin hydrosalpynksa dhe piosalpinks. Midis izmenennymy inflamatore tubat fallopiane, peritoneum, sythe e zorrëve, shtojcë zhvillon adhesions - perysalpynhyt. Salpingjitit kronike është një faktor i madh në varfëri Tubali.

Simptomat salpingjitit

Fillimi i manifestimeve klinike salpingjitit i lidhur zakonisht me përfundimin e menstruacioneve.

Salpingjitit akut manifestohet me një përkeqësim të mprehtë në shëndetësi, i shoqëruar nga ethe, rrëqethje, ardhjen e barkut dhimbje e rrezatim në mollaqe dhe rektumit. Ka hastroenteralnye çrregullime (të përzier, fryrje, të vjella), dehje (dobësi, mialgjia, takikardi), funksionale, emocional dhe çrregullime neurotike.

Salpingjitit patognomonike simptomë është e bardhë seroznohnoevidnye nga trakti gjenital dhe uretrës. Dizuricheskie abuse karakterizohet me thirrje të shpeshta të urinoj, rezyamy, urinës pjesë të vogla. Çrregullime të zorrëve manifestuar sindromi "zorrë nervoz" - stools të lirshme të shpeshta. Shpesh, salpynhyte shënuar dhimbje të mprehtë gjatë raportit seksual.

Në subakut salpynhyte përmirësuar shëndetin, dhimbje të reduktuar, temperaturën e trupit është subfebrile.

Salpingjitit kronik mund të ndodhë kundër sfondit të një gjendje të kënaqshme të përgjithshme, temperaturën e trupit, por me ruajtjen e dhimbje të vazhdueshme. Rëndim i salpingjitit kronike provokuar nga lodhje, hipotermi, stresi, infeksionet intercurrent.

Nëse salpingjitit piosalpinks komplikuar, ethe plot tension zhvillon lloji, të dridhura, rrit dehje, përcaktohet simptomat e acarim peritoneal. Të piosalpinks hendekut dhe derdhje e qelb në zgavrën e barkut mund të shkaktojë peritonit përhapur.

Gonorrheal salpingjitit lumë ndryshon pak nga format septike të inflamacionit, por me gonorre, përveç tubave fallopiane, ndikon uretrës, qafën e mitrës, pasazhe lacunar, kanceri bartolinievoy e rektumit.

Salpingjitit Chlamydial ndodh më shuar me simptomat e urethritis, cervicitin, endometritis, lezione shkatërruese të tubave fallopiane. Pas pësimit të një salpingjitit chlamydial, shpesh zhvillimin shtatzëni ektopike dhe shterpësinë.

Salpingjitit etiologji tuberkuloz është kronik; acarim vëzhguar në formën e procesit caseous.

Diagnoza salpingjitit

Marrja Historia lejon gjinekolog shoqërojnë sëmundjen me ofrimin oslozhnennymy, abortin kirurgjik, manipulim legenit, partnerë seksualë, etj

Në diagnozën e salpingjitit bazuar në një grup të të dhënave fizike, laboratorike dhe hetimeve instrumentale.

Në akut salpynhyte gjinekologjike kërkimore ashpër dhimbshme. Për shkak të murit të barkut mëparshëm është Preket fëmija një ose dy rrugë infiltrimin në shtojca, kufinjë jo të qartë pavarësisht ënjtje të indeve. Nëse formën kronike, për shkak të skleroza dhe fibrozë, epididymis janë malopodvizhnymy. Kur simptomat pelvioperitonit e acarim peritoneal; grumbullimi i lëngjeve në xhepat Dagllas - dhe shpërthente një pasmë dhimbje shkop të mprehtë vaginale.

Ndryshimet në salpynhyte gjakut periferik të karakterizuar nga leukocytosis me një ndryshim të leykoformuly majtë, rrit ESR.

Analizat mikrobiologjike e sekret uretral, vaginal dhe kanalit të qafës së mitrës mund të zbulojë patogjene dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tyre ndaj antibiotikëve. Diagnoza e gonorrheal, tuberkuloz dhe chlamydial salpingjitit mund të konfirmohet me anë të PCR dhe ELISA.

Duke përdorur ultratinguj (Transvaginal, transabdominal) visualized trashje e tubave fallopiane, mbështjelljes dhe prania e rrjedhje në legen, me hidro ose piosalpinks - tubave të ndryshimit tumor. UZHSS treguar për vlerësimin e të qenët i qartë Tubali për salpynhyte kronike.

Nëse grumbullimi i lëngjeve në hapësirë ​​Douglas zbatuar birë pasme shkop vaginale. Laparoscopy diagnostike e këshillueshme për të përjashtuar apendiksit akute, shtatzëni ektopike, piosalpinks këputje, apopleksise ovarian.

Trajtimi i salpingjitit

Salpingjitit akute dhe rëndim i theksuar i formave kronike kërkojnë trajtim spitalor. Komponentë të rëndësishëm të terapisë salpingjitit janë në krevat, të ftohtë të zonës hypohastryy, dietë të lehta.

Qëllimi i terapisë antimicrobial bazuar në rezultatet e kulture bakteriologjike dhe sqaruar etiologjinë e salpingjitit. Trajtimi mund të bëhen gjysmë-sintetike penicilinat, Cephalosporins, fluoroquinolones, aminoglycosides, macrolides, tetraciklina brenda 10-14 ditëve. Në të njëjtën kohë i emëruar derivateve të nitrofuranovogo, agjentët antifungal, NSAIDs, terapi infuzion, autohaemotherapy. Stimulimi i proceseve metabolike dhe microcirculatory kryer vitamina kokarboksilaza hyrje, aloe ekstrakt, lidasa.

Salpingjitit shkaktuar nga florës anaerobe dhe Trichomonas, e trajtuar me Metronidazole; Terapi dhe tuberkulozi gonoreynyh salpingjitit kryer në parimet e trajtimit të tuberkulozit dhe gonorrea.

Salpynhyte kronike dhe gjatë rimëkëmbjes nga procesi akut është përdorur gjerësisht fizioterapi - UHF, terapi magnetike, electrophoresis, ultratinguj, diadynamic, hidroterapi (radonit, sulfur, banja klorid sodium, thalassotherapy), thermotherapy (ozokeritotherapy, parafine). Sesionet akupunkturë në salpynhyte kontribuojë në lehtësimin e dhimbjeve dhe regres e lezioneve.

Me formimin e tumoreve tuboovarialnogo kryejnë laparoscopy diagnostike, nëse është e nevojshme, të kryejë heqjen e shtojca. Ndonjëherë përdorë transvaginal Aspyratsyonno-shtyer dhe rehabilitimit kullimit legen.

Parashikim dhe parandalimi salpynhyte

Pas pësimit salpingjitit shpesh vuajnë nga funksionet menstruale, seksuale dhe riprodhuese. Pacientët shpesh infertilitetit i pranishëm, e shtatzënisë ektopike, dhimbje legenit shkaktuar nga mbështjelljes.

Masat preventive kundër salpingjitit kërkojë butë i ndonji procedurave gjinekologjike, promovimin e kontracepsionit pengesë dhe seksin e sigurtë, eliminimin në kohë të extragenital Foci dhe infeksioneve gjenitale, arsimin e duhur higjienës së vajzave.