Fshikëz gyp


  • Llojet e fshikëzës fistula
  • Shkaqet e fshikëzës fistula
  • Simptomet e fshikëzës fistula
  • Diagnoza e fshikëzës fistula
  • Trajtimi i fshikëzës fistula
  • Parandalimi i fshikëzës fistula

Duke pasur parasysh i përfshirë në procesin patologjike e izoluar fshikëz-gjenitale, vesico-enterike fistula dhe fshikëz të jashtëm. Fistulat e fshikëzës shpesh gjatë Natyrisht, të japë vuajtje morale dhe fizike të pacientit, duke çuar në paaftësi, të ketë një ndikim negativ në funksionimin dhe traktit urinar. Trajtimi i fistulat angazhuar Urologji operativ, gjinekologji dhe proctology. 

Llojet e fshikëzës fistula

Deri në kohën e dalluar gyp kongjenitale e fshikëzës dhe fituar.


Gyp kongjenitale i fshikëzës, së bashku me urahusa kist dhe të fshikëzës diverticulum përfshijnë veset embrionale dhe janë formuar si rezultat i çarë të plotë të gypit kryesor urinar. Këto lloje të përfshijnë anomalitë kërthizës-cistike, cistike-enterike gyp.

Shumë më grup i zakonshëm dhe i ndryshëm është fituar gyp fshikëz. Në gratë, në varësi të trupit, e cila është formuar nga jo normale fistula mesazh të fshikëzës mund të jetë vesico-vaginal, qafës së mitrës, fshikëz e tëmthit, fshikëz mitrës, fshikëz-pridatkovymy, parametralnoy-cistike. Rare kompleks kombinim gyp fshikëz - uretrës, fshikëz-vaginal, ureteral dhe fshikëz-vaginal dhe tank-vaginal (ndërmjet fshikëzës ortotopicheskiy formuar nga zorrë dhe vaginës). Nëse dëmin mur zorrë mochekishechnye formuar (enterovezikalnye gyp).

Shpesh urina në Urologji turistik me imponim artificial suprapubic fistula fshikëz - epitsistostomiy. Indikacionet për shqiptimin epitsistostomy janë mbajtje rezistente urinar dhe paaftësia e fshikëzës catheterization (p.sh., hyperplasia prostatic, kanceri i prostatës, ngushtim uretral, etj .. D.).

Përveç kësaj, të dalluar fshikëz jashtëm gyp të lidhur në lëkurë dhe fistula brendshëm hapet në organet zgavër.

Shkaqet e fshikëzës fistula

Fistulat fshikëz fituar karakter mund të jetë traumatike, inflamator, kancer ose rrezatim origjinë.

Shkaqet më të shpeshta të fistula janë kancer enterovezikalnyh zorrë, sëmundje Crohn, diverticulitis.

Fistulat Vesico-gjenitale ndodhin kryesisht në gratë dhe lëndimeve që lidhen marra si rezultat i lindjes apo operacioneve gjinekologjike. Në mesin e tyre pjesa më (55-65%) e fshikëzës-vaginal fistula. Shfaqja e fistula ndërmjet fshikëzës dhe organeve seksuale tek gratë zakonisht shkaktohet nga trauma, lëndimet intraoperatsionnymy (në abor mjekësore, curettage diagnostike, hysterectomy, etj.) Shkaqe të tjera të lëndimit gyp fshikëzës i izoluar, kirurgji urological (duke përfshirë heqjen transurethral e tumoreve të urinar fshikëzës).

Fistulat gjenezë inflamator mund të formohet në një përparim në të piosalpinks fshikëzës, parametrit, qelb e prostatës abscesi dhe strukturat e tjera të legenit.

Në disa raste, gyp rezulton nga tumorit muri cistike në kancerin e fshikëzës, kanceri i vaginës, kanceri i prostatës, dhe kështu me radhë. D. fistulat mund të zhvillojë fshikëz pas rrezatim legenit në disa muaj apo edhe vite pas trajtimit.

Simptomet e fshikëzës fistula

Gjatë fshikëz gyp përcaktohet nga lloji dhe vovlechennymy autoriteteve të tij.

Fistulat e jashtëm zakonisht kanë një kurs të drejtpërdrejtë të shkurtër, të hapur në sipërfaqe të lëkurës rreth hapjeve fistulous ku ka mbipopullim, tretje, pustules. Fistulat e jashtëm të fshikëzës me një strukturë më komplekse mund të ketë një kurs të gjatë dredha-dredha me xhepa të shumta, duke shkaktuar formimin e abscese dhe abscese në indet përreth.

Vezikovahinalnye (vesico-vaginal) gyp zakonisht shfaqen 1-2 javë pas lindjes ose kirurgji legenit. Në këtë rast, fshikëz gyp karakterizuar nga një shkarkesë i holluar me ujë të vazhdueshëm vaginale, intensiteti i të cilave ndryshon.

Në fistulat vogla vëzhguara rrjedhje periodike pavullnetshme të urinës gjatë urinimit ruajtura natyrore. Urina shpesh i mitur nga vagina i gabuar për stresit mosmbajtjeje. Fistulat janë të vendosura në bazën e fshikëzës, zakonisht mjaft të gjerë, kështu që përmes vaginës mund të prodhojë pjesë apo madje të gjithë e urinës. Së bashku me këto simptoma gratë shpesh kanë menstruacioneve parregullt, cystitis shpeshtë, trashje.

Fshikëz-pridatkovye, parametralnoy-pridatkovye dhe fistulat kombinuara të ndodhë me simptoma të rënda të dehjes dhe dhimbje, proceset vyzvannymy destruktivnymy në legen.

Nëse gyp fshikëz hapet në zorrë, prej rektumit ndarë përgjithmonë feces të lëngshme dhe gazeve.

Rrjedhje urinë (përmes një fistula jashtëm i fshikëzës, vaginë, rektumit) shoqërohet lagështi dhe acarim të lëkurës, prania e erë urinar mprehtë duke shkaktuar pacientëve me çrregullime mendore dhe emocionale dhe ndikon në të gjitha fushat e jetës.

Diagnoza e fshikëzës fistula

Mochepuzyrnoho-vaginal gyp mund të zbulohet nga një urolog apo gjinekologun. Kur konstatatsyyamy padashur rrjedhjet urinë e hulumtimit vaginale nevojshme. Gyp Great lidh fshikëzës nga vaginës, në mënyrë të qartë të dukshme kur shihet në pasqyrë, sepse zgavër vaginal shpejt mbush me lëngun falas - urinë. Nëse keni dyshim natyrën e shkarkimit turistik për studime biokimike të transudate vaginale. Nëse lëngu liruar nga vaginës, niveli i kreatininës më e lartë se në serum, atëherë kjo është një urinë transudate.

Identifikimi gyp fshikëz gjithashtu lejon cystoscopy, të mbajtur kundër sfondit të tamponade shtrënguar garzë vaginal jastëk. Gjatë cystoscopy vlerësuar vendndodhjen dhe madhësinë e fistula fshikëz, ashpërsia e inflamacionit dhe edemë mukozale.

Vogla dhe pikë fshikëz gyp mund të zbulohet me anë të testeve me bojë. Për ta bërë këtë, i vendosur tre vaginë tampon dhe fshikëzës duke zgjidhjes kateteri indigokarmina. Kur njolla për 15 minuta jastëk më të ulët të më shumë gjasa të theksuar mosmbajtjeje urinar, errësirë ​​e tampona sipërme menduar praninë e fshikëzës fistula.

Për të identifikuar infeksionin shoqërues urinare traktit kryhet bakposev urinës dhe uretral shkarkimin, bakyssledovanye vaginale shpifjeve. Për të kontrolluar funksionin renal parametrave të përcaktuara biokimike të gjakut - kreatininës, ure, elektrolite.

Informacion më të saktë mbi natyrën e fistula fshikëzës, vendndodhjen e saj dhe marrëdhënie me sosednimy në të kundërt fitohet duke kryer kërkime - vahinohrafiy, urography nxjerrës, tsystohrafyyu, chromocystoscopy, ureteropielohrafiya reaksionar. Për të sqaruar bronkial kurs fshikëz gyp është bërë fistulography.

Zbulimi mochepuzyrnoho-intestinale fistulat kërkojnë hulumtime shtesë dhe gisht provim zorrës së trashë (anoscope, sigmoidoscopy).

Kur fistulat fshikëzës shkaktuara nga rrezatimi terapia për kancer, për të përjashtuar onkoprotsesu përsëritje nga biopsi dhe studimeve histologjik skajet e fistula.

Trajtimi i fshikëzës fistula

Në pikën (më pak se 3 mm në diametër) fshikëz-vaginal fistulat përpjekje e mbylljes konservatore. Për ta bërë këtë, i vendosur kateteri i përhershëm fshikëz Foley, të mbajtur instalacioni i fshikëzës, hyri vaginë tampona vaj erëkëndëshëm uroseptiki caktuar dhe antibiotikët. Dhëmbëza të fistula fshikëzës mund të arrijë 2-3% të pacientëve. Nëse brenda 6-8 javësh gyp fshikëz nuk mbyllet vetëm e tyre, duhet të braktisin trajtim konservativ për kirurgji gyp.

Mbyllja kirurgjik i fshikëzës fistula - kryhet fistuloplastiku pas përgatitjes drogës dhe zbutur i proceseve inflamatore në fushën e patologjike të shkojnë. Pavarësisht nga lloji i fistula, në vysikayutsya fistuloplastiky mbresë ndryshuar indeve është mobilizuar dhe sosednimy plotësisht razobschaetsya e organeve dhe indeve të murit fshikëzës, pasi freskuese edges qepi defekte.

Operacionet në fistula mbylljes formuar suprapubic fshikëzës prodhojnë, transvahynalnym (gratë), perineal (burrat) ose qasje të kombinuar. Pas suturing e fistula fshikëzës-vaginal ndërsa në epitsistostomu pushim apo kateteri përhershme urinar.

Prania e fistula cistike gastrointestinal mund të kërkojnë një mbulesë të përkohshme colostomy, segment heqje transplantin zorrë ureters në zorrë apo cystectomy me krijimin e rezervuar e zorrëve artificiale për urinë.

Parandalimi i fshikëzës fistula

Parandalimi i fistulat e fshikëzës në femra kërkon organizimin e duhur të kujdesit të lindjes, veçanërisht në gratë shtatzëna me hips ngushta, fruta të mëdha, pozicion tërthor fetusit dhe kështu me radhë etj..; Parandalimi i lëndimit intraoperative kur kryerjen e operacioneve gjinekologjike.

Në të gjitha rastet, një prognozë më të favorshme duhet të menjëhershëm lëndimit njohjen e organeve urinare, vlerësimin e tij korrekt dhe përzgjedhjen e metodës adekuate të eliminuar gyp fshikëz.