Prurigo


  • Shkaqet e pruritit
  • Simptomet e pruritit
  • Diagnoza pruritus
  • Trajtimi i pruritit

Dermatologji Modern dallon tri lloje të pruritit klinike, prurigo të rriturit, fëmijët dhe prurigo kryqëzim. Fëmijët prurigo zhvilluar kryesisht gjatë vitit të parë të jetës, por mund të ndodhin në fëmijët nën 5 vjet. Pochesuhoy i rritur i sëmurë moshuarit. Junction pruritus ndodh zakonisht pas 50 vjetësh dhe më shpesh në gratë.

Shkaqet e pruritit

Shkaku kryesor i pruritit besohet sensibilizimin e trupit, e cila çon në proceset e zhvillimit në lëkurën e inflamacionit alergjik. Agjentët kryesore njohëse trup përfshijnë ushqim. Foshnjat është një proteinë e lopës apo qumështit të gjirit në moshë të vjetër - kërpudha, produkte me miell, vezë, fruta agrume, çokollatë, luleshtrydhe, disa lloje të peshkut. Në të rriturit si sensitizers ushqimore mund të veprojë mish, mjaltë, kafe, alkool, ushqime pikante dhe erëza.


Po aq i rëndësishëm në zhvillimin e pruritit tek fëmijët ka predispozitë kushtetuese për reaksionet alergjike, manifestuar në formën e diatez exudative dhe traktin ndryshme fermentopathy tretjes. Faktorët, të dy fëmijët dhe të rriturit duke përgatitur, dhe mund të veprojë autosensybylyzatsyy trupin autoyntoksykatsyya e dysbiosis zorrëve, infektimi parazitare, dyskinesia tëmth. Në faktorëve të rriturve provotsiruyuschimy në zhvillimin e pruritit mund të jenë çrregullime nervore dhe emocionale (pagjumësi, krizë nervash) dhe disa sëmundje të përgjithshme (diabeti, tumoret e organeve të brendshme, klamidia, hepatit kronik, cerozë, cholecystitis, etj).

Sipas disa autorëve ndodhjes së pruritit të shkaktuar nga pickimin e insekteve (mushkonja, ticks, pleshtat) dhe sëmundje duhet t'i referohet epizoonozam. Kjo hipotezë është konfirmuar prevalencë të lartë të sëmundjes në zonat rurale, të sezonalitetit të saj dhe teste pozitive të lëkurës me antigjenet e insekteve në shumicën e pacientëve.

Simptomet e pruritit

Fëmijët prurigo fillon me një skuqje të lëkurës të shpërndara dhe të rënda si 3-5 mm nodules në sipërfaqe që përfundimisht të shfaqet flluska të vogla. Bubbles pikë duke shpërthyer me formimin e erozionet mbuluara me crusts i lëngshëm. Së bashku me praninë e skuqje në lëkurë e trungut dhe fytyrë, zakonisht vendndodhjen e një numri të madh të lezioneve në sipërfaqet muskul zgjatues e gjymtyrë. Papulovezikuly me pruritit mund të vendosen në lëkurë e shuplaka dhe shputa. Megjithatë, ata janë më të mëdha (5-7 mm), inflamatore dhe edematous rim bazë. Një tipar dallues i pruritit është kruarje intensive. Si rezultat i kruarje një skuqje të lëkurës të shfaqen vende të shumta zhvoshkje.

Në pochesuhoy fëmijëve të sëmurë, së bashku me skuqjen e vërejtura çrregullime neuropsikiatrike: moodiness, gjumë të dobët, tearfulness, nervozizëm. Këto simptoma mund të shkaktuar nga një sëmundje (kruarje rëndë dhe autoyntoksykatsyey trupit) dhe ndryshueshmëri kongjenitale te sistemit nervor si rezultat i tiparet e Kushtetutës.

Në shumë raste ka një regres i veçantë i simptomat e pruritit pas përjashtuar qumësht dhe foshnjore formula lopës Baby Food-së. Por tranzicioni mund të ndodhë në sverbtsya atopic dermatit, ekzemë ose pruritus prurihynoznoho rriturit e fëmijëve. Shenjat e këtij transformimi është shfaqja e dermographism të bardhë, duke reduktuar reflekset e barkut dhe shputës zhdukjen. Këta fëmijë shënuar lëkurë të thatë, anhidrosis, rritjen e femurit dhe nyjet limfatike inguinale.

Prurigo rriturit karakterizohen nga intensivisht itchy bark trazuar nxituar, mollaqe, dhe sipërfaqet e pasme muskul zgjatues e duarve dhe të këmbëve. Face dhe flexor sipërfaqet e ekstremiteteve zakonisht nuk janë prekur. Për të rriturit pruritus tipike papules konik i dendur ngjyrë napivkulevydni ose kafe-kuqe deri në 5 mm. Përveç kësaj, papules mund të ndodhë, karakterizohet nga të kuqe të ndritshme dhe me kruarje të fortë. Ka pasur zhvoshkje shumëfishtë, crusts mbuluara hemorragjike.

Të rriturit Prurigo mund të ketë akute dhe kronike. Në versionin e fundit të simptomave të lëkurës gradualisht bashkohet sindromi neurotike: pagjumësi, nervozizëm, paqëndrueshmëri emocionale shprehur.

Pruritus Junction karakterizuar nga kursi kronike dhe të gjatë. Prezantuara papules skuqje Zdrukthtari polusharovydnoy formë. Madhësia e tyre varion nga 6 deri 15 mm. Në gunga skuqje pruritit të vendosura kryesisht në sipërfaqen muskul zgjatues e lëkurës së këmbëve, të paktën - në krahët dhe bust.

Elementet Infeksioni pruritus gjatë krehje shpesh mund të çojë në ostiofollikulit, folliculitis, pyoderma ose abrasions.

Diagnoza pruritus

Diagnostifikimi pruritus, dermatolog duhet të kryejë një rishikim dhe dermatoscopy skuqje të lëkurës. Nëse dyshoni bashkuar infeksion dytësor kryer bakposev scraping për të identifikuar patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Shfaqja e pruritit në çrregullime sfond të traktit gastrointestinal ose patologji endokrin kërkon gastroenterologist e konsultimit ose endokrinolog. Një studim i feces për vezë të krimbave dhe analiza mbi dysbiosis. Nëse është e nevojshme, pacientët me pochesuhoy caktuar ultratinguj të mëlçisë dhe pankreasit, testet e funksionit të mëlçisë, studimet e enzimeve pankreatik.

Një pikë e rëndësishme në diagnozën e pruritit përjashtime sëmundjet dermatologjike që kanë pamje të ngjashme klinike. Vendndodhja nxituar dhe te kruarit elemente karakteristika morfologjike në shumicën e rasteve për të dalluar atë nga dermatit atopic, zgjebe dhe toksydermiyi.

Në dermatologji atopic, ndryshe nga pruritit, skuqje të lokalizuara në sipërfaqet flexor e gjymtyrë. Kur zgjebe dermatoscopy zbulon ecje tipike dhe hulumtime pozitiv në zgjebe konfirmuar diagnozën. Për skuqje toksydermiyi karakteristike lidhje me përdorimin e drogës. Pruritus me gunga duhet të dallohet nga planus liken.

Trajtimi i pruritit

Një rol të rëndësishëm në trajtimin e pruritit takon dietë. Në foshnjat për të reduktuar sensibilizimin e organizmit ndaj qumështit të gjirit rekomandohet për 15 minuta për të dhënë 10 pika të ushqyerit qumësht shprehur. Kur pruritus ende duhet të përfshihen në dietën e gjizë, kos dhe lëng karrote. Shtatzëna dhe pleqsh gratë duhet të shmangur të hahet sasi të mëdha të agrumeve, vezë, peshk, mish derri, turshi.

Fëmijët më të rritur dhe të rriturit që vuajnë pochesuhoy rekomanduar produkte të thartë-e qumështit (thartuar pjekur qumësht, djathë, kos), viçi i zier, vaj, fruta dhe perime (sidomos karrota, lakër, spinaq dhe bizele).

Nëse ju gjeni nematod sjelljen infektimi deworming. Gjithashtu përshtatje nevojshme e vatrave të infeksionit kronik, dhëmbë karies, otitis, sinusit, grykët kronike, trajtimin e sëmundjeve të traktit të tretjes dhe dysbiosis.

Në trajtimin e pruritit përmirësuar enzimat e tretjes e përdorur (i gëzueshëm, mezim etj), vitamina B, vitamina A dhe C, antihistamines (fenkarol, loratadine, desloratadine, Clemastine, suprastin etj), kalcium dhe drogës qetësues (tretësirë ​​e bozhure, Valerian ). Efekti i mirë sigurojë banja terapeutik krunde, zierje e leh lisi, kamomil ose numrin. Derisa fonde shtesë në pruritit mund të përdorni ointments dhe krem ​​me glukokortikoideve. Në raste të rënda, të përshkruajnë doza të ulëta të kortikosteroideve brenda.

Me metodat e terapisë fizike të përdorura në doza të pruritus suberitemnyh e UVR, elektrike, phonophoresis me inductothermy hydrocortisone, terapi mikrovalë për rajonin e veshkave, electrophoresis medicinale, DDT dashamirës nyjet qafës së mitrës rajonit.