Fistulat vaginë


  • Shkaqet e fistula vaginale
  • Simptomet e fistula vaginale
  • Diagnoza e fistula vaginale
  • Trajtimi i fistula vaginale
  • Parashikimi dhe parandalimi i fistula vaginale

Fistulat vagina - një komplikacion serioz hasur shpesh në obstetrikë dhe gjinekologji. Muri i vaginës është në kontakt të drejtpërdrejtë me muret e organeve rektum dhe urinare, kështu që në rast të lidhjes anormale midis tyre është e formuar defekt fistulous. 

Ndër vaginale gyp i izoluar puzyrnovahinalnye, ureterovahinalnye, uretrovahinalnye, rektovahinalni, zorrë të mëdha, vaginale, zorrëve, vaginal. Për vendndodhjen vaginal fistula ndarë në të ulët (në të tretën e poshtme të vaginës), të mesme (në i tretë në mes) dhe të lartë (në të tretën e sipërme të vaginës).

Gyp më vaginal ka fituar karakter, me tiparet e zhvillimit dhe simptomat klinike varet nga shkaqet e defektit.


Shkaqet e fistula vaginale

Common - vagina traumatik gyp rezultojnë dëme në murin e zorrëve, traktit urinar dhe vaginës gjatë manipulimet invasive dhe operacionet në urologjisë, proctology, obstetrikë dhe gjinekologji.

Gyp urogjenital është zakonisht një komplikacion i operacioneve rindërtues për diverticula urethral, ​​stresi mosmbajtjeje, prolapsi të murit të përparmë vaginale dhe cysts, dhe hysterectomy radikal supravaginal etj

Gyp Rektovahinalni shpesh rezultojnë nga trauma obstetrik ose çrregullime trofike në lindjen e fëmijës patologjike. Plagosje ose lotsjellës në kanalin e lindjes e mos fetusit, prezantimin e fetusit shkeljes, ofrimit operativ mund të shoqërohet me dëmtim të vaginës, rektumit dhe sistemin e saj ligament-muskulor. Në zemër të fistulat vaginale mund të qëndrojnë iskemi të zgjatur dhe nekrozë të indit të butë për shkak të ngjeshjes së në mes të kokës fetale dhe kockat e legenit gjatë lindjeve të zgjatura dhe periudhën anhydrous gjatë.

Fistulat natyra inflamator zakonisht i formuar nga ana e hapjes në lumen të abscesit vaginë apo vrimë e diverticulitis akute ose paraproctitis.

Rrallë shkakton fistulat vaginale mund të jetë djegiet (kimike, elektrike), lëndimet shtëpiake ndarëse rektovahinalnoy, uretër ectopia, sëmundja Crohn, rrezatim legenit gjatë radioterapi, sëmundjet e tumorit të organeve pelvike.

Simptomet e fistula vaginale

Gjatë fistula vaginale zakonisht ka një kronike, relapsing natyrën.

Kur fistulat urinar pacientët e shqetësuar për pavullnetshme mosmbajtjeje urinar pjesshme apo të plotë për shkak të rrjedhjes së saj nga vaginës, infeksionet e shpeshta të traktit urinar. Ka matseratsyey veshje e guaskës në bigëzim dhe kofshët, ënjtje dhe kongjestion i mukozës vaginale.

Rrjedhje të urinës gjatë urinimit ruajtur zakonisht sugjeron pikë vysokoroztashovanyh ose fistulat. Nëse fistulat vaginale e mesatare ose proximal urinës ureter mund te mbahen ose ne nje pozicion vertikal ose horizontal te pacientit. Me progresion të patologjisë vërejtur dhimbje në vaginë dhe fshikëz.

Në fistulat gastro-vaginal karakterizuar nga ankesat e gazit urinar (në fistulat pikë) dhe feces (me fistulat mëdha), shkarkimin e gazit dhe feces përmes vaginës, djegie dhe kruarje për shkak të acarim gjenitale rreth fistula.

Infeksion i përhershëm i vaginës nga rektumit manifestohet me acarimin e shpeshtë trashje, vulvita që provokojnë dhimbje në perineum në pushim dhe gjatë marrëdhënieve seksuale. Gyp Rektovahinalni shpesh i shoqëruar me gjë e shëmtuar mbresë përafërt mur prapmë vaginale dhe perineum, dështimit muskujt e bazës së legenit dhe muskul unazor defekt rektumit.

Nëse fistulat vaginale genesis inflamator mund të vërehet përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, ethe, dhimbje barku dhe zonën pubike, yrradyyruschye rektumit ose më të ulët mbrapa, qelb të bardhë, stools të lirshme me një shumë të mukusit dhe qelb në stol, dysuria, piuri, nganjëherë menouriya.

Simptomet e fistula vaginale shkakton siklet fizike dhe shpesh i shoqëruar nga çrregullime psiko.

Diagnoza e fistula vaginale

Diagnoza ndonjë gyp vaginal fillon me një histori të plotë mjekësor mbledhjen e të dhënave dhe vizite te kujdesshme mjeksore e pacientit.

Në rastin e ulëta fistulat vagina kur shikohet në pasqyrë ju mund të shihni mbresë e tërhoqi (souste), e cila qëndron urinës ose zorrë përmbajtjen. Përcaktimi lartësinë dhe drejtimin e fistulous kryer duke përdorur hetim bellied ndjerë. Për të sqaruar lokalizimin urovahinalnyh uretrotsystoskopyy gyp shpenzojnë, chromocystoscopy e indigokarmina.

Në diagnozën e fistulat vaginale genesis inflamator treguar legenit ultratinguj dhe laboratorike të veshkave testet me ultratinguj e gjakut dhe urinës.

Ndërsa është e vështirë për të diagnostikuar dhe pikë të lartë fistulat urovahinalnyh përveç shpenzojnë urography nxjerrës dhe reaksionar, renography, tsystohrafyyu, nëse është e nevojshme - vahinohrafiyu.

Nëse rektovahinalnoe rektohenitalnyh gyp të kryer studime për të përcaktuar madhësinë, fistula cilësi, vëllim plagë cicatricial indeve përreth, shkallën e dështimit të muskul unazor anale, prania e infiltrimit, mundësi abscesi zhvillimit.

Endoscopy i detyrueshëm, duke specifikuar vendndodhjen e fistulat vaginë dhe të zorrëve janë sigmoidoscopy, domosdoshmëri e diagnozës - colonoscopy. Për fystulamy komplekse prodhuar studim radiografike kontrasti: irrigoscopy, fistulography që të ndihmojë për të parë të degës dhe qelb e fistulous.

Diagnoza e fistulat vaginale mund të përfshijnë ekzaminimin citologjike ose histologjike të indeve të prekur të marra në biopsi, CT. Vlerësimi rektoanalnoho refleks kryer duke përdorur metoda instrumentale - sfynkterometryya, electromyography, anorectal manometry.

Trajtimi i fistula vaginale

Vaginale taktikat e trajtimit gyp varet nga karakteristikat themelore të fistula, shteti i indet përreth, muskujt e bazës së legenit dhe muskul unazor zorrës së trashë.

Gyp i vogël tsistovahinalnye mund zarubtsyuvatysya veten e tyre pas trajtimit konservativ; nxjerr në gyp uretrës dhe fshikëzës mund të mbyllë electrocautery.

Në fystulamy më urinar në 3 - 6 muaj pas lëndimit, inflamacion në stihanii treguar prerje kirurgjikale e lezioneve në fistula Rumen ndjekur defekte të veçanta suturing e murit vaginal, fshikëz apo uretrës duke përdorur plastike përplasje. Nëse ureterovahinalnoho ureterotsistoneostomiyu kryer gyp.

Akut rektovahinalni trauma emergjente eliminuar brenda 18 orëve të para, pas para-trajtimit të plagës edges Pig janë ind praktike rreth gyp dhe ushyvayut shtresave të levatora Muret e rektumit dhe vaginës.

Kirurgjia në fistulat mbizotëruese vaginë dhe rektum vërtetuar gjendjen specifike dhe mbajtur vaginal, qasje zorrës së trashë apo perineal, dhe lezione shumë cicatricial - laparotomnoy. Pas prerje e indeve mbresë dhe hapje fistulous bart levatoroplastiku, defektet pulpë - ndjekura sfinkteroplastika nga defekte suturing zorrë dhe vaginë.

Në procesin cicatricial ose qelb në fistula 2-3 muajt e parë të imponojë kolostomu për heqjen e feces nga zona e operacionit.

Parashikimi dhe parandalimi i fistula vaginale

Komplikime të rënda postoperatsionnymy gyp vaginal është një dështim dhe rikthim seams gyp intestinale që kërkojnë kirurgji ri-radikal.

Moti në performancën dhe cilësinë e jetës pas eliminimit fistula vaginale relativisht i favorshëm. Gratë pas mbylljes vaginal fistula është e rekomanduar ofrimin shtatzënia tjetër me seksion cezariane jo më herët se 2-3 vjet pas operacionit.

Parandalimi i fistula vaginale është parandalimi i traumave obstetrik, të drejtuar me efikasitet operacionet obstetrike dhe gjinekologjike, trajtim në kohë të inflamacionit gjenitale.